Domácnost

Co na očích, to na jazyku

Nemůžete shodit, i když se nijak zvlášť nepřecpáváte? Vyhýbáte se tučným pokrmům a výrobkům z mouky? Bude to tím, že nekontrolovaně „mlsáte“. I když si to nepřipouštíte, během večera u televize jste schopní schroupat celý sáček mandlí, jste naprosto bezmocní vůči svodům čokoládových bonbonů, na večírku neodoláte prostřenému stolu nebo miskám se sušenkami. Jídlu, které máme před očima, prostě nedokážeme odolat.

Podle odborníků na výživu se většina z nás domnívá, že se přejí pouze v případě, když jim jídlo mimořádně chutná, nebo pokud jsou hladoví. Ve skutečnosti jsou to ale ty nejposlednější faktory, které ovlivňují to, kolik jídla sníme. To, co ve skutečnosti mnohem více ovlivňuje naše stravovací návyky, je dosažitelnost jídla a to, že je máme neustále před očima.

Pokud máte před sebou dobře viditelný a snadno dostupný pokrm, kdykoli vám na něj padne zrak, musíte udělat rozhodnutí: Chci to nebo nechci sníst? X-krát si řeknete, ne, ale po X plus prvé začnete váhat, a po X plus desáté jdete do toho, protože si namlouváte, že vlastně máte hlad. Stejně funguje i dosažitelnost. Pokud je jídlo na dosah ruky a vy pro jeho získání nemusíte udělat nic víc, než se jen natáhnout, sníte pokrmu mnohem víc než obvykle.

Omezujete ve stravě některé potraviny, jaké a proč? Držíte striktní dietu? Mlsáte (co přesně) s rozumem, nebo máte pevnou vůli a večer už vůbec nic nejíte?

   
15.10.2007 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [7] chmýří [*]

  Omezuji tučná a slaná jídla,mám vysoký tlak,nedržím dietu,mlsám ráda,ale s rozumem,večer se snažím jen ovoce.

  superkarma: 0 05.11.2007, 00:07:11
 2. avatar
  [6] Kelly [*]

  ... tak ani tady by jste mne nenachytali. Nejím nějaké blee-přeslazené bonbony nebo brrr-sušenky, z kterých mám sucho v puse už při vyslovení tohoto slova.
  Můj problém se jmenuje jídlo a přílišná chuť k němu. Polévky - jakékoliv, omáčky, maso, knedlíky, těstoviny ... tohle je můj problém.
  A když mám hlad, rozum je v pr... ten přijde i s paní Výčitkou potom.

  superkarma: 0 15.10.2007, 13:53:16
 3. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Meander: Chlorofyl, to bude ono Mně taky nechutná ta klasická zelená zelenina. Ale třeba žluté papriky můžu v neomezeném množství.

  superkarma: 0 15.10.2007, 13:04:44
 4. avatar
  [4] Meander [*]

  Razantně omezuji tuky, protože je mi po všem tučném hrozně zle. Taky omezuji cukry, protože mě po sladkém bolí hlava. A nakonec omezuji zelenou zeleninu, protože ta příchuť chlorofylu nebo čeho mi prostě nechutná.
  Večer nejím, nechci mít metrák.

  superkarma: 0 15.10.2007, 12:53:47
 5. avatar
  [3] závislá na čokoládě [*]

  Jídlo a hlavně sladké je můj celoživotní problém. Zhubnout nebo si váhu udržet řeším 365 dní v roce Pro mě stačí, že vím, že ta čokoládka je ve skříni, špíži, v šuplíčku... Jak píše arjev: prolistuji kuchařku a mám 2 kila nahoru

  superkarma: 0 15.10.2007, 12:27:22
 6. avatar
  [2] arjev [*]

  kominice:když jedzím do města nakupovat,musím jet kolem jedné cukrárny.Nevím proč,ale vždy přiberu a to si nic nekoupím. Nestačí,že profrčím. Tento problém řeším tím,že cukrárnu objíždím. Objížďka je cca 500 metrů

  superkarma: 0 15.10.2007, 12:24:12
 7. avatar
  [1] kominice [*]

  Snažím se držet 5-6000kj denně , vyhýbám se sladkostem a tučnému jídlu.Kontroluji si energetický příjem na výrobcích a hubnutí jde.Nesmím jít ale kolem cukrárny :Potom se měním v primitiva a od nálože špiček,rolád a řezů mě nikdo neodradí.
  Jinak jím klidně i ve 22h. ale jen zeleninu nebo light sýr.

  superkarma: 0 15.10.2007, 12:04:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme