V pátek 11. listopadu se české restaurace chystají podávat mladé víno a svatomartinskou husu. Projekt Lunchtime.cz takových podniků eviduje přes dvě stovky, z toho zhruba polovina je v Praze a Brně. Většina se drží zavedeného zvyku, ale najdou se i výjimky nabízející kachny nebo kančí zvěřinu. Svatý Martin také spojuje podniky různého zaměření, husu si dáte ve steakové hospodě i pizerii.

Restaurace se v hlavním chodu sváteční nabídky většinou shodují, některé přidávají i paštiku z husích jater nebo husí polévku. Většina jich nabízí zavedené menu spolu s nabídkou mladých vín. „Jsme nově zrekonstruovaná restaurace, takže je to pro nás letos poprvé. Lidé už rezervace dělají, takže čekáme úspěch,“ říká provozní pražské restaurace U kaštanů Jiří Háva. Svatý Martin je pojítkem mezi podniky rozdílného zaměření. Restaurace U starýho Billa v Brně se zaměřuje hlavně na steaky, ale svatého Martina nevynechává: „Loni jsme měli nabídku v menším rozsahu, letos už celé menu. Vítáme to jako zpestření naší nabídky,“ říká Jiří Oulehla. Podobně uvažují i v brněnské pizzerii Primavera, kde si o víkendu také můžete dát husu. Svatomartinské nabídky na jednom místě umožňují jednoduše srovnávat a dokonce i zamluvit místo. „Zákazník si může vybrat, co jej láká a u některých podniků si rovnou přes internet rezervovat stůl, takže odpadá zdlouhavé zjišťování a telefonování,“ vysvětluje Jakub Šafránek z projektu LunchTime.

Mezi podniky v přehledu LunchTime se některé snaží odlišit. V Praze U Černínů pořádají muzikantský jam session, Vagabundo láká na country kapelu a Sokol Troja kromě živé hudby bude mít i tombolu. Někteří pojmuli jinak i samotné jídlo. Staré kino v Praze láká na kachnu, protože husu na svatého Martina peče každý, restaurace na Chvalské tvrzi zase bude pořádat husokachní brunch. Také v Brně se snaží svatého Martina ozvláštnit, francouzská restaurace La Bouchée bude servírovat husy z biochovu a restaurace Pod Špilberkem nabídne kromě husy i kančí speciality. Pro některé z restaurací může být obtížné nabídnout husu za cenu, na jakou jsou lidé zvyklí odjinud, ale přesto se snaží. „Tady v Bráníku to není jako v centru, kde si můžou podniky za husu říct lepší cenu. Maso něco stojí a více než třetina se speče. Knedlíky a zelí náklady ještě navýší a není jistota, že prodáme všechny porce, takže budu doufat,“ dodává Háva z restaurace U kaštanů.

Svatomartinské hody souvisejí s otevíráním mladého vína, které se odehrává na českých náměstích 11. listopadu vždy v 11 hodin. O starou tradici se nejedná, čeští vinaři začali zvyk praktikovat před zhruba pěti lety. Inspirací jim bylo francouzské Beaujolais. Svatomartinské víno jej ale v oblibě už předběhlo. Podávání husy na Martina má původ ve dvou legendách. Podle jedné husy skončily na pekáči, protože rušily svatého Martina při kázání. Jiná souvisí se jmenováním Martina biskupem ve francouzském městě Tours. Zvolil jej lid proti vůli církevních hodnostářů, ale skromný Martin se zdráhal jmenování přijmout a schoval se ve chlévě mezi husy. Husy ho ale kejháním prozradily, a proto skončily jako pochoutka.

Podívejte se sami na www.LunchTime.cz

Reklama