Bulvár

Co nám sdělují naše sny?

 

Nejkupovanějšími knihami, když pominu díly Harryho Pottera, jsou snáře.

 

Každý sní

Sny mají i ti, kteří zarytě tvrdí, že se jim nikdy nic nezdá. Zdá, jenže si to nepamatují. A to je zajímavé. Někdo dokáže do detailu vyprávět, co se mu zdálo, kdo tam byl, co říkal, jaké barvy vnímal. Bude emotivně hovořit o pocitech, vzdálených místech, krajinách, chutích, vůních, zvucích... a jiný na něj bude koukat jako Hurvínek a myslet si něco o bambulárně a Chocholouškovi.

Kdo z těch dvou je normálnější, je otázka. Co je vlastně normální, je také otázka. Řekla bych, že normální jsme všichni. Jen každý jinak. A v bambulárnách je pořád místa dost J.

 

Tedy někdo za noc prožije třeba tři různé, dobrodružné příběhy, podívá se k moři, do pekla, do lesa, pod vodu, zalétá si v libovolné výšce... A jiný si jen pamatuje, že si šel lehnout a pak že se probudil. Ten s námi otázku snů, a jak si je vyložit, bude řešit těžko.

 

Sny se nám nezdají jen tak

Prostřednictvím snů k nám hovoří naše podvědomí. Snový obraz často není nic jiného než to, jak realitu a prožitek hodnotí pocitová část naší bytosti. Velkou výhodu má ten, kdo si umí alespoň částečně své sny vyložit. Sen, tedy podvědomí, k nám hovoří v symbolech. A ty jsou – a teď jsme u problému snářů – pro každého člověka jiné. Jen pár snových symbolů je tzv. univerzálních. Je mnoho snářů a možností výkladů snů. Ať už starých, nebo moderních freudovských, keltských, indických, mayských a jiných... Je jich bezpočet. Nejlepší byli asi Egypťané.

 

Významy snů

Ne všechno je možno „napasovat“ na každého. Pochopitelně jiný význam bude mít například sen o pavoucích pro člověka, trpícího arachnofobií, a jiný pro toho, komu jsou celkem lhostejní. A tak je to s mnoha „zaručenými“ symboly.

 

Ve vlastních snech bychom se měli naučit orientovat sami. Jsou to jenom naše sny, naše podvědomí, naše hodnocení, naše prožitky, naše pocity a hovoří zase jenom k nám. Je dobré alespoň tušit, co naše podvědomí říká. Často jsou totiž informace k nezaplacení.

 

Čtyři kategorie, ve kterých se můžeme pohybovat.

 

Voda – pokud se vám zdá o vodě, jsou často ve hře city – platí, že jak se ve snu ve vodě cítíte, jaká je, co se vám v ní děje, takový je váš současný citový život.

Je snadné si ráno uvědomit, že když se vám zdálo, že plavete ve špinavé vodě, kde jste se necítili dobře, že váš citový život zřejmě prochází obdobím, kdy vás city trápí, kdy s nimi není všechno v pořádku, a tím, že si to uvědomíte, jste připraveni to změnit. Člověk musí problém pojmenovat, pak jej může řešit.

Oheň – to jsou vášně – může být spalující, ubližovat nebo příjemně hřát. Tak je to s vašimi projevy vášní, vzteku, takového hodně emotivního chování a cítění. Je dobré věnovat pozornost snům, kdy do ohně něco házíte – zapamatujte si co, jste chtěli spálit – je to důležité.

Vzduch – zastupuje oblast myšlení, intelektu, toho, co vás zaměstnává na úrovni myšlenkové, co se ještě nedostalo do vašeho fyzického jednání. Opět – vichřice má samozřejmě jiný dopad než svěží, příjemný, teplý vánek.

Veškeré sny o létání jsou o potřebě se od něčeho osvobodit, získat nadhled, potřeba věci vidět z širšího hlediska, opět je důležité, jak se ve snu cítíte. (Tady by se na mě pan Freud asi hodně zlobil – dle něho jsou „létací sny" o sexu).

Země – patří sem jak sny o hlíně, kamení, kopcích, schodech, ale i o penězích, věcech a pod. Tedy o tom, co je hmotné, předmětech, které vás obklopují... To jsou vesměs ty symboly, které nacházíme v našich snářích. Je to zpravidla taková loterie. Vyjde – nevyjde.

 

Například takové lejno. Ve většině snářů znamená peníze, výhru, bohatství, prosperitu a kdoví kolik tun štěstí. Čím více hovínek, tím lépe.

V mém případě to ovšem znamená, že stejný „produkt“ na mě čeká i v reálu. Mám to vyzkoušené.

Peníze dostávám, když se mi zdá, že běžím. Pokaždé. Ráda bych ve snech běhala často... J

 

Zvláštní kategorii tvoří sny o lidech a zvířatech... to je hodně náročné na rozklíčování, protože zvířata jsou často ve snu konkrétní lidé.

Lidské podvědomí má totiž tendenci přiřadit si člověka ke zvířeti .Určitě to znáte...   „On je takový ustrašený zajíc, vychytralá liška, poddajná ovce, lstivý had, věrný pes, mlčenlivá, studená ryba..." Děláme to všichni, ale za bdění tomu věnujeme málo pozornosti, protože se to děje v podvědomí.

A právě ve snech máme jedinečnou příležitost si s vlastním podvědomím promluvit. Jeho názor nezahrnuje racionální a praktické uvažování. Podvědomí pouze cítí a hodnotí na podkladě ryze pocitovém.

 

Získat takový pohled, porozumět mu a dokázat si z něho pro sebe načerpat informace znamená navštívit a poznat další část své vlastní, neuvěřitelně složité a rozmanité bytosti.

Znamená to naučit se NASLOUCHAT SÁM SOBĚ.

 

Jistě, existují i sny věštecké, sny, které obsáhnou mysl jiného člověka, sny, jejichž význam je úplně jiný. To je kategorie sama pro sebe. Jsou lidé, kteří mívají takové sny. Takoví lidé ale tohle povídání nepotřebují. Dávno si umí vyložit své sny sami.

   
09.01.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [75] Irík [*]

  Když jsem byla malá, měla jsem "lítací sny" a to hodně často. A měla jsem je moc ráda. Když jsem se po takovém snu probudila do nového dne, bylo mi moc příjemně. Později jsem přemýšlela o významu takového snu a je pravda, že "sex" mi tam moc nezapadal. Oproti tomu "osvobození od něčeho", to sedí. Naposledy jsem měla "lítací sen" asi před 10 lety, kdy jsem měla vztah, o kterém dnes vím, že nebyl vpořádku. Už je to pryč. Osvobodila jsem se...

  superkarma: 0 13.01.2008, 07:31:56
 2. avatar
  [73] 2kleo [*]

  Nedělá mi problém vyložit sny kamarádkám, rodině... Ale jakmile se zdá něco mně samotné, tak nevím, co to znamená. Zrovna teď se mi už několikrát po sobě zdálo, že se chystám na svou svatbu.

  superkarma: 0 11.01.2008, 16:16:30
 3. avatar
  [72] idiska [*]

  gerda: a to mimčo bylo asi po tobě, když byla hezké

  superkarma: 0 10.01.2008, 21:28:36
 4. avatar
  [71] idiska [*]

  gerda: jj, a ještě by se chtěla dál rozmnožovat

  superkarma: 0 10.01.2008, 21:27:35
 5. avatar
  [70] Michaela Kudláčková [*]

  Meander: Dobře dobře. Jen úvaha .

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:36:26
 6. avatar
  [69] Meander [*]

  michaela.kudlackova: Já třeba vím, že jsem nikdy nezažila válku (nějakou místní), protože jsem se narodila 30 let po skončení té poslední.

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:48:57
 7. avatar
  [68] gerda [*]

  idiska: naštěstí jsem byla ušetřena předchozích manévrů, já jsem v tom snu jenom vezla kočár s naším dítětem. Ale bylo moc hezké, s krajkovým čepcem! Ještě že sem Topol neleze, byl by ještě nadutější, alfa samec jeden...

  superkarma: 0 10.01.2008, 11:47:02
 8. avatar
  [67] osklive_kacatko [*]

  ja mam za noc tak pet snu jsou to slataniny vseho co sem delala, o cem jsem mluvila pres den a podobne, nektere si vubec rano ani nepamatuji, jine moc zive....

  superkarma: 0 10.01.2008, 11:35:01
 9. avatar
  [66] Michaela Kudláčková [*]

  klarka66: Nemá to přímo souvislost s tím, jaká jste povaha. Spíš , jak se momentálně cítíte a co se děje v tu dobu ve Vás. Raději úskostná povaha, než lhostejný, necitlivý pařez. Létací sny jsou o svobodě o potřebě vidět věci v širším úhlu, mít jasno, osvobodit se. Noční můry přejdou Klárko .

  superkarma: 0 10.01.2008, 01:16:00
 10. [65] peskovka [*]

  sny jsou záhadná věc někdy si myslím že se mi zdají celou noc a někdy vstanu a ani nevim že jsem spala a že by se mi něco zdálo. Podle mě jsou sny opravdové a ty co nám tak nějak rekapitulují prožitky všedních dnů

  superkarma: 0 09.01.2008, 23:34:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [64] klarka66 [*]

  Mám často létací sny, různé noční můry a hrůzy. A jsem hodně úzkostná povaha. Asi to bude mít souvislost, že?

  superkarma: 0 09.01.2008, 23:23:30
 2. avatar
  [63] Canadian [*]

  Mam sny, ne kazdou noc, ale dost casto. Jsou vseho charakteru, posledni dobou casto jezdim vlakem

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:39:16
 3. avatar
  [62] Michaela Kudláčková [*]

  MEK: Jak víte, že jste nikdy nezažila válku ?

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:31:31
 4. avatar
  [61] Michaela Kudláčková [*]

  blaschkepavla: Možná to nemá takovou souvislost se smrtí Vaší maminky. Pojem odpoutání se od hmotného těla, je velice starý a mnoho kultur (Budhisté, Hinduisté, indiáni a pod)tento způsob jakého si cestování používá. Možná jste až tak úplně nespala.. každopádně člověk se vyděsí, ikdyž vlastně není čeho se bát.Lidské vědomí není na fyzickém těle tak závislé, jak to vypadá.

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:30:21
 5. avatar
  [60] shb [*]

  taky jsem slyšela že špatné sny nosí dobré věci a naopak, třeba když se někomu zdá o svatbě tak je to pohřeb

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:11:54
 6. avatar
  [59] MEK [*]

  někdy se mi zdají hrůzostrašné sny o válce,kterou jsem nikdy nezažila a někdy se mi zdají sny o mé rodině,nebo spíš je to předtucha co se stane

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:04:52
 7. avatar
  [58] shb [*]

  sny mám výjmečně a někdy živý brrr

  superkarma: 0 09.01.2008, 22:02:17
 8. avatar
  [57] blaschkepavla [*]

  Po smrti mé maminky a mého prvního manžela se mi zdál jeden a ten samý sen.Fakt jsem si nebyla jistá,jestli to nebyla skutečnost.Zdálo se mi,že se vznáším kousek nad postelí a pomalu se přibližuji k oknu.V tom snu jsem si říkala "to je jenom sen,sáhni si na postel ,že ležíš??"Ale pode mnou bylo prázdno.Tak jsem se vylekala,že jsem se vzbudila.Ale pořád jsem měla ten mrazivý pocit .Taky by mě moc zajímalo,co to znamená

  superkarma: 0 09.01.2008, 21:39:20
 9. avatar
  [56] idiska [*]

  michaela.kudlackova: a k těm zmenšujícím se místnostem...není to jen jedna konkrétní místnost...třeba se mi zdálo, že jsem ve vlaku a hledám košík s koťáty (vůbec ale nevím s jakými, prostě jsem věděla, že jsem je měla), no a to kupé se začalo zmenšovat a mě byla hrozně ouzko, normálně mě to vzbudilo ...jsou to většinou neznámé místnosti, ve kterých jsem poprvé, ale ve snu mám pocit, že je znám ...stejně jako lidi...prostě mám hodně bujnou fantazii a silné sny ...ale s tím pocitem nedostatku prostoru to bude pravda, řekla bych, že půjde jak o pracovní, tak částečně o rodinný problém

  superkarma: 0 09.01.2008, 20:57:27
 10. avatar
  [55] idiska [*]

  gerda: a co bylo horší...to, že máš to dítě s Topolánkem nebo představa, jak bylo tvořeno

  Žábina: mě se jednou zdálo, že jsem jakási hradní paní nebo co, takový středověk tipuju, a že jsem nechala přivázat lidi ke kůlu a bičovat a dívala se na to ...tohle chování se mi nepodobá...a to nádvoří jsem pak viděla v reportáži v televizi ...asi už jsem to musela vidět někde předtím

  Ťapina: ups...já taky ve snu často lítám

  michaela.kudlackova: vlézt do snů...to zní zajímavě, ačkoli u mě stači, aby se člověk vychytal určitou dobu, co spím a začal se mě ptát...a já mu budu odpovídat...a to čistou pravdu ...jednou to tak nechtě vychytala mamka, když si myslela, že jen dřímám, ale já měla půlnoc ...pak to ještě zkoušela segra ...ale zjístila, že je to jen pár minut...pak se vzbudím...šílené...ani vyspat mě ubohou nenechají

  superkarma: 0 09.01.2008, 20:47:44
 11. [53] UVita [*]

  Mně se sny docela plní. Mám sen každou noc a barevný. Je to ale někdy hrůůůza.To pak mě manžel musí vzbudit, abych se z toho trochu vzpamatovala.

  superkarma: 0 09.01.2008, 17:01:37
 12. avatar
  [52] k@tchabinka [*]

  michaela.kudlackova: ja spis myslela, ze jsme byly blahove, ze jsme si myslely, ze to hned vyjde :) To musi clovek dlouho trenovat - ale pry to jde. My si vzdycky davame sraz u kasny na namesti :)

  superkarma: 0 09.01.2008, 15:29:54
 13. avatar
  [51] Michaela Kudláčková [*]

  katchabinka: ...Vejít do sna není bláhové.. někteří to dělají běžně... lidské podvědomí dokáže věci....vím o hodně lidech, kteří takto komunikují cíleně. Mám přítelkyni v Kanadě a její bratr je tady. Ti se tím například baví.Vlezou si do sna a něco udělají.. pak si telefonují, jaké to bylo

  superkarma: 0 09.01.2008, 15:09:17
 14. avatar
  [50] Mánička [*]

  Ťapina: fakt? To by mě asi mělo uklidnit, protože jsem se od země neodlepila taky už hoooodně dlouho... a takový to bylo labůžo - odrazit a plavat prsa vzduchem

  superkarma: 0 09.01.2008, 15:08:05
 15. avatar
  [49] k@tchabinka [*]

  michaela.kudlackova: ja si ty sny hodne uzivam, kdyz mam tu moznost :) Dokonce jsme s kamaradkou zkousely vejit si do snu...vim, blahove... ale pak delo se spousta zvlastnich veci :)
  Tu druhou knihu bych vam doporucovala, i kdyz neni tak SILNA. JJ Mexico.... to je asi sen nas vsech :)

  superkarma: 0 09.01.2008, 14:51:54
 16. avatar
  [48] Michaela Kudláčková [*]

  Nicki: Pokud je to tak, pak byl sen možná jen dárečkem za koukání na nějaký pořad před spaním. I to se stává..

  superkarma: 0 09.01.2008, 14:51:17
 17. avatar
  [47] Žábina [*]

  michaela.kudlackova: no já těmhle věcem věřím
  četla jsem teď v Yellow článek Povolání: čarodějka, jmenuje se Pavla Korpášová a je to fakt
  doporučuju přečíst

  superkarma: 0 09.01.2008, 14:44:41
 18. avatar
  [46] marcellina* [*]

  hodne se mi zdalo o letani... taky bohuzel o tom, ze jsem na verejnosti obnazena a snazim se to skryt

  superkarma: 0 09.01.2008, 14:41:30
 19. avatar
  [45] gerda [*]

  SStream: mnó....ono to může být nedostatek sexu. Takový had je koneckonců falický symbol. Neodehrávalo se to dokonce někde poblíž kandelábru, továrního komína nebo aspoň u odpadkového koše na tyčce?

  superkarma: 0 09.01.2008, 14:10:52
 20. avatar
  [44] Nicki [*]

  michaela.kudlackova: 40.
  Já myslím, že žádný takový člověk neexistuje,aspoň o něm nevím.A už vůbec ne,že bych měla na někoho dávat žalobu.
  A k tomu vyčerpání - jsem úplně v pohodě,jsem na mateřské se skoro tříletým synkem,který je úplný andílek, manžela mám taky bezvadného, tak fakt nevím, co to může znamenat.

  superkarma: 0 09.01.2008, 13:46:16
 21. avatar
  [43] Michaela Kudláčková [*]

  SStream: Nevím, kde psali v souvislosti s hadem o penězích... je to jeden z universálních symbolů nepoctivosti, nebezpečí a pro ženu může znamenat sokyni. Zde bych asi vyjmula lidi, kteří chovají stovky hadů a deně s nimi jsou ve styku....Tam ten sen ztrácí váhu.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:59:31
 22. avatar
  [42] Michaela Kudláčková [*]

  kačinka: ...živly je něco, co nemůžeme ovládnout - prostě nemůžeme - podvědomě to víte. Člili bych popřemýšlela, co mám dojem, že v rálu nezvládám, nebo co se bojím, že nedokážu.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:56:18
 23. avatar
  [41] Michaela Kudláčková [*]

  katchabinka: To je skvělé, že sníte .Četla jsem jen "Přechod Čarodějů". Je to úžasná kniha a hodně mi to dalo... proto vím, že magie a čarodějnictví není otázkou módy, nebo pochroumaného ega...(nemělo by). Mým velkým snem stále zůstává Mexico.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:52:55
 24. avatar
  [40] Michaela Kudláčková [*]

  Nicki: 23. Do pytle Vy máte sny... když někomu žeřete hlavu, někomu, kdo Vás ohrožuje a pak jdete za vyšší instancí, může to být o tom, že v reálu někdo takový existuje. Člověk, se kterým máte problém.. (více lidí - šéf, manžel - nevím), kde uvažujete, že například o žalobě...... no a mrtvé telátko a děj toho druhého snu.. je o oběti... můžete mít v reálu pocit, že jste už hodně obětovala - vyčerpaný člověk.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:41:30
 25. avatar
  [39] Michaela Kudláčková [*]

  Žábina: 16. Bez komentáře... alespoň víte, že to jde .To má člověk pak husí kůži i pod nehtama .

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:35:24
 26. avatar
  [38] Michaela Kudláčková [*]

  OlgaMarie: 12. Bude to samostatný článek

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:33:36
 27. avatar
  [37] Michaela Kudláčková [*]

  micinka.juli: Jako znásilňovače, Vám podvědomí dalo tvář byvalého jednoduše proto, že podvědomě, kdesi v hloubi duše připouštíte, že ..... prostě nemyslím, že ho máte úplně vyřešeného v sobě.

  superkarma: 0 09.01.2008, 12:31:45
 28. avatar
  [36] SStream [*]

  Na jeden svůj sen asi nidky nezapomenu. Byla jsem na známém místě, šla jsem po cestě a proti mě i ze stran se slézaly stovky hadů. (Z hadů mám fobii). Nemohla jsem se pohnout a měla pocit, že se dusím. Snář ovšem prozradil, že hadi znamenají bohatství, peníze, a tak mě panika opustila. Pocit dušení nastal pár dní nato, co jsem zjistila že pár lidí v mém blízkém okolí mi vskutku intenzivně bodá nože do zad...

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:38:04
 29. avatar
  [35] kačinka [*]

  Jako malá se mi často zdálo, že mě někdo nebo něco honí. Teď mívám ve snech spousty známých i neznámých lidí, zmatené a zběsilé děje a přírodní živly (např. velké vlny) a tak. To by mě zajímalo, co ty snové zmatky znamenají.

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:34:13
 30. avatar
  [34] Bambína [*]

  Jako dítě jsem měla sen a pořád stejný. V dospělosti nemám žádný.Spím asi tvrdě.

  superkarma: 0 09.01.2008, 11:23:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme