pearls

Poznejte tajemstvá luxusu - krása perel ve špercích, kosmetice, módě i v péči o prádlo.

Perly jsou již od pradávna symbolem luxusu, bohatství a elegance. Jejich hedvábně lesklý třpyt podtrhuje ženskou krásu a již celá staletí se k nim vážou nejrůznější legendy. Nejvzácnější jsou pravé perly, jež byly vyloveny z hlubin oceánů. Každá je jedinečná a má svůj tajemný příběh. Dnes si perly může dovolit nosit každá žena, protože není problém pořídit si i umělé. A v perlách je už možné také dokonce vyprat prádlo. Nevěříte? Pojďme si o těchto fascinujících třpytivých kuličkách povědět víc.

Zpátky v čase

Podle dochovaných historických nálezů přitahují perly lidskou pozornost již více jak 6 tisíc let. Ve starověkém Egyptě zdobily už královnu Kleopatru, která je zároveň používala ke zhotovení nápoje lásky a rozpouštěla je ve víně. V antickém Řecku byly znakem čistoty a Římané je zase považovali za symbol půvabu a velkého blahobytu. Indické legendy zase praví, že perly chránily válečníky před zraněními. Proto se jimi zdobily ochranné štíty. Zároveň se používaly jako talismany při náboženských obřadech. Arabští a čínští lékaři perly používali k léčení šílenství, epilepsie a také závislosti na alkoholu. Vyráběli z nich perlovou vodu, a to tak, že rozpustili perly v octu nebo citronové šťávě. Tento nápoj byl všeobecně považován i za elixír mládí. V Evropě si perly získaly obrovskou oblibu v 16. století, ale vždy šlo pouze o perly přírodní, jež se získávaly lovením ze dna hlubokých moří. To však bylo velmi nebezpečné a mnoho lidí za to zaplatilo životem. Zajímavostí je, že ještě v 19. století bylo nošení perel pouze výsadou králů a vysoké šlechty.

Mýty a legendy

Snad k žádným jiným skvostům na světě se neváže tolik pověstí a legend, jako právě k perlám:

 • Již v dávných dobách je lidé nazývali „dětmi světla" a přičítali jim dokonce božský původ. Nemohli pochopit, že se v ošklivé, slizké skořápce primitivních živočichů může skrývat něco tak krásného, jako je perla.
 • Staré perské přísloví říká, že jsou perly slzy bohů, které klesly na dno oceánů.
 • Indické legendy praví, že perly jsou kapky měsíční rosy, které bohové proměnili ve vzácné klenoty a ukryli před světem do schránek škeblí.
 • Čínské báje hovoří o drakovi, bohu deště, který létá nad mořem, a z otevřené tlamy mu kanou krůpěje vláhy. Když tyto kapky zachytí otevřené lastury perlotvorek, promění se v měsíčním světle v perlu.
 • Lidé se dodnes nemohou shodnout, zda perly nosí štěstí nebo žal. Jedna pověra hovoří o slzách bohů a často se připomíná v souvislosti s nepodařeným manželstvím. Nevěsta by prý neměla mít během svatebního obřadu žádný šperk z pravých perel, protože bude v manželství nešťastná a uplakaná.
 • Podle jiné legendy znamenají perly štěstí, a pokud někoho perlami obdarujete, přinesete mu dlouhověkost a lásku.
 • Perly prý umocňují důsledky našich činů. Měli by se jim vyhýbat nečestní lidé, protože perly jim zlo vrací obratem zpět v podobě neštěstí nebo nemoci.
 • Podle léčitelů perly posilují nervy a intuici, mírní bolesti, snižují vysokou teplotu.
 • Darované perly jsou kromě jiného rovněž symbolem úcty. Vždyť perlou často nazýváme to, co považujeme za nejkrásnější.

Původ a druhy perel

Možná si vzpomínáte na hodiny biologie, kdy jste se učili, že perla vznikne v těle lastury obalením zrnka písku vrstvami perleti. Perlorodka se cizí tělísko snaží izolovat, a tak dojde k jeho obalení tenkými vrstvami perleti, tvořené ze dvou složek založených na uhličitanu vápenatém - aragonitu a konchiolinu.

 • Existují perly mořské a říční (sladkovodní). Ty mořské jsou cennější a bývají větší - mohou dosahovat dokonce až 14 mm! Říční perly stojí, možná i trochu neprávem, na nižším stupínku, ačkoli jsou stejně krásné.
 • Perly dále dělíme na přírodní (orientální), které vznikly bez zásahu člověka. Ty jsou nejcennější, protože vznikly bez zásahu člověka a jejich výskyt je skutečně vzácný a náhodný. Takovéto perly mají většinou nepravidelný tvar a na jejich povrchu se často objevují různé skvrny, zploštění a výstupky. Na světě existuje několik významných oblastí, kde se perly z hlubin loví. Mezi nejznámější patří perly z Perského zálivu, z Austrálie, Japonska nebo černé perly z Francouzské Polynésie.
 • Na přelomu 19. a 20. století se začaly perly pěstovat (kultivovat) uměle. Pořád jde o „pravé perly", jež vznikly uvnitř lastury, ale po zásahu člověka. Perlorodky podstupují rychlý chirurgický zákrok, při němž se do jejich lastury vkládá strojem opracovaná drobná kulička. Během jednoho až tří let z ní vyroste krásná kulatá perla. Může mít všelijaké barvy, od bílé přes růžovou až po černou. Tyto kultivované perly si postupně získaly velkou oblibu pro svoji relativně nízkou cenu a dostupnost.
 • Umělé perly jsou velmi rozšířené a oblíbené. Díky těmto napodobeninám si je může dovolit nosit skutečně každá žena a využívají je nejen šperkaři a výrobci bižuterie, ale také módní návrháři ve svých módních kreacích určených pro nejrůznější příležitosti. Umělé perly jsou napodobeniny ze skla či umělé hmoty a jsou potaženy perlovou esencí a vyplněny voskem.
 • Zajímavostí je největší nalezená perla. Říká si jí Perla z Laotze či Alláhova perla a je zapsána v Guinessově knize rekordů. Nalezena byla roku 1934 v Palawanu na Filipínách, váží úctyhodných 6,37 kg a pyšní se průměrem 14 cm a délkou 24 cm.

Ceny jsou různé

Každá pravá perla je originál a podle toho se také posuzuje. Na perlách se hodnotí jejich velikost, barva, tvar, povrch a lesk. Nelze pochybovat o tom, že čím je perla větší, tím je i dražší. Sladkovodní perly bývají velké od 2,50 mm do 9,50 mm, mořské jsou větší a jejich rozměry jsou od 3,00 mm do 1,20 mm. Veliké tahitské perly mohou přesáhnout dokonce 14,00 mm. Nejžádanější je kulatý tvar, kdy je měřítkem kvality pravidelnost, pak jsou ještě protáhlé perly, u nichž je důležitá symetričnost. Co se týká barvy - nejobvyklejší je bílá, ale najdeme také světle růžové, žluté, béžové, mnoho odstínů zelených a šedých až po vzácnou černou. Pravé černé perly jsou nejvzácnější a nejdražší a rodí se pouze v černých perlorodkách ve Francouzské Polynésii. Ceny perel jsou tedy různé, ale klasická šňůra mořských perel na krk se dá pořídit zhruba za pět tisíc korun, říční perličky jsou levnější a náhrdelník si můžete pořídit i za tisíc korun.

Jak pečovat o perly?

Co se týká používání, máme-li šperk z perel, vůbec ho nemusíme šetřit. Naopak. Perly potřebují styk s pokožkou, protože z ní pro sebe získávají potřebnou vlhkost i energii. Prostě s námi žijí. Dejte si však pozor, abyste je nevystavovali chemii. Nekoupejte se s nimi třeba ve vaně plné pěny nebo nemyjte nádobí, pokud máte na ruce perlový prsten. Než se ozdobíte perlami, nejprve použijte parfém a nalakujte si vlasy. I na takové maličkosti je třeba myslet. Když perlový šperk právě nemáte na sobě, měl by být uložený na měkké sametové podložce ve šperkovnici, oddělený od ostatních, zejména kovových předmětů. Čas od času perly naložte na chvilku do roztoku teplé vody a jemného mýdla. Potom je pečlivě vyleštěte měkkou látkou nebo měkkým hadříkem.

Využití perel aneb kde se s nimi setkáme?

 • Šperky

V této oblasti je použití perel nejčastější a nejoblíbenější. Neexistuje snad žena, jejíž půvab by perly nezvýšily. U mladších podtrhují jemné rysy obličeje, ze zralejších tváří jako mávnutím proutku smažou únavu. Perly navíc sluší každému typu a v jednoduchém provedení se hodí i pro denní nošení. Stálicí mezi šperky zůstává klasický perlový náhrdelník. Ne nadarmo se říká, že svoji šňůru perel by měla mít každá žena. Ideální je samozřejmě souprava náhrdelníku, náušnic a prstenu.

 • Kosmetika

Čím dál častěji se perly nebo alespoň výtažky z nich využívají i v kosmetickém průmyslu. Velice oblíbený je v současné době perlový prášek, který má omlazující, revitalizační, detoxikační a harmonizující účinky. Proto bývá součástí luxusních pleťových krémů. S výtažky s perel se setkáme i ve vlasové kosmetice, ať už jde o šampony, balzámy a masky (např. Schauma pro lesk vlasů), barvy na vlasy (Palette Deluxe), antiperspiranty nebo třeba laky na nehty.

 • Péče o prádlo

Vzácné výtažky z perel obsahují dokonce i prací prostředky. Hitem současnosti je novinka, kterou na trh uvádí značka Persil. Přichází s novou recepturou s voňavými mikroperlami, které zajistí vašemu prádlu neobvykle dlouhou voňavou svěžest. Tyto mikroperly jsou vlastně speciální kulaté kapsličky, jež v sobě ukrývají svěží vůni parfému aviváže Silan. Tu pak prostřednictvím mechanického tření postupně uvolňují, ato i dlouho po vyprání. Testy ukázaly, že vůně dokáže v prádle, které nosíte, vydržet dokonce několik měsíců. Drobné, neviditelné kapsle účinkují, i když se prádlo pere na 90 °C. Svěží perly jsou natolik odolné, že vydrží i sušičku prádla, žehlení a sušení na přímém slunci.

 • Móda

Perly se odnepaměti uplatňují i v módě. Šaty králů a královen poseté pravými perlami nebyly v minulosti ničím neobvyklým a s perlami se setkáváme v kolekcích nejrůznějších módních návrhářů i dnes. Bývají jimi ozdobeny nejen šaty, ale často
i spodní prádlo nebo dokonce boty. Fantazii se meze nekladou. Perly se dají skvěle kombinovat se zlatem i stříbrem a dodají eleganci a společenský look i jednoduchému oblečení. Inspirujte se třeba legendárním filmem Snídaně u Tiffanyho a pořiďte si po vzoru Audrey Hepburn klasické „malé černé“ a jednoduchý perlový obojek s ozdobnou sponou. Rozhodně nešlápnete vedle.

Reklama