Bulvár

Co kdyby přišla válka!

Děkujeme za první příspěvkovou vlaštovku na dnešní vetešnické téma, který nám poslala čtenářka s nickem Karinečka. Vybavujete si film Slavnosti sněženek a slavnou Hanzlíkovu vetešárnu? Tak něco podobného, ale určitě ve větším rozsahu, měla její babička.

Jako malé dítko jsem měla strašnou legraci z mé vlastní chudinky babičky, protože ona měla opravdu doma velmi kvalitní vetešnictví.

Sbírala všechno, co ostatní vyhodili, protože podle ní se to vždycky k něčemu mohlo hodit. Měla doma od všeho kousek, na chalupě se téměř nedalo hnout pro všechno to harampádí, ale nic z toho se nesmělo vyhodit. Babička stále používala to svoje oblíbené:"Co kdyby přišla válka!"

Ke smůle ostatního příbuzenstva ale babička sbírala i prošlé potraviny, takže veškeré návštěvy probíhaly tím stylem, že chudinka babička nejdříve ukázala datum spotřeby a když toto prošlo rodinnou radou, teprve potom byla pochutina nabídnuta.

Bohužel bylo potřeba to opravdu pečlivě kontrolovat, protože se občas stalo, že po náhodném požití něčeho nezkontrolovaného docházelo k neskutečným bojům o záchody a koupelny celého širokého příbuzenstva. Je pravda, že občas člověk u babičky ve skříni narazil na něco výjímečného jako množství starých promítaček, telefon zamčený řetězem v plastové dóze nebo boty vyrobené v roce 1958.

Horší situace nastala, když jsem jednou byla vyslána babičkou do spíže pro kakao. Rázem jsem se vrátila o 20 let zpátky. Objevila jsem tam dokonce dětskou kaši "Milupa", kterou jsem jídávala já coby malé mimčo. Radši jsem kolem ní prošla opodál, myslím, že kdybych ji otevřela, tak mi krabice zrovna uletí. Babiččina spíž byla rájem pro různou havěť, jen babičce se to nikdy nesmělo říct, protože by se zlobila, že tam nic zkaženého není.

Loni v létě babička ve svých 80 letech zemřela. Do té doby byla zdravá jako řípa, snad z těch starých potravin, ale co nás nejvíce překvapilo, byla sbírka věcí na chalupě, kterou jsme objevili. Počínaje miliony a miliony víček z plastových lahví, stará lahvička s jodem z roku 1979 /Kupodivu s nějakým obsahem, když byl vylit za strom, tak jsem se divila, že strom nepad/,hromady a hromady bot /na jednu nohu/ , no byl by toho jestě dlouhý seznam.

Když jsme i na chalupě probrali babiččiny potraviny, našli jsme několikery špagety z roku 1989, kakao s culíkatou holčičkou, které jsem popíjela, když jsem chodila do první třídy, rýži a kolínka prošlé 15 let /lepil už i obal/ ,dokonce jsme objevili poklad: Granko z Tuzexu. Než jsme všechno toto vyhodili, tak jsme ukázali aspoň dětem dobu před 20 lety.

Moje babička měla doma opravdu kvalitní vetešnictví, nechtěla bych, aby to u mě takhle vypadalo, ale babička prostě byla taková a k ní to patřilo.Moc ráda na ni vzpomínám.

Karinečka

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

Milá Karinečko. Ano, i tak se dá uchopit dnešní téma. Veteš je krásná, ale nesmí vám přerůst přes hlavu, jak se to stalo vaší babičce. To se pak nedivím, že máte z každého harampádí husí kůži.

A co vy, milé ženy-in? Jakou máte vy zkušenost se starými věcmi? Máte je rády, nebo je nesnášíte? Vlastníte nějaký předmět, který chtěl někdo vyhodit a vám se hodil? Napište nám o něm.

redakce@zena-in.cz

   
09.02.2010 - Blog redakce - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [9] Bébina [*]

  Tak kramy jsem snad jeste schopna odpustit, ne tak prosle potraviny. Kvuli nim a "cistote" v kuchyni nepozru nic od babicky meho pritele. 2 roky prosle mleko v lednici, mysi bobky mezi pribory, na to se mam moc rada. Se moc divim, ze jeste nikdo nic nechytil.

  superkarma: 0 09.02.2010, 14:51:36
 2. avatar
  [8] Vivian [*]

  Náhodou retro je dneska in, já bych si třeba takovou pikslu kakaa z Tuzexu vystavila v kuchyni na polici, rozhodně bych to nevyhazovala Sml16 A vařila bych to nezvaným hostůmSml30

  superkarma: 0 09.02.2010, 12:09:18
 3. avatar
  [7] Zdendula [*]

  Moje tchýně byla také taková, nic nevyhodila. Navazovala i kousky provázků až měla klubíčko provazu :-).

  Má babička zase plnila spíž - taky co kdyby byla válka, od mala mne učila mít ve spíži od každé mouky alespoň 3 kg. Mám to tak uložené do paměti že si pokaždé když jdu nakoupit musím několikrát říci " NE, nebude válka, máš všeho dost."Sml30

  superkarma: 0 09.02.2010, 11:53:24
 4. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Nabídla bych to čété, až budou natáčet další díly vyprávěj:))) Ale jinak hezký výlet do minulosti :) Sml67

  superkarma: 0 09.02.2010, 11:37:46
 5. avatar
  [5] kačinka [*]

  Dimsy — #4 Stejný problém máme s tchánem, žije sám a posledních pár let čím dál míň uklízí, je tam neuvěřitelný bordel. Vymalovat odmítá, loni jsme se mu snažili alespoň vylepšit kuchyň a zhádali jsme se o pár víček od lahví, které jsem chtěla vyhodit. Asi se zbláznil, zas tak dementní ještě není, jinak je schopen se o se o sebe v pohodě postarat, jen odmítá jakékoli změny v bytě a k nim asi patří i úklid.

  superkarma: 0 09.02.2010, 11:23:58
 6. avatar
  [4] Dimsy [*]

  Můj otec byl to samé. Za dvacet let, co žil sám, nevyhodil vůbec nic. A posledních deset let mě ani do bytu nechtěl pustit, protože jsem se mu vždycky snažila uklízet a hlavně vyhazovat věci, které určitě někdy bude potřebovat.

  1. na komentář reaguje kačinka — #5
  superkarma: 0 09.02.2010, 09:36:08
 7. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  enka1 — #2 Sml30 a ještě těch WC papírů byl nedostatek, no i vložek Sml68, ale Pedro žvýkačky, těch bylo všude Sml67 haldy.Sml30

  superkarma: 0 09.02.2010, 08:57:37
 8. avatar
  [2] enka1 [*]

  Sml16 Měli jste to vyfotit. Občas mi chodí meily s názvem Vzpomínáme, nezapomeňte a jsou tam fotky "starého dobrého zboží". Nejvíc jsem zaslzela nad buničitými vložkami (říkalo se jim cihly), skládaným toal. papírem a žvýkačkou Pedro.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #3
  superkarma: 0 09.02.2010, 08:38:34
 9. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml52 tak potraviny prošlý, to bývala výsada i mojí babičky, ale vždy si dala říci a jednou za rok se podrobila likvidaci těchto dobrot Sml67Sml52 a na půdě, to býval ráj o prázdninách Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 09.02.2010, 08:22:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme