Zdraví

Co obnáší totální endoprotéza?

kyc

Určitě jste o ní někdy slyšeli. Přinejmenším v seriálu Nemocnice na kraji města. V té době mě samozřejmě nenapadlo, že se by se mohla týkat i někoho blízkého v rodině. A je to tady. Moje maminka prodělala rovnou dvě operace, při kterých jí byly vyměněny oba kyčelní klouby.

A každá z nich měla jiný průběh a jinou délku rekonvalescence. První proběhla v celkové narkóze, hned po ní následovaly rehabilitace, ale zádrhel byl v lázních. Ve většině případů se do lázní jede co nejdříve po operaci, ale maminka nastoupila až po několika měsících. Nebýt neteře, která je zdravotní sestra a o maminku se po celou dobu její nemohoucnosti pečlivě starala, nedostala by se tam snad dodnes.

Prostě na ni zapomněli. Přestože to stále urgovala, mezi operací a lázněmi uběhlo skoro půl roku. Domácí cvičení nemohlo nahradit odbornou lázeňskou péči. Netrénované svaly a šlachy ještě více ochably a noha ji stále bolela. Když si stěžovala lékaři, ten jen mávl rukou. „To víš, Maruško, už nám není dvacet. Je to velká rána a chce to trpělivost,“ jako by slyšela doktora z Vesničky střediskové a pomalu propadala skepsi. Stále se litovala a zásobovala nás výmluvami, proč nechodí víc ven, aby svaly a šlachy posílila.

Dokonce začala uvažovat o tom, že na druhou operaci nepůjde.

Jenomže jak ulevovala operované noze, zatěžovala víc tu druhou a operace byla neodkladná. Tentokrát ale proběhla v epidurální anestezii. To musel být děs, slyšet všechny ty zvuky, řezání, vrtání a ťukání. „Nebylo to tak strašné, dostala jsem „oblbovačku“ a všechno slyšela jako zdálky,“ odpověděla statečně.

Do lázní nastoupila ihned po nezbytné pooperační rehabilitaci a nemohla si to vynachválit. Noha se hojila mnohem rychleji a přestala bolet podstatně dříve než ta první.

Ale lázněmi to zdaleka nekončí

I doma musíte všechno podřídit kyčelnímu kloubu, abyste ho nadměrně nezatěžovali. Nesmíte ho vytočit do strany ani ohnout do pravého úhlu. O riziku pádu ani nemluvím.

Ani si nedokážete představit, jaká opatření čekají člověka s totální endoprotézou.

Hygiena a toaleta Pokud nemáte sprchový kout, je velký problém vlézt vůbec do vany. Potřebujete přinejmenším stupínek, abyste kloub neohnuli víc, než smíte. Když už jste ve vaně, nemůžete si sednout na její dno, ale na speciální sedátko, které se dá koupit ve zdravotnických potřebách. Protože nesmíte ohnout kyčel do pravého úhlu, nastává problém i s toaletou. Speciální nástavec na mísu, který vám umožní pohodlné sedání a zvedání, je nezbytný.  

Spánek a odpočinek Ze stejného důvodu si musíte zvýšit postel, židli nebo křeslo či pohovku, takže se stáváte princeznou na hrášku.

Oblékání a obouvání Zdravý člověk si ani neuvědomí, kolikrát musí ohnout kyčle, než si obleče kalhoty a obuje boty. Tkaničky vám může zavázat někdo jiný, ale vždycky není po ruce, takže jsou lepší boty, které si nazujete pomocí dlouhé lžíce. Při oblékání kalhot by se zase hodily o půl metru delší ruce, neboť soukání do nohavic připomíná ekvilibristický kousek Mr. Beana.

Dnes už se tomu naštěstí smějeme. Maminka je v pohodě a operace jí připomínají jen tenké jizvy na bocích a občasná bolest při změnách počasí. Chodí bez holí, pracuje na zahrádce a její byt už nepřipomíná rehabilitační ústav.

   
27.09.2010 - Zdraví - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [15] helča 65 [*]

  martina.ji — #5 V žádném případě operaci neodkládej a vůbec se jí neboj. Zbavíš se bolestí a budeš se cítit jako znovuzrozená. A ty nesmysly, co jsou v článku, vůbec nečti. Ty tvoje bolesti se budou bez operace jenom zhoršovat, lepší to nebude. Vím, o čem mluvím.Sml67

  superkarma: 0 27.09.2010, 16:48:25
 2. [14] helča 65 [*]

  Sml16 Na operaci kyčle jsem byla před pěti lety, když už jsem bolestí skoro nemohla chodit. V nemocnici jsem byla dva týdny a hned z nemocnice mě převezli do rehabilitačního ústavu, kde jsem byla necelé dva týdny. Ten pobyt mi hodně pomohl a považuji ho za důležitější, než pobyt v lázních, který jsem odmítla, protože po rehabilitaci jsem se cítila velmi dobře. Dva dny po operaci jsme pomalu začínali chodit a hýbat se. V rehabilitačním ústavu nás naučili sebeobsluze a po návratu domů jsem nepotřebovala od nikoho žádnou pomoc. Za necelé 4 měsíce jsem chodila bez holí. Každý den jsem ale pravidelně cvičila cviky, které jsou po operaci doporučené a za každého počasí chodila na vycházky. Dnes ani nevím, že jsem byla na operaci, nic mě nebolí, dělám v létě i lehčí vysokohorskou turistiku. Nebojte se operace, zbavíte se velkých bolestí a život bude zase krásný. Sml59

  superkarma: 2 27.09.2010, 16:02:30
 3. avatar
  [13] alko [*]

  martina.ji — #5 Teprve teď jsem si přečetla podrobněji tvůj příspěvek, ptáš se jestli stačí jen ten pobyt v nemocnici - nestačí. Opravdu to chce tu rehabilitaci - třeba v těch lázních. Ale mělo by to následovat co nejdříve po operaci. Tam tě také naučí spoustu fíglů, jak si ze začátku poradit v běžném životě.

  superkarma: 0 27.09.2010, 13:43:37
 4. avatar
  [12] alko [*]

  Já mám dva nové kyčelní klouby a kdybych četla tenhle článek před operací, tak by mě hóódně vyděsil. Troufám si říci, že to je trochu nadsazené. Kyčel se může ohnout do pravého úhlu, ale víc ne, ale i to je dočasné. Po první operaci jsem byla doma 3 týdny, po druhé 1 týden a pak jsem šla na rehabilitaci do rehabilitačního ústavu na 5 týdnů. Do lázní jsem pak už nejela, připadalo mi to zbytečné. Chodím bez berlí, jezdím na kole, plavu, cestuju, zahradničím na předpanelákovém záhonku... Ale úplně bez  bolestí také nejsem, ovšem je to nesrovnatelné s předoperačními bolestmi.

  Určitě se toho nebojte. Ale je fakt, že každý to snáší jinak. Já doporučuju bezbřehý optimismus i když je někdy třeba zatnout (optimisticky) zubySml30Sml60

  superkarma: 2 27.09.2010, 13:37:05
 5. [11] dadma [*]

  Po včerejším rozhovoru ministra zdravotnictví v OVM ,bude děvčata hůř.

  Zdravý člověk si nikdy neuvědomí ,že má různé věci v těle dokud nezačnou zlobit a je to úplně jedno jestli se jedná o kyčel,střeva,žaludek,slinivku....atd.

  Taky mě docela vytočilo to, že třeba na laparoskopickou operaci si budete muset připlácet.Tak taklhle se snad provádí až na nějaké výjimky všechny operace? já mám žlučník operovaný laparoskopicky a nedovedu si představit, že bych si nechala rozříznou břicho , když je lepší metoda.No chápete to? Lidi ,kteří se nechají operovat klasicky, že nebudou mít peníze na doplatek,tak budou o hodně déle marodit.Taky lázně již dnes nejsou  zadarmo.Manžel dostal lázně tzv.křížkové a přesto v lázních platil ještě 6.690Kč.

  superkarma: 0 27.09.2010, 12:55:18
 6. [10] Dana Haklová [*]

  Taky jsem si říkala, že to nechávají dojít tak daleko. Přece čím dříve, tím lépe.

  superkarma: 0 27.09.2010, 12:13:28
 7. avatar
  [9] Alka1 [*]

  Dana Svobodová — #7 Řekla bych, že bude hůř a někdo se vůbec nedočká...

  superkarma: 0 27.09.2010, 12:11:30
 8. [8] Dana Haklová [*]

  denkas — #2 nebojte, jen po určitou dobu. Ale moje teta má nový kloub v koleni a neohne ho.

  superkarma: 0 27.09.2010, 12:04:47
 9. [7] Dana Haklová [*]

  Jaruš — #6 Problém je v tom, že na operaci se poměrně dlouho čeká

  1. na komentář reaguje Alka1 — #9
  superkarma: 0 27.09.2010, 12:02:55
 10. [6] Jaruš [*]

  I já jsem po operaci kyč.kloubu.Je to již šest let a žádné omezení nemám.Jezdím každý den na kole a dělám na zahradě.Vše zvládám jako dříve.Po operaci byl manžel týden doma se mnou,ale jinak jsem zvládla vše.Vaření a všechny práce v domácnosti.Chce to jen chtít.Každý den jsem chodila i s berlemi na procházky.Dnes ani nevím že mám endoprotézu.Tak radím jít co nejdříve na operaci a užít si život jak jen to jde. Jarka

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #7
  superkarma: 0 27.09.2010, 11:23:25
 11. avatar
  [5] martina.ji [*]

  Sml15Taky mě to čeká, už jsem měla jít letos v květnu,ale měla jsem v kyčli zánět, který pan doktor vyléčil injekcema do kloubu a tím pádem bolest není tak nesnesitelná, tak jsem operaci odložila na neurčitoSml58.Mám z toho strach,ještě nikdy jsem na žádný operaci nebyla a těch pooperačních záležitostí se taky bojim, do láznínechci, stačí mi nutnost pobytu v nemocnici a doufám, že ta pohybová pooperační omezení jsou opravdu jen pooperační a v dalším životě už neplatěj...(nevíte někdo jak to je?)Sml80

  1. na komentář reaguje alko — #13
  2. na komentář reaguje helča 65 — #15
  superkarma: 0 27.09.2010, 10:52:35
 12. [4] Bébina [*]

  Věrulinka — #3 Tak bacha na to. On u nas je vseobecne trend nechat pacienta co nejdele, ale pak uz nekdy byva tak stary, ze neni sance na kvalitni rehabilitaci. Takze operovat by se melo ve chvili, kdy je jeste pacient natolik fyzicky zdatny, ze se zvladne zrehabilitovat. Par lidi po operaci znam a rekla bych, ze to omezeni je jen po urcitou dobu, protoze neohnout kycli do praveho uhlu, znamena se neposadit. A lide s endoprotezou zcela jiste i sedi. Nedavno na tom byla teta meho pritele, neni ji jeste ani 60.

  superkarma: 0 27.09.2010, 10:46:50
 13. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Sml15 ach jo, to mě čeká, oddaluji dokud chodím, sice v bolestech, ale i po operaci jsou bolestiSml15

  1. na komentář reaguje Bébina — #4
  superkarma: 0 27.09.2010, 09:45:56
 14. avatar
  [2] denkas [*]

  No to je hrůza!A to už nikdy nesmí ohnout kyčel do pravýho úhlu? Nebo jen po určitou dobu?

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #8
  superkarma: 0 27.09.2010, 01:38:50
 15. [1] Rikina [*]

  No tak to si teda představit nedokážu. Sml80 Jelikož moje bývalá tchyně má rovněž oba klouby umělé, po operaci v lázních nebyla ani náhodou, rehabilitace se konala jen po dobu pobytu v nemocnici, a žádné speciální nástavce na cokoli doma neměla. Zato i pět let po výměně kloubů chodí o francouzských holích, a prakticky nevychází z domu, protože se bojí, že upadne a nevstane, klouby se nenávratně poškodí a už se vůbec nepostaví. Takže popochází jen po bytě. Nic moc, oč by člověk stál. Sml15 Sml80 

  superkarma: 0 27.09.2010, 00:34:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme