Bulvár

Co je dobrý skutek?

Milé ženy in,

Když jsem tak pročítala dnešní příspěvky na téma DOBRÝ SKUTEK, musela jsem se zamyslet, ač jsem původně nehodlala k tématu přispět.

Na rozdíl od některých čtenářek si nemyslím, že by vrácená peněženka byla dobrým skutkem. To je prostě jen obyčejná lidská slušnost. Stejně tak si nemyslím, že je dobrým skutkem někomu zprostředkovat nějakou koupi či zaměstnání. To je jen pomoc druhému.

Kdysi mi někdo řekl, že s dobrým skutkem je to na vážkách. V okamžiku, kdy si řeknu: "Tak udělám dobrý skutek a udělám tohle a tohle.." už dobrý skutek přestává být dobrým skutkem, ale jde o účelové chování, jehož primárním cílem není pomoc druhému, ale vlastní pocit "to jsem ale dobrý/á, udělal/a jsem dobrý skutek". Skutečným dobrým skutkem je prý jen takový, který uděláme podvědomě, aniž bychom to chtěli či plánovali (a často o tom ani nevíme).

Navíc - a to podle mé vlastní zkušenosti - má každý čin jak dobré, tak špatné následky (polarita funguje skutečně bezvadně), takže to, co se zpočátku jeví dobrým skutkem, se může obrátit nejen proti osobě, které je pomáháno, ale i proti samotnému původci dobrého skutku.

Asi tenhle můj traktát vyznívá lehce zmateně, ale mně z toho vychází, že je lepší nad dobrými skutky vůbec nepřemýšlet. Prostě se snažme chovat podle zásad slušnosti, zdvořilosti a čistého svědomí a ony se tam ty skutky (snad) nahromadí samy :-).

Hezký den všem.

Kadla

--------------------------------------------------------------------------------

Milá Kadla,

zaujímavý postreh. Myslím si však, že všetky príbehy uvedené v dnešnom vydaní vznikli nezištne bez plánovania. Osobne ich považujem za dobré skutky, pretože človek je v taýchto situáciách postavený medzi dva póly. Je na Vás čo si vyberiete...  A taktiež si myslím, že slušnosť a dobré skutky so sebou súvisia.
Neslušný človek asi ťažko urobí dobrý skutok...

Každopádne, Váš názor stojí za zamyslenie.

Prajem krásny a pohodový deň :-)

   
26.06.2006 - Společnost - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Kadla [*]

  gerda: Já jsem si už všimla, že spoustu věcí vidíme stejně :-))) Jsem ráda, že i tuhletu :-)

  superkarma: 0 27.06.2006, 09:45:15
 2. avatar
  [10] gerda [*]

  Vidíme to úplně stejně. V životě bych z pusy nevypustila "udělala jsem dobrý skutek" a myslila to smrtelně vážně. Dobré skutky vyplývají z dobré povahy, si myslím já, a není potřeba o nich vůbec mluvit, je to samozřejmost.

  superkarma: 0 27.06.2006, 09:32:42
 3. avatar
  [7] Kadla [*]

  Nám při jízdě autem piští jen jedna a ty druhé dvě ji utěšují :-)

  superkarma: 0 26.06.2006, 15:11:54
 4. avatar
  [5] Kadla [*]

  Ty máš taky číču? Taky sedmikilovou? Já mám dvě sedmikilové a jednu pětikilovou. Když je potřebuju odnést do auta, to je teda dílo..

  superkarma: 0 26.06.2006, 15:01:12
 5. avatar
  [3] Kadla [*]

  Damanka: V tomhle vedru? Za to se určitě dostaneš do nebe

  superkarma: 0 26.06.2006, 14:52:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme