Rodina

Co jsou plodné dny?

Žena může otěhotnět pouze v určitých, cyklicky se opakujících, obdobích své pohlavní dospělosti (reprodukčního období). Doba mezi dvěma menstruacemi se u ženy dělí na tzv. plodné a neplodné dny.

Plodné dny představují relativně krátké období, kdy může nastat oplození, počátek těhotenství. Obvykle 13. až 14. den od prvního dne předcházející menstruace se zrající vajíčko uvolňuje z vaječníku. Tato fáze menstruace se nazývá ovulace. Vajíčko je zachyceno trychtýřovitým rozšířením vejcovodu (ampula vejcovodu). Životnost vajíčka (zárodečná buňka matky) je poměrně krátká. K jeho oplození může dojít nejpozději do 17 hodin po ovulaci. Spermie (zárodečná buňka otce) má schopnost proniknout do vajíčka zhruba 48 hodin po souloži. Vajíčko bývá oplodněno pouze jednou ze spermií.
Spermie, které poměrně rychle pronikají z pochvy kanálem děložního hrdla, děložní dutinou a vejcovody, mohou být v ampule vejcovodu již za 1 hodinu po souloži. Ve spermatu jsou zastoupeny spermie, které rozhodují o ženském a mužském pohlaví dítěte, v poměru 1:1. O spermiích nesoucí chromozom Y, tedy genetickou výbavu pro chlapce, se traduje, že jsou i lehčí, a tudíž rychlejší. Avšak o oplození pravděpodobně nerozhoduje rychlost spermií. Uvolněné vajíčko z vaječníku po ovulaci je totiž napadáno/kontaktováno stovkami spermií, když s vajíčkem splyne nakonec jen spermie jediná (v naprosté většině).

Dnešní technologie sice umožňují separovat (izolovat, oddělovat) ženské spermie od mužských, ale z hlediska praktického využití (pro výběr pohlaví na přání) je tento směr eticky nepřípustný.

Plodné dny představují období, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka.. Plodné období menstruačního cyklu je mezi 11. až 14. dnem po začátku předcházejícího menstruačního krvácení. Partnerský pár plánující otěhotnění by měl mít nechráněné pohlavní styky právě v tomto období.

Avšak popsaná skutečnost nebývá tak jednoduchá a jednoznačná.
K úspěšnému oplození jsou nutné další faktory:
- aby byl ženský organizmus přizpůsoben tvořit ve vaječnících vajíčka a aby byl připraven na zachycení oplozených vajíček, musí vaječníky produkovat hormon estrogen
- vaječník musí z místa uvolněného vajíčka (žluté tělísko) produkovat hormon progesteron. K úspěšnému oplození ženy je nutný ovulační cyklus.

Může nastat situace, že se vajíčko z vaječníku neuvolní a nebo se uvolní, ale nevytvoří se žluté tělísko a chybí tvorba hormonu progesteronu.. Toto období pak označujeme jako anovulační cyklus a během tohoto oplození není možné. Přitom se obvykle dostaví v očekávaném termínu krvácení z dělohy, menstruace.

I u žen s pravidelným krvácením (menstruací) bývají do roka 1 až 2 cykly anovulační. Anovulační cykly bývají častější:
- po nástupu menstruace po pubertě
- po porodech, potratech, na sklonku plodného období
- při vysilujících onemocněních
- při některých hormonálních poruchách
- ve stresových situacích

Některé ženy mají anovulační cykly častěji, některé dokonce trvale, a jsou proto neplodné.

Zjistit, zda proběhla ovulace a že cyklus je ovulační, lze poměrně jednoduchou metodou – měřením tzv. bazálních teplot. Bazální teplota je tělesná teplota naměřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu. Měří se ráno po probuzení, vždy stejným teploměrem, který se zavádí na zhruba 5 minut vždy na shodné místo - pochva, konečník nebo ústa.

Hodnoty bazální teploty se mění podle fáze menstruačního cyklu. Po ukončení menstruace kolísá bazální teplota něco málo nad 36,5 °C, před ovulačním termínem bývá jedno až dvoudenní mírný pokles, pak náhlý vzestup od 0,3 °C do 0,6 °C s kolísáním nad 37,0 °C trvajícím do 26. dne cyklu, kdy teplota opět klesá pod 37,0 °C. Hodnoty naměřené bazální teploty žena zapisuje do menstruačního kalendáře.

Pravidelné záznamy vytvoří v průběhu cyklu křivku s nižší fází do ovulace a vyšší fázi po ovulaci. Taková křivka svědčí o existenci žlutého tělíska a tvorbě progesteronu (zvýšení bazální teploty po ovulaci způsobuje progesteron a látky z něho vznikající, které dráždí centrum pro tělesnou teplotu v prodloužené míše ženy). Taková křivka se nazývá jako bifázická. Pokud ovulace neproběhla anebo se nevytvořilo žluté tělísko, je cyklus anovulační, křivka bazálních teplot osciluje celou dobu pod 37,0 °C, je monofázická.. Sledování křivky bazálních teplot umožní určit dobu, kdy je otěhotnění nejpravděpodobnější (termín ovulace).
Optimální doba pro oplozovací soulož je ve dnech s přechodným poklesem bazální teploty ženy, před jejím vzestupem nad 37,0 °C. Přetrvávání vyšších bazálních teplot při vynechání menstruace svědčí pro otěhotnění.

Doporučení
- pokud bazální teploty ženy, která plánuje těhotenství, tvoří opakovaně monofázickou křivku, musí se žena obrátit na svého gynekologa, který pro diagnostiku anovulačních cyklů využije dalších vyšetřovacích metod a podle výsledků doporučí léčbu.
- pokud žena ani při opakovaně zjišťované bifázické křivce bazálních teplot neotěhotní, musí se i s partnerem obrátit na svého gynekologa nebo do speciální poradny pro neplodná manželství. Příčina neplodnosti může být jak u ženy (asi v 55 %), tak u muže (asi ve 30 až 35 %), nebo u obou (v 5 až 10 %). O neplodnosti páru se může hovořit až poté, když žena neotěhotněla po nechráněných pohlavních stycích do jednoho roku.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
MUDr. Dana Koryntová, CSc.
Ivana Ašenbrenerová  

/Z připravované knihy o těhotenství a porodu/

    
   
28.01.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [32] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:41:48
 2. avatar
  [24] sarobrouk [*]

  Holky a jak to na sobě poznáte, že máte plodné dny? Já jsem teda stará dost a nikdy jsem nic nevypozorovala.

  superkarma: 0 29.01.2004, 11:23:12
 3. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Susina: Naši se takhle vydrželi nervovat 9 let! Kdyby se na to vykašlali dřív, tak jsem mohla být o pár let starší

  superkarma: 0 29.01.2004, 10:43:00
 4. avatar
  [22] Susina [*]

  Denisa: s tou psychikou máš rozhodně pravdu. Když se naši "snažili" o druhé mimčo, tak to tři roky nešlo, mamině roky ubíhaly, a když jí bylo 37, tak si řekli, že už se na to vykašlou, že prostě budou mít jen jedno dítě, no a co. No a samozřejmě co se nestalo - jakmile to pustili z hlavy a jen tak si užívali, mamina okamžitě otěhotněla a výsledek už je třicet let na světě..

  superkarma: 0 29.01.2004, 09:02:00
 5. avatar
  [18] Exupery [*]

  Susina: Tak to jó Když ženská nemá v přechodu problémy, tak za něj může bejt i ráda My v rodině teda takovou rakovinu nemáme (tedy spíš žádnou, akorát jeden děda umřel na rakovinu plic, ale ten šííleně hulil), ale zas bezdětná ženská přes třicet, tam se prej pravděpodobnost zvyšuje. Radši na to nemyslím, ochmatávat se moc neumím a doktor mi to ani nenabízí. A mě se nechce mu říkat, jestli by si náhodou nechtěl šáhnout

  superkarma: 0 28.01.2004, 17:17:16
 6. avatar
  [17] Susina [*]

  Exupery: ale nééé, když nic horšího než předčasný přechod, ne rakovina.. maminka ji naštěstí zvládla, už šest let je po ablaci, ale vzhledem k téhle pozitivní rodinné anamnéze mě jednou za dva roky vyšetřujou taky..

  superkarma: 0 28.01.2004, 17:06:08
 7. avatar
  [16] Exupery [*]

  Susina: To máme rozjetý na dvou frontách No k tomu zkoušení furt, budu muset přemluvit druhou stranu. Ale už to vidím nadějně.
  Seš celkem pohodář Když nic horšího než rakovina prsu Tak on ten mamograf lecos podchytí včas, ne?

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:52:17
 8. avatar
  [15] Susina [*]

  Exupery: ani ne, on se napravil, jen když jsem brala antikoncepci, to bylo celkem pravidelný, a víceméně se to upravilo po porodu. Ale vzhledem k tomu, že kvůli maminčině rakovině prsu chodím na mamograf, mi řekl doktor, že budu mít přechod dřív než obvykle, a projevuje se to třeba i tím, že už několik let před přechodem semtam vynechá menstruace - tak to se mi teda semtam stane. Doktor čekal, jak zareaguju- tak jsem mu řekla, že je mi to celkem jedno, když nic horšího... doktor si viditelně oddechl, že mu tam nebudu dělat hormonální scény..

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:35:08
 9. avatar
  [14] Susina [*]

  Exupery: no, v tvým případě bych doporučovala zkoušet to furt - je to příjemný, ne?? však ono to jednou vyjde..

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:32:26
 10. avatar
  [13] Exupery [*]

  Jana: Taky se mi zdá logičtější to počítat takhle od zadu. Takže já tak 30. - 45. den od začátku, tak to je super

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:29:39
 11. avatar
  [10] Exupery [*]

  Susina: Tak to je drsný. A ten systém náhodnejch čísel ti nějak napravovali? Jde to?

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:13:06
 12. avatar
  [9] Susina [*]

  Fiona: tím jsi mi připomněla holku, se kterou jsem ležela v nemocnici - měla jsem v těhotenství trochu problémy, tak jsem byla dvakrát pár dní v nemocnici, a ona mi říkala, že taky otěhotněla při menstruaci, manžel jezdil s kamionem, tak holt zrovna vyšla menstruace na dobu, kdy přijel.. Ta holka, bylo jí 31, měla dvě děti, tam ležela s rakovinou dělohy. Psaly jsme si, když jsem z nemocnice odešla a slíbila jsem jí, že až se Rišák narodí, dám jí vědět. Hned po Rišákově narození jsem jí psala, a přišlo mi od její maminky parte - Romana umřela ten den, kdy se Ríša narodil. Strašně jsem brečela..

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:04:20
 13. avatar
  [8] Susina [*]

  Bobina: jo, podobný šílenec s těhotenskýma testama jsem byla taky, dokonce jsem si kupovala třeba dva najednou, prostě jsem nevěřila tomu,že to fakt vyšlo..

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:01:37
 14. avatar
  [7] Susina [*]

  jo, byla jsem z toho celkem v šoku, protože při mém cyklu, o kterém manžel říká, že to není cyklus, ale systém náhodných čísel, mě to dost překvapilo. Brácha doktor mi pak jen tak mimochodem sdělil, že při nepravidelné menstruaci můžou klidně být dvě ovulace, což jsem nevěděla. No, my jsme si poté, co jsme se nějak ustabilizovali v zaměstnání, řekli, že to už zkusíme, co to udělá - no a vyšlo to na první pokus. jen se pak doktoři nemohli dohodnout, jestli je to výsledek oslavy Jeníkových narozenin, nebo mých narozenin, pak došli k tomu, že je to už starší, takže to musely být ty Jeníkovy narozeniny ty dva dny po menstruaci.. no a tak tři dny po otěhotnění jsme jeli do Francie, slavili jsme ještě ty narozky tím, že na každém odpočivadle v Německu jsme koupili malou lahev šampáňa a vypili jsme ji (spolucestující ze zájezdu na nás koukali jak na blázny), a mně ty bublinky nějak nechutnaly, tak jsem to nechala Jeníkovi. No tělo už si říkalo, že to nechce, ale že bych byla těhotná, to mě teda ani ve snu nenapadlo..

  superkarma: 0 28.01.2004, 16:00:29
 15. avatar
  [6] Exupery [*]

  No jo, s mým cyklem tak 45 - 60 dní to bude asi trochu problém. Teplotu už jsem jeden čas i měřila, ale skákala si jak chtěla.

  superkarma: 0 28.01.2004, 15:26:11
 16. avatar
  [3] Susina [*]

  já jsem otěhotněla v dost zajímavou dobu cyklu - asi dva dny po skončení menstruace...

  superkarma: 0 28.01.2004, 10:11:00
 17. avatar
  [1] houserop [*]

  Muzu mit dotaz na nekoho z tymu? Nevim, zda je lepsi se ptat zde k tematu nebo v poradne...
  Planuju miminko a tak bych chtela vedet, jestli sama muzu poznat, zda jsem mela anovulacni cyklus jinak nez merenim teploty?
  Mam bolestivou ovulaci (bolest trva asi 1/2 dne) a prava a leva strana se mi pravidelne strida. A nestava se mi, ze bych mela cyklus bez bolesti ve 13. nebo 14. dni. Muze se i tak jednat o anouvacni cyklus - napr. ze by se netvorilo zlute telisko?
  Dekuji za odpoved.

  superkarma: 0 28.01.2004, 09:32:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme