Rodina

Co obnáší každodenní péče o nového člena rodiny?

Těhotenství každá z nás snáší jinak, zatímco pro některé ženy je devět měsíců málo na to, aby si všechno náležitě užily, pro jiné by bylo vítaným stavem sedět jako třeba kachny necelý měsíc na vejcích a „porodu“ jen dojatě přihlížet. Ať je to tak či onak, těhotenství nám v životě mnoho věcí nezmění. Vzácnou zásilku malých rozměrů, která nám zaručí mnoho radostí, ale i starostí a pěkně nám zamíchá prioritami v každodenním rozvrhu, si přivezeme až z porodnice. Od této chvíle se už pár desítek let nebudeme starat jenom o sebe, ale musíme náležitě pečovat i o nového člena domácnosti. A co všechno počáteční péče obnáší?

 

Vše začíná v porodnici

V dobré porodnici vás i otce dítěte naučí novorozence koupat a přebalovat. Dostane se vám poučení, jak se starat o nezahojený pupečník, jak čistit nos a ouška. V neposlední řadě vám (snad) vysvětlí, jak kojit a předcházet případným problémům, které mohou kojení zkomplikovat. V případě, že jste se rozhodly, či byly okolnostmi donuceny pro umělou výživu, měl by vás přítomný pediatr nebo dětská sestra při propouštění domů poučit o základních hygienických zásadách přípravy mléka a péče o savičky a lahve.

Péče o pupeční pahýl

Po porodu bude mít vaše miminko na zbytku pupečníku pravděpodobně malou svorku, ta umožňuje jeho rychlé seschnutí a následné odstranění (asi po 48 hodinách po porodu). Pahýlek odstraňuje dětská lékařka a úkon je pro miminko nebolestivý – stříhá se zbytek pupečníku pod zaškrcením. V porodnici vám doporučí ještě několik dní čistit pupíček lihem, nejlépe po každém přebalení. Po propuštění z nemocnice konzultujte ukončení ošetření pupíku s pediatrem. Někdy se stává, že pupek začne hnisat či krvácet, v tomto případě hned informujte dětského lékaře. Ještě vetší komplikací může být zarudnutí nad pupíkem ve tvaru trojúhelníku, to signalizuje šíření infekce podél cév. Lékař provede miminku stěry a předepíše antibiotika (lokální nebo perorální).
 

Vyšetření kyčlí

První orientační vyšetření kyčlí provedou děťátku v porodnici. V současné době někteří odborníci nedoporučují preventivní „široké balení“, jak tomu bývalo dříve. Naopak dobrou prevencí je možnost volného pohybu končetin. To potvrzuje i velký výskyt problémů s kyčelními klouby u kojenců, kteří byli velmi pevně utahováni do zavinovaček (generace dnešních třicátníku a čtyřicátníků) a trávili takto zabaleni takřka celý den. Další odborné vyšetření čeká nového člena rodiny u ortopeda. Součástí vyšetření je ultrazvuk, který by měl být proveden v prvních 3 týdnech věku. Následují ještě dvě kontroly, a to v 6 týdnech a ve 3 měsících. V případě, že ortoped na základě vyšetření doporučí „široké balení“, víte, jak na to? Je to docela jednoduché! Složte dvě látkové pleny na třetiny, potom na polovinu, až vznikne látkový pruh široký 15-20 cm, ten složte do plenkových kalhotek přes klasickou papírovou plenu a je to.

Hygiena „stravovacích pomůcek“

Důsledná údržba stravovacích pomůcek je vzhledem k tomu, že se průjmy u malých kojenců považují za onemocnění, které může být v některých případech poměrně závažné, velmi důležitá. Lékaři doporučují sterilizovat pomůcky na krmení během prvních 12 měsíců života miminka. Maminky, které nekojí, by tedy měly k přípravě mléka používat pouze převařenou kojeneckou vodu. Nutné je vyvařovat lahve, savičky, dudlíky, lžičky, a to po dobu asi 20 minut. Další o něco jednoduší možností je užití tzv. sterilizátoru. Dále pozor na olizování dudlíků! Podělíte se tak se svým potomkem např. o bakterie, které mají za důsledek vznik zubního kazu!
 

Péče o zadeček a genitálie

Jelikož novorozenci a mladší kojenci umí výborně napodobit i ty nejlepší průtokové ohřívače (v průměru 6-8 jednorázových plen denně), je péče o tělesné partie obstarávající vylučování velmi důležitá. Výborným pomocníkem jsou v současné době nejrůznější druhy vlhčených ubrousků, což ocení zejména rodiče, kteří takříkajíc doma neposedí. Mnoho pediatrů však stále doporučuje opláchnout zadeček vodou a při větším znečistění použít jemné dětské mýdlo nebo syndet zvaný též „kyselé mýdlo“, které je ideální volbou především pro jedince se skonem k velmi suché nebo ekzematické pokožce. Při každém přebalení miminku nejen umyjeme či otřeme zadeček, ale zároveň ho i namažeme dostatečnou vrstvou ochranného krému. V Čechách má stále velkou tradici poněkud nevábně vonící „rybí“ mast. Nutno však podotknout, že oproti mnoha libě vonícím mazáním prakticky nezpůsobuje podráždění pokožky. Další alternativou jsou přípravky od zavedených firem s přírodní kosmetikou (např. Weleda, ATOK apod.), které k výrobě přípravků používají pouze čistě přírodní produkty a výrobky často nejsou parfémovány. Nevýhodou je u opravdu přírodních produktů vyšší pořizovací cena.

A jak pečovat o genitálie? Holčičkám stačí jemně vyčistit před koupáním zevní genitál olejem (např. z lékárny). Chlapečci bohužel často zažívají se svými vylučovacími partiemi v kojeneckém a batolecím  období mnoho problémů. Doporučení, kdy začít s přetahováním předkožky, se i u lékařů velmi různí, nejčastější rada je počkat až do batolecího věku.

Koupání a péče o pokožku

Naše maminky byly zvyklé svoje potomky koupat denně. V současné době však mnoho pediatrů a dermatologů považuje za dostačující koupání obden. Samozřejmostí však je očista „problémových partií“ -  tedy zadečku, genitálií a míst, kde dochází k největšímu zapocení. Postačí nám k tomu namočená žínka a popřípadě trochu mýdla. Pravdou však zůstává, že každodenní večerní očista je pro děti i rodiče příjemným rituálem. Voda ke koupeli by měla mít teplotu kolem 37 ºC, malému novorozenci bude pravděpodobně příjemnější koupel v malé těsnější vaničce či speciálním kyblíku. Při koupání ve velké vaně pomůže bázlivějším dětem, když je při večerní lázni přikryjete namočenou látkovou plenou a miminko mydlíte pod ní. Dobrou pomůckou do velké vany je i látkové lehátko.

Po každodenní očistě je vhodné děťátko namazat dětským krémem nebo olejem. Zatímco nejosvědčenějším mazáním na zadeček je rybí mast, tak na tělo vám v mnoha porodnicích doporučí používat obyčejnou „modrou“ Indulonu. Dobrou volbou jsou také speciální oleje, např. neparfemovaný slunečnicový z lékárny nebo různé přírodní oleje od výrobců tohoto druhu kosmetiky. U dětí se sklonem k velmi suché až ekzematické pokožce vám váš pediatr doporučí nejvhodnější přípravky. Osvědčené jsou např. Excipial, Linola, Balmadol, Menalind Derm apod.

 

Nos, uši, nehty

Nosík čistíme dle potřeby, praktické se pro tento účel jeví vatičky používané do uší. Při lehké rýmě lze nosánek vytírat Vincentkou nebo mateřským mlékem, stejný postup se u těch nejmenších doporučuje i při aplikaci nosních kapek. V lékárně též zakoupíte i velmi jednoduše fungující nosní odsávačku.

Uši rozhodně není nutné čistit denně. Čištění se provádí dle potřeby, a to jen velmi jemně, aby nedošlo k poranění zevního zvukovodu. I ušní maz má svoji ochrannou funkci.

Přestože se doporučuje nehty stříhat co nejpozději, mnoho maminek si z porodnice přiveze poškrábaného kojence s řádnými drápky. Nejlepší je provádět stříhání nehtů ve spánku, popř. u kojení s pomocí šikovného asistenta. Používáme pouze nůžky s kulatými špičkami, určené pro miminkovské nehty. Ze začátku nic nezkazíte, pokud nůžky namočíte v lihu nebo jiném desinfekčním přípravku, neboť při nesprávné manipulaci hrozí zanesení infekce.

 

Jak oblékat a kdy ven?

Velmi praktická rada, kterou naleznete v každé příručce je, aby děťátko mělo vždy o jednu vrstvu víc než dospělý. V zimě miminko dostatečně chrání i kočárek a zateplený fusak. Na noc i den jsou výborné měkké, teplé a praktické rychlozavinovačky (miminko se nezavinuje těsně). Pamatujte však na to, že novorozenci jsou termolabilní, tedy hůře si udržují svojí tělesnou teplotu a pomaleji se přizpůsobují teplotním změnám okolí. To platí nejen pro chladné dny, ale i pro velmi teplé, kdy je nutné předcházet přílišnému zapocení, to dráždí pokožku a v některých případech vede až k opruzeninám (nejen na zadečku). Do takových míst se pak lehce vetře např. kvasinková infekce. Jak tvrdil i známý pediatr Josef Švejcar: „Oblékání má sloužit i k otužování, a proto pocit mírného chladu a návyku na něj a na lehké oblečení jsou mnohem více na místě než stále teplo a přehřívání. Velmi často se rodiče domnívají, že jejich dítě trpí častou rýmou a kašlem, které se občas zesilují, protože nejsou dostatečně oblečené. Opak je pravdou.“

A kdy poprvé vyrazit s miminkem ven? V případě že není extrémní zima nebo horko, nic nebrání první vyjížďce druhý den po propuštění z porodnice. U drobných a nedonošených dětí odborníci radí počkat až do doby, než novorozenec dosáhne váhy 2500 g.

 

Zkušené matky-in, podělte se prosím s čerstvými i budoucími maminkami o nějaké zlepšováky a fígle, které vám usnadnily péči o miminko…

 

Zdroj:  Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková                

            Odborný časopis Levret -  Banality" v péči o novorozence, MUDr. Marcela Černá

            Péče o dítě, Josef Švejcar

 

 

   
21.02.2007 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [71] lilithheta [*]

  Nyotaimori: Jednou jsem to zkusila a řekla na plnou hubu, že to vypadá divně, celý zmuchlaný v volezlý - rodina pak se mnou týden nemluvila, dokonce i vařit jsem si musela

  superkarma: 0 13.03.2007, 13:41:29
 2. avatar
  [70] Libča [*]

  hm ja jsem asi ani moc nesterilizovala, u Krystofa jo... byl jeste malicky ale tam jsem magorila.. prvni dite clovek je z toh ocely poprndany.. a pokakany ... a Tobis.. no tak nejdriv byly prsa.. a pak??? flaska.. po puli roce ale jestli jsem ji vyvarela nevim ale myla urcite

  superkarma: 0 25.02.2007, 18:45:35
 3. avatar
  [68] clarCa [*]

  ehm.... to, že nesterilizuju (nebo nesteriluju????) dětem flašky a vešekeré jídelní náčinní neznamená, že ho NEMYJU... a jak psala ťapina - pokud je to čistě vymyté, tak co? A MMCH - flašky jsme vymývaly teplou vodou s jarem i na novorozenecké JIP.

  superkarma: 0 23.02.2007, 04:36:53
 4. avatar
  [67] Vivian [*]

  Meander: to je taková společenská hra... maminky ukazujou svoje opičky a lidi jim říkají, co chtějí slyšet

  superkarma: 0 22.02.2007, 18:47:26
 5. avatar
  [66] Meander [*]

  E.H.: Jak kdo.
  Já vím, že jsem byla hnusná. Leze mi krkem, když mi někdo vnucuje, že to jeho děťátko je jako obrázek a přitom je to stejná, rudá, zmačkaná opička jako všechny ostatní.

  superkarma: 0 22.02.2007, 16:33:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [65] E.H. [*]

  Meander: většina novorozeňat takhle opravdu vypadá.I já jsem tak vypadala. I ty jsi byla těsně po narození krabatý, červený ET s oteklýma očima. A vidíš, vyrostly jsme z toho.

  superkarma: 0 22.02.2007, 15:50:26
 2. avatar
  [64] Jeremi [*]

  Ťapina: Hmmm, tak to moje máti velmi pečlivě sterizovala všechny lahve a dudlíky, pleny žehlila z obou stran. A celé dětství jsem měla imunitní systém totálně v háji.

  superkarma: 0 21.02.2007, 21:32:17
 3. avatar
  [63] Ťapina [*]

  *Kotě*: Lidi se na rozdíl třeba od telat s protilátkama rodí, prostupujou přes placentu. Jo, u telat to problém je, tam je opravdu volba mléko nebo hyperimunní séra v injekcích. Nicméně já jsem taky nebyla kojená a sterilizace u nás doma neprobíhala a dožila jsem se poměrně vysokého věku, nejsem tele

  superkarma: 0 21.02.2007, 20:09:31
 4. avatar
  [62] kareta [*]

  mně

  superkarma: 0 21.02.2007, 19:19:09
 5. avatar
  [61] kareta [*]

  gwen: Dr. House je úžasný , to s parazitem mě rozplakalo , tohle mi říct doktor, nevím nevím, jestli bych reagovala bystře
  V porodnici mě jednou vykoupali dítě, přebalovat uměl první manžel, oblékání jsem taky zkoušela na nebohém prvorozeném, pro jistotu zůstal skoro celý týden v jednom, abych ho nepolámala, kdybych do toho musela ještě sterilizovat lahvičky a dudlíky, zhroutila bych se. Bylo to těžké období, vůbec jsem neměla talent, ani skrytý.

  superkarma: 0 21.02.2007, 19:18:06
 6. avatar
  [60] Canadian [*]

  gwen: House je dokonalej

  superkarma: 0 21.02.2007, 18:27:16
 7. avatar
  [59] Jeremi [*]

  *Kotě*: No jo, asi máte pravdu.

  superkarma: 0 21.02.2007, 18:21:22
 8. avatar
  [58] Vivian [*]

  *Kotě*: takže naše rodina nevymřela jen zázrakem

  superkarma: 0 21.02.2007, 17:57:52
 9. avatar
  [57] *Kotě* [*]

  Jeremi: kdybys měla pravdu, tak by se přece říkalo "sterilátor" a ne "sterilizátor"

  Vivian: malé miminko nevím teď do jakého věku, myslím že do tří měsíců, nemá žádnou imunitu kromě té, kterou mu poskytne matka skrze mateřské mléko. Takže tak.

  superkarma: 0 21.02.2007, 17:03:31
 10. avatar
  [56] Vivian [*]

  Už se vidím, jak kupuju sterilizátor... Já
  Každý dítě má IMHO nějakej imunitní systém, kterej se musí posilovat . Teda pokud nemá vrozený AIDS nebo tak něco...

  superkarma: 0 21.02.2007, 16:08:55
 11. avatar
  [55] Ťapina [*]

  Jeremi: Koncovka -izace je ale dost běžná pro činnosti, kterými se má za cíl uvést předmět do stavu označeném kořenem slova.

  superkarma: 0 21.02.2007, 13:31:30
 12. avatar
  [54] Jeremi [*]

  Ťapina: Vidíš, já zas cítím jako původně nesprávný ten "sterilizovat".

  superkarma: 0 21.02.2007, 13:24:06
 13. avatar
  [53] Ťapina [*]

  Jeremi: Tak to mě taky zajímá výsledek. Já vím, že je to tak zažité, ale cit mi velí, že tvar "sterilovat" je nějaký nesprávný, který se vžil právě pro tu zeleninu.

  superkarma: 0 21.02.2007, 13:11:38
 14. avatar
  [52] závislá na čokoládě [*]

  Syn hodně jako miminko trpěl na opruzeniny, tak jsme používali rybí mastičku a byla nejlepší, když se náhodou stane nehoda, ještě dneska je dobrá. Láhve jsem vyvařovala, dát je do hrnce mi nepřišlo zase tak pracné. Pleny jedině jednorázové, protože látkové několikrát máchat, namočit,vyvařit, žehlit...

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:42:48
 15. avatar
  [50] Jeremi [*]

  Ťapina: Tvá poznámka mě přivedla k tomu, že musím důkladně prověřit, jak to s tím sterilováním vs. sterilizováním je. Již jsem požádala o vyjádření ÚJČ.

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:39:27
 16. avatar
  [49] Meander [*]

  gwen: Z toho výroku jsem letěla šipkou pod stůl. Vynikající! Být Dr. House opravdický, po zbytek života pro něj budu žvýkat kůže.

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:31:15
 17. avatar
  [48] gwen [*]

  Moc se mi líbí výrok Dr.House.
  K pacientce: House: „Máte v sobě parazita.“ Pacientka: „Něco jako tasemnici?“ House: „Podívejte, má vaše oči. Máte na odstranění toho parazita zhruba měsíc, pak to bude nezákonné, až na několik států. Ale nebojte se, není to tak hrozné, někteří lidé tomu dávají jména, oblékají do šatiček a vozí v kočárku.“

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:27:39
 18. avatar
  [47] Amálie [*]

  Co obnáší každodenní péče o nového člena rodiny? Tak to je něco, co momentálně nejsem ochotná zjišťovat.

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:27:32
 19. avatar
  [46] Olka [*]

  *Kotě*: Opravdu nemám zkušenosti s lahvičkami, jak jsem psala, ale je to oproti hrnkům takový rozdíl? Hrnek od mlíka normálně umeju, a nic v něm snad nezůstane, v čem by se mohly množit bakterie - v lahvi ano? Já jsem dokonce dětské nádobí (hrnek, lžičku, misku) ani nemyla v myčce, ale v ruce, to přes 50 stupňů nebylo.

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:20:03
 20. avatar
  [45] Z_U_Z_U [*]

  Meander: když se malej narodil, vzedmula se ve mne tolik popisovaná vlna štěstí, doprovázená myšlenkou " tak tohle ošklivé, zmuchlané, je celé moje" Umytej vypadal o něco líp a postupně byl čím dál míň zmuchlanej. Měla jsem láskyplně realistickej vztah už k bříšku, povídala jsem si s ním, jak se doporučuje. Ale když mě slyšel doktor na poradně říkat " ještě jednou mi dupneš na močák a pošlu ti tam dolu dneska feferonkovej salát, málem spadnul ze židle Byl ale oraženej už od mala. Když jsem viděla, že to zmuchlané, podivné cosi si mě z postýlky měří pátravím pohledem a tváří se na mě jako na něco, co vyplavilo moře, musela jsem se smát

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:07:56
 21. avatar
  [44] Juana [*]

  Meander40: Hlásím se k nim, když se mi narodilo druhý dítě, tak moje slova byla "jé, ta je ale ošklivá" a chudák doktorka a sestřičky mi to rozmlouvaly, že je hezká. Nebyla, byla červená a hubená. Druhý den už vypadala lépe a teď je z ní ukecaná čtyřletá hyperaktivní slečna, není ani ošklivá, ani krásná, ale po narození opravdu vypadala hrozně. Kluka si už nepamatuju, je to déle a byla jsem oblbá nějakými léky, ale tenhle výrok u holky si budu pamatovat do smrti.

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:04:41
 22. avatar
  [43] femme [*]

  evadolezalova: na vypadnutí dudlíku na zem už přece existuje taková pojistka, víš?? já jsem to psala kvůli tomu, že cucání palce je horší kvůli zubům, mám s tím totiž vlastní zkušenost

  superkarma: 0 21.02.2007, 12:01:09
 23. avatar
  [42] *Kotě* [*]

  Gedžitka: no a co je tak náročného na přebalení a oblečení dítěte? Nikdy předtím jsem to nedělala a zvládla jsem to na první pokus. Pravda, kalhotky jsem na něj rvala nadvakrát, ale když jsem zjistila, že toho docela dost vydrží a ty končetinky se mu neulomí, tak to byla pohoda

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:45:24
 24. avatar
  [41] evadolezalova [*]

  Ťapina: sekat, sekat, sekat . Snad probůh nebude ještě v padesáti cucat palec ?

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:44:50
 25. avatar
  [40] Meander [*]

  magdajx: Znám dost ženských s mozkem v hlavě, které byly při pohledu na vlastní novorozeně upřímně zděšené, že přivedly na svět E.T.

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:42:58
 26. avatar
  [39] Ťapina [*]

  evadolezalova: Nejde o hygienu. Jde o to, že se jednou bude potřebovat návyku na cucání něčeho zbavit. Dudlík se prostě pod nějakou záminkou dá pryč, co s palcem?

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:42:07
 27. [38] magdajx [*]

  No já nesterilizuji a děti jsou zdravé!Ven když jdem tak nenavlékám,je fakt že malou je jí rok a půl ještě pořád kojím,
  tak možná proto je tak zdravá a syn byl kojený do roka a taky je málokdy nemocný,chodíme často ven,i když je škaredě,často jedí jogurty,doma topíme na 20st.a přes noc na 17st..
  Malou jsem na doporučení doktorky koupala obden.Prý už se nemá denně koupat,no nám to tak vyhovovalo.Dudlík nemáme.
  Meander:novorozeně je nádherné,když je vlastní,ten pocit,ten se musí zažít.
  Já už taky nemám rodiče,když se ti narodí dítě změní se ti tím život,to co ti chybělo,máš zpět,svou rodinu.Porod každý přežije.
  Ale je to samozřejmě tvoje věc,můžeš být šťastná i bez dětí.

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:37:53
 28. avatar
  [37] evadolezalova [*]

  femme: co jeto za blbost, že dudlík je lepší ? . Už vám někdy vypad venku na zem třeba palec ?

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:37:32
 29. avatar
  [36] evadolezalova [*]

  svetluszka: já je samozřejmě taky nesterilizuju po každým spadnutí, . Vyvařuju ale každé ráno

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:34:50
 30. avatar
  [34] Gedžitka [*]

  K článku bych napsala, že nás nikdo v porodnici neučil koupat, pouze nám to jednou jedinkrát ukázali, max. sme mohly požádat o znovuukázání, ale to šlo pouze, pokud by byl čas. Přebalit sem mohla jen díky tomu, že jsem musela s dětma cvičit, což mi ukazovali v porodnici a už tam jsem musela cvičit. maminy, který cvičit nemusely, měly smůlu a přebalit i oblíct dítě se musely naučit samy.

  superkarma: 0 21.02.2007, 11:20:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme