Někdo se bez prášků neobejde a bere si je při každém nachlazení, jiný je naopak odmítá. A to i v případě, že má vážnější nemoc. Jak to vypadá, když třeba rodiče odmítají pro své děti antibiotika?

Na bakteriální infekce jsou antibiotika potřebná, na ostatní infekce se předepisovat nemají. Jaká jsou rizika, když pacient antibiotika na bakteriální infekci nedostane, jsme se zeptali MUDr. Václavy Adámkové, primářky Klinické mikrobiologie a ATB centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

antibiotika

Nedávno jsme v našem magazínu psali příběh o matce, která odmítá dávat svým dětem antibiotika. Ta si myslí, že tělo se s infekcemi vypořádá samo a že antibiotika jsou zbytečná a pro tělo škodlivá. Co si myslíte o odmítání ATB, paní primářko?
Na to má pochopitelně pacient právo. Je-li v nemocnici, tak by musel podepsat negativní revers, že s tím nesouhlasí, protože léčba bakteriální infekce antibiotiky je život zachraňující situace. Ale má právo léčbu ATB odmítnout, a jsou-li ta ATB perorálně, tak ho ani nemůžete donutit. Obzvlášť u praktického lékaře může pak pacient volit alternativy s tím, že prostě nevěří ATB nebo je zastáncem nějaké víry.

Znám jednu maminku, která dětem ATB nedává.
V tom je bohužel problém, že to dítě o tom nemůže rozhodnout. O dětech rozhodují rodiče a potom může dojít k fatálnímu poškození, kdy to dítě na infekci může opravdu umřít a není to jeho volba. Protože je-li to infekce bakteriálního původu, tak by ATB měla být podána.

Pokud se ale pacient vyléčí i přes nepodání ATB, může to mít vliv na jeho další zdraví?
Určitě, může dojít k poškození ledvin nebo srdce a celý život pak může mít ten člověk problémy, které se pak už nedají snadno řešit, mnohdy to končí operativním řešením, náhradou, transplantací ledvin a podobně. Ne vždycky to tak je, ale může k tomu dojít.

Jak se tělo může samo vyrovnat s bakteriální infekcí, když nedostane ATB?
Většina infekcí je běžná, často se opakuje a je vyvolaná bakteriemi, s kterými se běžně setkáváme. Každé tělo má nějakou paměť, protože už se s nimi někdy setkalo, a má nějaké protilátky. Když pak ta infekce propukne, začne tělo samo tvořit víc protilátek a vyrovná se s tím. V okamžiku, kdy se ale s tou infekcí setká poprvé, to úplně nemusí zvládnout. Na druhou stranu lidstvo nevyhynulo před objevem ATB, plno přírodních produktů obsahuje látky s bakteriálním účinkem, ať už je to česnek nebo nějaké bylinky, takže to samozřejmě v určité míře funguje. Ale jsou infekce, s kterými si tělo neporadí, a je-li ten pacient nějak oslabený, např. s karcinomem, tak v jeho případě si to tělo samo bez ATB neporadí.

Takže si jednoznačně myslíte, že ATB jsou na bakteriální infekce potřebné, ale v rozumných dávkách a správně vybrané?
Ano. Neříkám, že by měl každý pořád užívat ATB, ale jestliže už infekce je a je vyvolaná bakterií, tak je vhodné přeléčit ji ATB. Jednak pro toho samotného pacienta a jednak i proto, aby infekci nešířil do okolí.

Zásadní poznatky o ATB

1. ATB jsou vhodná pouze na bakteriální infekci, nikoliv na virovou. Když se používají na zvýšenou teplotu a pobolívání v krku, nezaberou, na to stačí třeba Paralen, ale naopak to vede k tomu, že bakterie si vytvoří rezistenci (odolnost) a nakonec na ně nezabere ani jiné ATB.

2. ATB musí být užíváno správně, proto jsou potřeba dostatečně vysoké dávky, správné intervaly a dodržování délky podávání! ATB určená po 6 hodinách se musí brát po 6 hodinách a po celou určenou dobu.

3. Pacienti by se neměli snažit ordinovat si sami ATB ve stylu: Paní doktorko, sousedka má ty žluté pilulky, tak já je chci taky… O ATB musí vždy rozhodnout lékař.

Co je co?

Empirická léčba:nasazení ATB pouze na základě domněnky, bez dat a odebrání biologických vzorků k dalšímu vyšetření. Pokud původce infekce přesně neznáme, jsme na úrovni empirické léčby, kdy nějakého původce předpokládáme, takže usoudíme, že pravděpodobně toto ATB by mohlo být nejlepší.

Cílená léčba: podání léků na základě výsledků kultivačního vyšetření, je velmi vhodná. Cílená léčba je přesná léčba, kdy se pacientovi dávají nejvhodnější ATB. Nasadí se v případě, že víme, co je původcem infekce, a kdy přesně známe, jak je ten původce citlivý nebo rezistentní na dané ATB. Ze seznamu ATB pak vyberu nejvhodnější na základě jeho vlastností a klinického stavu pacienta.

Rezistence bakterií: odolnost, schopnost vzdorovat lékům.

Citlivost bakterií: stav, kdy víme, která ATB na bakterie zaberou.

Čtěte také:

Reklama