Vztahy

Co je to šikanování a mobbing?

Konflikty a nedorozumění existují ve všech sociálních skupinách, ve všech povoláních a školách a ve všech věkových kategoriích. Od mateřské školy až po domov důchodců se člověk nevyhne tomu, aby se dostával do konfliktů se svým okolím.
Tyto konflikty mají nejrůznější příčiny.
Některé z těchto příčin spočívají v prostém objektivním střetu zájmů vyplývajícím z nárokování si základního životního prostoru.
Většina je ovšem výslednicí emocionálních pohnutek.

Je zřejmé, že nejméně konfliktů bude mít jedinec na vrcholu společenské pyramidy a že těchto konfliktů bude přibývat směrem dolů po sociometrickém žebříčku.
Běžné konflikty a nedorozumění, ať jsou již jakkoliv nepříjemné, neznamenají ještě ovšem šikanování a mobbing.
O šikanování můžeme mluvit teprve tehdy, jedná-li se o systematickou, opakovanou a dlouhodobou činnost, systematické a opakované pronásledování a týrání oběti, kdy role agresorů i oběti jsou pevně rozdělené a kdy toto šikanování přestává být reakcí na nějaký skutečný či domnělý prohřešek oběti, ale samo o sobě se stává cílem.

O šikanování na vojně, na školách, učilištích a internátech se již delší dobu mluví. Málo se ale ví a mluví o mobbingu, což je specifická odrůda šikanování mezi dospělými lidmi, zvláště v kancelářských a jiných než dělnických povoláních.
Je zřejmé, že se projevy a metody šikanování budou lišit podle toho, v jakém prostředí se odehrávají.
Na vojně se šikanuje jinak, než se šikanuje například v účtárně velké nadnárodní společnosti.
Nicméně, existují zde nepřehlédnutelné styčné plochy.

Fáze mobbingového procesu

Mobbing nepadá z čistého nebe v plném rozsahu. Má své spouštěcí momenty a vývojové fáze.
Rovněž metody a strategie mobbingu se mění v čase v závislosti na stadiu, do nějž se celý proces dostal. Na počátku mobbingu stojí nejčastěji konflikt. K tomuto konfliktu dochází zpravidla na základě nedorozumění a informačních šumů.
Opravdu jen málokdo si přeje konflikt cílevědomě vyvolat.
Tento konflikt zanechává v účastnících negativní osobní pocity vůči protějšku, a pro vznik následných konfliktů a posléze i mobbingu je vše připraveno.
Nicméně, konflikt nemusí být jedinou příčinou vzniku mobbingu.

Může se stát, že na pracoviště nastoupí nový pracovník a od počátku se setkává s mrazivým a nepřátelským přijetím. Konflikty pak přijdou jako důsledek tohoto od prvopočátku negativního vztahu.
Jaké jsou tedy fáze mobbingového procesu?

První fází jsou ojedinělé konflikty. Tyto konflikty ovšem nejsou těmi bouřkami, které vyčistí vzduch, ale naopak, stále zhoršují a zahušťují atmosféru. V takto připravené atmosféře dochází ke druhé fázi: pracovník se stává terčem útoků svých kolegů. Tyto útoky jsou zpočátku ojedinělé, ale postupem doby nabývají na systematičnosti a promyšlenosti.
Jaká může být podoba těchto útoků, si ukážeme později.
V tomto období rapidně klesá sebedůvěra oběti, její pracovní výkonnost, psychický stav se zhoršuje a rovněž se počíná zhoršovat i zdravotní stav oběti.
Postižený člověk si neodpočine ani o víkendu – vidina počátku nového týdne a nového kola týrání působí jako duši svírající obruč. Výkonnost postiženého pracovníka prudce klesá a neustálé psychické napětí z něj učiní opravdu problémovou osobnost
Následuje třetí fáze – případ se stává oficiálním. Pracovník má neustálé konflikty, neustálé psychické napětí se promítne negativně i do jeho či jejího zdravotního stavu. Zvyšuje se tedy i nemocnost postiženého pracovníka. Logicky se prudce zhoršuje i pracovní výkonnost oběti pracující v podmínkách neustálého psychického vypětí.
Oběť pod tlakem opravdu začíná hromadit chyby, což je pro její nepřátelské okolí důkaz o její „problémovosti“ a rovněž i důkazem toho, že ji její okolí posuzuje „objektivně“.
Dochází tak ke klasické záměně příčiny a následku.
V této fázi se do problému zapojují i nadřízení.
Časté neschopnosti a zhoršení pracovní výkonnosti postiženého pracovníka staví vedení před nutnost nějak takový případ řešit.

Zdánlivě, na první pohled, se zdá být vše jasné – problém je v osobnosti, kázni, píli a motivaci postiženého pracovníka.
To, že byl do svého neutěšeného stavu doslova vehnán, málokoho zajímá a zejména málokoho napadne.
Následuje obvyklý kolotoč - pohovory s vedoucím, ultimáta, sliby. A samotní nadřízení, kteří se do té doby snažili zachovávat od případu odstup, se obrátí proti oběti.
Ve čtvrté fázi následuje oficiální vyloučení z kolektivu. (Neoficiálně, ale o to pádněji, byl pracovník z kolektivu vyloučen již dříve).
Pracovník je překládán z oddělení do oddělení, omezují se jeho či její kompetence, je stále kontrolován a vše se připravuje na jeho či její odchod.
Příště si povíme něco o metodách a strategiích mobbingu.

        
   
13.01.2004 - Láska a vztahy - autor: Václav Janoušek

Komentáře:

 1. [42] Jarkkka [*]

  Mobbing je jedna z forem šikany týkající se pracovního prostředí

  superkarma: 0 02.12.2012, 15:52:36
 2. [41] eulo [*]

  o mobbingu je jeste neco zde

  http://czmobbing.wordpress.com/

  superkarma: 0 11.01.2011, 23:38:06
 3. [40] Asdareel [*]

  Domi.d (32): V tomto případě se imo o mobbing nejedná. Dotyčný člověk prostě zřejmě nezapadá do pracovního procesu, což tě - zřejmě právem - dráždí, takže jste si nepadli do oka. Na druhé straně asi nějakým přínosem pro organizaci bude, protože jinak byste se s ním pravděpodobně rozloučili. Mobbing je něco jiného, velmi přesně to napsala Abru v (36)

  superkarma: 0 14.01.2004, 09:43:34
 4. avatar
  [37] abru [*]

  mamina:

  Naštěstí to momentálně nepotřebuju a snad ani nebudu, z toho se člověk dostává pěkně dlouho.

  superkarma: 0 13.01.2004, 18:28:06
 5. avatar
  [36] abru [*]

  *Kotě*:
  Já jsem to raději moc nečetla, už při tom pojmu mobbing mám husí kůži. To není takové to intrikánství, co se provozuje běžně všude s cílem prosadit sám sebe, mobbing je cílené chtění zbavit se někoho. Já tedy nejsem typ alfa, ale asi ani omega, to bych taky nevydržela, nerada si dávám poroučet. Takže po všech peripetiích dělám taky sama na sebe.

  superkarma: 0 13.01.2004, 18:16:45
 6. avatar
  [35] *Kotě* [*]

  abru: o alfa - omega jedincích se psalo v minulém článku o mobbingu. Pokud alfa je ten, kdo je ve skupině přirozeným vůdcem, pak omega je ten, kdo je v hierarchii poslední - tedy ten, kdo už nemá komu poroučet, ale komu všichni poroučejí.

  Jinak si myslím, žes mě zhodnotila až příliš hezky, kéž bych opravdu byla takový pěkný jedinec, jak mě popisuješ. Jsem extrovert, ne introvert, ale naučila jsem se v běžném životě, před lidmi, jež mi nejsou blízcí, svou extrovertnost potlačovat.

  superkarma: 0 13.01.2004, 17:46:57
 7. avatar
  [34] abru [*]

  *Kotě*:
  Nevím, co je omega jedinec, docela by mě to zajímalo? Ale taky to může být tím, že jsi dost inteligentní a možná introvertní a vyčníváš. A nemáš potřebu se zbytečně předvádět a upozorňovat na sebe, prostě ti to připadá zbytečné, myslíš si, že kvalita se pozná sama. A tak nemáš nacvičené ty praktiky průměrných nebo nepříliš inteligentních, kteří holt musí bojovat jinými zbraněmi a umějí to dokonale, takže tě dokážou zakrátko přivést ke komplexům a třeba i znemožnit.

  superkarma: 0 13.01.2004, 17:43:56
 8. avatar
  [33] *Kotě* [*]

  Musím říci, že téma mobbingu a šikany obecně se mě velice dotýká. Jsem totiž typický omega jedinec, tedy takový, který pokud je někde potenciál k šikanování, šikanován bude. Ve škole jsem zažila šikanu toho nejhrubšího zrna. Myslela jsem si, že už se to nemůže opakovat. Hmmm...

  Po gymplu mě nevzali na vejšku a nastoupila jsem u britské projekční firmy jako asistentka, napřed v Londýně a pak v Praze. Šéf mě měl rád, ostatní inženýři taky, všechno bylo fajn, v Praze jsem dostala za úkol samostatně rozjet kancelář. Pro 19-letou holku úspěch jak hrom, taky jsem si ho patřičně vážila. Pak šéf najal novou sekretářku asi 45-letou paní. Ze začátku se ode mě nechala ochotně do všeho zaškolit. Ale pak bylo najednou všechno jinak. Ačkoli já jsem byla její nadřízená, najednou jsem zjistila, že ONA MĚ úkoluje nebo za něco peskuje. Argumentovala tím, že je přece starší a zkušenější. Pak mě začala pomlouvat u šéfa a u kolegů. Za půl roku bylo najednou všechno jinak: ona mě vystrčila od všech zodpovědných úkolů, očernila mě u šéfa a já jsem skončila jako ta, která vaří kafe. Jelikož mě v té době vzali na vysokou a měla jsem volnější pracovní dobu, bylo pro ni velmi snadné proti mně štvát, když jsem zrovna nebyla ve firmě. Nakonec jsem sama odešla, protože na mě šéf koukal s nedůvěrou a ona mě stejně vystrnadila na místo nějaké pomocné síly. Neuměla jsem se tomu jako přirozená omega prostě bránit...

  Teď už jsem pět let na volné noze. Pracuju z domova, mám spoustu klientů, kteří ke mně mají důvěru a pořád se na mě obracejí. Mám svou pracovní dobu, žádné nadřízené ani podřízené. Už několikrát mi nabízeli interní zaměstnání, ale vždycky jsem odmítla, i když by to znamenalo podstatně vyšší plat. Nechci se prostě už do podobné situace dostat a vím, že by k tomu došlo. Jsem prostě omega a s tím nic nenadělám. Jen to, že už se nikdy nedostanu do pozice, kde by toho někdo mohl využít.

  superkarma: 0 13.01.2004, 17:11:38
 9. [31] Asdareel [*]

  Luciš (29): Souhlas (s těmi známými).

  superkarma: 0 13.01.2004, 13:22:13
 10. avatar
  [30] mamina [*]

  Mám za sebou, naprosto všechno, všechny způsoby šikany, jejich důsledky, i následky a přesto tu jsem Sice na tom nejsem zrovna nejlépe, ale skřetovi odzvonilo....páč i on udělal pár chyb a to se mu vymstilo
  Kdo by potřeboval, mohu poradit jak na to

  superkarma: 0 13.01.2004, 13:14:53
 11. avatar
  [29] Luciš [*]

  Ariadna: Sami si pod sebou kopou hrob. Kluky VŠ stroj. tu na TU mají nástupní plat 15 tis. hrubého a jsou šikovní. Zůstanou tu maximálně rok a půl a utečou ke konkurenci. Nejen za platem.
  Pajda: Bez známých nemáš šanci.

  superkarma: 0 13.01.2004, 13:14:45
 12. avatar
  [28] pajda [*]

  Chtělo by to seriálek o hledání pracovního místa - asi se mě to bude akutně týkat...

  superkarma: 0 13.01.2004, 13:02:50
 13. avatar
  [26] Luciš [*]

  Hrozně se mi líbí, když se vypisuje konkurs - aktivní AJ, NJ, VŠ, praxe 10 let v oboru, věk do 35 let.
  Potom tam vemou kamaráda padesátníka, mimo obor, bez jazyků, alkoholika a za rok se hádají, kdo ho nechá fouknout do balónku, aby se ho zbavili. V "odmašťovně" (na protialkoholním) se potom vede jako na nemocenské...

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:52:05
 14. [24] Asdareel [*]

  Měl bych mít nový imidž...

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:19:30
 15. [23] Asdareel [*]

  Pajda (21): O šikaně jsem taky něco napsal a bude-li zájem, uveřejním to zde také. Máš-li zájem, můžeme si o tom popovídat i soukromě, napiš mi třeba mail. Jinak ano, souhlasím s tím, že přirozená autorita se ne vždy kryje s oficiální autoritou.

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:19:03
 16. [22] Asdareel [*]

  Pajda (21): O šikaně jsem taky něco napsal a bude-li zájem, uveřejním to zde také. Máš-li zájem, můžeme si o tom popovídat i soukromě, napiš mi třeba mail. Jinak ano, souhlasím s tím, že přirozená autorita se ne vždy kryje s oficiální autoritou.

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:18:17
 17. avatar
  [21] pajda [*]

  Asdareel: nebyla nahrazena úplně - skupinové vztahy jsou ale nepoměrně složitější a vypadají trošku jinak. Jedna věc je "přirozené" rozdělení, druhá věc je rozdělení podle funkcí nebo postavení v zaměstnání. K negativním jevům dochází v zaměstnání hlavně tam, kde se tyhle dvě věci nekryjí - jinými slovy tam, kde někdo dostane místo, na které nemá a nebo zasedne cizí židli, aniž by na to měl...je těch věcí docela dost. Píšu tady o tom ne proto, že bych s články nesouhlasila, ale proto, že hodně příkladů tady popsaných neodpovídá tak docela tomu, co se píše v textu...aspoň mám ten dojem.

  Nestudovala jsem důkladně teorii mobbingu - doma dodám nějaké odborné odkazy, ale studovala jsem velmi podrobně šikanu jako jev - nejen teoreticky, ale měla jsem možnost být i u socioterapie a podobně.

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:15:29
 18. [20] Asdareel [*]

  Pajda (19) S těmi důvody mobbingu u vedoucích souhlasím, alespoň do velké míry. Ale ta klovací teorie imo platí, v praxi její platnost pozoruji celá léta. Čím byla nahražena?

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:10:39
 19. avatar
  [19] pajda [*]

  domi.d: máš pravdu...u šikany je to zdokumentované mnohem lépe: jde o postavení nikoliv napříč celou společností, ale o postavení v jedné úzké skupině. Jinak jedinec alfa ve skupině s narušenými vztahy nebývá faktický vedoucí, "klovací" teroii sociologie překonala už dávno. Zpravidla právě ti vedoucí, kteří se šikanování podřízených dopouštějí, mívají nejisté a velmi špatné postavení v rámci skupiny - jde o "náhradní boj o moc" - ukazují na ostatní, aby nebylo ukázáno na ně. Pokud opravdu šikanuje nebo mobbuje jedinec alfa, je to prakticky neprokazatelné, protože se tak děje pomocí nepřímých manipulací.

  superkarma: 0 13.01.2004, 12:03:06
 20. avatar
  [17] Luciš [*]

  Máňa opice: Ale pak se nediv, že zůstaneš sama se třema děckama na krku...

  superkarma: 0 13.01.2004, 11:29:48
 21. [14] Asdareel [*]

  Luciš (11) O tom budu hovořit v některém z příštích pokračování. Z tohoto textu cituji: "Strach z nezaměstnanosti a konkurenční tlak je hnací silou mobbigu". A s tím bude souviset i to, jaké jsou typické oběti mobbingu.

  superkarma: 0 13.01.2004, 11:02:28
 22. avatar
  [13] k@tchabinka [*]

  ciste zenske prostredi muze byt perfektni pokud je slozeno z dobrych bab... stejne tak ciste muzske..


  superkarma: 0 13.01.2004, 11:02:28
 23. [12] Asdareel [*]

  Anonym (10) To je pravda a taková situace je pak přímo pařeniště pro mobbing.

  superkarma: 0 13.01.2004, 10:59:31
 24. avatar
  [11] Luciš [*]

  Anonym jsem já.

  Dál mi můžou všichni na Ministerstvu práce tvrdit, že 11% nezaměstnanost je způsobena neochotou lidí se stěhovat za zaměstnáním.
  PS: U nás na UP Ol. připadá na 1 pracovní místo 120 uchazečů. A jsou to především nabídky nekvalifikované pracovní síly - závozník, kuchařka na 6 hodin...
  Tak kam se mám sakra odstěhovat? Do Mostu s 25 % nezaměstnaností?
  Když ty místa nejsou, tak si je asi z prstu nikdo nevycucá.

  superkarma: 0 13.01.2004, 10:59:00
 25. [8] Asdareel [*]

  Domi.d (7): Ano. Nebo také, chceš-li, jedince alfa. Na ně si málokdo troufne. Směrem dolů je člověk stále větší otloukánek. Je to úplně stejné jako ve zvířecí říši (klovací pořadí)

  superkarma: 0 13.01.2004, 10:12:30
 26. [6] Asdareel [*]

  Suzanne (4): Někdy změna místa nebo prostředí nepomůže. Existují určité typy lidí, kteří se bezpečně vždy stanou terčem mobbingu kdekoliv. Budeme tady o nich hovořit. A bude-li zájem, tak i o jiném šikanování, třeba i ve školách.

  superkarma: 0 13.01.2004, 08:56:06
 27. avatar
  [5] pajda [*]

  Suzanne: správně píšeš jednu věc: když je to podpořené pančelkou...ono totiž přesně tohle je nezbytný předpoklad k tomu, aby se vůbec mohlo podobné chování rozvíjet. Někdy jde jen o nešikovnost vedení, ale většinou jde o promyšlené a cílené chování: dotyčný šikanující má vysoce postavené přibuzné, užitečné známosti, sponzoring a podobně. Ostatní se většinou přidají teprve, až když má podobné chování podporu shora - do té doby je jim to nepříjemné. V téhle souvislosti chybí v článku jetšě jedna důležitá věc: oběť nesprávně vnímá ty, kdo počátečním konfliktům nezabrání, stejně jako ty, kdo ji týrají. Ovšem "mlčící většina" sama sebe vnímá jako naprosto nežúčatsněné a tedy věc neovlivňující.

  superkarma: 0 13.01.2004, 08:38:05
 28. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Někdy je to strašně nenápadné. Léta to může být v pohodě, najednou se objeví na pracovišti někdo nový, kdo má potřebu si dokazovat svoji hodnutu stejně jako pes - buď ojedu já tebe nebo ty mě. Může být na první pohled i sympatický, společenský, lehce si získá kolektiv. Nenápadně si vybere někoho, kdo ho moc "nebaští" a už to jede. Po letech klidu najednou změna. Ta atmosféra ani nemusí být od začátku, ale nenápadně roste.
  Souhlasím se Žábinou - nezůstala bych tam. Ale někdy to je velmi plíživé. Jo a co s dítětem, které je na okraji "společnosti" - třídy? Když si na něj zasednou tři chlapečkové vychovaní ambiciózními soutěživými tatínky ve stylu "když neojedu já..."??? Mám to za sebou se svým synem. Nebyla to šikana, jen to bylo velmi nepříjemné. Navíc, když to bylo podpořené pančelkou?
  Ale stačilo jedno přeřazení do jiné třídy a je to už několik let v pohodě. Kde je chyba? Syn není typický otloukánek, ale když je "dobrá konstalace", tak se může stát všechno

  superkarma: 0 13.01.2004, 08:23:49
 29. avatar
  [3] Pajinka [*]

  Žábina: Pokud je kam jít, pak ano ...

  superkarma: 0 13.01.2004, 08:21:05
 30. avatar
  [2] Žábina [*]

  No tak tam nezůstanu...pokud je tam taková atmosféra - od začátku negativní, nepřátelský postoj, tak prostě ve zkušební době odejdu a je to...

  superkarma: 0 13.01.2004, 08:06:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme