Zdraví

Co jsou probiotika a jejich význam

Určitě jste se setkali  s pojmem „probiotika“. Výrazy  „pro“ a „bios“ v překladu z řečtiny znamená „pro život“. Je to výstižný název, protože o pozitivním vlivu probiotik na zdraví dnes již lékařská věda nepochybuje.  Výzkum potvrzuje, že právě probiotika jsou jednou z cest, jak si uchovat kvalitní  zdraví. Zejména pravidelná konzumace probiotických potravin a  doplňků stravy přinášejí našemu tělu potřebné látky.

Co je základem významu probiotik pro náš organismus?

Představte si, že vedle mikroorganismů, které nám mohou škodit  a nepříznivé působit na náš organismus, existují i takové, které našemu tělu naopak prospívají. Hovoříme  o  takzvaných probiotických kulturách. Jsou to bakterie, které jsou lidskému organismu prospěšné, zjednodušeně je e nazýváme „přátelské bakterie“. „Nepřátelské“, neboli patogenní, našemu tělu naopak škodí a mohou být původci různých onemocnění.

Probiotické kultury - jedná se o živé mikroorganismy, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Konkrétně mezi probiotické kultury patří hlavně Lactobacilllus casei, Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium bifidum, breve, longum a další.

Zdravá střeva jsou základem zdraví

Působení probiottických kultur je významné především ve střevech. Počty bakterií osídlující naše střeva  jsou u každého z nás jiné. Záleží na životním stylu, jídelníčku, životosprávě a pohybu.  Množství bakterií ve střevech je ovlivněno také kyselostí žaludku či pohyblivostí střeva. V tenkém střevě se vyskytují kromě jiných druhů hlavně laktobacily a v tlustém střevě bifidobakterie.

Zažívací systém našeho těla je klíčový pro zdraví celého organismu. Je rovněž významným centrem lidské imunity.  Mnoho z nás význam a funkci zažívacího traktu  podceňuje, což se odráží na nezdravém jídelníčku, nedostatečném pitném režimu, nedostatku vlákniny a vitamínů, stopových prvků. Mnoho onemocnění vzniká díky snížené obranyschopnosti těla. Ta nemůže dobře fungovat,  pokud není střevní mikroflóra v rovnováze. Odborníci se shodují na tom, že pokud je střevní sliznice v dostatečném počtu osídlena přátelskými bakteriemi, tedy probiotiky, je možný vliv škodlivých bakterií omezen na minimum. 

Pozor na antibiotika

Naše přirozená mikroflóra bývá často nepříznivě ovlivněna léky, které potřebujeme užívat při léčbě různých onemocnění. Nejznámější je  asi negativní vliv antibiotik, které kromě patogenních bakterií likvidují i prospěšné probiotické kmeny. To se projevuje  zejména v období zvýšeného výskytu nemocí dýchacích cest nebo častých nachlazení. To jistě poznal každý z nás. Pokud tedy onemocníme a lékař nám předepíše antibiotika, je pro znovunastolení rovnováhy střevní mikroflóry v našem trávicím traktu vhodné užívání probiotických doplňků stravy, které zakoupíme v lékárně.

Tip redakce:

GS Laktobacily FORTE 20 - Komplex 9 kmenů laktobacilů a bifidobakterií - doplněk stravy

Přípravek GS Laktobacily FORTE 20 přináší unikátní komplex 9 kmenů bakterií mléčného kvašení a navíc GS Laktobacilyvlákninu inulin.

Denní dávka (1 kapsle) obsahuje minimálně 20 miliard životaschopných mikroorganismů* a 150 mg inulinu. Přípravek je bezpečný a vhodný i pro dlouhodobé užívání. Doporučená doba užívání je alespoň 2 týdny.

Výhody přípravku:

 • Obsažené laktobacily a bifidobakterie se v lidských střevech přirozeně vyskytují, a jsou proto lidskému tělu zcela vlastní.
 • 20 miliard životaschopných mikroorganismů* v 1 kapsli.
 • Vynikající farmaceutická kvalita.

GS Laktobacily Antibio 40 Jedinečná intenzivní síla laktobacilů - doplněk stravy

GS LaktobacilyPřípravek GS Laktobacily Antibio 40 přináší kombinaci vynikající farmaceutické kvality a mimořádné síly v denní dávce. Díky obsahu 40 miliard životaschopných bakterií v denní dávce* je přípravek GS Laktobacily Antibio 40 jedinečný na českém trhu.

Výhody přípravku:

 • vhodný při a po užívání antibiotik
 • 40 miliard životaschopných mikroorganismů* v denní dávce (2 kapsle)
 • jedinečná síla v ČR
 • vynikající farmaceutická kvalita

Více najdete na stránce www.gsklub.cz/laktobacily

   
29.10.2013 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [3] Marika11 [*]

  skutočne výborny článok. Konečne mi poriadne vysvetlil ako to s probiotikami funguje a utvrdil ma v tom že v ich užívaní budem pokračovať. :)

  superkarma: 0 02.12.2014, 21:15:00
 2. [2] Monika43 [*]

  Souhlasím! Já sama Laktobacily užívám. Kupuji si do Imunitu i svým dětem, kteří jsou z balení tučňáčků unešení a jsme všochni spokojení a zdraví.

  superkarma: 0 20.11.2013, 12:13:38
 3. [1] emma46 [*]

  Skvělý článek, dozvěděla jsem se tu spoustu informací, ale

  hlavně to, jak probiotika vlastně fungují a čím to je, že třeba mně osobně tak

  pomáhají. Vždycky jsem věděla, že probiotika se užívají hlavně při

  antibiotikách, aby člověk neměl průjem nebo mykózu, ale netušila jsem, jakým

  stylem fungují a ani to, že jsou určená i na další spoustu věcí. Až právě když

  jsem brala probiotika na mykózu způsobenou antibiotiky, tak jsem si všimla, že

  se mi hodně zlepšilo trávení – pravidelná stolice, zmizelo nadýmání i věčný

  pocit plnosti. Od té doby užívám probiotika v podstatě bez přestávky, jen

  jsem si teď koupila ještě ty speciální na trávení od biopronu, které obsahují

  trávicí enzymy a nedám na ně dopustit.

  superkarma: 0 11.11.2013, 18:16:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme