Zdraví

Co je to chřipka a jak se jí lze bránit?

Chřipka je závažné, vysoce nakažlivé onemocnění, které v průběhu života potká skoro každého z nás. Pro koho může být chřipka nebezpečná? A jak jí lze co nejúčinněji předcházet?

Co je chřipka?

Chřipka je akutní infekce dýchacího ústrojí způsobená některým z chřipkových virů A, B, nebo C rodu Influenza. Inkubační doba, tedy čas od nakažení do vypuknutí nemoci, se u chřipkového viru různí od 12 hodin po dva dny. Virulence, tedy schopnost šířit nemoc na další lidi v okolí nakaženého, trvá první 4 dny nemoci.

Virus chřipky je velmi přizpůsobivý a odolný. Každoročně putuje z jižní polokoule k nám na severní, a v plné síle udeří v takzvané „chřipkové sezóně“, nejčastěji na přelomu roku.

Jak se nakazíme chřipkou?

chřipkaNejčastější přenos chřipky probíhá takzvanou kapénkovou infekcí, tedy kýcháním a kašláním. Virem se lze samozřejmě nakazit také kontaktem s nemocným nebo s předměty, kterých se dotýkal. Zdrojem nákazy může být madlo v MHD, papírové bankovky či tlačítko ve výtahu. Chladné měsíce jsou pro šíření chřipky ideální, více lidí se shlukuje v uzavřených prostorách a dopravních prostředcích, které jsou často špatně větrané. Proto je nezbytné dbát v tomto období úzkostlivě na osobní hygienu.

Jak rozeznat chřipku? Jaké jsou její příznaky?

Chřipka propukne velmi rychle. Ráno jdete do práce a je vám dobře, ale večer již máte vysokou horečku - zpravidla 38 až 40 °C. Spolu s teplotou obvykle přichází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Pacienti často pociťují i bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Možným příznakem je ale i nevolnost a zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky postižení dýchacích cest. Bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel přecházející postupně v hlenovitý, může se přidat i rýma. Teploty, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě několik týdnů po uzdravení.

Možné komplikace

Nekomplikované onemocnění, tedy normální průběh chřipky, trvá přibližně jeden týden, avšak  při těžším průběhu dochází často k dalším komplikacím. Mezi ně patří např. chřipkový zánět plic, jehož následkem i při včasné intenzivní péči umírá až polovina pacientů. U starších osob je častou komplikací sekundární (bakteriální) zánět plic, děti pak často trpí bolestivým zánětem středního ucha nebo vedlejších nosních dutin. Komplikace chřipky zhorší průběh nemoci nebo dokonce ohrozí na životě především osoby oslabené jinou chronickou nemocí (astmatiky, diabetiky, kardiaky, lidi s onemocněním ledvin, s chronickou obstrukční plicní nemocí, po transplantaci apod.) nebo seniory nad 65 let. Každý rok zemře v České republice v důsledku chřipky přibližně 1 500 lidí. To je skoro 3x více, než jich zemře při dopravních nehodách.

Stop

 

Nejúčinnější prevencí chřipky je očkování!

Očkováním proti chřipce chráníme nejen sebe, ale i svou rodinu a všechny, s nimiž přicházíme do kontaktu. Vakcinace u zdravých dospělých v 78 % zabrání vzniku nemoci, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 34 % a riziko úmrtí až o 70 %. U dětí očkování snižuje výskyt zánětu středního ucha a dětským astmatikům očkování dokonce pomáhá zabránit zhoršení jejich nemoci, a to až v 41 %. Očkování proti chřipce je prakticky jedinou účinnou prevencí nemoci.

Očkujte se včas!

U očkování proti chřipce hraje důležitou roli včasná aplikace. Chřipková epidemie začíná obvykle v lednu a vrcholí v únoru, proto je pro očkování nejideálnější dobou podzim (od září do konce listopadu), aby si tělo stihlo včas vytvořit protilátky. Ty se v těle vytvoří zhruba 14 dní po aplikaci vakcíny. Očkování proti chřipce provádí praktický lékař nebo očkovací centra. Vakcína včetně aplikace stojí zhruba 300 korun a většina pojišťoven na ně přispívá. Rizikové skupiny obyvatel mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tedy zcela zdarma.

 

Náš tip: Kampaň STOP chřipce! chce zvýšit informovanost o nebezpečí chřipky a zabránit tak dalším zbytečným úmrtím. Připojte se i Vy k petici za zvýšení proočkovanosti proti chřipce v ČR na www.stop-chripce.cz/pripojuji-se

Více na www.stop-chripce.cz nebo na www.ockovaniprotichripce.cz

   
11.11.2016 - Zdraví - autor: Tiskový materiál

Komentáře:

 1. avatar
  [12] wich [*]

  Ptat se lidi, jestli vi, co je chripka... Delate si srandu?

  Ockovani ani omylem. Vzdy jsem mela 1-2 chripajzny do roka. V roce, kdy jsem zkusila ockovani, jsem byla nemocna v jednom kuse. Never more.

  superkarma: 0 12.11.2016, 17:10:04
 2. [11] Leni2 [*]

  I bez očkování odoláváme . Vyhýbá se nám . . Sml16

  superkarma: 0 12.11.2016, 11:16:30
 3. [10] Andreadornova [*]

  Očkovaný nejsme

  superkarma: 0 11.11.2016, 21:18:06
 4. [9] Yaya [*]

  Jsem za očkování ráda. Letos jsem se očkovala druhým rokem a zatím jsem s účinkem spokojená. Manžel noc nemocný nebývá, takže zatim nechce. Ale rodiče mají chřipku i pneumokoky.

  superkarma: 0 11.11.2016, 18:48:35
 5. [8] babos [*]

  Očkovat se nedám

  superkarma: 0 11.11.2016, 15:29:08
 6. [7] Vivanka [*]

  Misička — #6 očkování proti chřipce mi příjde jako blbost. V práci všichni onemocněli chřipkou po očkování. Protože vir chřipky se každoročně vrátí v jiné podobě, je zmutovaný, proto očkování nechrání, protože ta podoba viru je každý rok rozlišná.

  superkarma: 0 11.11.2016, 11:36:28
 7. [6] Misička [*]

  V životě jsem chřipku neměla, nejsem očkovaná a ani to nemám v plánuSml23 za to z rodiny se proti chřipce očkovali a vždycky jí dostanouSml80 tak nevím jak je to možný.. Vždyť očkování má chránitSml80

  1. na komentář reaguje Vivanka — #7
  superkarma: 0 11.11.2016, 10:53:24
 8. [5] kolčavka [*]

  já se očkovat nechám!

  superkarma: 0 11.11.2016, 10:31:25
 9. [4] bobani [*]

  babinka — #2 ano , ale až po 65 , tak čekám ...

  superkarma: 0 11.11.2016, 09:21:17
 10. avatar
  [3] denkas [*]

  Tak ja sem chřipku nikdy neměla. Zato trpim na virózy. Zrovna teď sem nachcípana,je mi bídně.

  superkarma: 0 11.11.2016, 09:21:18
 11. [2] babinka [*]

  Očkovat se už nedám...udělala jsem to jen jednou a po něm jsem prodělala tak ošklivou chřipku,jakou jsem v životě neměla...takže děkuji...ale letos jsem se nechala i s manželem naočkovat proti pneumokoku...seniorům toto platí pojišťovna...

  1. na komentář reaguje bobani — #4
  superkarma: 0 11.11.2016, 09:01:13
 12. avatar
  [1] RenataMor [*]

  očkovat se stejně nedáme

  superkarma: 0 11.11.2016, 08:56:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme