Styl

Co na tom, že je ta rtěnka žluklá?

„Co se na rtěnce může zkazit?" řekla a vyďoubla zbytečky jejího obsahu párátkem, nanesla na rty a rozmazala prstíkem. To je moje milovaná barva, už se nedá nikde sehnat. Ty nádobky s pumpičkou jsou taky na dvě věci. Čtvrtina make-upu ti zůstane na stěnách, a ty abys kupovala novej. Víš, jak jsem to vyřešila? Ukroutila jsem víčko s pumpičkou a nabírám si make-up prstem, to bys nevěřila, kolik tam toho ještě zbyde. A vyschlá řasenka? To se ti zdá, hoď ji do horký vody, ona se ještě vzpamatuje." 
Tak to byly rady mé šetrné kamarádky.

Děláte to taky tak, nebo dodržujete přísně návod a pečlivě sledujete trvanlivost kosmetických výrobků?

Jak dlouhou mají trvanlivost neotevřené produkty, najdeme na všech obalech. Ale jak je to vlastně s trvanlivostí produktů po otevření obalu? Tady to začíná být skutečně zajímavé. Jaké produkty v otevřeném stavu mají jak dlouhou trvanlivost?

Zde jsou základní pravidla:

Pečující pleťová kosmetika:
Čisticí produkty: trvanlivost kolem dvou let
Tenzidy obsažené v čistících přípravcích ničí bakterie, a jsou tedy zárukou dlouhé trvanlivosti produktů. I obsahující alkohol prodlužuje trvanlivost. Čisticí přípravky bez obsahu tenzidů a alkoholu se musí spotřebovat rychleji.

Pleťová voda, zejména s obsahem alkoholu, má trvanlivost kolem tří let. U produktů přírodní kosmetiky se mohou někdy na dně tvořit usazeniny, to však nijak nesnižuje kvalitu produktu! Postačí dobře protřepat, usazené látky se opět spojí. Pokud však zjistíte, že přípravek zvláštně voní, přestaňte ho používat!

Krémy a pleťová mléka: trvanlivost mezi třemi až sedmi měsíci. Všeobecně platí: Čím větší je obsah vody v produktu, tím kratší je jeho trvanlivost, tedy mléka spotřebujte rychleji než krémy. Tradiční krémy mají trvanlivost až sedm měsíců, přírodní kosmetika bez konzervačních látek anebo produkty s vitaminem C pouze zhruba tři měsíce. To platí i pro pleťové masky.

Oční krémy by se měly spotřebovat taktéž zhruba do tří měsíců, protože častokrát obsahují konzervační látky.

Krémy a mléka vydrží déle, když jsou v tubách nebo v dávkovacích obalech, protože se do nich dostane méně vzduchu (a s ním i méně bakterií). Krémy nenabírejte prsty, používejte raději stěrku, abyste omezili kontaminaci bakteriemi. Ze stejného důvodu tuby a nádobky ihned po použití uzavřete. U přírodní kosmetiky se může stát, že se odloučí olej, avšak to není důvod pro vyhození krému. Stačí promíchat stěrkou a můžete krém používat dále. Ovšem jakmile začne krém páchnout po žluklém tuku, ihned jej přestaňte používat!

Ampule a jednorázové oční polštářky: ihned spotřebujte. Jsou určeny pro jednorázové použití a obsahují tedy málo, pokud vůbec, konzervačních látek.

Také masky a zábaly v malých sáčcích. Často bývají dost velké pro dvě aplikace, ale masku se doporučuje použít podle možností hned příští den.

Pečující tělové produkty:
Čisticí produkty (koupelová pěna, sprchový gel, vlasový šampón apod.): trvanlivost mezi dvěmi a třemi lety. Láhev je třeba po použití vždy dobře uzavřít, aby se do ní nedostala nedopatřením voda a s ní bakterie, které trvanlivost snižují.

Deodoranty: vydrží na věky" :-). Je možné je používat tak dlouho, dokud nevyschnou, protože obsahují substance, které ničí bakterie.

Krémy a mléka na ruce a tělo: trvanlivost mezi třemi až sedmi měsíci. I zde platí stejná pravidla jako u pleťových krémů. Vybírejte raději produkty v lahvích, dávkovacích obalech a tubách než v miskách i přesto, že jsou dekorativnější.

Ochranné opalovací přípravky: trvanlivost jeden rok. Světelný ochranný faktor zůstává stabilní po dobu jednoho roku. Produkty s minerální ochranou neničí sluneční záření, ale krém sám o sobě pravděpodobně tak dlouho nevydrží. Příští rok bude tuba zaručeně prázdná…

Samoopalovací přípravky: trvanlivost zhruba půl roku. Po otevření je nutné za sezonu přípravek vypotřebovat, protože produkt na vzduchu oxiduje a ztrácí svůj samoopalovací účinek. Pokud samoopalovací přípravky mícháte s denním krémem nebo tělovým mlékem, připravte si na každé použití potřebné množství a hned je aplikujte. Nepřipravujte si krémové směsi do zásoby!

Produkty pro vlasový styling: trvanlivost kolem tří let. Většina produktů obsahuje alkohol, což je zárukou velmi dlouhé trvanlivosti. Přírodní kosmetika nebo produkty bez obsahu alkoholu vydrží kratší dobu.

Dekorativní kosmetika:
Make-up, korektory: trvanlivost jeden rok. Make-upy v tubách a v tuhé podobě nebo tuhý korektor vydrží dokonce ještě déle. Trvanlivost prodlouží, pokud čas od času očistíte uzávěr. Pokud make-upy mícháte, pak k tomu používejte speciální mističky a nikdy si směs nepřipravujte na déle než dva, tři dny dopředu!

Lisované pudry a tvářenky: trvanlivost až pět let. Předpokladem je polštářky, aplikátory a štětečky pravidelně čistit a následně nechat důkladně oschnout! Polštářky přikládejte na pudr nepoužitou stranou, aby se pudr neznečistil. U výrazně mastné pokožky používejte na kompaktní pudr nejlépe každý den nový vatový chomáček. Pokud se pudr přece jednou znečistí, opatrně vrchní vrstvu setřete. Když se pak pudr začne drobit, je nejlépe pořídit si nový.

Sypký pudr: vydrží na věky". Za předpokladu, že nezvlhne, jinak začne tvořit hrudky.

Řasenka a tekuté oční linky: nepoužívejte déle než 6 měsíců.
Je nutné pečlivě čistit otvory, pak vám bude déle sloužit. Při zánětu spojivek produkty přestaňte používat, jinak se zánětů nezbavíte!

Kajal, obrysové tužky na rty a na obočí: trvanlivost kolem tří let. Bíle zabarvená špička nemusí být plíseň. Příčinou může být zasolení, které způsobují obsažené vosky. Tužku jednoduše ořežte a můžete pokračovat! Při zánětu spojivek kajal přestaňte používat!

Rtěnka a lesk na rty: trvanlivost mezi 6 měsíci a třemi roky. Nejpozději po třech letech se začnou rtěnky a lesk na rty drobit, lepit a mazat. Čím vyšší obsah tuků a čím větší jeho pečující účinek, tím kratší je jeho životnost. Obsažené látky mohou žluknout. Při dlouhodobém vystavení slunci se rtěnky z řady přírodní kosmetiky začnou potit", a když pak opět uschnou, vypadají, jako by byly potaženy vrstvou plísně. Jestliže je možné tuto domnělou plíseň snadno setřít, a pokud rtěnka stále ještě hezky voní a má nezměněnou konzistenci, můžete ji s klidem používat dále.

Lak na nehty: trvanlivost jeden až dva roky. Poté lak zhoustne a špatně se nanáší. Rychle schnoucí laky ostatně vysychají rychleji!

Parfém: trvanlivost mezi jedním a dvěma roky. Parfém se nezkazí ve smyslu žluknutí, ale změní barvu a vůni. Záleží na složení obsažených látek a na uložení. Obecně platí: Čím více alkoholu parfém obsahuje, tím delší je jeho trvanlivost. Syntetické látky mají delší životnost než přírodní komponenty. Citrónové vůně rychleji vyprchají než například vůně dřeva. Parfémy nevystavujte přímému slunci, raději uchovávejte v chladu a na tmavém místě.

Pro všechny produkty platí:

Čisté okraje lahviček, tub a misek chrání před kontaminací.

Hygiena při odebírání prodlužuje trvanlivost (používejte stěrku!).

Čím menší je otvor balení produktu, tím méně vzduchu a bakterií se může dostat dovnitř.

Zvláštní, zažluklý nebo zatuchlý zápach je vždy signálem pro zakoupení nového přípravku.

Produkty s obsahem alkoholu vydrží déle.

Čím je produkt sušší, tím delší je jeho trvanlivost (např. pudr vs. tělové mléko).

 
Měla jste nějakou kosmetiku déle, než je „zdrávo“?
Používáte oživovací" pokusy popsané v úvodu?
Ředíte laky na nehty?
Nabíráte si krémy prstem?
Lijete vodu do vysychající řasenky?
Napište!

   
18.12.2007 - Krása - autor: Dana Svobodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [115] shb [*]

  prasata, radsi nic než žluklý sračky

  superkarma: 0 20.12.2007, 14:10:33
 2. [114] v.h. [*]

  Jedině rtěnky, které mi pasují, používám do posledního kousíčku, všechnu ostatní kosmetiku vyhazuji, jakmile se mi "nezdá". Také proto, že mi dcery kupují vždy ještě lepší a pro mou stárnoucí pleť potřebnější kosmetiku. I tak má na třech místech v domě rozhozené krémečky a vodičky - omlouvám to sloganem vyšší věk - vyšší potřeba.

  superkarma: 0 20.12.2007, 10:48:01
 3. [113] Siloma [*]

  ano,určitě by se něco našlo
  už ne,ale za studentských let ano
  ne
  ano
  ne

  superkarma: 0 19.12.2007, 23:31:40
 4. avatar
  [112] martanka [*]

  jo, mela
  ano
  ano
  ano
  ne, mozna zacnu

  superkarma: 0 19.12.2007, 19:36:00
 5. [111] pavlinamm [*]

  Jednu rtěnku už mám archivní, ale nemám to srdce ji vyhodit. Oživovací pokusy ani ředění laků neprovádím, ale krémy prstem nabírám

  superkarma: 0 19.12.2007, 15:22:50
 6. [110] boon [*]

  jj měla
  ne nepoužívám
  občas jo
  ano
  to by mě ani nenapadlo

  superkarma: 0 19.12.2007, 12:36:29
 7. avatar
  [109] Šmudlík [*]

  Raději hlídám a kdo si myslí, že jsou to marketingové tahy, tak jim raději podlehnu, než vyrážkám a vybírat rtěnku jako socka, mi taky přijde pod úroveň!

  superkarma: 0 19.12.2007, 12:15:08
 8. [108] zwiki [*]

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:51:48
 9. [107] anorektička [*]

  FUJ, FUJ

  superkarma: 0 19.12.2007, 10:06:18
 10. [105] anorektička [*]

  fuj

  superkarma: 0 19.12.2007, 08:50:28
 11. avatar
  [104] V.Nováková [*]

  občas se stane, zjistím to až je pozdě,laky neředím, krémy nabírám samozřejmně prstem,celý život a vůbec to nevadí...vyschlou řasenku vyhodím a koupím novou!

  superkarma: 0 19.12.2007, 03:57:56
 12. [103] anité [*]

  Oživovací pokusy nepoužívám, prošlou kosmetiku vyhazuji. Jedinou neřestí je, že opravdu nabírám krémy prstem což se také nemá.

  superkarma: 0 18.12.2007, 23:06:17
 13. avatar
  [102] tyrkys [*]

  Mně nikdy nic tak dlouho nevydrží

  superkarma: 0 18.12.2007, 21:52:49
 14. [101] bedanek [*]

  Snažím se trvanlivost dodržovat.

  superkarma: 0 18.12.2007, 21:50:27
 15. [100] gentiana [*]

  Wiki: mluvilas doslova o alergii. Alergie se neobjeví po čase užívání, ale hned, jkmile začne imunitní systém přehnaně reagovat. Což může být při prvním použití nebo při třistapadesátém, ale opravdu to není tak, že bych měla alergii na jablka, protože jsem jich snědla mnoho.
  Nicméně, když se patlu krémem, tak se toho v těle moc nenashromáždí, do kosmetiky se necpou těžké kovy a to, že se něco zkazí, neznamená, že je to jedovaté (žluklé sádlo apod.).
  Obávám se, že pražský prach ve vzduchu je podstatně škodlivější, než dokonale fungující cokoli, byť archivnější.
  A navíc je mi to putna.

  superkarma: 0 18.12.2007, 21:48:07
 16. [99] elis-67 [*]

  prošlé věci nepoužívám

  superkarma: 0 18.12.2007, 21:31:25
 17. [98] martinik [*]

  Žádné takové oživovací procedury nedělám. Používám kosmetiku dokud je OK, pak ji vyhazuju.

  superkarma: 0 18.12.2007, 21:02:11

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [97] Wiki [*]

  gentiana: ale ja nemluvim o alergii na samotny pripravek, ktera se objevi bud hned nebo po case uzivani prosleho a pak vymizi ;) Mluvim o tom, ze nektere latky na cloveka pusobi a zdanlive se nic nedeje. Dokud neprekroci urcitou hranici. A pak se jeden nestaci divit.

  superkarma: 0 18.12.2007, 20:17:28
 2. [96] dwolfova [*]

  Naštěstí toto jde mimo mě, nelíčím se a nemám problémy ještě sledovat, zda-li je malovátko prošlé, či nikoliv::

  superkarma: 0 18.12.2007, 19:52:41
 3. avatar
  [95] Evikus [*]

  Semiramis: No jistě, je to jen marketingový tah Pokud ten výrobek má pořád stejnou konzistenci a nesmrdí, tak nevidím důvod ho dál nepoužívat .

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:32:54
 4. [94] MMartinaM [*]

  Je pravda, že některé rtěnky pamatují hodně, ale oživovací procesy zatím nepotřebují.

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:32:39
 5. avatar
  [93] Vivian [*]

  Semiramis: taky mám ten pocit Mně taky všechno vydrží v původní kvalitě mnohem dýl, než se uvádí...

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:30:38
 6. avatar
  [92] Semiramis [*]

  Nějak mi z toho plyne, že výrobci schválně udávají mnohem kratší doby trvanlivosti, než je nutné - aby se jim zvýšil obrat

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:21:24
 7. avatar
  [91] Semiramis [*]

  Nic se nemá přehánět. Noční krém mi vydrží i víc než rok, nabírám ho prstem a ještě mi nikdy nic nebylo. Řasenku taky za míň než dva roky nespotřebuju (pokud to není šunt, co dřív vyschne). Jeden ze svých laků na nehty mám snad 10 let a stále má původní barvu i konzistenci. Opalovací krém klidně používám i 2. (nebo 3. ) rok, jsem fototyp I (velmi světlý) a nijak mi to zatím neuškodilo . Chtělo by to trochu méně hysterie.

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:19:41
 8. [90] zahr [*]

  Výrobky kontroluji, prošlé vyhodím

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:08:36
 9. avatar
  [89] Mirly [*]

  Dobu spotřeby si hlídám od doby,kdy jsem po prošlém krému dostala vyrážku.

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:06:30
 10. avatar
  [88] Vivian [*]

  gentiana: já jsem na tom podobně

  superkarma: 0 18.12.2007, 18:01:45
 11. [87] gentiana [*]

  Wiki: alergie je něco úplně jiného. Mám jich dost, takže to vím vcelku přesně.

  superkarma: 0 18.12.2007, 16:56:06
 12. [85] VendaZ [*]

  Snažím se používat špachtličky atd. Oživovací pokusy na kosmetice nedělám. Vyhodím a koupím nové. Souhlasím, že je to lepší než se nervovat "co se mi to stalo s obličejem".

  superkarma: 0 18.12.2007, 16:29:37
 13. avatar
  [84] Duppinka [*]

  jeeej tak to si radši koupím nové, než někde něco vydluvávat a ředit a atd atd...

  superkarma: 0 18.12.2007, 16:22:23
 14. avatar
  [83] Wiki [*]

  gentiana: problem je, ze ono to dlouho muze vypadat v pohode, ale najednou se ti "spusti" alergie. A pak se ti muze stat, ze nebudes moct treba na slunicko, pripadne budes neustale jeden velky cerveny flek. Podle mne by si s timhle clovek zahravat nemel. Ale treba jsi z tech stastnejsich, co maji hrosi kuzi

  superkarma: 0 18.12.2007, 16:17:07
 15. avatar
  [82] aiša [*]

  na vše né

  superkarma: 0 18.12.2007, 16:09:14
 16. avatar
  [81] LudPa [*]

  Mám profes.deformaci,expirky hlídám jako pes.

  superkarma: 0 18.12.2007, 15:42:37
 17. avatar
  [80] Piskotek007 [*]

  To s tou řasenkou jsme na škole dělávaly nahřát ve vodě na je o.k. ,ale teď to hlídám ..

  superkarma: 0 18.12.2007, 15:28:49
 18. avatar
  [79] ilčidlo [*]

  Jen jednou jsem použila rtěnku, která byla již jakoby žluklá a bylo to něco hrozného, teď si všechnu kosmetiku pozorně hlídám.

  superkarma: 0 18.12.2007, 15:23:10
 19. [78] zzz [*]

  Při péči o pleť si dávám pozor, u dekorativní kosmetiky (tužky na oči, stíny) na trvanlivost nehledím, žluklá rtěnka se pozná, protože docela páchne.

  superkarma: 0 18.12.2007, 15:21:07
 20. avatar
  [77] danca79 [*]

  gentiana: zavidim ze to muzes pouzivat ja pouzit starsi rasenku, tak skoncim znova na ocnim, fakt na tohle je asi muj ksicht precitlivelej a okamzite startuje dost neprijemny reakce

  superkarma: 0 18.12.2007, 15:18:31
 21. [75] mindulinka [*]

  Já myslím, že ty tuby a tubičky a řasenky jsou tak malého obsahu, že se stačí vyplácat dřív než by se začaly kazit. Jediný problém mám tedy se rtěnkami ty nevymaluju ani za 3 roky. Ale ty 2 odstíny co občas střídám si snadno nahradím.

  superkarma: 0 18.12.2007, 14:05:20
 22. [73] gentiana [*]

  Wiki: Když mi někde něco zplesniví, shnije nebo jinak zásadně změní barvu, konzistenci a pach, tak to zahodím bez ohledu na to, jestli jsou to boty, rtěnka nebo chleba. Pokud to funguje, tak co bych to zahazovala.
  Mám třeba kompletní kolekci líčidel In Love Again, která se prodávala v roce 1998 a kupodivu, nic plesnivé není. Effets de Perle od Diora, taky někdy z té doby, nejhorší defekt ten, že se rozpadl štěteček. Rtěnka Coeur de Jais - nejúžasnoucnější, jakou jsem kdy potkala, z letní diorovy kolekce někdy kolem roku 2001 - stále je cítít rtěnkou, nikoli vyjetým olejem a nemá kožíšek. Stíny Vert Sidérant, které jsem si koupila, ehm, před sedmi lety, jsou stále zelené, přesně jako když byly nové - není to chleba, ten nemá být zelený, neplést si. Flowerama, tak sedm nebo osm let zpátky - naprosto dokonale zachovalé. Nejmladší mám řasenku, tu sjem si kupovala, když jsem žila v Itálii, to jsou tak tři roky. To mám jako všecko vyházet jenom proto, že by se mi mohlo udělat bebínko? A není lepší řešit skutečné problémy?

  superkarma: 0 18.12.2007, 13:33:00
 23. avatar
  [72] edith1975 [*]

  vše stihnu spotřebovat do doby platnosti, laky mám taky v lednici a řasenku mám cca 6 měsíců. 1 starší, 1. vrstva a druhou novější, s tou dělám 2 vrstvu

  superkarma: 0 18.12.2007, 13:08:29
 24. avatar
  [71] augustyna [*]

  kosmetiku používám bez ohledu na doporučenou dobu spotreby dokud bez problemu slouzi, nic neredim ani jinak neozivuju, laky na nehty skladuju vyhradne v lednici, mam na ne celou jednu prihradku(cca 20-25 ks laku tam je)..chudak dcera svych dalsich asi 25 lahvicek musi mit mimo lednici, prottoze nekam musime davat taky to jidlo, ze

  superkarma: 0 18.12.2007, 13:04:27
 25. avatar
  [70] marcellina* [*]

  kremy mam vetsinou s pumpickou a nebo tube, takze problem se spachtlickou mi odpada

  superkarma: 0 18.12.2007, 13:03:12
 26. avatar
  [69] Meander [*]

  Modré z nebe:

  superkarma: 0 18.12.2007, 12:45:51
 27. avatar
  [68] Modré z nebe [*]

  Špachtlička na krém ... to je jak jíst chlebíček příborem!

  superkarma: 0 18.12.2007, 12:41:11
 28. [67] Sasa [*]

  No tak já zrovna nabírám krémy špachtličkou, protože to prostě dlouhým nehtem neumím....ale jinej důvod fakt nemám

  superkarma: 0 18.12.2007, 12:39:30
 29. [65] Pavla_b [*]

  Ťapina: špachtlička vyndaná ze sterilního obalu a po použití vyhodit, jinak si čistou špachtličku taky nedovedu představit

  superkarma: 0 18.12.2007, 12:20:25
 30. avatar
  [64] Evikus [*]

  Meander: Copak nevYdíš, že to má všechno nahnuté?

  superkarma: 0 18.12.2007, 12:16:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme