Rodina

Co je porodní plán?

Porodní plán je písemný seznam požadavků maminky, které by chtěla dodržet během svého porodu. Již při příjmu do porodnice se porodní asistentka a lékař seznamují z porodního plánu o úmyslech ženy a jejího partnera. Porodní plán nahrazuje tedy prostředníka mezi maminkou a personálem porodnice. Tento materiál by měla připravit porodní asistentka z porodního sálu, kde se maminka chystá rodit. Napsat odborně správně porodní plán není vůbec jednoduché, jak se na první pohled zdá. Měl by být vypracován tak, aby v případě porodních nepravidelností, které často maminka ani na svém těle nemusí pociťovat, nebyl dogmatem, jehož úzkostlivé dodržování by mohlo ohrozit zdraví rodičky nebo jejího dítěte. Profesionálně provedený porodní plán má mít vždy, pro každý úsek porodu, několik alternativních řešení. Nikdo nemůže dopředu znát, a tedy i zaručit hladký průběh porodu.

Partner a těhotenství

Název této kapitoly je zvolen záměrně s ohledem na celé těhotenství. Všude se dočtete o partnerech při porodu, ale málokdo si uvědomí, že role partnera nezačíná samotným porodem, ale již mnohem dříve. Dnes jsou partneři více než v minulosti do celého děje zapojeni. Doprovázejí těhotné na kontroly do těhotenských poraden, jsou přítomni u ultrazvukových vyšetřeních plodu, navštěvují přípravné kurzy k porodu, společně se svojí ženou vybírají porodnici a chodí na její prohlídku. V neposlední řadě i partneři prožívají spoustu nových pocitů radosti z příchodu miminka, ale i obavy o jeho zdraví.

Pokud Vaši partneři ještě nejsou přesvědčeni, zda chtějí být s Vámi u porodu, tak není vhodné je do ničeho nutit, spíš jim zkuste nabídnou, že se spolu půjdete podívat na nějaký z přípravných kurzů pro budoucí tatínky. Tyto kurzy bývají přínosné, muži se zde dozvědí mnoho potřebných informací týkajících se těhotenství a porodu. Můžou se zeptat na věci, které jim doposud nejsou jasné, a na věci, které si zatím nedokáží představit. Navíc tam budou ve skupině s ostatními tatínky, kteří jsou tzv. na stejné lodi.

Kurzy jim poskytnou informace, aby se na porodním sále lépe cítili. Pak budou i více aktivní, a tím samozřejmě i větší oporou svým partnerkám.

Kurzy zpravidla vedou zkušené porodní asistentky, které jim zodpoví všechny dotazy. Ukáží jim, jak připravit pro rodící ženu úlevové polohy při porodních bolestech, jak mohou ženu masírovat, což také pomáhá ve zmírňování bolestivých prožitků. Budoucí otcové se dále učí, jak mají pomáhat ženě správně dýchat, relaxovat apod., jsou předem připravováni na hormonální změny, se kterými budou souviset změny nálad maminek v šestinedělí.

Pokud ani tyto kurzy nepomůžou Vašeho partnera přesvědčit k přítomnosti u porodu, nemusíte se bát, že je vše ztraceno, mnozí z tatínků si to rozmyslí na poslední chvíli, kdy už budete na porodním sále. Sami zjistí, že to není tak hrozné, jak si původně představovali.

Každý doprovod na porodním sále by měl vědět, že při jakémkoliv zaváhání nebo nezvládnutí situace může kdykoliv v průběhu porodu odejít a že jeho role bude zastoupena porodní asistentkou.

Všichni otcové, kteří u porodu byli, téměř bez výjimky tvrdí, že je to nezapomenutelný zážitek, který je ovlivnil na celý život.

Partner u porodu má nárok, aby mu na toto činnost zaměstnavatel udělil jeden den volna. To samé platí i na odvoz maminky s miminkem z porodnice.

Velmi přínosné je, když si Váš partner na první dny po propuštění z porodnice může vzít dovolenou, je Vám v této náročné době nápomocen a podělí se s Vámi o péči o novorozence.

Připravila Lucie Marková, porodní asistentka

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
30.09.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [56] Denča [*]

  evusche: Já Tě chápu! Taky by mě to zajímalo. Slyším o tom poprvé a pochybuji, že mi to v naší porodnici nabídnou!ALe chystám se na kurz, tak snad tam se dozvím

  superkarma: 0 03.10.2004, 11:55:32
 2. avatar
  [55] Landriel [*]

  evusche: my si porodní plán psaly společně v kursu, ale ten nebyl od té konkrétní porodnice, i když PA, která ho vedla, byla právě odtam (ale mohly jsme jít rodit, kam jsme chtěly). Ona nám vysvětlila, co to PP je, co by asi měl obsahovat a prošla s námi jednotlivé kroky, které jsme si každá psala podle svých představ ideálního případu - jasně, že všechno vždycky nejde (např. barva pokoje, hudba, bez hudby, denní doba, intenzita světla, míra zasahování od personálu, voda, poloha porodu, etc. etc.).

  superkarma: 0 03.10.2004, 08:22:45
 3. avatar
  [53] evusche [*]

  Vivian: ne ne jenom mi to nešlo do hlavy, kde ho dostanu, když o něm nevím, že něco existuje

  superkarma: 0 01.10.2004, 10:49:27
 4. avatar
  [52] evusche [*]

  Sandy: no díky, ale snaha je

  superkarma: 0 01.10.2004, 10:48:13
 5. avatar
  [51] Vivian [*]

  Sandy: evusche na to jde obráceně nejdřív porodní plán, pak otěhotnění

  superkarma: 0 30.09.2004, 22:39:06

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [45] evusche [*]

  Gabi: tak jinak: JÁ chci sepsat porodní plán, PROTOŽE jsem se to teď právě dověděla, že něco takového vůbec existuje. Ale JAK ho mám sepsat, když mě o něm NIKDO nebude informovat a já jsem ho nikdy neviděla???? Néééé, že ho za rodičku bude psát asistentka, ale POMŮŽE ho vypsat.... A když je to na ústní požádání, tak KDE se dozvím o tom, že něco takového existuje, když mi to ta porodní asistentka na předporodním kurzu neřekne????? Rozumíme si??? Mě prostě zajímá to, jestli se o tomhle cáru papíru taky někde někdo zmíní...néé že mi ho budou rvát do roky nebo že já se o něj budu hlásit (když ani nevím, že něco takového existuje). Ale jestli na tom kurzu padne aspoň zmínka o tom, že se dá něco takového sepsat...tak, snad už mě holky pochopíte

  superkarma: 0 30.09.2004, 19:29:26
 2. avatar
  [43] pucky [*]

  Med: 12.6. v noci. A ty?

  superkarma: 0 30.09.2004, 18:08:52
 3. avatar
  [40] pucky [*]

  Ter: Před 3 měsíci jsem u Apolináře rodila, byla jsem tam moc spokojená, před porodem jsme tam byli s manželem na kurzu, kde nám laicky a srozumitelně vysvětlili jak to chodí u porodu. Samotný porod taky nebyl tak hrozný, sestry i doktoři byli moc ochotní, akorát škoda, že to skončilo císařem -byla jsem úplně otevřená, ale malá se tam nějak zašprajcla a nemohla ven... Jediné co mě trošku vadilo bylo to, že jsem malou mohla zkusit přiložit k prsu až druhý den, protože bylo strašně narváno a dětské sestry neměly čas přinést mimi na Jipku. Když nás přeložily na normální pokoj, už zase bylo vše OK a moc mi pomáhaly abych se rozkojila a kojím dodnes :o)

  superkarma: 0 30.09.2004, 16:06:51
 4. avatar
  [39] Vivian [*]

  Misulka: poporodní péče už se ale odehrává na klasickém oddělení, že...

  superkarma: 0 30.09.2004, 15:46:27
 5. avatar
  [38] Lubar [*]

  Misulka: Víš, já si nemyslím, že jsi si vymyslela nesmysly, ani jsem to tam nenaznačila Pro mě je krizová péče a poporodní péče alfou a omegou, proto já nebudu rodit v Capu (stejně jako nepojedu do populárních Neratovic)... Je to každého volba, pro co se rozhodne ... Nevím, kdy jsi rodila, ale vím, že se toho hodně mění ... jen naše zkušenosti, které jsme měly, ne. Znám jednu, která proti Podolí mluví hodně a často, rodila tam před 8 lety a když jsem jí řekla, že jsem se pro Podolí rozhodla, tak mě málem zavraždila pohledem ... Přitom já čerpám ze zkušeností, které tam udělaly mé známé teď v lednu a v březnu ... Je ale fakt, že to jsou mé krevní skupiny - ne přirozený porod za každou cenu a do Podolí šly s důvěrou, že to bude dobrý .... a bylo, obě dvě si Podolí chválí ... Mmch - jedna z nich je doktorka na Bulovce (takže v místě sídla Capu) a fakt, že ví, že jakmile je nějaký problém, tak převáží do Motola, jí prostě odradil (a mě taky, stejně jako mě z téhož důvodu odradily Neratovice). Ale jak říkám, je to volba každého z nás a není lepší nebo horší ...

  superkarma: 0 30.09.2004, 15:38:32
 6. avatar
  [37] Lesana [*]

  evusche: píšou to asi proto, aby maminy ani nenapadlo sepsat si nějaké "nebezpečné blbosti" sama ;o) Ter: já byla spokojená ve Vrchlabí, ale hodně záleží na tom, co od porodu čekáš. ZDaleka ne každému Vrchlabí vyhovuje - velice neradi používají něco na bolest a už vůbec při porodu nedávají epidurál (prý jenom při plánovaných císařích). Misulka: Lubar: nechcete mi přidat svůj PP do sbírky? Určitě by pro nastávající maminy bylo zajímavý si přečíst nejenom plán jako takový, ale i jak se s ním "poprala" nemocnice... (jen se ptám, k ničemu vás nenutím...)

  superkarma: 0 30.09.2004, 15:24:48
 7. avatar
  [35] Vivian [*]

  Misulka: a v které pražské porodnici ti vyšli vstříc?

  superkarma: 0 30.09.2004, 15:03:23
 8. avatar
  [34] Denča [*]

  Medd: Holky moc díky za vysvětlení. Já zatím porodnici neřeším, ale budu rodit ve Valašském Meziřící nebo v Olomouci. Snad to půjde v pohodě zařídit i tam.

  superkarma: 0 30.09.2004, 14:15:31
 9. avatar
  [32] Gabi [*]

  Evusche: nesmíš brát všechny články na Porodnici vážně . "Porodní plán" může těžko připravit porodní asistetka, když nemá (ať už ústní nebo písemný) pořadavek od rodící maminky. Pak to totiž je plán porodní asistentky a ne rodičky a pro porodní plán určitě nejsou "odborné termíny" to nejdůležitější (já myslím, že je docela jedno, zda napíšeš "nástřih" místo "epizotomie" nebo "nálev" místo "klyzma" ).

  superkarma: 0 30.09.2004, 13:40:11
 10. avatar
  [30] evusche [*]

  Gabi: ježiši, tak proč tady v tom článku píšou, že ti ho dá vyplnit asistentka?? Tak jsem z toho teda magor A co když si ho JÁ chci vyplnit, ale oni mi ten papír v porodnici nedají??? A když jsem nikdy nerodila, tak ani nevim, co se v tom porodním plánu nabízí za metody atd....a ne každej má přístup k internetu...Já už nevím, jak to mám vysvětlit, abyste mě pochopily, jak to myslím

  superkarma: 0 30.09.2004, 13:14:20
 11. avatar
  [29] Gabi [*]

  Evusche: moc bych se divila, že ti dnes nějaká porodnice nabídne nějaký formulář, který si před porodem vyplníš. Porodní plán je čiště tvoje představa, jak chceš rodit, co určitě ne a co, pokud to jde, ano. Já myslím, že je na něm nejdůležitější, že ty (a nejlépe i partner) sednete a odpovíte si na některé otázky - prostě si "srovnáte myšlenky" (vodítkem pro prvorodičku můžou třeba odkazy, které dávala Lesana). Pokud si vyplníš plán na začátku těhotenství, je pravděpodobné, že budeš měnit a upravovat. Já myslím, že by bylo hezké, kdyby každá porodnice při příjmu (když je dost času ptát se na co umřela babička) v krátkosti s maminkou plán probrali nebo alespoň pohovořili (a v kartě vyznačili) všechna přání maminky. Předem připravená písemná podoba může být výhodná, když už mamince není moc do řeči.

  superkarma: 0 30.09.2004, 13:09:21
 12. avatar
  [28] Lubar [*]

  Misulka: Já mám svůj plán v hlavě a s Podolím nemám problém ... ono hodně záleží na tom, co každý z nás očekává - není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem

  superkarma: 0 30.09.2004, 13:05:56
 13. avatar
  [27] evusche [*]

  Lesana: no však jsem taky měla na mysli ten cár papíru, kterýmu se říká porodní plán.... Myslím, že ne všude tento papír nabídnou...takhle jsem to myslela... Ne že by mi na tom nějak zvlášť záleželo, ale jak sama říkáš, někde se s tebou o tom ani nechtějí bavit s tím, že nemají na starosti jen tebe...to se mi nelíbí, to je přístup jak v továrně na výrobu dětí

  superkarma: 0 30.09.2004, 12:56:49
 14. avatar
  [24] Lesana [*]

  evusche: Nemocnice nemá porodní plán. TY máš porodní plán Je docela možné, že někde mají nějaké tiskopisy, ale na tom svět nestojí, můžeš ho mít sepsaný na jakémkoli papíru. Anebo jenom v hlavě. Ostatně, všechno je to o komunikaci mezi tebou a zdravotníky. Při prvním těhotenství se se mnou v poradně odmítali o čemkoli bavit, protože "nemají na starosti jenom mne", no a světe div se, při porodu jsem slyšela to samé Pro druhý porod jsem si vybrala porodnici, kde jsem se už před porodem dozvěděla všechno, co mě zajímalo (zadarmo - nebylo to ani v rámci kurzu, ani v rámci poradny)... a zrovna tak se ke mne chovali i při porodu. Nikdo na mne netlačil, nikdo mě nepřesvědčoval, že jenom oni mají pravdu a pokud nejsem hloupá, tak na ni přistoupím...

  superkarma: 0 30.09.2004, 11:26:18
 15. avatar
  [23] Landriel [*]

  My si teda porodní plán psaly v přípravném kursu pod vedením PA, ne že by ho někdo chystal v porodnici.

  superkarma: 0 30.09.2004, 11:21:23
 16. avatar
  [22] evusche [*]

  a ještě jeden dotaz....jak zjistím, zda ta daná porodnice ten poporodní plán má? Jestli by se třeba nemohlo stát, že jsou tyto plány k dispozici, ale lékaři či asistentky o nich záměrně nemluví?

  superkarma: 0 30.09.2004, 11:01:04
 17. avatar
  [21] Lubar [*]

  Zrovna včera jsem byla na informačním setkání v Podolí a o porodním plánu taky byla řeč ... v podstatě vyplynulo, že v Podolí ho po člověku nebudou chtít, pokud jim ho sám nevnutí. Ale ... že je dobrý mít tak nějak rozmyšlený, co zhruba chci, ale být připravený na to, že všechno bude jinak. Úskalí porodních plánů totiž podle mě je v tom, že člověk má pak tendenci se ho za každou cenu držet, i když to už není dobrý. V jedný knížce, co tu mám, je v podstatě vypsáno, co by porodní plán měl obsahovat ... kdybych ho vyplnila skutečně poctivě, tak stejně musím připustit všechny možnosti ... takže to asi bude stejný, jako když si to v hlavě takhle srovnám i bez písemného porodního plánu

  superkarma: 0 30.09.2004, 10:48:01
 18. avatar
  [20] evusche [*]

  Jo jo, můj brácha nebyl u porodu ani jedné své dcerušky...ona ho tam manželka nechtěla, že by se mu PRÝ potom zhnusila... Máte někdo takovou zkušenost? Můj miláček by jednou u porodu chtěl být a já bych si moc přála, aby tam byl se mnou, protože mám strach z doktorů, tak abych tam na to všechno nebyla sama

  superkarma: 0 30.09.2004, 10:39:05
 19. avatar
  [18] Juana [*]

  Denčo, druhé dítě jsem rodila v Motole, byla jsem i pár dní na rizikovém a tam čekalo na plánovaného císaře dost žen, třeba s vysokým tlakem, s cukrovkou a taky malé s úzkou pánví - ty všechny šly na plánovaného císaře s epidurálem. Prý jich tam dělají denně nekolik. Takže předpokládám, že si to můžeš v porodnici bez problémů domluvit.

  superkarma: 0 30.09.2004, 10:13:47
 20. avatar
  [16] Gabi [*]

  Ferdičko: to mi neříkej, že jako čerstvá mamina jsi neslyšela o porodním plánu?!

  superkarma: 0 30.09.2004, 09:04:15
 21. avatar
  [15] Lesana [*]

  *Kotě*: odkazy na další vytvořené porodní plány najdeš tady: http://www.tehulka.cz/view.php?cisloclanku=2004090601 A tady si můžeš svůj vytvořit na netu (anglicky): http://www.childbirth.org/interactive/ibirthplan.html

  superkarma: 0 30.09.2004, 08:54:25
 22. avatar
  [12] Denča [*]

  Medd: Ty jsi rodila císařem? Můžus e zeptat proč? Já jsem dost drobná a prý mám úzkou pánev, tak možná budu rodit taky císařem, mamka mi říká, že bych měla jít rovnou na císaře a ne se první trápit a pak se narychlo na sále rozhodovat. Kámoška rodila 12 hodin a pak ji museli uspat a šla na císaře. Mě se právě líbí, že jsi byla celou dobu při vědomí a s manželem! Můžeš mi to popsat blíže? Jestli nechceš tady, pisni mi do vzkazů moc díky!

  superkarma: 0 30.09.2004, 08:19:48
 23. avatar
  [9] Landriel [*]

  verousek: proč ho tam nechceš? Já ho tam měla a byla jsem moc ráda, fakt mi moc pomohl a myslím, že nás to i hodně stmelilo. Ale je to každého věc.

  superkarma: 0 30.09.2004, 07:24:50
 24. avatar
  [8] verousek [*]

  já zase nechci mít partnera u porodu a on by tam hrozně rád šel. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby tam šel on místo mě,

  superkarma: 0 30.09.2004, 07:11:37
 25. avatar
  [7] Landriel [*]

  Já sice porodní plán měla, ale v porodnici se na něj nikdo nezeptal, nikoho vlastně ani nezajímal, nakonec jsem byla ráda, když se mě na začátku druhé doby zeptali, v jaké poloze bych chtěla rodit a "dovolili" mi tu polohu nakonec i zaujmout.

  superkarma: 0 30.09.2004, 04:55:35
 26. avatar
  [6] clarCa [*]

  *Kotě*: povídání a příklad porodního plánu máš docela hezky tady http://www.rodina.cz/clanek2850.htm

  superkarma: 0 30.09.2004, 01:38:15
 27. avatar
  [5] clarCa [*]

  *Kotě*: no spíš si ujasníš co a jak. Např. koho chceš u porodu a kdy, jestli si přeješ nějaké alternativní úlevové procedůry (vana, masáže, nebo co já vím tanec při tibetských bubnech) nebo jestli raději zvolíš nějakou anestezií či epidurál. Jestli chceš nástřih, jestli chceš mimi hend k sobě, jestli budete darovat pupečníkovou krev, jestli chceš kojit... Myslím, že je to dost důležité. Já jsem porodní plán nestihla ani sepsat, ani prodiskutovat s doktory, ale dost jsme se o tom bavili s manželem, hledala jsem si informace na internetu.... takže jsem měla pocit, že nejen vím CO chci, ale taky PROČ to chci - a v jakých situacích bych svůj názor měnila. .... samozřejmě, ten plán je samá kdyby - jistě nebudeš trvat na tom, že nástřih v žádném případě v okamžiku, kdy ti řeknou, že se mimi dusí a musí okamžitě ven nebo něco podobného - my jsme to měli asi tak "co nejpřirozeněji odkud to půjde - život a zdraví miminka je ale nejpřednější". Nakonec bylo všechno jinak, ale měla jsem moc hezký porod. A mám zdravé miminko.

  superkarma: 0 30.09.2004, 01:36:52
 28. avatar
  [4] Oříšek [*]

  Ferdicka: asi jsme nerodily v těch správných porodnicích

  superkarma: 0 30.09.2004, 01:29:46
 29. avatar
  [3] *Kotě* [*]

  No jo, ale vůbec nevysvětlili, co to vlastně je. jako že si napíšu, jak chci rodit?

  superkarma: 0 30.09.2004, 01:17:38
 30. avatar
  [2] Vivian [*]

  Porodní plán znám "z doslechu" už ze školy a myslím si, že je vážně fajn, že jej v našich porodnicích akceptují a jsou ochotní vyjít vstříc přáním a požadavkům rodičky

  superkarma: 0 30.09.2004, 00:33:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme