Zdraví

Co nejvíc ohrožuje srdce a cévy? Mýty a předsudky!

Představíte si člověka s infarktem jako postaršího pána s bříškem? Omyl. Nemoci srdce a jejich projevy provází mnoho zažitých předsudků, které uvedeme na pravou míru.

 • Mýtus č. 1: srdce zlobí jen ve stáří

Jeden z nejčastějších omylů. Problémy se srdcem opravdu trápí i mladé. Na kondici srdce a cév má vliv strava a celý životní styl v období dětství a dospívání. Škodlivé návyky se mohou promítnout do zdravotního stavu poměrně brzy. Máte nadváhu nebo diabetes? Obojí zvyšuje riziko problémů se srdcem, které mohou za těchto nepříznivých okolností propuknout prakticky kdykoli.

srdce

 • Mýtus č. 2: přece to na sobě poznám

Vysoký krevní tlak (hypertenze) má přezdívku „tichý zabiják“. To proto, že ho na sobě nepoznáte. Ani v pokročilém stadiu se nemusí objevit žádné příznaky. Jedinou možností tedy je nechat si tlak pravidelně měřit. Vysoký tlak je nutné začít léčit co nejdříve, protože jinak ohrožuje srdce, ledviny a zvyšuje riziko cévní mozkové příhody (mrtvice).

Čtěte také: Jak udržet vaše srdce zdravé?

 • Mýtus č. 3: infarkt = bolest na hrudi

Ne vždy se při infarktu objeví silná bolest na hrudi. Infarkt se může ohlásit mírnými celkovými problémy, jako jsou zhoršené dýchání, závratě, nevolnost nebo bolesti končetin, čelistí a zad. Pamatujte, že při infarktu je nejdůležitější rychlá pomoc.

 • Mýtus č. 4: léčený diabetes neohrožuje

Nepodléhejte iluzi, že dodržování léčby při cukrovce vás zbaví rizika cévních a srdečních onemocnění. Diabetes je hrozbou sám o sobě. V kombinaci s nadváhou, kouřením nebo nedostatkem pohybu dělá z pacientů kandidáty na infarkt nebo mrtvici.

 • Mýtus č. 5: máme to v rodině, nic s tím nenadělám

Rodinná zátěž hraje při vzniku srdečních nemocí velkou roli. Nemusíte však házet flintu do žita. Nerezignujte na zdravý životní styl ani kontrolu krevního tlaku a cukru. Pro své srdce a cévy tím uděláte hodně.

 • Mýtus č. 6: cholesterol se v mládí neřeší

Opak je pravdou. Pravidelné kontroly v pětiletých intervalech by měly být po 20. roce života samozřejmé. Pokud se v rodině vyskytují srdeční nemoci a vysoký cholesterol, tak by kontroly měly začít již v dětském věku.

 • Mýtus č. 7: rychlé bušení srdce předznamenává infarkt

Zrychlenou srdeční akci můžete cítit v mnoha různých situacích, kdy je to úplně normální. Cvičení, rozrušení a další emoce mají vliv na rychlost, kterou srdce pracuje, a většinou není důvod k obavám. Někdy však může být rychlý tlukot známkou srdeční arytmie, tedy nepravidelné srdeční akce. Tento stav samozřejmě vyžaduje léčbu.

Autor: uLékaře.cz

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

   
04.01.2017 - Srdce - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [7] MARIE MATEJKOVA [*]

  Zajímavý a hlavně poučný článek. Po revmatické horečce jsem měla v dětství problémy se srdcem.

  superkarma: 0 21.02.2017, 14:57:58
 2. avatar
  [6] diblice [*]

  mně dělá problémy nízký tlak a v poslední době mi tlakoměr ukázal arytmii 2x,cukrovku nemám, nadváhu už vůbec ne a pohybu až dost, poslední EKG je prý v normě úměrně věku

  superkarma: 0 04.01.2017, 19:13:10
 3. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  Sml67

  superkarma: 0 04.01.2017, 16:27:56
 4. [4] babinka [*]

  Zajímavý a poučný článekSml67

  superkarma: 0 04.01.2017, 15:35:25
 5. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Povídejte mi o srdíčku...Sml15. Mého mladšího syna díky jeho chorobě, kterou lékaři disgnostikovali příliš pozdě srdíčko zlobí od dětství a neuděláme s tím už nic...

  superkarma: 0 04.01.2017, 11:31:26
 6. [2] bobani [*]

  poučné čtení

  superkarma: 0 04.01.2017, 10:14:57
 7. [1] Andreadornova [*]

  Správně napsané Sml67

  superkarma: 0 04.01.2017, 08:03:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme