Rodina

Co je to šestinedělí

Šestinedělí je doba, kterou žena prožívá zhruba šest týdnů po svém porodu. „Šestinedělka“ nebo „nedělka“, to jsou české výrazy, kterými nazýváme ženu v šestinedělí. Změny, které se staly v těle těhotné ženy, se v průběhu šestinedělí pozvolna vracejí do původního stavu.

Probíhající změny lze zařadit do tří skupin:
· hojí se poranění vzniklá během porodu
· pohlavní orgány a celý organismus se vrací do stavu před otěhotněním
· zahajuje činnost mléčná žláza, nastává kojení

Některé změny ovšem přetrvají navždy a podle nich lze prokázat předcházející těhotenství, např. kožní změny, zejména strie neboli pajizévky, trhlinky na děložním hrdle apod.

První hodiny a dny po porodu

Po porodu zůstává rodička 2 hodiny na porodním sále nebo v porodním pokoji. Doba bezprostředně po porodu je pro organizmus čerstvé maminky velmi náročná. Její tělo si zvyká na novou situaci, mění se průtok krve. Děloha je již prázdná a dítě nepotřebuje výživu od své matky. Ženy bývají bezprostředně po porodu více či méně vyčerpané. Během velmi krátké doby může nastat komplikace, i když měl porod třeba hladký průběh. Porodní sál má charakter jednotky intenzivní péče, žena je častěji sledována, a jsou zde technické a přístrojové možnosti, které mohou pomoci nastalou komplikaci vyřešit. Po tuto dobu zůstává s ženou obvykle její partner a v kolíbce nebo v jejich náručí i dítě, které dnes již nebývá od matky oddělováno. Novorozenec by měl být přiložen k prsu matky co nejdříve a žena bývá poučena o technice přikládání dětskou sestrou nebo porodní asistentkou. Časné přikládání dítěte k prsu je důležité jak pro dítě, tak i pro maminku. Drážděním bradavek se totiž vyplavuje do její krve hormon oxytocin, který zlepšuje zavinování dělohy a snižuje poporodní krevní ztrátu. V děloze se při zavinování lépe uzavírají do té doby otevřené cévy, které po odloučení placenty volně zejí do její dutiny. Teprve po těchto dvou hodinách je matka s dítětem převezena do pokoje na oddělení šestinedělí. Dnes je již ve všech našich porodnicích zaveden systém společného ošetřování matek a dětí, tzv. „rooming in“.

Pokud to provoz porodnice dovolí, tak si žena může pokoj vybrat. Některá chce mít soukromí a chce být zcela sama, jiná si ráda popovídá, a proto si zvolí vícelůžkový pokoj. Obvykle se dnes v českých porodnicích setkáte s maximálně trojlůžkovými pokoji. Přítomnost jiné matky na pokoji mívá i další výhody. Maminky si obvykle vycházejí vstříc, v době své nepřítomnosti (sprcha, WC apod.) si vzájemně hlídají děti a nakonec i předávají zcela nové zkušenosti.

Již za několik hodin po samovolném porodu může čerstvá maminka vstát z lůžka a již první den i na lůžku cvičit. Nehybný klid na lůžku není prospěšný. Časné vstávání je prevencí zánětu žil, plicních komplikací, urychluje zavinování dělohy a odtok očistků. První dny šestinedělí kojící matka leží na lůžku, později může kojit vsedě.

Většina maminek dává přednost být na společném pokoji s dítětem, jiné si naopak po porodu rády odpočinou a přenechají péči o dítě v prvních hodinách nebo dnech odborně vyškolenému zdravotnickému personálu.

Ať tak či onak, denně k vám přijde na vizitu porodník a zkontroluje váš zdravotní stav. Každý den přijde i dětský lékař a podá vám informace o vašem děťátku. Využijte těchto vizit lékařů a ptejte se na vše, co je vám nejasné.

Lékař kontroluje u nedělky frekvenci tepů, výšku děložního dna, charakter očistků, stav prsů a bradavek, hojení porodních poranění. Denně se mamince měří krevní tlak, 3 až 4krát denně teplota. Teplota první den po porodu může být i mírně zvýšená (do 37,5oC), v dalších dnech však nemá překročit hranici 37,2 oC. Zvýšená teplota je citlivý příznak, který záhy upozorní na počínající infekci v šestinedělí. Výška horního okraje dělohy dobře informuje o jejím zavinování. Avšak děloha se dobře zavinuje jen při dobře vyprazdňovaném močovém měchýři a konečníku. Proto se v prvních dnech šestinedělí kontroluje, zda nedělka dokonale vyprazdňuje močový měchýř a zda má pravidelnou stolici.

Nejčastěji během prvního dne po porodu se někdy objeví tlak nebo napětí v konečníku. Příčinou bývají hemeroidy nebo otok v okolí řitního otvoru anebo kožní steh, který byl použit při ošetření nástřihu nebo trhliny hráze. Pokud se takové potíže vyskytnou, je o nich třeba vždy informovat porodní asistentku nebo lékaře při vizitě.

Propuštění z porodnice záleží na průběhu porodu, na tělesném a duševním stavu novopečené maminky a zejména na zdraví dítěte. I když je maminka již v pořádku, může v některých případech čekat na své děťátko a naopak. Po samovolném porodu se dnes běžně propouští 4.- 5. den a po císařském řezu 5.-7. den.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu
 

   
03.06.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [83] Kuře [*]

  Ahoj holky,

  já jsem si teď hledala nejrůznější informace o tom, jestli a za jakých podmínek lze rodit normálně po císaři. Je to pro mě hodně aktuální, protože jsem čerstvě těhotná a první porod byl císařem. Takže: většina doktorů se shoduje na tom, že pokud není v těhotenství komplikace, měl by se zkusit normální porod. Jenom je u něj zapotřebí hlídat, aby druhá doba porodní nebyla zbytečně dlouhá a nějaké další věci. V podstatě to vyjde půl napůl, jestli je napodruhé císař, nebo ne. A u normálního porodu je pak velká pravděpodobnost nástřihu nebo použití kleští.
  Jinak- já jsem po císaři tu obrvskou vlnu štěstí zažila, když jsem se probrala z narkózy a dostala malou do náruče. A vydrželo to asi rok. První tři dny byl drsný, ale pak jsem byla úplně v pohodě. Rozhodně mi nepřipadalo, že bych měla za sebou operaci.

  superkarma: 0 03.06.2004, 18:32:06
 2. avatar
  [82] Libča [*]

  je holky ja znam zenskou a ta mela ctyri deti a vsechny cisarem.....
  jinak neni pravidlem ze kdyz prvni porod byl cisar ze dalsi budou taky.. to je blbost. Z vetsi casti je to mozne ale neni to zakon.
  Jak pise Lhasa tak jsem se citila i ja po mem cisari. Dneska je to uz o.k. tu bolest a ten psychicky napor jsem zvladla prekonala a myslim ze uz to mam za sebou.

  superkarma: 0 03.06.2004, 17:52:00
 3. avatar
  [78] Nanet [*]

  petruška 2: já tě nechci strašit, jen to není pravidlo

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:44:25
 4. avatar
  [76] lightblue [*]

  Fiona: protože by to ta zašitá děloha mohla možná prasknout ne?

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:29:24
 5. avatar
  [74] Lhasa [*]

  umsoumia: Já tě nechci napadat, probůh Jenom z toho tvýho prvního příspěvku jsem pochopila, že pravděpodobnost fyziologickýho porodu po císaři je víc než značná. A před necelými sedmi lety mi bylo řečeno ještě v porodnici, pár dní po porodu, že indikace císaře při případném dalším těhotenství vůbec není jistá, ba dokonce není ani pravděpodobná.

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:22:07
 6. avatar
  [72] lightblue [*]

  Ještě by mě zajímalo, jak proboha to dítko může projít pánevní kostí, mě přijde, že tam je tak malej otvor, že to není snad ani možný

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:16:17
 7. avatar
  [69] Nanet [*]

  marta-b: to není menstruace, ale očistky

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:07:56
 8. avatar
  [68] Nanet [*]

  umsoumia: co se týká boků, asi to má každá jinak, i když jsem na svý předtěhotenský velikosti, zdá se mi, že to není, co to bývalo, ale možná je to jen můj dojem

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:06:29
 9. avatar
  [67] Lhasa [*]

  Zdeňka: Přesně tak Nevím, jestli si to pamatuju ze školy, nebo jsem to někde četla, ale člověk zná dva druhy bolesti. Jednak takovou, kterou zapomíná (např. porod - a já už si teď fakt vzpomenu jen na to, že to bolelo, ale JAK to bolelo, kde atd., to už naštěstí spadlo do hlubin podvědomí), a pak nezapomenutelnou (např. skřípnutí prstu - a to je fakt taková bolest, že se z ní chce člověku zvracet. A ačkoliv konkrétně třeba ten prst jsem si skřípla dááávno před porodem, bolest si pamatuju velmi dobře). Napsala jsem to vlastními slovy a zjednodušeně, ale bezpečně vím, že zdroj byl věrohodný. A pravdivý k tomu.

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:04:56
 10. avatar
  [66] marta-b [*]

  Zvláštní je, že jsem zatim ještě nikde nečetla, že má maminka v šestinedělí většinou celou dobu menstruaci a tělo se tak čistí. Když mi to řekla kamarádka, co rodila před 3 lety, docela mě to překvapilo.

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:01:21
 11. avatar
  [65] Nanet [*]

  petruška 2: úzké boky = těžký porod je pověra, jde spíš o vnitřní rozměry pánve, moje kamáradka nepohla pochopit, že se svýma širšíma bokama je pro porod úzká, zatímco hubený holky roděj normálně. Jaký bude porod okem neodhadneš.

  superkarma: 0 03.06.2004, 14:00:42

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [63] Lhasa [*]

  umsoumia: "takže po jednom císaři už všechny další děti císařem musí"
  Osobně znám nejmíň dvě maminky, který rodily po císaři fyziologicky. U jedné z nich to byl třetí fyziologický porod po prvním fyzi.. a druhém císařem. Před 22 lety.

  superkarma: 0 03.06.2004, 13:57:04
 2. avatar
  [59] Žábina [*]

  petruška 2: nechci tě strašit v žádném případě , ale myslím,že jsi ještě nedospěla do fáze chtít , protože pak ti ta trocha bolesti vadit určitě nebude ...
  přeju hodně .

  superkarma: 0 03.06.2004, 13:33:15
 3. avatar
  [53] Žábina [*]

  petruška 2: úzké boky ? v těhotenství se ti vše rozestoupí, já vážila před prvním těhotenstvím 46kg a měřila 160cm...a porodila jsem 3,5 kg kluka...bez větších problémů...

  superkarma: 0 03.06.2004, 13:09:41
 4. avatar
  [51] Lhasa [*]

  umsoumia: A kdo ti říkal, že po císaři už nemůže být normální fyziologický porod???

  superkarma: 0 03.06.2004, 13:02:06
 5. avatar
  [50] lightblue [*]

  Lhasa: ano jsou s tím spojené komplikace, všechno musí proběhnout rychle. Moje sestřenka tak rodila, protože dostala angínu a měla 40 stupňů horečky, takže musela už trochu předčasně s mimčem do porodnice, ale druhá holčička se jí narodila normálně a vše v pořádku. Musí to být určitě bezpečnější. No odbornost necháme na lékařích, ale myslím, že císař je stav nouze a jinak proti přírodě, kdyby si ho někdo vyžádal. Stejně si myslím, že by ho lékař té mamince rozmluvil.

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:56:50
 6. avatar
  [49] Lhasa [*]

  Líza@: Já nevím, ale jít pragmaticky proti přírodě... Nevím, jak jiný maminky po císaři, ale já jsem se s faktem, že se malá nenarodila tou "správnou" cestou, vyrovnávala hooodně dlouho. Bylo mi líto, že jsem neslyšela už na sále "Maminko, tak je to holčička!", protože mj. i kvůli téhle větě jsem si nenechala říct, co se nám narodí. A kromě toho je to dost vážnej invazivní zákrok, což zase zvyšuje pravděpodobnost případných poporodních/pooperačních komplikací.

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:54:02
 7. avatar
  [47] Žábina [*]

  Suntel: Líza@: pro dítě není porod císařem přirozený! četla jsem že je lepší když projde pomalu normálníma porodníma cestama, než když ho najednou vyndají....
  takže naordinovat si císaře jen proto aby to pro mě bylo pohodlnější, považuju za dost ujetý ....

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:53:22
 8. avatar
  [46] lightblue [*]

  Líza@: ve světě mají všechno bohužel lepší než u nás. Já vím, že poradí anebo o tom rozhodně lékař. Nesmíme se stresovat předem. Jizvy malé jsou, ale když čtu poradnu pro těhotné, tady na zene-in.cz, radí tam lékař od Apolináře, tak se ho hodně ptají právě na tu jizvu, zda to nemůže něco udělat. Prý pak určitou dobu nesmí žena otěhotnět.

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:52:33
 9. avatar
  [45] Libča [*]

  Suntel: cisar neni zadna uleva fakt. Je to forma jak zachranit miminko a maminku a nebyt ho tak nevim ale asi to moc maminkam delalo potize. Takze cisar jen kdyz to je nevyhnutelne, ta jizva pak taky neni nic moc. Ja to mela dost bolestive i mi to ruplo protoze porodni asistetka mi vytahovala stehy a vytahla to krz tu kuzi s uzlikem nana.. a ja pak mela infekci.. jeste ze jsem si ten zbytek stehu vyndala sama,jako dren atd. kdyz mi to tahala pomalu tak jsem myslela ze mi vynda i neco jineho nakonec jsem ji to vyrvala z ruky a trosku si pomohla.. predem upozornuji prosim NEPRAKTIKOVAT! ja byla po mem cisari totalne mimo takova trosku tuk tuk...

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:51:51
 10. avatar
  [43] lightblue [*]

  Líza@: já si myslím, že je to blbost. Moje ségra říkala, že když křičela na doktora, jestli by jí nemohl udělat císaře, tak jí sestra říkala, že jizvu bude mít na celý život, ale tohle ne, a je to přirozenější cesta a bolesti se stejně neuteče. Minule jsem četla článek od Markéty Majerové, ta rodila císařským řezem, a říkala, že je to hrozný, takže ať si ženský nemyslej, že je to lepší. A navíc má pak ta ženská třeba starost, aby se jí ta jizva nehla v dalším těhotenství, nebo to neprasklo či tak něco. Všude čtu, jak doktoři preferují porod vaginální, asi to tak má být.

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:35:19
 11. avatar
  [41] Lhasa [*]

  Žábina: Věřím, ale fakt si spíš myslím, že jsem měla takovej ten raušík po narkóze než vysokou hladinu hormonu štěstí. Aspoň lidi, kteří narkózu zažili, mi říkali, že po probuzení se cítili úplně stejně jako já tehdy po císaři...

  superkarma: 0 03.06.2004, 12:05:05
 12. avatar
  [38] Žábina [*]

  Lhasa: já měla skvělou náladu i po normálním porodu a někde jsem četla, že se vyplavuje hormon štěstí...

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:57:53
 13. avatar
  [34] Lhasa [*]

  Suntel: Já jsem se bála ještě den před porodem, ale čím dál tím míň. Ono když už se to blíží, tak to těšení jakoby vyhrává nad strachem. A když už jsem věděla, že v porodnici zůstanu, že to nebyl jen planý poplach, tak jsem si říkala AŤ UŽ JE TO TU!!! A po porodu (operačním) jsem spala několik hodin, pak jsem se probudila a měla jsem strašně skvělou náladu, po narkóze

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:44:59
 14. avatar
  [33] lightblue [*]

  Kaca: Fiona: asi jo

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:43:36
 15. avatar
  [30] lightblue [*]

  Vy všechny mluvíte, jako kdybyste se na to těšily, teď to máte za sebou, ale neříkejte, že jste se aspoň chvíli nebály?

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:37:51
 16. avatar
  [29] Lesana [*]

  petruška 2: :o) hodná :o) Starší holčina byla fakt zlatíčko... když spala s námi v posteli a přes den u mne v šátku, tak byla fááákt zlatá... Zato jak jsem si dovolila z náručí odložit... A stejně jsme nedodrželi Podruhý už to bylo horší, měla jsem hodně špatný krevní obraz - cítila se hodně unavená - dávala jsem se dohromady postupně a to šestinedělí bylo tak akorát. a přitom bylo zlatíčko tichý spavý...

  Ale neboj, fakt to není tak hrozný. Po porodech jsem byla sice unavená, ale ne natolik, abych se hned nehnala do sprchy... A ze zkušenosti chirurgické sestry - čím později se po operacích vsává, tím to bývá horší (tělo je zvyklé ležet, takže se třeba víc točí hlava). S porodem to bude obdobné :o)

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:37:41
 17. avatar
  [24] lightblue [*]

  jéé vždycky s emi to zdvojí pardon

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:20:08
 18. avatar
  [23] lightblue [*]

  Fiona: asi jo. vždycky si říkám, že to vydrželo tolik ženských, tak proč se toho tak bojím, asi nejsem sama a bojí se všechny, je to prostě neznámá věc.

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:19:53
 19. avatar
  [22] lightblue [*]

  Fiona: asi jo. vždycky si říkám, že to vydrželo tolik ženských, tak proč se toho tak bojím, asi nejsem sama a bojí se všechny, je to prostě neznámá věc.

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:19:19
 20. avatar
  [20] lightblue [*]

  já jsem zvědavá až budu jednou rodit, jak lékaři říkají, že v 1. době porodní je dobré chodit ?/ Já když mám MS, tak mě nebolí ani břicho, ale kříž a nohy, tak nevím jak budu 12 hodin s nohama od sebe chodit bojim.

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:14:12
 21. avatar
  [19] lightblue [*]

  já jsem zvědavá až budu jednou rodit, jak lékaři říkají, že v 1. době porodní je dobré chodit ?/ Já když mám MS, tak mě nebolí ani břicho, ale kříž a nohy, tak nevím jak budu 12 hodin s nohama od sebe chodit bojim.

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:12:42
 22. avatar
  [18] Žábina [*]

  Belinda-Berry: a co třeba? jak vychovávat 6 dětí ?

  superkarma: 0 03.06.2004, 11:11:40
 23. avatar
  [16] Žábina [*]

  evusche: a od toho jsi v nemocnici,ne? kdyby náhodou něco, tak se to hned vyřeší ....
  ale po porodu stoupne hladina hormonu štěstí a na nějaký komplikace nebudeš mít vůbec myšlenky....
  já rodila 2x a tak úžasnej pocit /i když podruhé i veliká starost o / se prostě nedá popsat ...

  superkarma: 0 03.06.2004, 10:46:44
 24. avatar
  [14] evusche [*]

  já tedy nevím ale doktoři už nejsou prý tak přísní na celibát v šestinedělí...prý záleží na zahojení...
  A mě straší ta představa, že bych byla ještě dvě hodiny pozorována, jestli nenastanou komplikace...to mě děsí...že vše proběhne OK, ale pak se něco zvrtne a...

  superkarma: 0 03.06.2004, 10:33:16
 25. avatar
  [13] medved [*]

  ja holky nevim, cim vas ten clanek vydesil vy nevite, ze se po porodu musi dat telo maminy do poradku a ze to trva dyl nez par minut ? ze je zenska v nemocnici prohlizena a kontrolovana, jestli je vsechno OK ? sice mi tam nektery veci uplne nesedi...treba to, ze matka muze z postele vstat az nekdy prvni den (dycky jsem si myslela, ze kdyz je vse v poradku, tak by mela chodit brzo, v podstate hned), ze musi kojit vleze (?)...sama jsem to ale nezazila...takze je to treba pravda...nevim ...kazdopadne me to nijak nevydesilo, proc taky...je to normalni vec, ne ?

  superkarma: 0 03.06.2004, 10:30:35
 26. avatar
  [10] SARI [*]

  Dva měsíce jsem si nesedla.Je to pak krásněj pocit, když si člověk může sednout.Taková úplně opbyčejná věc a jakou velkou radost udělá.Šestinedělí bylo hrozný.Nikdy jsem nechápala o čem to vlastně je, zato teď už to vím až moc dobře.Až se tomu nechce věřit.Fakt nechápu, jak to ta příroda zařídí, že když je člověk skoro mimo, tak se ještě postará i o rodinu.Vůbec nevím, jak jsem to zvládla.Ale jsou i horší věci, ne?

  superkarma: 0 03.06.2004, 09:47:39
 27. [6] Hanule [*]

  evusche: Až se podíváš na své miminko na všechny útrapy zapomeneš. I když nezakrývám není to lehké a zvládnout se to dá.

  superkarma: 0 03.06.2004, 09:06:47
 28. avatar
  [5] evusche [*]

  To je první článek, který mě vyděsil....a teď tedy nevím, jestli mě někdo donutí jít rodit

  superkarma: 0 03.06.2004, 08:58:35
 29. avatar
  [4] Gabi [*]

  Po porodu vstát (chodit, sprchovat se) lze okamžitě . Čím dříve se tělo začne hýbat, tím lépe.

  superkarma: 0 03.06.2004, 08:44:23
 30. avatar
  [2] Lesana [*]

  pollyn: Ne

  superkarma: 0 03.06.2004, 07:38:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme