„Co se na rtěnce může zkazit?" řekla a vyďoubla zbytečky jejího obsahu párátkem, nanesla na rty a rozmazala prstíkem. To je moje milovaná barva, už se nedá nikde sehnat. Ty nádobky s pumpičkou jsou taky na dvě věci. Čtvrtina make-upu ti zůstane na stěnách, a ty abys kupovala novej. Víš, jak jsem to vyřešila? Ukroutila jsem víčko s pumpičkou a nabírám si make-up prstem, to bys nevěřila, kolik tam toho ještě zbyde. A vyschlá řasenka? To se ti zdá, hoď ji do horký vody, ona se ještě vzpamatuje." 
Tak to byly rady mé šetrné kamarádky.

Děláte to taky tak, nebo dodržujete přísně návod a pečlivě sledujete trvanlivost kosmetických výrobků?

Jak dlouhou mají trvanlivost neotevřené produkty, najdeme na všech obalech. Ale jak je to vlastně s trvanlivostí produktů po otevření obalu? Tady to začíná být skutečně zajímavé. Jaké produkty v otevřeném stavu mají jak dlouhou trvanlivost?

Zde jsou základní pravidla:

Pečující pleťová kosmetika:
Čisticí produkty: trvanlivost kolem dvou let
Tenzidy obsažené v čistících přípravcích ničí bakterie, a jsou tedy zárukou dlouhé trvanlivosti produktů. I obsahující alkohol prodlužuje trvanlivost. Čisticí přípravky bez obsahu tenzidů a alkoholu se musí spotřebovat rychleji.

Pleťová voda, zejména s obsahem alkoholu, má trvanlivost kolem tří let. U produktů přírodní kosmetiky se mohou někdy na dně tvořit usazeniny, to však nijak nesnižuje kvalitu produktu! Postačí dobře protřepat, usazené látky se opět spojí. Pokud však zjistíte, že přípravek zvláštně voní, přestaňte ho používat!

Krémy a pleťová mléka: trvanlivost mezi třemi až sedmi měsíci. Všeobecně platí: Čím větší je obsah vody v produktu, tím kratší je jeho trvanlivost, tedy mléka spotřebujte rychleji než krémy. Tradiční krémy mají trvanlivost až sedm měsíců, přírodní kosmetika bez konzervačních látek anebo produkty s vitaminem C pouze zhruba tři měsíce. To platí i pro pleťové masky.

Oční krémy by se měly spotřebovat taktéž zhruba do tří měsíců, protože častokrát obsahují konzervační látky.

Krémy a mléka vydrží déle, když jsou v tubách nebo v dávkovacích obalech, protože se do nich dostane méně vzduchu (a s ním i méně bakterií). Krémy nenabírejte prsty, používejte raději stěrku, abyste omezili kontaminaci bakteriemi. Ze stejného důvodu tuby a nádobky ihned po použití uzavřete. U přírodní kosmetiky se může stát, že se odloučí olej, avšak to není důvod pro vyhození krému. Stačí promíchat stěrkou a můžete krém používat dále. Ovšem jakmile začne krém páchnout po žluklém tuku, ihned jej přestaňte používat!

Ampule a jednorázové oční polštářky: ihned spotřebujte. Jsou určeny pro jednorázové použití a obsahují tedy málo, pokud vůbec, konzervačních látek.

Také masky a zábaly v malých sáčcích. Často bývají dost velké pro dvě aplikace, ale masku se doporučuje použít podle možností hned příští den.

Pečující tělové produkty:
Čisticí produkty (koupelová pěna, sprchový gel, vlasový šampón apod.): trvanlivost mezi dvěmi a třemi lety. Láhev je třeba po použití vždy dobře uzavřít, aby se do ní nedostala nedopatřením voda a s ní bakterie, které trvanlivost snižují.

Deodoranty: vydrží na věky" :-). Je možné je používat tak dlouho, dokud nevyschnou, protože obsahují substance, které ničí bakterie.

Krémy a mléka na ruce a tělo: trvanlivost mezi třemi až sedmi měsíci. I zde platí stejná pravidla jako u pleťových krémů. Vybírejte raději produkty v lahvích, dávkovacích obalech a tubách než v miskách i přesto, že jsou dekorativnější.

Ochranné opalovací přípravky: trvanlivost jeden rok. Světelný ochranný faktor zůstává stabilní po dobu jednoho roku. Produkty s minerální ochranou neničí sluneční záření, ale krém sám o sobě pravděpodobně tak dlouho nevydrží. Příští rok bude tuba zaručeně prázdná…

Samoopalovací přípravky: trvanlivost zhruba půl roku. Po otevření je nutné za sezonu přípravek vypotřebovat, protože produkt na vzduchu oxiduje a ztrácí svůj samoopalovací účinek. Pokud samoopalovací přípravky mícháte s denním krémem nebo tělovým mlékem, připravte si na každé použití potřebné množství a hned je aplikujte. Nepřipravujte si krémové směsi do zásoby!

Produkty pro vlasový styling: trvanlivost kolem tří let. Většina produktů obsahuje alkohol, což je zárukou velmi dlouhé trvanlivosti. Přírodní kosmetika nebo produkty bez obsahu alkoholu vydrží kratší dobu.

Dekorativní kosmetika:
Make-up, korektory: trvanlivost jeden rok. Make-upy v tubách a v tuhé podobě nebo tuhý korektor vydrží dokonce ještě déle. Trvanlivost prodlouží, pokud čas od času očistíte uzávěr. Pokud make-upy mícháte, pak k tomu používejte speciální mističky a nikdy si směs nepřipravujte na déle než dva, tři dny dopředu!

Lisované pudry a tvářenky: trvanlivost až pět let. Předpokladem je polštářky, aplikátory a štětečky pravidelně čistit a následně nechat důkladně oschnout! Polštářky přikládejte na pudr nepoužitou stranou, aby se pudr neznečistil. U výrazně mastné pokožky používejte na kompaktní pudr nejlépe každý den nový vatový chomáček. Pokud se pudr přece jednou znečistí, opatrně vrchní vrstvu setřete. Když se pak pudr začne drobit, je nejlépe pořídit si nový.

Sypký pudr: vydrží na věky". Za předpokladu, že nezvlhne, jinak začne tvořit hrudky.

Řasenka a tekuté oční linky: nepoužívejte déle než 6 měsíců.
Je nutné pečlivě čistit otvory, pak vám bude déle sloužit. Při zánětu spojivek produkty přestaňte používat, jinak se zánětů nezbavíte!

Kajal, obrysové tužky na rty a na obočí: trvanlivost kolem tří let. Bíle zabarvená špička nemusí být plíseň. Příčinou může být zasolení, které způsobují obsažené vosky. Tužku jednoduše ořežte a můžete pokračovat! Při zánětu spojivek kajal přestaňte používat!

Rtěnka a lesk na rty: trvanlivost mezi 6 měsíci a třemi roky. Nejpozději po třech letech se začnou rtěnky a lesk na rty drobit, lepit a mazat. Čím vyšší obsah tuků a čím větší jeho pečující účinek, tím kratší je jeho životnost. Obsažené látky mohou žluknout. Při dlouhodobém vystavení slunci se rtěnky z řady přírodní kosmetiky začnou potit", a když pak opět uschnou, vypadají, jako by byly potaženy vrstvou plísně. Jestliže je možné tuto domnělou plíseň snadno setřít, a pokud rtěnka stále ještě hezky voní a má nezměněnou konzistenci, můžete ji s klidem používat dále.

Lak na nehty: trvanlivost jeden až dva roky. Poté lak zhoustne a špatně se nanáší. Rychle schnoucí laky ostatně vysychají rychleji!

Parfém: trvanlivost mezi jedním a dvěma roky. Parfém se nezkazí ve smyslu žluknutí, ale změní barvu a vůni. Záleží na složení obsažených látek a na uložení. Obecně platí: Čím více alkoholu parfém obsahuje, tím delší je jeho trvanlivost. Syntetické látky mají delší životnost než přírodní komponenty. Citrónové vůně rychleji vyprchají než například vůně dřeva. Parfémy nevystavujte přímému slunci, raději uchovávejte v chladu a na tmavém místě.

Pro všechny produkty platí:

Čisté okraje lahviček, tub a misek chrání před kontaminací.

Hygiena při odebírání prodlužuje trvanlivost (používejte stěrku!).

Čím menší je otvor balení produktu, tím méně vzduchu a bakterií se může dostat dovnitř.

Zvláštní, zažluklý nebo zatuchlý zápach je vždy signálem pro zakoupení nového přípravku.

Produkty s obsahem alkoholu vydrží déle.

Čím je produkt sušší, tím delší je jeho trvanlivost (např. pudr vs. tělové mléko).

 
Měla jste nějakou kosmetiku déle, než je „zdrávo“?
Používáte oživovací" pokusy popsané v úvodu?
Ředíte laky na nehty?
Nabíráte si krémy prstem?
Lijete vodu do vysychající řasenky?
Napište!

Reklama