Bulvár

Co je ten břišní tanec vlastně zač?

Odkud se vzal, proč je mezi ženami tak oblíbený, jaký je jeho opravdový vliv na ženské tělo? Tyto a další otázky se vám pokusíme zodpovědět spolu s profesionální českou tanečnicí v krátkém seriálu na stránkách našeho magazínu
 

Sedím v hotelové kavárně uprostřed Istanbulu a noci a čekám na autobus na letiště. Krátím si čas popíjením silné turecké kávy a dívám se na stojan s pohledy. Minarety mešit a obrázky města splývají, jen jeden z té změti vyčnívá - kurtizána s natupírovanými vlasy ve svítivém oblečku, sukně téměř není, třísla bohatě obnažena... Bohužel zjišťuji, že nejde o pravou striptérku, ale o turistické lákadlo - „břišní tanečnici“. Tak TOHLE je cílem večerních výletů? TOHLE má být hmotné zobrazení erotické touhy průměrného Evropana? TOHLE je reprezentativní obrázek neodmyslitelné součásti turecké kultury? A tiše doufám, že TOHLE je jediný obrázek, který si čeští turisté zapamatují, že se nenechali nalákat ke zhmotnění obrazu v nějakém ze „zaručených“ nočních podniků popsaných na druhé straně pohledu.

Cestou na letiště mi neunikl rozhovor dvou českých párů středního věku, ujišťovali se v tom, že program připravený delegátkou byl pěkný, ale tu tanečnici zrovna vidět nemuseli. Následující detaily mi unikly, co se však nedalo přehlédnout byla facka zrudlé ženy, kterou uštědřila svému muži poté, co s kolegou rozebíral peprné podrobnosti tanečního vstupu.

A stojím tak zase tváří v tvář tvrdé realitě. Podobné zážitky z levných dovolených a občasná mediální prezentace stejně nízké kvality jsou typickým příkladem toho, co si Češi myslí o „břišním tanci“. Proto jsem se rozhodla napsat pár slov o pravé podstatě krásy a kouzla neobyčejného tance a doufám, že alespoň lehce přispěji k lepší informovanosti potencionálních turistů.

Za prvé je již lehký problém v názvu tance. „Břišní tanec“ není zrovna vhodné spojení a už vůbec konstruktivně nepopisuje podstatu tance. Výraz „orientální tanec“ zní sice o něco sofistikovaněji, ale je stejně tak nevhodný pro geografický popis původu tance jako slovo „břišní“ pro vyjádření druhu tance. Jedna tanečnice uvedla velmi výstižně, že se jedná o ženský sólový tanec Předního Východu, což sice název „vševystihující“, ale marketingově poměrně nezajímavý.

O co tedy vlastně jde?
Odpověď není zdaleka jednoduchá. Snazší bude napsat, o co rozhodně NEJDE, pokud vidíte tanec v podání profesionálních tanečnic, které se tanci věnují léta, neustále se vzdělávají a mají povědomí o kulturních a hudebních souvislostech tohoto umění. V takovém případě se určitě nejedná o lacinou erotickou vábničku, ani náhražku striptýzu či lehké pornografie. Na druhé straně to ani není skupinové rituální poblouznění rodících žen, ani vesmírné propojení ženské energie s všemožnými bohyněmi lásky, mateřství a sexuálního libida. Je velmi těžké shrnout do pár vět podstatu tanců Blízkého Východu. Jde o jedno ze svérázných vyjádření odlišných kultur, jejich vztah k tanci a hudbě se značně liší od našeho. Tanec, zpěv a hudba jsou součástí tamějšího života, cestou, jak se dávají najevo emoce a způsobem sdílení každodenních zážitků. Styl a forma tance se lehce liší v závislosti na tom, ze které země pochází, ale podstata zůstává. Tělo slouží jako dokonalý nástroj k vyjádření postojů, nálad, rituálu, tělesnosti i lásky k bohu. Je spontánní, zaměřený na vystižení okamžiku a formující energii, vycházející ze zpěvu a hudby směrem k divákovi. K tanci, který by plnil takováto poslání, je třeba muzikální a emocionální cítění, schopnost reakce na jedinečnost okamžiku, ale samozřejmě také šikovné tělo, které umí hudbu „tlumočit“ dál. Jak jsem již psala, tance se rozlišují v závislosti na zemi původu, ale rozdělit se dají zhruba do dvou skupin.

Za prvé jde o tance folklorní, skupinové i sólové, lišící se v jednotlivých krajích, kostýmy, provedení i přesný hudební doprovod vychází z daného kulturního prostředí. Tance slouží k pobavení nebo jako součást rituálu. Většinou se nejedná o příliš exhibicionistické kousky, chybí i erotické šimrání v evropském slova smyslu.

Druhou velkou skupinu tvoří kabaretní tance - egyptský a turecký. V egyptském kabaretním tanečním stylu jde o TO legendární zhmotnění něžné ženské krásy a půvabu obalené do třpytivých šatů a jemných závojů. Pod lehkou slupkou orientálního kýče se ovšem skrývá druh lidové zábavy založený na dokonalé spolupráci tanečnice a jejího hudebního doprovodu (ideálně orchestru). Je to forma tance, která se vyvinula spojením egyptských folklorních prvků a evropského baletu v první polovině 20. století. Kostýmy jsou divácky velmi přitažlivé a provedení tance velmi ženské, něžné i temperamentní zároveň. Každý kousek těla má v takovém tanci svou nezaměnitelnou úlohu, a to činí oba (tanec i tělo) tak přitažlivými. Rozebírání a popis jednotlivých hudebních nástrojů a rytmů by zabralo hodiny a hodiny, stejně jako nekonstruktivní bádání nad tím, jak a kdy tanec vlastně vzniknul. Je jisté, že vznikal spolu s touhou lidí dát najevo své city, lásku k životu i bohu, spolu s přáním bavit se a jednoduše „promluvit“ o radostech a strastech obyčejného života.

Více na www.atiya.cz.

   
26.04.2007 - Kultura - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [22] mindulinka [*]

  aviaki: možná by se chtělo zeptat chlapů co by chtěli mít doma. Ale z mých zkušeností vím, že vychrtlé modelky ne. Spíš opravdu ženy s menším bříškem, prsama a zadečkem - ale nic se nemá přehánět.

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:34:57
 2. [21] mindulinka [*]

  Viděla jsem břišní tanečnici v Egyptě a v trenýrkách skončil ten turista, kterého si ke konci vybrala za partnera. Ale tančila moc hezky. I když už nebyla nejmladší.

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:33:04
 3. avatar
  [20] aviaki [*]

  Opravuji: s uvolněním břišních svalů mají dle mých zkušeností problém....
  to Eliza: určitě to pomůže trochu ve vytvarování těla a hooodně v eleganci pohybů a zvýšeném sebevědomí (taky by se tomu dalo říkat smíření se s vlastním tělem v pozitivním smyslu). Proč jen se všechny (nebo skoro všechny) ženy chtějí podobat vychrtlým modelkám, které nám denně servíruje televize, tisk a reklama? Stačí se podívat na zobrazení žen v historii, a to nemusíme ani chodit do orientu, a můžeme zjistit, že ideál krásy se opravdu čas od času mění. No to jsem trochu odbočila, tohle jsem asi měla napsat k článku o hubnutí ...l

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:31:26
 4. avatar
  [19] aviaki [*]

  Při pohybech pánví a dokonce i hrudníkem se nejvíc zapojují horní břišní svaly a taky šikmé břišní svaly, na které moc cviků není. Nejlepší na tom je, že je to jaksi mimochodem. Dále je dobré, že se netrénuje jen zatínání, ale i uvolnění břišních svalů. (S uvolněním břišních svalů mají dle mých zkušeností nejvíc ženy, které léta cvičily aerobik, kde je cílem maximálně zpevněná postava a břicho ve tvaru obráceného lavoru ). Je fakt, že svaly v dolní části bříška se zapojují poněkud méně (ale taky ). Ostatně Arabové mají prý přísloví - "Žena bez bříška je jako nebe bez hvězd".

  superkarma: 0 26.04.2007, 14:22:00
 5. avatar
  [18] lilithheta [*]

  Rybulka: Já jsem chtěla jen vědět, jak to je, od někoho, kdo to dělá. Když nevíš, tak fajn.

  superkarma: 0 26.04.2007, 13:52:50
 6. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Čím je břišní tanec pro mě? Možností pohybově se realizovat na příjemnou hudbu a bez nutnosti tanečního partnera, protože ten můj "životní" prostě tančit nebude. A taky možností jednou za čas si připadat krásná, protože on je to pohyb, při kterém snad ani nejde vypadat blbě

  superkarma: 0 26.04.2007, 12:08:44
 7. avatar
  [16] Eliza [*]

  Rybulka: jasně, máš pravdu, ale asi to záleží na typu tance . Moje lektorka je ze Sýrie, takže vyučuje konkrétně blízkovýchodní styly a tam se právě víc pracuje boky, hrudníkem, rukama plus krokové variace. Myslím že indie je poměrně odlišný styl, ale ještě jsem to nezkusila.
  Na druhou stranu, ale když se pustím do takových malých vnitřních kroužků boky nebo hrudníkem, tak se mi břicho mrská jako bych spolkla živou rybu

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:57:03
 8. avatar
  [15] Rybulka [*]

  Eliza:
  Hlavně já mám dojem, že české lektorky (nechci teda generalizovat) s tím břichem až tolik nepracují jako orientálky. U nás se kroutí bokama, dělaj se kroky, hodně prvků rukama, ale to bříško se zapojuje minimálně. Když jsem chodila z lektorce tuším indického původu, tak mnohem víc zdůrazňovala správné dýchání a uvolnění břišních svalů a práci s nimi.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:41:46
 9. avatar
  [14] Eliza [*]

  Rybulka: mám podobnou zkušenost, taky už tancuju delší dobu a mám báječně namakaný stehna a zadek, ale to bříško zas tak moc ne . A rozhodně mě žádné špeky neopustily , ale jeden velmi pozitivní efekt to má. Mám svoje tělo mnohem radši a podle ostatních se úplně jinak pohybuju . Prý mi to dodalo vláčnost a eleganci kterou jsem dřív neměla, takže se nemusím trápit tím že nemám ploché bříško, protože mám mnohem víc .

  Ještě bych chtěla podoktnout, že tanec mě vždy nádherně naladí a i když jsem unavená, jsem pak schopna absolvovat ještě 2h sborového zpěvu. Moc nevěřím na takové ty "energie" ale s tímhle tancem na tom asi něco bude.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:29:45
 10. avatar
  [13] Rybulka [*]

  lilithheta: Já nevim, já se o tanec teoreticky nezajímám, já prostě tančím Já jsem vždycky akorát slyšela, že je to dobrý na protažení a na ženský orgány.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:22:35
 11. avatar
  [12] lilithheta [*]

  Rybulka: Nám to vykládala instruktorka na kursu a kolikrát to čtu na internetu - posílení břišních svalů, které bys normálně neprocvičila.

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:16:43
 12. [11] Yvaine [*]

  Yvaine: jé já jsem to patří k jinému článku

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:13:34
 13. [10] Yvaine [*]

  Dovoluji si jen malou poznámku, i když asi vyvolá nemalé pozdvižení. Podle nejnovějších poznatků odborníků na první pomoc by se měly klouby, které následkem úrazu "opustily" své místo, vrátit, aby nedošlo k poškození okolní tkáně (kloubních pouzder, atp.) což v případě vyhozeného ramene obzvlášť u dětí asi není nic radostného...ale stále platí, každý podle svých možností a znalostí. Přeju všem, aby to nikdy nepotřebovali, obzvlášť v případě těch nejmenších

  superkarma: 0 26.04.2007, 11:12:30
 14. [9] Yvaine [*]

  Zkoušela jsem "břišní" a moc mě to bavilo, připadala jsem si ohromně žensky a svůdně. Doporučuji.
  to lilithhta: ani ta naše tanečnice-cvičitelka neměla bříško úplně ploché. Vždycky nám říkala, že na úplně plochém bříšku není čím "vlnit"

  superkarma: 0 26.04.2007, 10:50:54
 15. avatar
  [8] Rybulka [*]

  lilithheta: Břišní tanec dělám už hodně let, ale v životě jsem nelyšela, že by byl nějak speciálně dobrej na břišní svaly

  superkarma: 0 26.04.2007, 10:42:52
 16. avatar
  [6] lilithheta [*]

  Všude se píše, jak je břišní tanec skvělý na břišní svaly, ale krom jedné kamarádky neznám jedinou břišní tanečnici, která by měla skutečně opticky vypracované a ploché břicho. Spíš naopak (mluvím o Češkách, ne arabkách, kde břišní tanečnice pod 100kg může pověsit živnost na hřebíček), tak by mě zajímalo, jak to vlastně je.

  superkarma: 0 26.04.2007, 09:51:08
 17. [5] Anai [*]

  Dělala jsem kdysi balet a společ. tanec, tohle je něco úplně jiného, naprosto odlišný pohyb! Když už jsem to jak takž zvládla, cítila jsem úžasné uvolnění, psychické a fyzické, což při výše uvedených aktivitách neexistuje, naopak, tam musí být napětí, prostě je vidět, že původ má v úplně jiné kultuře! Nejsem odborník, ale myslím si to! Tento druh tance doporučuju všem, co mají problémy s páteří (ne patologické) a taky s psychikou!!!!!

  superkarma: 0 26.04.2007, 08:50:58
 18. [4] Anai [*]

  Viděla jsem několik tanečních produkcí v Egyptě a moc se mi to líbilo. Absolvovala jsem tam i pár hodin jak přímo po vystoupení, tak poté na pláži s instruktorem, který byl , lepší než ty ženské ! Líbilo by se mi chodit na kursy (chodila bych i na salsu a vůbec na všechno možné), ale není čas...

  superkarma: 0 26.04.2007, 08:45:59
 19. avatar
  [3] Cleara [*]

  Zdá se mi, že jsem se z článku nic nedozvěděla - a to toho o břišním tanci zas tolik nevím, chodila jsem na něj asi rok.

  superkarma: 0 26.04.2007, 08:22:08
 20. avatar
  [2] Léthé [*]

  No, já v Istanbulu v kavárně koukala spíš po Williemovi …. kam se na něho hrabou orientální tanečnice

  superkarma: 0 26.04.2007, 07:05:42
 21. avatar
  [1] Kačena1 [*]

  Moc hezky napsaný článek. Těším se na pokračování

  superkarma: 0 26.04.2007, 04:57:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme