Potravinová intolerance je způsobena nedostatkem nebo absencí látky nebo látek, které se v organismu podílejí na zpracování stravy. V případě požití intolerantní složky potravin, tělo není schopno zpracovat danou potravinovou složku a dostavuje se netypická reakce organismu (zvracení, dávení, průjmy, kožní projevy, plynatost, bolesti břicha, křeče). Látkou, která tělu chybí nebo které má tělo nedostatek, většinou bývá enzym nebo enzymy štěpící intolerantní složky.
Nejznámější intolerancí je celiakie a intolerance laktózy.

Celiakie

Příčinou tohoto onemocnění je nesnášenlivost glutenových látek. Gluten (lepek) je bílkovinná složka mouky, ze které hlavně gliadin vyvolává obtíže. Důsledkem je intenzivní zánětlivá reakce s atrofií střevních klků. Zmenšuje se resorpční plocha a vyvíjí se malabsorpce, steatorea a průjmy. Malabsorpce postihuje zejména bílkoviny, tuky, vitaminy rozpustné v tucích, vit B12, kyselinu listovou, železo, vápník atd.

Léčebná výživa :
Jediným úkolem je vyhnout se všem potravinám obsahujícím gluten (lepek), jako je pšenice, žito, ječmen, ale také oves. Hlavními vhodnými zdroji energie z obilovin jsou rýže a kukuřice. Dále lze v dietě použít potraviny obsahující škroboviny, např. pohanku, luštěniny, brambory.
Aby byly pokryty nároky na přívod bílkovin, je nutno podávat dostatečné množství masa, ryb, drůbeže, mléka a vajec. Pokud jde o konzum alkoholu, je nutno vyhnout se nápojům, při jejichž výrobě bylo použito žito. Nemocný trpící celiakií (sprue) může při dodržování dietních pokynů docílit přiměřeného přívodu živin a vést normální způsob života.

Intolerance laktózy

Příčinou  této poruchy je chybění a nebo nedostatek enzymu laktázy, který štěpí laktózu na glukózu a galaktózu. Ve střevě tedy zůstává nestrávená laktóza a v důsledku osmotické aktivity se do střeva dostává více vody. Potom přechází laktóza dále do tlustého střeva, kde ji zpracovávají přítomné bakterie.
Příznaky jsou břišní křeče, nadýmání a průjmy. Rozsah intolerance je různý. Úplná intolerance je vzácná, ve většině případů není tedy nutno úplně vyloučit laktózu z potravy, protože příznaky intolerance, resp. obtíže závisejí na jejím množství.

Léčebná výživa:
Vynechání, a nebo omezení mléčných výrobků, zejména těch, které mají vysoký obsah laktózy. Protože mléko a mléčné výrobky jsou zdrojem vápníku, musíme zajistit dostatečný příjem vápníku, jak běžnou stravou, tak i suplementací.

Fenylketonurie

Vrozená porucha metabolismu aminokyselin (fenylalaninu). Příčinou je chybění enzymu fenylalaninhydroxylázi, která napomáhá přeměnit fenylalanin na tyrosin v játrech. Při chybění enzymu se hromadí fenylalanin v krvi a má toxický vliv na buňky mozkové tkáně, což vede k opožděnému psychomotorickému vývoji až oligofrenii. Množství tolerovaného fenylalaninu kolísá od 150-500 mg/den obsažené ve 3-10 g  bílkovin. Aby se pokryla dávka bílkovin, podávají se speciální bílkovinné hydrolyzáty ( získané hydrolýzou kaseinu, čímž je odstraněn fenylalanin, obohacují se cukrem, vitamíny, minerálními látkami) či směsi čistých aminokyselin.

Léčebná výživa:
Vylučujeme maso, mléko, vejce, luštěniny, obiloviny. Máme stanovené přesné množství zeleniny, brambor, ovoce a tuků. Na přípravu pečiva používáme solamyl, maizenu a speciální směs Vitaprotam.

Více informací Julie Zákostelecká, tel. 777-32-72-23, www.it-is.cz/terapeutka

Reklama