Zdraví

Co dělat v případě úrazu?

První pomoc poskytnutá bezprostředně po úrazu je mnohdy rozhodující pro celý další osud (nejen) poraněného dítěte.
Proto na tuto skutečnost pamatuje i trestní zákoník, který obsahuje paragraf, podle něhož je povinen první pomoc poskytnout každý, pokud tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného.
Zvláštní kategorii pak tvoří řidiči, kteří tuto povinnost mají v zákoně uloženu jmenovitě.

Víte však, co dělat, než přijede sanita? Pokud ano, pak jsou možná následující řádky pro Vás nošením „dříví do lesa“, pokud ne, věříme, že Vám informace přijdou rozhodně vhod:

- Situace na místě úrazu bývá někdy dramatická. Proto je prvním požadavkem na toho, kdo poskytuje první pomoc, rozvaha a klid. Snažit se reagovat bez emocí a energicky organizovat. 
- Raněného zajistíme před rizikem případného dalšího poranění i před nepříznivými klimatickými podmínkami.
- Telefonicky přivoláme zdravotnickou pomoc na čísle 155, u dopravních nehod kontaktujeme i policii na čísle 158.
Telefonické přivolání musí obsahovat následující informace: kdo volá, kdy a kde se nehoda stala, stručnou charakteristiku události, počet zraněných.
Do příjezdu lékaře zraněného neopouštíme.
- Raněného je nutno uložit na bezpečné, relativně klidné místo, kde by byl chráněn i před nepříznivými klimatickými podmínkami.
Při šetrném přenášení je nutno dbát na to, aby raněný nebyl zvedán za ruce a nohy.
Měl by mít podloženou hlavu a záda. Je-li zachránce pouze jeden, je lépe zraněného táhnout v ose těla za šaty nebo za podpaží.

Dobře, teď tedy již víme, co před příjezdem sanity a lékaře.
Většinou je ale potřeba i nějaká (byť základní) první pomoc. Jak na to?

- Naší povinností je zabezpečit základní životní funkce raněného. Staráme se tedy v prvé řadě o dostatečnou plicní ventilaci a dostatečnou činnost krevního oběhu.

- Pokud má raněný zachováno vědomí a je schopen slovního kontaktu, soustředíme se na jeho uklidnění. Pokud je raněný v bezvědomí, věnujeme pozornost dýchání – zkontrolujeme, zda jsou dýchací cesty volné – tedy zda v ústní dutině není krev, zvratky, tekutina, vylomené zuby či zubní protéza…
Aby nedocházelo k zapadnutí jazyka, můžeme předsunout spodní čelist dopředu.
- Pokud raněný nedýchá, musíme zahájit umělé dýchání z úst do úst – frekvencí 12 vdechů za minutu vdechujeme do zachraňovaného vzduch ze svých plic. Po několika vdeších pak zkontrolujeme, zda je na krčních tepnách patrný puls. Jestliže puls nenahmatáme, musíme přistoupit k srdeční masáži.

Po zajištění ventilace a srdeční akce se můžeme věnovat zevnímu krvácení.
Do rány nebudeme sypat žádné zásypy a při laické pomoci můžeme upustit i od použití desinfekce. Ránu přikryjeme silnou vrstvou gázy a na ni můžeme přiložit ještě silnou vrstvu vaty. Tento kryt upevníme přiložením pevně ovinutého obinadla – dojde tak k vtlačení gázy přímo do rány a ke kompresi cév v místě poranění.
Dojde–li však k roztržení velkých cév a krev z rány rytmicky vytéká nebo stříká, je nutné mezi ránu a trup přiložit škrtidlo. (Ideální je široký pás gumy, lze použít řemen, šle, elastické obinadlo).
Pokud ale postižený krvácí v oblasti krku, podpažní jamky nebo třísel, škrtidlo se nám přiložit nepodaří. Nesmíme váhat a krvácející místo komprimujeme prsty bez ohledu na sterilitu. Z těchto oblastí totiž může raněný vykrvácet během několika minut!

O tom, že bychom poraněnému neměli podávat nic k jídlu ani k pití (jelikož se dá předpokládat, že bude v nemocnici urgentně operován), asi není třeba se podrobněji rozepisovat, stejně tak ani o tom, že zlomeniny je třeba znehybnit dlahou (i improvizovanou).

Zastavíme se dnes ještě u některých dalších zásad:
- U popálení nebo opaření místo zchladíme proudem čisté vody. Popáleniny nepotíráme ani nezasypáváme! Po ochlazení je pouze zakryjeme čistým obvazem. Z popálenin neodstraňujeme ani cizí látky (textil, asfalt atd.)
- U bodných poranění se při první pomoci nesnažíme odstranit z ran cizí tělesa, protože při odstraňování z těla by mohlo dojít k řadě závažných komplikací.
- Při zásahu elektrickým proudem přerušíme obvod (postižený se pro svalovou křeč nemůže oddělit od vodiče) a provádíme oživování až do příchodu lékaře. 
- Při otravách (pokud je postižený při vědomí) se snažíme vyvolat zvracení.

Domníváte se, že byste si poradili? Pokud ano, dá se vám gratulovat. Pokud ne, čtěte i další díl našeho seriálu – tentokrát zaměřený na domácí úrazy dětí a jejich prevenci.

Zpracováno podle publikace Rozhodni se vydané pro obecně prospěšnou společnost Podaná ruka
více: www.detstvibezurazu.cz

   

         
   
21.01.2004 - Zdraví - autor: katchaba

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Andula [*]

  Vivian: no jo, pravdu dis, korektorko myslela jsem tak na ten jazYYYk, ze jsem to Y cpala vsude, tak me nazabijej (ja za to jinak taky strlim...)

  superkarma: 0 22.01.2004, 10:21:28
 2. avatar
  [28] Vivian [*]

  Andula: zahránci vytáhlY, jo?

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:53:27
 3. avatar
  [27] Vivian [*]

  zn0uz4: aha dík

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:52:48
 4. avatar
  [26] zn0uz4 [*]

  Vivian: k tomu staci ten zaklon hlavy.. zkus si zaklonit hlavu, a zaroven dat jazyk tak, abyses nemohla nadechnout... nejde to. pri spravnem zaklonu se prave jazyk 'zatahne' a otevrou se usta, takze pak jde vdechovat dobre.

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:51:02
 5. avatar
  [25] Vivian [*]

  Andula: jo aha, už mi to došlo... ale zkontrolovat by se to mělo, ne? aby se někdo nesnažil rozdejchat raněného se zapadlým jazykem...

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:47:54
 6. avatar
  [24] Andula [*]

  Vivian: mezi lidmi je z nejakeho duvodu rozsirene poveodmi o tom, ze jak je nekdo zraneny, ma urcite zapadly jazyk a je treba ho najit a vytahnout ven - zachranka tak treba tuhle prijela k chlapikovi, jemuz "zachranci" vytahly nezapadly jazyk a aby bylo jisto, prispendlili mu ho ke kosili...

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:38:51
 7. avatar
  [23] Vivian [*]

  Andula: proč není dobré hledat jazyk? vysvětli, asi mi něco uniklo

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:31:29
 8. avatar
  [22] Vivian [*]

  při bouračce s vážně zraněnými je přece především nutno zastavit provoz, ne? protože vláčet po silnici člověka, který může mít poraněnou páteř, je pořádnej hazard. Hlava ani záda se v takových případech nepodkládá, zbytečné riziko.

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:27:43
 9. avatar
  [21] Andula [*]

  zn0uz4: moc pekne vysvetleno :))
  Taky me razailo, ze by nekdo uprednostnil odtahovani pred ja nevim bahnem v pripade, ze clovek muze mit neco s pateri...
  Jeste bych dodala, ze vazne neni dobre hledat zapadly jazyk a vytahovat ho ven, podle lidi ze zachranky je to snad nejcasteji chyba lidi, kteri opmahaji nekomu zranenemu.
  K serialu o prvni pomoci - fajn, ale myslim, ze by mohl byt konkretnejsi, treba obrazakam typu "tohle je stabilizovana poloha"

  superkarma: 0 21.01.2004, 22:15:49
 10. avatar
  [20] zn0uz4 [*]

  jeste jsem si vzpomnel - v pripade, ze nekde cokoli zaskrtite, MUSITE si pamatovat, jak dlouho to je zaskrcene, a myslim, ze po max 10 minutach to povolit... jinak mu to uriznou...

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:48:03
 11. avatar
  [19] zn0uz4 [*]

  to jsou teda plky. jestli nekomu podlozite hlavu a zada, nedejboze ho rovnou posadite, muzete mu rovnou nosit kyticky na hrbitov. boha muj. stabilizovana poloha je na BOKU! kde protilehle koncetiny pokrcite, napr. levnou nohu pokrcit, pravou natahnout (lezi na levem boku), a pravou roku pokrcit, levou natahnout... poloha na boku samozrejme jen za predpokladu, ze dotycny DYCHA. jinak na zadech, ZAKLONENA hlava, a rozdychat.

  ad volani - dulezitejsi nez volat policajty je v rozmyslu napovidat zachrance, co se stalo - ne ze franta vopicka spadnul s trabantem do tuje, protoze koukal na marku bohacku.. ale ze tam jsou dva lidi s otevrenou zlomeninou, v bezvedomi, nebo ze je tepenne krvaceni atd... to jsou PODSTATNE udaje. teprve az budete mit vsechny pod kontrolou - zachovane zivotni funkce, volejte si treba televizi zn@va.

  ad rozdychani - mnohem DULEZITEJSI nez dychani je MASAZ. ta by mela byt cca 100x za minutu. Behem te minuty staci jeden poradny vdech, a kontrola, zda nezacal dychat.

  zjistovani, zda ma clovek puls (pri rozdychavani), je ztrata casu. pokud chceme zjistit, zda dycha, dela se to poslechem, jeste lepe prilozenim zrcatka pred usta - dycha = zamlzi se zrcatko. Puls totiz muze byt nehmatny - napr. po podchlazeni atd.

  ad prenaseni - je-li podezreni na zlomeniny obratlu, nehybeme s nim, ani na dalnici - musi se holt zajistit, aby ho nic neprejelo. pokud je ta situace fakt kriticka, prenaset leda ve vice lidech,a na tvrde podlozce, pri problemech s kcni pateri fixovat hlavu po obou stranach.

  ad otravy - pokud se nekdo otravi silnou kyselinou, benzinem nebo petrolejem, zvraceni se NESMI provadet. Jen 'dolivat' vodu, popr. rozpustene zivocisne uhli.

  no, to je asi tak vsechno...

  superkarma: 0 21.01.2004, 21:42:51
 12. avatar
  [18] emma [*]

  Ladia: to máš pravdu.

  superkarma: 0 21.01.2004, 19:39:37
 13. avatar
  [17] Ladia [*]

  Největší problém je to, že většina lidí se bojí někomu pomoci

  superkarma: 0 21.01.2004, 16:37:22
 14. avatar
  [16] emma [*]

  ještě bych zdůraznila: zlomeniny opravdu jen ZAFIXOVAT, rozhodně nenarovnávat!

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:52:10
 15. avatar
  [15] emma [*]

  Ťapina: to já žasnu taky. ale přestávám žasnout - ona to asi bude pravda

  BT: s tou páteří: i záchranáři s tím člověkem musí nějak hýbat (nosítko se pod něj samo nenasune). takže při maximální možné opatrnosti (a pokud třeba komunikuje a může ti říct, co cítí) je lepší odtáhnout ho ze silnice, z deště, z dosahu divokých zvířat ( ) atd.)

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:50:27
 16. avatar
  [14] Ťapina [*]

  BT: Jako školním dětem nám to vysvětlovali taky a myslím, že všem. Takže žasnu, kolik lidí tady minule napsalo, že by nevěděli, co dělat.

  superkarma: 0 21.01.2004, 15:41:51
 17. avatar
  [12] emma [*]

  BT: pokud leží třeba na dálnici, tak je lepší nejen pro něj, ale i pro tebe, abys ho odtáhla jinam.

  ještě redakci: a co stabilizovaná poloha? předsunutá čelist opravdu nestačí!

  superkarma: 0 21.01.2004, 12:39:43
 18. avatar
  [10] emma [*]

  redakce: já bych si ráda přečetla o masáži srdce!

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:45:06
 19. avatar
  [9] Landriel [*]

  Taky tenhle seriál vítám.

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:43:59
 20. avatar
  [8] emma [*]

  Žábina: pokud někdo silně krvácí a ty mu můžeš zachránit život tím že do rády strčíš svoje tričko, myslím, že případná infekce je opravdu podružná. stejně pokud rozbalíš sterilní obvaz, tím, že na něj šáhneš rukou ho okamžitě znesterilníš. a úrazy třeba v přírodě taky nebývají nejsterilnější... takže buď v pohodě!

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:43:35
 21. avatar
  [7] Lhasa [*]

  Ferdicka: Taky si myslím

  superkarma: 0 21.01.2004, 11:05:26
 22. avatar
  [4] Ťapina [*]

  tutik: Někteří ale chodí pěšky

  superkarma: 0 21.01.2004, 10:28:55
 23. avatar
  [3] tutik [*]

  Žábina: lekarnicka je snad povinnym vybavenim auta, ne? Ja mam dve.

  superkarma: 0 21.01.2004, 10:28:11
 24. avatar
  [2] Olka [*]

  Žábina: To je asi myšleno pro řidiče, v autě je lékárnička povinná.

  superkarma: 0 21.01.2004, 10:01:53
 25. avatar
  [1] Žábina [*]

  Já bych se snažila, ale kde vzít při úrazu sterilní gázu, vatu apod...to by mě tedy zajímalo...každý sebou nenosí lékárničku...

  superkarma: 0 21.01.2004, 09:56:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme