Klientka: Pavla

30 let, žije s přítelem v Praze, pracuje jako manažerka marketingu v Institutu digitální fotografie, sportuje a fotografuje.

 

Poprvé jsem o liposukci začala uvažovat někdy před dvěma lety, když ještě moje váha ukazovala o 12 kg více než nyní. Jednak máme k tukovým zásobám v rodině dispozice, a jednak jsem ani já sama nebyla tenkrát příliš střídmá v životosprávě. Z mého pohledu jsem byla v zoufalém stavu a nevěděla, co se sebou. Liposukce, o kterou se v tu dobu začínala média zajímat, mě napadla jako první. Jakmile jsem ale začala systematicky sbírat informace na tohle téma, došlo mi, že liposukce nadváhu neřeší, pouze dotvaruje postavu. Pochopila jsem, že se nevyhnu hubnutí dietou a sportem, a tak jsem začala raději hned. Hlídala jsem si přísně jídelníček, začala plavat a jezdit na kolečkových bruslích, což mi zůstalo dodnes. Během několika měsíců se mi podařilo  shodit 12 kilo, ale některé partie mého těla jako by nereagovaly. V podbřišku a na stehnech jsem se nehezkých tukových polštářků prostě nezbavila, a to už jsem jinak byla štíhlá holka. Mezitím se o liposukci hodně napsalo a já se na základě těchto informací utvrdila ve svém rozhodnutí zákrok podstoupit. I podle plastického chirurga, MUDr. Romana Kufy z Perfect Clinic na pražských Malvazinkách, je to v podobných případech jediné účinné řešení.

 

Na konzultaci s panem doktorem Kufou jsem ještě mířila s obavami, zda je pro mě odsátí tuku z kritických partií skutečně vhodné, ale odcházela jsem zcela ujištěna o svém záměru.

 

„Pavla je štíhlá a trápilo ji lokální nahromadění tuku v oblasti boků, břicha, zevních a vnitřních stehen a kolen, které se jen velmi obtížně redukuje. Pro úspěšný zákrok měla všechny předpoklady. Ve věku 30 let má ještě kůže potřebnou elasticitu a nehrozí tím pádem riziko větších deformit. Navíc projevila Pavla během minulé doby vůli na sobě pracovat, a co bylo možné zredukovat sportem a životosprávou, zredukovala,“ chválí Kufa Pavlínino odhodlání.

Zůstala ve mně jen zcela logická nervozita ze zákroku samotného v celkové narkóze, ale díky velké podpoře mého přítele, který mi fandí a respektuje mé přání, jsem jí úplně nepropadla a těšila se na výsledek operace.

 

„Jestliže odsáváme rozsáhlé oblasti těla, je celková narkóza jednoznačně lepší s ohledem na nadměrnou zátěž pacienta. Všechny partie lze takto vyřešit během jedné operace a dotyčná osoba nemusí zákrok podstupovat opakovaně. V případě menších ploch lze vpravit anestetikum do těla lokálně současně s tumescentním roztokem a pacient, který nic necítí, je během ambulantního výkonu při vědomí a ještě týž den odchází domů. Zatímco po celkové narkóze si na klinice ještě jeden den pobude,“ vysvětluje operatér rozdíly.

 

V den operace jsem na klinice Perfect Clinic nejprve odevzdala standardní předoperační vyšetření a za asistence milých sestřiček se ve svém dočasném pokoji, mimochodem velmi příjemném, převlékla do „andělíčka“. Na lehátku mě dopravili až na sál, a tady si doktor Kufa nejprve přímo na mou kůži zakreslil oblasti, které bude vzápětí odsátím tuku modelovat do nové podoby.  Pak jsem usnula.

 

„V dnešní době se většinou používá tumescentní metoda liposukce, kdy se do podkoží napustí maximálně 4-5 litrů roztoku, který díky obsaženým látkám dokáže rozpustit tuk a zároveň díky adrenalinu omezit krvácení. Tato tekutina se aplikuje pomocí pumpy, zavedené drobnými, pětimilimetrovými nářezy v kůži. Část tekutiny se následně vstřebá a část odsaje spolu s tukem z těla pryč. K plynulejšímu a šetrnějšímu odsávání i lepšímu pooperačnímu průběhu napomáhá tzv. vibrační kanyla v rukách operatéra, což je liposukční nástroj, který sám o sobě vibruje a rozbíjí tukové buňky,“ objasňuje plastický chirurg zvolený typ liposukce. Zároveň dodává: „Jelikož po odsátí tuku zůstane kůže volná, musí Pavlína nosit celý měsíc kompresní prádlo, které nutí kůži srazit se do nového objemu a přihojit se ke spodině. U lidí ve starším věku už kůže tuto schopnost ztrácí a zbývá chirurgické odstranění jejího přebytku.“ Že je výsledný efekt závislý na lékařově zkušenosti, dokládá Kufa svými slovy: „Během operace si pohmatem kontroluji sílu kůže, aby kožní řasa byla všude stejně silná a tuk byl odsáván souměrně“.

 

Probudila jsem se po více než hodině ještě na operačním sále oblečena do kompresních kalhot od pupku až ke kolenům. Byla jsem lehčí o 3 000 ml čistého tuku, ale vychutnat si radost z nové postavy jsem ještě pár dní nemohla. Otoky a modřiny mi bránily v pohledu. Co se týče bolesti, byly nejhorší první tři dny po operaci, kdy mi činilo značné potíže vstávání, uléhání nebo i sedání na židli. Obecně lze říci, že chůze je trošku ztížená, ale jinak pohyb zásadně omezen není. Chce to zatnout zuby a pomalu a opatrně se rozhýbat. Sama bolest není nikterak palčivá, jde spíše o silný tah v odsátých místech, který ovšem den ode slábne. Po 14 dnech, během kterých mi pan doktor vyndal stehy, se moje tělo jako by mávnutím proutku oklepalo a zbavilo modřin i nepříjemných pocitů při ráznějším pohybu. Od té doby už mi nadšení z jasně viditelného úbytku kazila jen povinnost nosit ještě dva nebo tři týdny zdravotní kompresvní prádlo, které samo o sobě žádnou slast neskýtá. O to víc jsem se těšila na nové sexy prádélko, které si teď už budu moci dovolit.

 

Výsledkem liposukce jsem byla už po třech týdnech víc než příjemně překvapena nejen já, ale i okolí, které okamžitě chválilo mé razantní zeštíhlení. Ani já sama jsem tolik viditelný úbytek vůbec nečekala. Na první pohled mám úplně ploché břicho bez jediného špíčku, na stehnech a bocích vzadu není nic navíc a hodně se mi zvýraznil pas. Dokonce si nahmatám kyčelní kosti vestoje, což byl dřív problém i vleže. Kalhoty, které před operací těsně obepínaly mé nohy a boky, svléknu dnes - měsíc po operaci, bez rozepnutí a ještě si do boku vsunu celou dlaň.  Abych se vyvarovala nerovností tkáně pod kůží, musím ještě dva týdny masírovat inkriminované plochy. 

Určitě mám velikou chuť dál sportovat a udržet si proporce a dobrou kondici. Dokonce jsem si koupila nové brusle. Nemám v plánu se na kliniku vracet jen proto, že nebudu důsledná, zlenivím a všechno, co jsem podstoupila, bude k ničemu.

 

Všem, kdo mají podobný problém s ukládáním tuku v některých partiích, nezdolných žádnou razantní dietou ani pravidelnou sportovní aktivitou, doporučuji postavu dotvarovat pomocí liposukce. Trocha bolesti se dá vydržet a výsledek skutečně stojí za to!

 

 

MUDr. Roman Kufa

Centrum plastické a estetické chirurgie Perfect Clinic

U Malvazinky 5, Praha 5

GSM: +420 603 560 856

www.kufa.cz  

Reklama