Asi každého napadne, že nejsložitějším orgánem lidského těla je mozek. Kompletně vyvinutý mozek obsahuje asi 100 miliard mozkových buněk, které jsou navzájem pospojovány.  Podstatná část jich vzniká během prvních tří měsíců nitroděložního vývoje, po narození je pak počet mozkových buněk v podstatě konečný. To ale neznamená, že by se mozek dále nevyvíjel, naopak. Mozkové buňky stále zdokonalují své uspořádání a mozek tím dále vyzrává.

 

Mozek představuje pouhá 2 % tělesné váhy, ale spotřebovává celých 20 % energetického příjmu. Vlastně lze říci, že potřebuje nepřetržitý přísun energie a živin po celý život, vhodně zvolená výživa je tedy mnohem důležitější, než by se mohlo zdát na první pohled.

Živiny pro mozek

Správný průběh duševního vývoje podporují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, zejména kyselina dokosahexaenová (DHA) a alfa-linolenová (ALA), dalšími důležitými látkami jsou vitaminy skupiny B. O kyselině DHA se často hovoří jako o stavebním prvku mozku, podobně jako je vápník považován za stavební prvek kostí. Vitaminy skupiny B jsou nezbytné pro komunikaci mezi mozkovými buňkami a mají na starosti přísun energie do mozku.

 

Nenasycené mastné kyseliny DHA a ALA jsou pro duševní vývoj unikátní a nepostradatelné, podílejí se na stavbě mozku, ovlivňují produkci přenašečů (neurotransmiterů, např. serotoninu, který ovlivňuje náladu, acetylcholinu pro paměť či dopaminu pro pohyb) a mají vliv na duševní pochody v mozku. Mnohými studiemi bylo prokázáno, že dostatečný přísun omega-3 nenasycených mastných kyselin během těhotenství a při kojení (100-300 mg/d) zásadně ovlivňuje duševní zdraví dítěte. Děti matek užívajících nenasycené omega-3 mastné kyseliny (DHA, ALA) dosahují statisticky významně lepšího psychomotorického vývoje, mají menší výskyt dyslektických poruch a obecně lepší schopnost učení a dalších kognitivních funkcí mozku.

 

Duševní vývoj a jak na něj

 

Mozek nejprve roste a zraje. Na zrání mozku navazuje jak postupný vývoj psychiky, duševních a pohybových schopností dítěte, tak jeho obratnost a schopnost koordinace pohybů. Duševní vývoj svých dětí můžete pozorovat na tom, jak mluví, jak se baví, hrají si a komunikují s kamarády, naučí se zavazovat si tkaničky, kreslit, začnou mít své vlastní nápady.

 

Správnému duševnímu vývoji svých dětí můžete pomáhat tím, že se jim budete pravidelně věnovat – hrát si s nimi, psát společně úkoly, chodit na procházky a na výlety, číst a povídat si. Podpora duševního vývoje se však týká i dospělých, na věku totiž vůbec nezáleží. Mozek se sice vyvíjí zejména do puberty, nové nervové spoje v něm však vznikají i v dospělosti, protože i tehdy získává člověk nové schopnosti.

 

10 zajímavostí o mozku


1.      Mozek obsahuje přibližně 100 miliard buněk. To je asi 15x více než celá světová populace.

 

2.      Mozek dospělého člověka představuje pouhá 2 % jeho tělesné hmotnosti, ale spotřebovává celých 20 % energie těla.

 

3.      Velký mozek se skládá ze dvou polokoulí - hemisfér. Levá polokoule mozku kontroluje pohyb pravé části těla, pravá polokoule mozku kontroluje pohyb levé strany těla.

 

4.      Svrchní vrstvě mozku se říká šedá kůra mozková, protože má šedou barvu.

 

5.      Mozek váží zhruba 1,3 až 1,4 kg.

 

6.      Mozek tvoří převážně voda, tuk a bílkoviny. Tuky tvoří cca 60 % suché části mozku.

 

7.      Mozek potřebuje nepřetržitý přísun živin a krve. Bez přísunu krve člověk během několika sekund ztratí vědomí.

 

8.      Tělo mozkové buňky měří v průměru méně než 0,001 mm.

 

9.      Mozek nikdy nespí, je aktivní přes den i v noci.

 

10.  Mozek neumí skladovat energii, a proto potřebuje neustálý přísun živin!

Reklama