Gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka je definována jako porucha metabolismu cukrů. Jedná se o nejčastější druh diabetu, se kterým se můžeme setkat v těhotenství a který obvykle po porodu končí. Avšak 40 % z žen, které prodělaly těhotenskou cukrovku, bude mít později v životě plně rozvinutý diabetes, nejčastěji 2. typu a příležitostně i 1. typu. Většinou žena nepociťuje žádné obtíže, jelikož hladiny krevního cukru jsou jen mírně zvýšené. Zvýšená hladina cukru v krvi však proniká přes placentu plodu k dítěti, kde následně může vést ke komplikacím těhotenství. Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru vedou k porodu velkých dětí, které pak mají většinou riziko diabetu v dospělosti.

Toto onemocnění nemá vliv na potrat. Pokud však žena trpěla cukrovkou již před otěhotněním a není kompenzovaná, může kvůli špatným metabolickým poměrům potratit již v raném stadiu těhotenství. Je také pravděpodobné, že s početím může mít problémy. Vzhledem ke zvýšené hladině cukru v krvi může dojít k vážnému poškození plodu, např. rozštěp páteře, vrozené vady srdce, ledvin a pohlavního ústrojí. Tato poškození často vznikají na počátku těhotenství, kdy žena netuší, že je těhotná. Diabetičky proto musí své rodičovství odpovědně plánovat a být sledovány odbornými lékaři a dodržovat veškerá doporučení.

Těhotenský diabetes postihuje asi 4 % žen. Je obvykle zachycen při krevních testech v 16.-18. týdnu těhotenství u žen s přítomnými rizikovými faktory, u všech ostatních žen mezi 24.-28. týdnem těhotenství.

Jak léčíme těhotenský diabetes?

V 90 % případů jsou ženy léčeny dietou a pravidelným pohybem. Stoupá-li i přes dietu hladina krevního cukru, je nutno podávat inzulin. Inzulin se většinou aplikuje 3x denně před hlavními jídly.
Diabetická dieta se řídí zásadami správné výživy. Důležité je vynechat jednoduché cukry, tedy všechny potraviny, které obsahují řepný cukr. Protože tělo cukry potřebuje jako zdroj energie pro vyvíjející se plod, podáváme je ve formě škrobů (chléb, celozrnné výrobky, luštěniny, těstoviny a rýže). Hladina krevního cukru po nich pomaleji stoupá. Doporučená dávka sacharidů na den se pohybuje mezi 225-275g. Diabetičky musí jíst pravidelně až 7x denně. Na jednu denní porci jídla doporučuji max 70g  sacharidů, lepší je 30-50g sacharidů. Konkrétní množství sacharidů v potravě by Vám měla určit diabetologická sestra. Diabetičky by si měly dávat pozor i na ovoce, jelikož obsahuje fruktózu, po které hladina krevního cukru rychle stoupá. Ovoce lze doporučit v menším množství, max. 1 kus a s menším obsahem cukrů (jablka, citrusy, kiwi). Sladké ovoce, jako jsou banány a hroznové víno, by měly diabetičky omezovat na minimum.

Příklad jídelníčku

Diabetická dieta 225g sacharidů (7480 kJ, 75g bílkovin, 60g tuků)

 

 

Snídaně:          celozrnný rohlík 70g, drůbeží šunka 50g

Svačina:           jablko 100g, chléb 30g

Oběd:              kuřecí steak 80g, brambory 150g, zelenina dušená 200g

Svačina:           jogurt 150g (do 3g tuku)

Večeře:            rybí filé 80g, bramborová kaše 200g, okurkový salát 200g

2.večeře:          100g dia kompot

Více informací Julie Zákostelecká, tel. 777-32-72-23, www.it-is.cz/terapeutka

soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama