Zdraví

Co mě nakoplo k hubnutí

"Jedna věc je motivace, druhá věc je vlastní impuls k tomu, aby člověk začal hubnout," tvrdí Monika. Dneska je, jak sama říká, na poloviční cestě k vysněné váze. Už vypadá mnohem lépe než zhruba před rokem, ale ještě by ráda pár kil shodila. Motivací pro ni nyní je zatím vzdálená letní dovolená u moře, kde si chce vykračovat v lehkých letních šatičkách, o jakých si ještě loni mohla nechat jen zdát.  Ale původně ji k hubnutí nakoplo něco docela jiného. "Můj tehdy pětiletý syn pravil - maminko, ty jsi taková krásně měkoučká, jako polštářek, to paní učitelka ve školce není. Myslel to bezesporu jako lichotku, ale já si řekla, to tedy ne, jako polštář vypadat nechci," líčí Monika zážitek, díky němuž začala hubnout.

Zcela jinak začala se shazováním kil Klára. "Rozešel se se mnou přítel a přišlo to jako blesk z čistého nebe. Já kvůli tomu  týden nespala, nejedla, a tak jsem měla rázem snad pět kilo dole," vzpomíná na událost starou skoro pět let. Rozchod sám neměl s váhou nic společného, spíše naopak - opuštěná dívka se příteli líbila mimo jiné právě proto, že byla oplácaná, a ta, která po jeho boku Kláru nahradila, na tom byla co do kyprosti ještě výrazně lépe. "Když už jsem hubla, rozhodla jsem se v tom pokračovat, koneckonců, já na rozdíl od bývalého se svou váhou moc spokojená nebyla," dodává Klára. Samozřejmě, změnila metodu, už nehladověla, ale jedla i spala, zato přidala na pohybu a ubrala na nezdravých jídlech. Dneska už si více než tři roky drží váhu, s níž je spokojená.

Milostné peripetie, i když zase jinak, stály za hubnutím i u Markéty. Nikdy nebývala vychrtlá, ale jako plavkyně měla pevné tělo a poměrně velké svaly, rozhodně nebyla žádným rozměklým tlouštíkem. Nicméně, jednoho dne dospěla k závěru, že jím je: "To když jsem slyšela svého tehdejšího idola, jak se zmiňuje před kamarády, že se mu nejvíc líbí drobounké dívky, s útlými ramínky a bez poprsí, prostě chlapecké typy a přesný opak toho, čím jsem byla tehdy já," popisuje den D, který stál na začátku jejího asi ročního boje s váhou. Výsledek? Trochu zhubla, ale moc to vzhledem k fyziognomii nebylo a ani být nemohlo. A hlavně, našla si přítele, kterým byl někdo s úplně jinými představami o ženské kráse, a tak mohla slova toho, kdo se jí líbil předtím, s klidem hodit za hlavu.  

Smutnější příběh za sebou má Lucie. Hubla na příkaz svého manžela. Zní to drsně? Drsné to taky je. Mladá žena přibrala po porodu dvojčat a zejména během tří let mateřské dovolené, kdy vyvářela pro sebe i svého manžela, který její kuchyni chválil a vlastně jí povzbuzoval k tomu, aby si dopřávala s ním. Všechno se změnilo, když se vrátila do práce.  Manžel se začal chovat jako jiný člověk a žárlivost na Lucčiny pracovní úspěchy se projevovala možná trochu podivně - říkal jí, že je nemožné tlustá a bůh ví, jak to s její prací vlastně je. Bohužel, nešel pro ránu daleko a Lucii začaly přibývat modřiny. Uznává, bylo to naivní, ale myslela si, že když zhubne, bude zase dobře. Dneska už jí skutečně dobře je, ale cesta to byla podstatně delší: zhubnutí, další bití, rozvod, soud o děti, a teprve, když ho vyhrála, mohla si vydechnout.

Dáša nehubla kvůli nikomu, ale kvůli sobě. "Otřáslo se mnou, když mi doktor v mých dvaačtyřiceti řekl, že se mnou může do pěti let definitivně seknout infarkt," líčí bod zlomu. "Jasně, byla jsem taková malá kulička, ale to byli u nás v rodině skoro všichni, a proto jsem si říkala, že to tak prostě je. Jenže zatímco mé kulaté babičky a tetičky se dožívaly skoro devadesátky, mně doktor prorokoval podstatně méně. Taková maličkost - na rozdíl od nich jsem po komsi zdědila vysoký krevní tlak a hlavně vysoký cholesterol," vyjmenovává Dáša důvody, které ji přiměly k tomu, že se letos na podzim přihlásila do kursů hubnutí. "Aby bylo jasno, nejde mi o to, vypadat jako modelka, ale chci zhubnout nějaké to kilo a naučit se lépe jíst," uzavírá.

Jak jste na tom s případným hubnutím vy? Napište, co se stalo vaším impulsem, který rozhodl - od zítřka hubnu!

   
27.10.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [24] olafka [*]

  Midsummer: můj problém je spíš v mým věku než kondici a jídle no a to už lepší nebude Nehubnu, netloustnu, mám tolik co kdysi před porodem, to je těch 7 kilo navíc. Naštěstí ne na břiše

  superkarma: 0 27.10.2005, 13:44:48
 2. avatar
  [21] Midsummer [*]

  olafka: tělu chybějí ty přílohy - je stále ve stavu nouze a ohrožení, takže ti ta kila nepustí. Jez všechno a normálně, jen menší porce - a uvidíš: proč by mělo dělat tělo nějaké zásoby, když ví že vždy dostane co potřebuje?

  superkarma: 0 27.10.2005, 12:58:47
 3. avatar
  [20] olafka [*]

  aha: u mě to už ani o jídle není, jím jen zeleninu, maso a občas ovoce, o chlebu si nechávám jen zdát a z příloh sem tam brambora. 3 x týdně sport A co? A nic! Těch mejch 7 kilo si sedí v klídku na břiše a na eli a chechtá se a chechtá

  superkarma: 0 27.10.2005, 12:33:21
 4. avatar
  [19] soptice [*]

  Všem Vám, které jste shodily držím palečky, aby jste to udržely. Já zhodila 25 kg. Myslela jsem, že jsem zvítězila a nikdy více už se nevrátí....byl to omyl. Mám je zpět!!!Zdravíčko to dost poznamenalo. Jak to rychlé shození, tak to rychlé nabrání. Jsem na dně a jdu znovu bojovat . Díky tomu jsem však chytřejší a doufám i rozumnější. Proto všeho s mírou a s rozumem.

  superkarma: 0 27.10.2005, 12:13:18
 5. avatar
  [18] aha [*]

  Jojo, já jsem taky něco málo (když tady čtu ty mega částky, tak mých 7 kg je nic) zhodila a můžu potvrdit onu známou pravdu, je to o jídle. Člověk se může hýbat jak chce, ale když je ten příjem kalorií obrovskej, tak nic nezhodí.

  superkarma: 0 27.10.2005, 11:04:06
 6. [16] rozina [*]

  Marge:, hjste prostě dost dobrý, nepodělily by jste se se mnou o to, jak začít, a pokračovat...hlavně ty stravovavcí návyky!! Udělalo by mi to radost, taky jsem se na sebe naštvala.. a jdu do toho !!! Přdem díky MOC, a držte se !!!

  superkarma: 0 27.10.2005, 09:29:31
 7. avatar
  [15] Midsummer [*]

  tlustoprdka: ŠPATNĚ: poslední věta má být: "Na vánoce už budu mít stoprocentně nějaká kila dole, nevím sice kolik, ale každé kilíčko dolů je úspěch a další půjdou za ním. Když půjdou kilíčka dolů, budu šťastnější a spokojenější a krásnější, budu se usmívat na svět, a kdoví, jestli náhodou už nebudu mít nového přítele, který mě bude fantasticky milovat!"

  superkarma: 0 27.10.2005, 08:48:48
 8. avatar
  [14] tlustoprdka [*]

  Midsummer: Máš pevnou vůli a ještě k tomu si .
  Já to mám jak monuška. Taky řeším problémy sladkým. A dnes to bude asi opravdu krizovka, protože mi přítel naznačil, že se odcizujem. Prý už to není jako na začátku. A nejvíc ho deptám výčitkama, že zas přišel pozdě,než mi slibil. Tak nevím, ale na vánoce budu určitě sama a zas o pár kilo tlustější .

  superkarma: 0 27.10.2005, 08:35:48
 9. [13] Alika [*]

  Já se vzpamatovala v okamžiku, kdy manžel utrousil poznámku, že dnes by mně už do kopce nevynes, jako kdysi, když jsme spolu chodili. Časový odstup byl asi 10 let a váhový rozdíl asi 20 kg. Řekla jsem si dost a začala se hlídat - vynechala jsem přilohy, uzeniny, a zaměřila se na zeleninu, ovoce, drůbež a ryby. Byl to boj, ale úspěšný - sice pomalu (faldy se mně držely jako klíště), ale do dvou let jsem měla ty kila dole. A jak jsem byla opět štíhlá a pěkně mi vzrostlo sebevědomí, vyměnila jsem partnera. Hrozný, co? Jsem teď spokojená, ale minule mně tak napadlo, že nebýt té celkem nevinné poznámky, asi bych byla dál tlusťoučká a dál žila v celkem nudném manželství.

  superkarma: 0 27.10.2005, 08:35:08
 10. avatar
  [12] soptice [*]

  monuška:Jsem na tom stejně. Dneškem jsem si přísahala, že už musím nějak začít. To je už asi 320 pokus. Tak snad...

  superkarma: 0 27.10.2005, 08:32:46
 11. avatar
  [11] Tanzi [*]

  Důvodů proč zhubnout je opravdu moc.
  A na každou z nás zabere něco jiného.
  U mne to bylo, když mi maminka krátkodobě přestala chodit a já s ní měla manipulovat.
  A to jsem si uvědomila, že to není žádná legrace..měla jsem co dělat těch 80 kg zvládnout.
  A tehdy jsem si řekla..nemoci můžou jednou přijít i k tobě a kdo se s tebou bude tahat ? (120kg)
  A to byl u mne ten hlavní stimul k počátku hubnutí..později jak kila začala ubývat, se stimulace změnila.
  Např vás nakopnou pochvaly okolí, protože se lidi začnou všímat.
  Nakopne vás i možnost koupit si něco hezkého "normálního" na sebe..a né už ty sloní velikosti jako předtím.

  superkarma: 0 27.10.2005, 08:25:06
 12. avatar
  [9] monuška [*]

  Midsummer: díky za radu, myslím si, že mám silnou povahu, že bych to zvládla, a já to zvládnu . A bylo zajímavý, když mi na jaře jeden příbuzný řekl, že jsem ztloustla, tak mě to nenakoplo, bolelo to, ale nenakoplo, byla to pravda, přibrala jsem 6 kg za zimu.

  superkarma: 0 27.10.2005, 08:20:04
 13. avatar
  [8] Midsummer [*]

  monuška: to jsem dřív dělala taky, úplná pažravost, hlavně večer - žrádlo bez ladu a skladu, hlavně sladké. Musíš sama sebe přesvědčit, třeba už s jídlem v ruce, že když tohle sníš, tvůj problém to nevyřeší, naopak to bude ještě horší, protože ke všem problémům se ještě navíc nevejdeš do kalhot. Musíš to natrénovat. A jde to, prostě na tom pracuj. S každým dalším nesnědeným kusem jídla jsi o krok dál ke štíhlé postavě. Ani jednu jedinou myšlenku, že to nemá cenu a že na tomhle jednom jediném bombonu to nezáleží. Záleží a hodně: hlavně psychicky, když to nesežereš teď, tak příště už budeš mít berličku, abys nesežrala to další, prtože už na tom přreci makáš. A stojí to za to. Pár měsíců uteče jako voda a ty si můžeš vybrat, jestli příští jaro budeš prasátko nebo kočka. Nikdo kolem tebe tě absolutně nemusí zajímat: je to jen a jen tvoje záležitost jestli budeš štíhlá!

  superkarma: 0 27.10.2005, 07:36:33
 14. avatar
  [7] monuška [*]

  Holky, já už se musím konečně nakopnout nebo to nedopadne dobře. Když jsem tuhle stoupla na váhu, tak jsem se zhrozila. Nikdy jsem nebyla vyžle, ale teď.
  Bohužel, když mám špatnou náladu nebo depku, tak prostě žeru a hlavně sladký, a bohužel je to čím dál častěji.

  superkarma: 0 27.10.2005, 07:16:55
 15. avatar
  [6] Midsummer [*]

  K hubnutí musím dozrát. Zhubnula jsem vloni o 20 kilo, a to jen a výhradně kvůli sobě. Nedovedu si představit, že bych hubnula kvůli někomu jinému. Prostě jsem se jednoho dne už opravdu řácky naštvala, řekla jsem si: "A dost, od teď prostě hubnu, a zhubnu!" Prostě jsem si to tak "přehodila" v hlavě, skončila okamžitě s úvahami typu: "Měla bych něco shodit, v těch sukních vypadám už hrozně, jsem jako prase, atd.atp." a nahradila je: "Hubnu, hubnu pořád, stále, 24 hodin denně, jsem štíhlejší a štíhlejší, čím dál víc mi to sluší!"
  Kupodivu: stoprocentně to funguje - když člověk takhle přemýšlí, tak prostě automaticky a samozřejmě začne "normálně" jíst, a normálně se pohybovat. A kila letí dolů úplně zázračně.

  superkarma: 0 27.10.2005, 07:11:26
 16. avatar
  [5] kometa-vlasatice [*]

  Já bych potřebovala, aby mě někdo nakopnul vždycky, když si jdu něco uzobnout z lednice nebo ze špajzky.

  superkarma: 0 27.10.2005, 07:06:53
 17. avatar
  [4] Léthé [*]

  Co mě nakoplo k hubnutí? Když můj masér, jen tak v legraci prohodil, že zavadil o mé špeky . Včera již naříkal, že z mých žeber má odřené klouby na prstech. Dobře mu tak , příště si dá pozor na zobák .

  superkarma: 0 27.10.2005, 04:01:04
 18. avatar
  [3] Léthé [*]

  stenla: Nepopletla jsi svou výšku? Při výšce 164 cm (to mám i já) 50 kilo? To já vypadala přesně tak, jako tu popisuje Nyotaimori....jak z Dachau . Ženě jsem začla být podobná, až kolem 55 kilogramech. Takže nevím co blázníš .

  superkarma: 0 27.10.2005, 03:56:00
 19. avatar
  [2] stenla [*]

  Ja ti tak zavidim...za posledny mesiac som pribrala asi 5 kil..a to pri mojej vyske 164 cm nie je ziadna slava...a spoluziak mi vravi, ze uz 3 tyzdne sa ma chce spytat ci som tehotna...
  Tak som si sla v pondeli kupit nove triko...a ako som sa zbadala v kabinke cela, skoro so mnou seklo...sice mam stale pekne nohy, mam brutalne oplacane brisko a zacina byt na mne vidiet celulitida... ale aspon som sa rozhodla pre radikalnu zmenu, aspon z tych 55 na 50...tak snad vydrzim:(

  superkarma: 0 27.10.2005, 03:20:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme