Chlad klepe na dveře. Ačkoli nyní si užíváme teplejší dny, zima bude jistě tuhá. Nastala poslední příležitost zabezpečit si auto proti mrazu. Zjišťovali jsme, co všechno může v autě podlehnout ledové zkáze. Pozor by si měli dát hlavně „nafťáci“!

Ačkoli nejsme motoristický magazín, jistě mnohé z vás auto používáte. Jak váš vůz ale připravit na zimu? To jsme zjišťovali u Aleše Zicha z firmy Auto AZ Consulting, která poskytuje odborné poradenství a služby pro všechny uživatele motorových vozidel.

Motor

Co všechno může zamrznout v autě v motoru?
Větší nebezpečí hrozí u vozidel s naftovým motorem. Při tužších mrazech (cca -15 stupňů a více) může zmrznout nafta ve filtru nebo v trubkách. Obvykle se stane to, že motor naskočí a po ujetí pár set metrů zhasne, a už ho nenatočíte, což může být poměrně nepříjemná situace. Dále samozřejmě chladicí kapalina v motoru, jejíž bod tuhnutí by neměl být vyšší než -25 stupňů, obvykle a správně bývá kolem -30 stupňů.

Jaké to může mít následky?
Zamrzlá nafta může způsobit v extrému až přidření vysokotlakého palivového čerpadla, kde mohou být škody i několik desítek tisíc korun. Zmrzlá chladicí kapalina motoru zase dokáže díky své roztažnosti doslova roztrhat blok nebo hlavu motoru případně chladič apod. Zde tedy může dojít v extrémním případě i k destrukci celého motoru.

zima

Zbytek vozu

A co všechno může zamrznout v autě mimo motor?
Často se také zapomíná na kapalinu do vstřikovačů, kterou je vhodné vyměnit za zimní směs před příchodem prvních mrazů. Trysky vstřikovačů jsou malé a už při pár stupních pod nulou Vám v nich obyčejná voda nebo letní směs zmrzne. Dále je vhodné promazat a prostříkat před zimou všechny zámky a těsnicí gumy dveří například silikonovým olejem. Dveře se díky tomu ke gumě „nepřilepí“ vlivem mrazu tak silně a obvykle jdou dobře otevírat. Někdy mohou zejména u starších vozidel přimrznout táhla ruční brzdy nebo přímo brzdicí segmenty (pakny) k brzdovým bubnům. Někdy pomůže automobil takzvaně „rozkývat“ dopředu dozadu nebo například poklepat něčím přímo na buben aby se pakny pustily.

Jaké je řešení?

Co mám proti zamrzání komponent v autě udělat a kdy?
Nafta
- ohlídat si přechod u benzínových pump na zimní naftu, kterou zde povinně prodávají od 1. 12. Je vhodné předtím netankovat plnou nádrž, pokud moc nejezdíte a počkat si na tuto zimní naftu. Také není na škodu použít nějaké kvalitní zimní aditivum, které může bod tuhnutí nafty ještě o kousek posunout.
To ostatní - rozhodně si nechte před příchodem prvních mrazů nechat změřit bod tuhnutí chladicí kapaliny v motoru, zkontrolovat a vyčistit brzdy, případně vyměnit vodu v ostřikovači. Pokud si ještě necháte promazat zámky a ošetřit těsnicí gumy dveří, nemělo by vás v mrazech už nic zásadního překvapit.

Redakční tipy

  • Nenechávejte si rozmrazovač na zámek uvnitř vozu - ano, i to se stává.
  • Smetáček na sníh a škrabku na led si dejte do kufru, není nic nepříjemnějšího než sníh na sedačce řidiče, který vám sem zákonitě vždycky spadne, pokud otevřete přední dveře bez ometení.
  • Vyzkoušejte si, jak se nasazují vaše sněhové řetězy. I když prodejce tvrdil, že je to triviální a zvládne to i malé dítě. V extrémní situaci a třeba v noci člověk snadno zpanikaří a může někde uvíznout.
  • Vozte s sebou pro všechny případy deku na přikrytí.

Kam dál?

Reklama