Chřipka je závažné, vysoce nakažlivé onemocnění, které v průběhu života potká skoro každého z nás. Pro koho může být chřipka nebezpečná? A jak jí lze co nejúčinněji předcházet?

Co je chřipka?

Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí způsobená některým z chřipkových virů A, B, nebo C rodu Influenza. Inkubační doba, tedy čas od nakažení do vypuknutí nemoci, se u chřipkového viru různí od 12 hodin po dva dny. Virulence, tedy schopnost šířit nemoc na další lidi v okolí nakaženého, trvá první 4 dny nemoci.

Virus chřipky je velmi přizpůsobivý a odolný. Každoročně putuje z jižní polokoule k nám na severní, a v plné síle udeří v takzvané „chřipkové sezóně“, nejčastěji na přelomu roku.

Jak se nakazíme chřipkou?

chřipkaNejčastější přenos chřipky probíhá takzvanou kapénkovou infekcí, tedy kýcháním a kašláním. Virem se lze samozřejmě nakazit také kontaktem s nemocným nebo s předměty, kterých se dotýkal. Zdrojem nákazy může být madlo v MHD, papírové bankovky či tlačítko ve výtahu. Chladné měsíce jsou pro šíření chřipky ideální, více lidí se shlukuje v uzavřených prostorách a dopravních prostředcích, které jsou často špatně větrané. Proto je nezbytné dbát v tomto období úzkostlivě na osobní hygienu.

Jak rozeznat chřipku? Jaké jsou její příznaky?

Chřipka propukne velmi rychle. Ráno jdete do práce a je vám dobře, ale večer již máte vysokou horečku - zpravidla 38 až 40 °C. Spolu s teplotou obvykle přichází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Pacienti často pociťují i bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Možným příznakem je ale i nevolnost a zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky postižení dýchacích cest. Bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel přecházející postupně v hlenovitý, může se přidat i rýma. Teploty, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě několik týdnů po uzdravení.

Možné komplikace

Nekomplikované onemocnění, tedy normální průběh chřipky, trvá přibližně jeden týden, avšak  při těžším průběhu dochází často k dalším komplikacím. Mezi ně patří např. chřipkový zánět plic, jehož následkem i při včasné intenzivní péči umírá až polovina pacientů. U starších osob je častou komplikací sekundární (bakteriální) zánět plic, děti pak často trpí bolestivým zánětem středního ucha nebo vedlejších nosních dutin. Komplikace chřipky zhorší průběh nemoci nebo dokonce ohrozí na životě především osoby oslabené jinou chronickou nemocí (astmatiky, diabetiky, kardiaky, lidi s onemocněním ledvin, s chronickou obstrukční plicní nemocí, po transplantaci apod.) nebo seniory nad 65 let. Každý rok zemře v České republice v důsledku chřipky přibližně 1 500 lidí. To je skoro 3x více, než jich zemře při dopravních nehodách.

Stop

 

Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování!

Očkováním proti chřipce chráníme nejen sebe, ale i svou rodinu a všechny, s nimiž přicházíme do kontaktu. Vakcinace u zdravých dospělých v 78 % zabrání vzniku nemoci, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 34 % a riziko úmrtí až o 70 %. U dětí očkování snižuje výskyt zánětu středního ucha a dětským astmatikům očkování dokonce pomáhá zabránit zhoršení jejich nemoci, a to až v 41 %. Očkování proti chřipce je prakticky jedinou účinnou prevencí nemoci.

Očkujte se včas!

U očkování proti chřipce hraje důležitou roli včasná aplikace. Chřipková epidemie začíná obvykle v lednu a vrcholí v únoru, proto je pro očkování nejideálnější dobou podzim (od září do konce listopadu), aby si tělo stihlo včas vytvořit protilátky. Ty se v těle vytvoří zhruba 14 dní po aplikaci vakcíny. Očkování proti chřipce provádí praktický lékař nebo očkovací centra. Vakcína včetně aplikace stojí zhruba 300 korun a většina pojišťoven na ně přispívá. Rizikové skupiny obyvatel mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tedy zcela zdarma.

 

Náš tip: Kampaň STOP chřipce! chce zvýšit informovanost o nebezpečí chřipky a zabránit tak dalším zbytečným úmrtím. Připojte se i Vy k petici za zvýšení proočkovanosti proti chřipce v ČR na www.stop-chripce.cz/pripojuji-se

Více na www.stop-chripce.cz nebo na www.ockovaniprotichripce.cz

Reklama