Zdraví

Co je inkontinence?


Močová inkontinence je porucha ovládání močového měchýře nebo neschopnost močového měchýře udržet moč. K hlavním příznakům patří opožděný začátek močení, odkapávání moči, přerušovaný proud moči, slabý proud moči a pocit nedostatečného vyprázdnění. Další příznaky zahrnují močení v noci, nutkavé močení, časté močení a bolesti při močení. Vždy se přitom jedná o nechtěný odtok  moči.

Onemocnění se týká především starších osob, ale také žen např. po porodu, dětí i mužů. O té ženské – právě možná v souvislosti s těhotenstvím, porody a přechodem se o ní vede nejvíce řečí. Ženská inkontinence také tvoří nejpočetnější skupinu. Zabývat se jí budu i já, protože jsme ženský magazín. Budete-li si však přát probrat i tu dětskou či mužskou, napište mi to do diskuze.

Příčin ženské inkontinence je několik.

Buď se jedná o záležitost stresovou, která je u žen vůbec nejčastější a způsobuje ji pokles pánevního dna po porodu, nebo při snížené hladině estrogenů v klimakteriu. Projevuje se drobným únikem moči při nošení těžších břemen, kašli, smíchu, kýchání apod. Při prvním těhotenství má stresovou inkontinenci dokonce více než polovina žen a v průběhu dalšího těhotenství ji pozorují až čtyři z pěti žen.
U žen starších 65 let se její výskyt odhaduje na 12 až 14 %. Proto k nejrizikovějším faktorům patří věk. Na úniku moči se podílí více faktorů. Nejvýznamnější je patrně přirozené ochabnutí svalstva, které již není schopno krátkou močovou trubici dostatečně pevně uzavřít.

Nebo může jít o urgentní inkontinenci, která je výsledkem silného nutkání na močení a následného vyprázdnění (i proudem). Bývá následkem špatně léčené infekce močových cest, nebo je způsobena nádory či cukrovkou.

 

Reflexivní inkontinence je důsledkem neurologického onemocnění.

Podle náročnosti a složitosti léčení se dělí na stupně. (Kvůli náročnosti léčby a hrazení pojišťovnou).

Inkontinenci můžeme léčit různě, záleží na příčině úniku moči. Při poklesu pánevního dna lze využít speciální gymnastiku, která má obecně v léčbě inkontinence významné místo. I po chirurgickém zákroku je cvičení velmi důležité, protože jinak se často potíže vracejí.

Chirurgický zákrok následuje až po vyčerpání všech předchozích možností konzervativní léčby. Podepře se při něm hrdlo sestouplého měchýře a omezí se jeho nadměrná pohyblivost.
P
oměrně jednoduchou operační metodou je zavedení speciální tzv. TVT pásky za stydkou kost. Na pásku se zavěsí močová trubice a zvýší se tak tlak, který musí močový měchýř při vyprazdňování překonávat. Výkon je nenáročný a dokázal již pomoci mnoha ženám.

Léčbou inkontinence ženské se zabývá jednak urolog a jednak gynekolog. Obrátit se tedy můžete na oba odborníky, kteří vám pomohou.

Vlastní vyšetření spočívá v prohlédnutí břicha, pánve a konečníku a pečlivém neurologickém vyšetření. Je třeba vyloučit infekci močových cest, která může být také příčinou inkontinence a musí být léčena jako první. U žen by mělo být provedeno základní urogynekologické vyšetření. Při inkontinenci je možné provést i vyšetření konečníku, ale nedělá se vždy.  Další přijde na řadu pravděpodobně ultrazvuk.

Uroflowmetrie (zjišťuje rychlost průtoku moči močovou trubicí) a elektromyografie (jí se měří elektrická aktivita svalů pánevního dna v průběhu močení) se provádí pouze při podezření na nesouhru močového měchýře a svalu.

Ženy si často pomáhají při slabém úniku moči menstruačními vložkami, což sice pomáhá s důsledky inkontinence, ale příčinu problému vložky neřeší.
Nemluvě o tom, že se onemocnění časem zhoršuje a navštívit odborníka je proto vhodné co možná nejdříve.

Článek byl konzultován s urologem MUDr. Michaelem Janským.
   
20.12.2005 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [10] Jarkkka [*]

  Inkontinence není žádná sranda..

  superkarma: 0 02.12.2012, 16:03:01
 2. avatar
  [7] gerda [*]

  knížka má název Cvičení ke zpevnění pánevního dna a napsala to Heike Höfflerová. Stojí kolem 200. Je to tam moc pěkně popsané, takže jsem to pochopila i já, v tomto naprostý neandertálec. Doporučuju.

  superkarma: 0 20.12.2005, 13:18:17
 3. [6] hblaziko [*]

  Gerdo a jak se ta knížka jmenuje a kdo je autor? Jsem teď podruhé těhotná v 21.TT a už teď mám při kýchnutí nebo běhu potíže... Stahuju, stahuju, ale nevím, jestli dobře...

  superkarma: 0 20.12.2005, 12:57:38
 4. avatar
  [5] gerda [*]

  Cvičení na zpevnění pánevního dna - existuje o tom knížka s pěknými obrázky a návodem. to cvičení pomáhá i na bederní páteř, takže je to fakt užitečné.

  superkarma: 0 20.12.2005, 10:06:56
 5. avatar
  [4] Kelly [*]

  svetluszka: ... tak tak, frknout tam venušiny kuličky a cvičit, cvičit ... spojit příjemné s užitečným ...

  superkarma: 0 20.12.2005, 09:56:31
 6. avatar
  [3] svetluszka [*]

  Jana 01: kamarádka by měla cvičit.... ...zatahovat svaly na rodidlech.... ...a měl jí to poradit doktor. Mě to taky říkal, na kontrole v šestinedělí...že mám povolený svaly a může se to začít zhoršovat.....

  superkarma: 0 20.12.2005, 09:27:25
 7. [2] Jana 01 [*]

  Mě by zajímalo, jestli inkontinence po těhotenství a porodu časem zmizí, nebo jestli je to trvalé. Kamarádka si na ni stěžovala lékaři a ten ji odbyl, že únik moči u žen, zvláště po porodu, je normální, ať si nakoupí vložky.

  superkarma: 0 20.12.2005, 09:10:54
 8. avatar
  [1] Bella [*]

  Mě by zajímalo, jestli je pravidlo, že po infekci močových cest vždy musí následovat inkontinence. Já jsem infekci párkát měla, ale vyléčena je dobře. Asi pět let mám pokoj. Musím se bát že mě to taky někdy postihne?

  superkarma: 0 20.12.2005, 08:42:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme