Přešlapujete u regálu s kočičím krmivem a nevíte, které vybrat? Kočky jsou i přes svou domestikaci masožravé šelmy, neměli byste tedy zapomínat, že základem jejich jídelníčku by mělo být maso. Aktuálním trendem jsou grain free produkty s nízkým glykemickým indexem, léčivé bylinky a super potraviny jako například goja.

Pokud máte doma kočku, máte na výběr ze dvou variant – buď jí každý den vařit, což je časově, finančně i hygienicky náročnější, nebo zvolit krmení ve formě granulí. Tady je ale poměrně veliký rozptyl v kvalitě a je potřeba se zajímat, co pro svého domácího mazlíčka vyberete. Proto koukejte na složení. Převážná většina granulí je založena na moučkách, které jsou levnější a naplňují svými hodnotami tabulkové parametry. Bohužel u nich často není dohledatelný původ a proces, kterým maso prošlo. Volte proto raději krmiva s obsahem čerstvého masa. Čerstvé maso garantuje dobrou chuť, živiny zůstávají ve vysoké kvalitě, protože nejsou zničeny vysokými teplotami jako v případě, kdy je maso nejdříve zpracováno v moučku a teprve potom zpracováno do granulí. Pro kočky jsou takové granule daleko přirozenější, chutnější a bude po nich i lépe prospívat. 

Fitmit

Máte doma kočku alergika? Nebojte se brambor a luštěnin

Alergie se mohou projevovat nejen u lidí, ale i u zvířat. A kočky nejsou výjimkou. Pro ty, které trpí přecitlivělostí na některé potraviny, jsou na trhu dostupné tzv. grain free produkty, které neobsahují obiloviny, a tím pádem snižují riziko výskytu alergických reakcí (např. na pšeničný lepek a kukuřičný gluten). Navíc snižují glykemický index krmiva, díky čemuž pomáhají v prevenci proti obezitě a cukrovce. „Hrášek obsahuje vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení. Je bohatým zdrojem bílkovin, a přispívá tak k prevenci vzniku močových kamenů. Nejinak je tomu i u brambor, které často bývají vnímány jako nevhodná surovina kvůli obsahu solaninu v zelené části a u klíčků. Solanin je ale po tepelné úpravě znehodnocen, a tím pádem nijak neovlivňuje kvalitu krmiva. Naopak, brambory jsou velmi dobře stravitelnou složkou krmiva a výborným zdrojem sacharidů,“ vysvětluje Adéla Palacká, specialistka na výživu koček značky Fitmin.

Ovoce, zelenina a léčivé bylinky pro kočky

Správný obsah bylin v krmivu má pro kočičí organizmus blahodárný účinek. Krmivo by mělo obsahovat co nejvíce přírodních surovin, aby byl organismus zvířete co nejméně zatížen. A to platí nejen u bylinek. Kočkám prospívá i ovoce, v některých granulích můžete najít například kustovnici neboli goju, která příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, černý rybíz, který zpomaluje stárnutí, borůvky pro zlepšení kvality zraku nebo brusinky známé pro své antibakteriální účinky. Z bylinek jsou to pak například lípa, heřmánek, kopřiva, pampeliška a meduňka, které pomáhají udržovat správnou vitalitu zvířete.

Fitmit

Více koček v domácnosti

Řada chovatelů často řeší otázku, zda přizpůsobovat krmivo určitému typu kočky. Obecně se dá říci, že pokud dospělé kočky prospívají na jednom krmivu, tak není nutné něco měnit. U koťat a seniorů je však lepší krmit granulemi, které jsou pro ně určené a to především z toho důvodu, že mají jiný poměr živin, který kočka v daném věku potřebuje. Podobně na trhu najdete krmiva určená např. pro kastrované kočky, dlouhosrsté kočky nebo kočky, které trpí na močové problémy. Do těchto krmiv se přidává nějaká speciální surovina, která je takovému zvířeti šitá na míru. Kastrované kočky mají např. dietnější krmivo, aby nepřibíraly, dlouhosrstým se přidávají složky pro lepší srst a zlepšení případného průchodu chlupových bezoárů, které mohou kočky polykat při osobní hygieně. Krmivo pro kočky s urologickými problémy může být zase obohaceno o suroviny napomáhající správnému vylučování např. brusinka, vojtěškové úsušky.

Pokud se rozhodnete svému mazlíčkovi krmivo změnit, pamatujte na to, že přecházení na jiné krmivo by mělo probíhat postupně. Odlišné značky krmiv mají různá surovinová složení, proto je potřeba nové granule do původních přimíchávat postupně, aby si na ně trávicí systém zvířete zvykl a vyhnuli jste se případným problémům, jako ne např. průjem.  

Tip na novinku

Nová řada grain free krmiv Fitmin Purity s čerstvým masem, léčivými bylinkami a ovocem je k dostání za doporučenou cenu od 90 Kč za 400g balení, 1,5kg balení od 299 Kč a 10kg balení od 1 599 Kč. Chovatelé mohou vybírat z osmi variant: Kitten, Hairball, Castrate, Indoor, Delicious, Dental, Senior a Urinary. K dostání je u vybraných prodejců, nebo na e-shopu www.fitmin.cz.

 

!!! POZOR SOUTĚŽ !!!

Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte jeden z deseti balíčků Fitmin Purity.

Soutěž najdete ZDE.

Reklama