Rodina

Co myslíte, je tahle žena týraná?

Týraná žena se nemusí poznat jen podle podlitin a šrámů. Někdy bývá horší psychický teror, který na první pohled není vidět. Tím hůře hledá oběť zastání a pomoc. Ale co když jsem nestranným pozorovatelem a mám podezření? Dá se vůbec nějak pomoct?

Potkávám ji poměrně zřídka. Je to žena neurčitého věku. Rozhodně vypadá na víc, než jí ve skutečnosti je. Možná to bude tím, že si vzala o mnoho let staršího muže, a i když má poměrně malé dítě, nevyzařuje z ní žádná radost a působí spíš jako podivínka.

žena

O to víc mě překvapila, když se u nás z jara zastavila s nabídkou, že by se nám postarala o koně. Ačkoliv má vysokoškolské vzdělání, nemůže v okolí sehnat práci, a tak by jí nějaká koruna navíc pomohla. Koní se nebojí, má je ráda, a tak by pro ni nebyl problém je krmit a vodit na pastvu. Dokonce už začala stavět ohradu na vlastním pozemku a těšila se, že ke koním přivede i svého bojácného synka.

Souhlasili jsme a zároveň měli neodbytný pocit, že její nabídka nebyla jen kvůli financím. Jako by pookřála. Měla potřebu se s někým bavit, navázat přátelství, být s někým v kontaktu… a tohle byla dobrá záminka.

Ale najednou se po ní „slehla zem“...

Když se blížil termín, kdy jsme měli koně přivézt, chtěli jsme se ubezpečit, zda naše dohoda platí.

Zavolali jsme jí, ale telefon vzal její manžel s tím, že žena koně hlídat nebude. Nepídili jsme se po důvodech, koneckonců je to jejich věc, ale proč nám to neřekla sama?

Že by jí to zakázal? Proč nestál o to, aby se jeho žena něčím bavila a s někým přátelila? Bylo by to snad pod jeho úroveň, aby někomu hlídala koně? A vůbec. Proč je nikdy nevidíme spolu jako rodinu? Proč se chodí bavit jen on a žena zůstává sama doma? Proč nemá ve vsi žádnou kamarádku a kluk kamarády?

Najednou do sebe začala zapadat spousta souvislostí, která nenasvědčovala ničemu dobrému. Izolace, finanční závislost na manželovi, nesvoboda samostatně se rozhodovat. Už jen to stačí k tomu, abychom si mysleli, že jde o týranou ženu.

Ale co s tím? My se můžeme jen domnívat... ale třeba slyšíme trávu růst a jim takový vztah vyhovuje. Lidé jsou různí.

Co si o tom myslíte? Nemáte ve svém okolí podobný pár?

Čtěte také:

   
18.06.2014 - Rodina - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [19] Dana Haklová [*]

  pajda — #18 Právě že ona chodí ven strašně málo a protže já tam jezdím jenom na víkendy, tak ji vídám jen sporadicky. Spíš vůbec

  superkarma: 0 19.06.2014, 09:21:57
 2. avatar
  [18] pajda [*]

  Dana Haklová — #17 děkuji za odpověď. Pokud je to možné, bylo by dobře se s ní setkávat častěji a situaci hlídat. Určitě se někde vídáte, třeba na nákupu?

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #19
  superkarma: 1 19.06.2014, 05:59:32
 3. [17] Dana Haklová [*]

  pajda — #16 Díky za názor. Ano, sama dobře vím, co dokáže kůň, když se třeba lekne. To má co dělat i člověk, který má zkušenosti. Ona mi vyprávěla, že na koni jezdila, a umí s ním zacházet. Samozřejmě, že jsem se nespoléhala jen na její informace, a určitě bych si je ověřila i v praxi. Měla jsem v záloze i variantu, že by to nevyšlo. (byl by ustájen jako v minulých letech ve vedlejší obci).

  A co se týče její komunikativnosti? Bylo na ní vidět, že si chce povídat, že se chce s někým bavit a podělit o své znalosti. Měla nastudováno, jak stavěli ohrady třeba indiáni a sama to zkoušela. Bylo to docela zajímavé.

  Věděla jsem o ní jen tolik, co mi sama řekla, nikde žádné drby, jestli na to narážíteSml16...ale myslím, že mám docela dobrý pozorovací talent. Tím spíš, že jsem psychický teror zažila na vlastní kůži a přišlo mi to nápadně podobné

  1. na komentář reaguje pajda — #18
  superkarma: 1 18.06.2014, 17:13:02
 4. avatar
  [16] pajda [*]

  A těšila se doopravdy? Dano, kůň je úžasné zvíře, když ho vidíte z dálky, ale jakmile vám stoupne na nohu, tak je to ludra hnusná. A řada lidí vídí "romantiku" kolem vodění koní na vodítku, ale už nevidí riziko, že kůň uteče a udělá škodu, že se něco stane člověku, který ho vede nebo nedej Bože jeho dítěti. Není to žádná selanka. Ženská bez zkušeností, která zná akorát tak Juráška z Popelky, možná má koně ráda, ale neznamená to, že je schopna se o ně postarat. A že si to manžel nepřeje, to plně chápu. Můj muž taky rád koně, ale do baráku nám kůň nesmí.

  Pokud jde o to, že je paní zakřiknutá, tak to bych už vůbec neřešila. Vím, jak zacloumá se sebevědomím to, že člověka na x pohovorech odmítnou a možná její muž jenom zaujal klasické stanovisko většiny populace "Kdyby se snažila, tak práci má" - vzpomeňte si, kolikrát se tady objevují stížnosti na "nemožné chlapy, kteří se jenom válejí na gauči a nic nedělají". Klidně to může být podobné. O týrání pak nemůže být řeč - prostě má těžké období a pokud jste první, kdo ji nevyhodil s tím, že ji nepotřebuje, tak mohla mít radost. Než všechno probrala doma a zvážila všechna pro a proti. Osobně bych se zašla zeptat toho pána, jestli to přece jen není možné a naznačila mu, že už s tím byly výdaje (dřevo za ohradu, práce atd.) a že by tedy mohlo nastat i období vyrovnávání dluhů za bezdůvodně zrušenou dohodu - byť i ústní. 

  A ještě něco: ona nechodí na nákupy? Nechodí k lékaři, nemluví s pošťačkou? A syn nechodí do školy? Každý nemusí mít náladu na vesnické klepy a ona se může distancovat doborvolně s tím, že "s vidláky nemluví", ovšem vy jste vzdělaná paní redaktorka a tedy jste "dáma na úrovni". I to je - bohužel - v dnešní době častý scénář. Tady ve vesnici je takových rodin řada. Nejde o žádné týrání, ale o bezdůvodné ohrnování nosu nad okolím a to nespravíte. Mmch na to, že "s nikým nemluví" toho o ní níte docela dost.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #17
  superkarma: 3 18.06.2014, 15:14:53
 5. [15] Dana Haklová [*]

  Anai — #14 PŘESNĚ TAK. TO SLOVO POOKŘÁLA JE PŘESNÉ.  KDYŽ PLÁNOVALA, JAK BUDE KONĚ VODIT K NIM NA LOUKU, BYLO VIDĚT, ŽE SE NA TO MOC TĚŠÍ

  superkarma: 0 18.06.2014, 13:01:08
 6. [14] Anai [*]

  Já bych hádala oboje: Manžela - manipulátora, z kterého má deprese. Mániodeprese to nebude - to by byla někdy veselá, sdílná a to asi není, je pořád stejná, max. "pookřála", znám takové lidi.

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #15
  superkarma: 0 18.06.2014, 10:42:43
 7. [13] Dana Haklová [*]

  Rikina — #11 Mají hodně velkou louku a spást ji chtěli. U nás ve vsi se lidi sami hlásí, abychom tak koně pásli. Nikdo už nechce sekatSml16

  A ohledně těch stezek. Je to samozřejmě věc názoru. Já osobně stezky, kde jezdí cyklisté, nevyhledávám. Není to bezpečné (pro kolaře, ani pro koňaře), ale ani pohodlné

  Mnohem příjemnější je ježdění po (posečených) loukách a v lese po nezpevněných cestách, kde žádní kolaři nejsouSml67

  superkarma: 0 18.06.2014, 10:34:13
 8. avatar
  [12] gerda [*]

  Dana Haklová — #8 to je pravda, s tím se nedá hnout. Ale jestli to byla říct osobně, tak to je pro mě nová informace, já myslila, že už jste pak spolu vůbec nejednaly. To potom jo.Sml22

  superkarma: 0 18.06.2014, 10:22:38
 9. [11] Rikina [*]

  Nehledě k tomu, že koně strašně zničí všechno, kam vlezou. Spasou, podupou. Taky bych je na svém pozemku nechtěla. Sml57 A nemám je ráda ani na turistických cestách. Jo, kdyby byly - jako v Německu či Rakousku - pro ně vybudované extra cesty, nic proti. Ale u nás bývá často turisticky značená cesta zároveň cyklostezkou, i jízdní trasou pro koně. Pak stačí, aby zapršelo, koně měkký povrch rozšlapou, a pěší nebo cyklista se tam může přizabít. To jenom tak na okraj, poznámka, proč třeba někdo není dvakrát nadšený z koní. Sml80

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #13
  superkarma: 0 18.06.2014, 10:14:37
 10. [10] Rikina [*]

  Dana Haklová — #8 tak já bych řekla, že manžel má celkem i právo nechtít na svém vlastním pozemku cizí koně. Sml80 Pokud ona bez jeho vědomí a souhlasu začala budovat ohradu pro koně, a on k nim nemá žádný vztah, nebo se jich případně bojí (kůň je velké zvíře a jsou lidi, že se skutečně bojí s koněm kamarádit), tak vám nemusí vůbec zdůvodňovat, proč tam vaše koně nechce.

  superkarma: 1 18.06.2014, 10:09:01
 11. avatar
  [9] louskacek2 [*]

  Dana Haklová — #8 Tak nektere zeny bohuzel jsou ve vztazich kdy sami opravdu nerozhoduji achjo no neumim si to predstavitSml23.

  Ale treba je opravdu psychicky nemocna...

  superkarma: 0 18.06.2014, 09:46:06
 12. [8] Dana Haklová [*]

  gerda — #1 Ona se pak u nás stavila a řekla, že si to manžel nepřeje. Nechtěla jsem být vlezlá a ptát se proč. Stejně bych na tom nic nezměnila. Od té doby jsem ji neviděla.

  1. na komentář reaguje louskacek2 — #9
  2. na komentář reaguje Rikina — #10
  3. na komentář reaguje gerda — #12
  superkarma: 0 18.06.2014, 09:41:07
 13. avatar
  [7] louskacek2 [*]

  Taky mame ve svem okoli podivnou pani. Je takova ,,placha,, potkavam ji jen obcas vetsinou jen s kosem na odpadky. Nikdy jsem ji nevidela jit ven normalne, do kramu, do prace, bavit se, jit na prachazku...Kdyz jsme se nastehovali tak cca za 2 roky po ni patrala Policie nechala doma jakysi vzkaz zrejme s podezrenim na sebevrazdum, ale nastesti ji nasli v poradku.

  Je takova vystrasena, div ji neslysim kdyz pozdravi, nikde si neusmeje nic. Je zcela zjevne prave psychicky nemocna. Mela jsem s ni za tech cca 6 let co tam bydlime jen jednu ,,blizsi,, scenku. A to kdyz jsem byla ve vyssim stadium tehotenstvi nesla jsem onen zminovany kos a nejak mi ujela ruka a on se za hlasiteho buraceni skutalel dolu ze schodiste. Tak tenkrat otevrela dvere s tim, ze se sla podivat jestli se mi neco nestalo, kdyz jsem ji rekla ze dobre, ze mi jen spadl kos tak hned pribouchla. Jsou takovy podivinci cela rodinna, ale ona nejvic.

  superkarma: 0 18.06.2014, 09:40:13
 14. avatar
  [6] risina [*]

  Rikina — #2  Taky mě napaldla bipolárni porucha. Nicméně zavolat znovu a zeptatvse, zda je paní v pořædku, případně se za ní stavit, když už to měli domluvené, by snad nebylo až takové vměšování.

  superkarma: 2 18.06.2014, 09:08:16
 15. avatar
  [5] gerda [*]

  OlgaMarie — #4 myslím si, že taktní člověk vycítí, kdy je vhodné se ptát a kdy ne.Sml80 Někdo je uzavřený, za domácí poměry se stydí a až to prosákne na veřejnost, je kolikrát pozdě. Ne vždy se zdaří pomáhat, i když je ta nejlepší vůle. Co já třeba vím o lidech z naší ulice, které denně potkávám. Dnešní doba nepřeje dobrým lidským vztahům, nabízená pomoc někdy nebývá dobře pochopena.

  superkarma: 0 18.06.2014, 08:04:43
 16. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Rikina — #2 Minulý týden spáchala sebevraždu jedna má bývalá mladá kolegyně (38 let, 2 malé děti). Prý už nezvládala domácí násilí. Kdyby se mi ozvala, naznačila..., byli bychom jí s manželem schopni pomoc. Je mi do breku, ale nic už nezměním. 

  To jen k té zvědavosti. Kdy je na místě a kdy je vlezlostí?

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 1 18.06.2014, 07:54:43
 17. avatar
  [3] gerda [*]

  Rikina — #2 možná bipolární porucha, těžko říct.

  superkarma: 0 18.06.2014, 07:29:43
 18. [2] Rikina [*]

  Kdysi jsem chodila s pánem, co měl dospělého syna, a ten měl psychiatrickou diagnózu. Jeho nemoc se projevovala tak, že z něj nevyzařovala žádná radost a působil jako podivín. Většinou seděl doma a nikam s námi nechtěl jít. Někdy měl lepší období a šel ven sám. Pak byl schopen bavit se s lidma, naslibovat hory s horákama, za dvě hodiny si najít byt i práci a vůbec působit aktivně. Když to přešlo a přišlo jeho horší období, seděl doma na zemi, vůbec s nikým nekomunikoval a samozřejmě že do práce nešel, následkem čehož se muselo volat - místo něj - a rušit všechno, co ve svém aktivním stavu kde komu namluvil a nasliboval. Jestli byl týraný, tak především svou nemocí a možná tím, že jsme po něm chtěli, aby pravidelně bral léky, a docházel ke svému psychiatrovi. Sml80 Ještě že do toho tenkrát nestrkal nikdo zvědavej nos. Ono to bylo dost složité soužití i tak, bez starostlivých sousedů.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #4
  3. na komentář reaguje risina — #6
  superkarma: 2 18.06.2014, 06:46:29
 19. avatar
  [1] gerda [*]

  Těžko soudit, tohle je v rovině domněnek. Je to vážně jakési divné. Přece je normální, když někdo zavolá manželovi a zvednu to já, že řeknu "moment, předám". Nejednám za něj, je svéprávnýSml30 Já bych byla asi dotěrnější a když už, tak bych se ho zeptala PROČ? Je nemocná ona nebo dítě? Odjela?? Sehnala jinou práci?  No, já bych na to šla možná tak, že bych jí vzkázala, že mě mrzí její odřeknutí, že jsme s tím počítali. Zkusila bych ji ještě  přemluvit, aby se nám o koně starala. Podle reakce na tohle už by to bylo jasnější, třeba z mlžení...Nepotkáváte se vůbec venku? Co na to lidi, sousedi, nic?Sml80

  1. na komentář reaguje Dana Haklová — #8
  superkarma: 0 18.06.2014, 06:00:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme