Zdraví

Co dělat s malým Otesánkem?


Není třeba zmiňovat, že obézních dětí u nás stále přibývá. Vidíte to nejspíš sami pokaždé, když vyrazíte do ulic. Jenže co s takovým malým otesánkem provést? Pokud se i vašemu školákovi začaly tvořit nevzhledné faldíky, nezoufejte. Máme pro vás pár rad od odborníků na výživu.

Obezitě je lepší přecházet než ji později léčit. „Náš zdravotnický systém bohužel ještě není nastaven na řešení problémů s nadváhou. Nejrychlejším řešením problému je osobní schůzka s dietologem nebo nutričním poradcem, který pomůže sestavit optimální jídelníček a také by měl pomoci s jeho praktickou aplikací,“ vzkazuje poradkyně Monika Divišová.

„Pokud maminka ví, že se v rodině obezita vyskytuje, bylo by dobré se zajímat o životosprávu dítěte již odmalička. Vhodnou prevencí nadváhy a obezity je samozřejmě i kojení," vysvětlila Jana Divoká, terapeutka dětské obezity společnosti STOB. 

Naučte ho zdravě jíst

Přesto je možné, že k nadváze nebo obezitě u dítěte dojde. Co s tím? U dětí, které mají jen malou nadváhu, není odborníky doporučováno, aby docházelo k redukci, ale spíše ke stabilizaci váhy. „Bylo by asi mylné se domnívat, že z nadváhy dítě vyroste. Je to sice do jisté míry možné, ale je potřeba udělat i změny ve stravovacích zvyklostech. Tím, jak dítě roste, mění se váhově-výškový poměr, a pokud dítě udrží váhu, redukce jakoby samovolně nastane tím, že se zvětší parametr výškový,“ vysvětlila terapeutka.

Čím dříve se začne problém s přibývajícími kilogramy řešit, tím je větší šance na úspěch. Změny by neměly ale být nijak násilné. Naopak – zpočátku jistě postačí zpravidelnění jídelního režimu, omezení sladkostí, tučných a smažených jídel a sladkých nápojů. Není dobré dítěti vše zakazovat, ale spíše nabídnout vhodnou náhradu – např. za tatranku müsli tyčinku a podobně.

S úpravou jídelníčku by měl poradit praktický lékař, nutriční terapeut nebo jiný odborník. Spíše však než jídelníčky sestavovat je lepší upravit jídelníček, na který je již dítě zvyklé. Občanské sdružení Výživa dětí nabízí v rámci své poradenské činnosti na bezplatné lince konzultaci stravovacích návyků dítěte.

Zelenina je důležitá

Dítě by se mělo naučit jíst i dostatek zeleniny. Zelenina je unikátní z hlediska sníženého obsahu energie, zvýšeného obsahu mikroživin, vlákniny a u některých druhů i vody. Není výjimkou, že dítě zeleninu prostě odmítá. „Do jisté míry lze zeleninu nahradit dužnatým ovocem, které je vzhledem k vysokému obsahu vody také chudší na energii. Některé druhy cereálií jsou také bohaté na vlákninu, ale obsahují dost sacharidů – proto se hodí zejména ráno jako tzv. cereální snídaně (ovesné vločky, celozrnné pečivo). Kdo odmítá čerstvou zeleninu, bývá tolerantní k dušené či nakládané, a naopak,“ dodal Ing. Ivan Mach, CSc. poradce pro výživu a odborný garant kurzů Poradce pro výživu Nutris.

Vhodné je různé druhy zeleniny připravit na talířek a nechat jej volně k dispozici na stole při jídle. Když je zelenina atraktivně přichystaná a nakrájená na kousíčky, je větší pravděpodobnost, že to dítě zláká ji ochutnat. V tomto ohledu je dobré vydržet, dítě nenutit, ale nenásilnou formou, postupně, ji do jídelníčku přidávat.

S obezitou do lázní

Lázeňská léčba je součástí dlouhodobého léčebného plánu. Návrh na lázeňskou léčbu vystavuje praktický lékař pro děti a dorost nebo odborný pediatr a potvrzuje ho revizní lékař zdravotní pojišťovny, u níž je dítě registrováno. Lázeňská léčba obezity je plně hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Je určena dětem a dorostu ve věku 3-18 let, do šesti let je třeba doprovod jednoho z rodičů.

Pobyt v lázních obvykle trvá 6 týdnů, během kterých se dítěti podává dietní strava a dbá se také na tělesnou aktivitu. K oběma věcem by během pobytu mělo dítě získat kladný vztah a naučit se správným stravovacím návykům a pravidelnému pohybu.

Pojišťovna vás podpoří

Zdravotní pojišťovny mívají ve svých programech zanesenou podporu léčby obezity a nadváhy a svým klientům poskytují finanční příspěvek. Například největší pojišťovna VZP přispívá následujícím způsobem: Příspěvky na program Snižování nadváhy a obezity jsou určeny pro děti do 14 let s obezitou nebo nadváhou. Tisíc korun pro děti s obezitou a pět set korun pro děti s nadváhou. Zda se jedná o nadváhu nebo obezitu, určí lékař. Je poskytován jednorázově jednou v roce na léčbu nadváhy a obezity dítěte a na náklady spojené s nákupem léčivých přípravků souvisejících s tímto programem. Příspěvek náleží tomu pojištěnci, který svou váhu snížil.

Hubnutí díky internetu

Po prvním ročníku internetového kurzu zdravého životního stylu přichází vylepšená verze, která v průběhu čtyřtýdenního kurzu tzv. „školy zdraví“ dětem ukáže, jak hravě zařadit pravidla zdravého životního stylu do svého života. Kurz je určen pro žáky pátých tříd základní školy v celé České republice, kteří budou soutěžit o atraktivní ceny v podobě sportovního vybavení. Kurz však může nesoutěžně absolvovat kdokoliv, kdo bude chtít vylepšit své stravovací návyky a dozvědět se něco zdravém životním stylu.

Vždy jedenkrát do týdne bude dětem zpřístupněna na internetových stránkách www.hravezijzdrave.cz nová lekce, kdy budou plnit různé zábavné úkoly, zaznamenávat své stravovací návyky a pohybové aktivity. Za záznamy pak vždy obdrží zpětnou vazbu. Kurz je založen na principu kognitivně behaviorální terapie.

Internetový kurz Hravě žij zdravě, který byl spuštěn začátkem října, vznikl spoluprácí Občanského sdružení STOB s poradenským centrem Výživa dětí a za podpory Potravinářské komory. Nyní je možné se do kurzu registrovat, registrace potrvá do 2. listopadu.

Čtěte také: Obezita děti ničí
Obezita dětí: Důležitý je správný jídelníček!
Malí Otesánci – jak je omezit v jídle?
Vzrůstající obezita u dětí

Co říkáte na hubnoucí" programy? Jak jsou na tom vaše děti? Jak byste jejich nadváhu řešila?

   
16.10.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [67] Mina.Harker [*]

  Jasně - nemá cenu svalovat vinu na "zlé fast foody", které nutí naše děti jíst nezdravosti. Jsme to my, kdo jim vkládá základní vzorec struktury stravování. Moje holčičky snídají Cini Minis s jogurtem a nakrájeným jablkem (dávám si často s nima - mix skořice, jablíček a jogurtu je vynikající), kupujeme převážně celozrnné pečivo, které jim mažu buď sýrem nebo medem. Mají rády i tvarohové pomazánky. Těch se dá dělat nepřeberné množství. K tomu má každá své zájmové kroužky a rozhodně netrpí nadváhou, i když je babičky někdy pěkně rozmazlují.

  superkarma: 0 24.10.2008, 14:23:19
 2. [66] Krasaviceinteligentni [*]

  Souhlasim s Floo. Temer bez vyhrady jsou Otesanci vysledkem rodicovske (a prarodicovske) vychovy. Povolovani sladkosti, kupovanim sladkych limonad.. Deti ziskavaji spatne zdravotni navyky, kterych se v pozdejsim veku jen tezko zbavuji. Rano zhltnou kakao a rohlik s dzemem, obed ve skolni jidelne casto vynechaji (a rekneme si uprimne - nebyvaji zde nizkokaloricka jidla) a k veceri chleba se salamem. Potom jsou rodice zaskoceni, kdyz jim nekdo s nadhledem rekne, ze to jejich ditko je nepekne vypasene. Pritom to chce tak malo..

  superkarma: 0 23.10.2008, 16:06:21
 3. [65] Siju [*]

  Mánička: Nene že je vychrtlá, to ne spíš takovej drobek náš to je Na třech letech měla 14kilo a 98cm...Ale prostě není jedlík.Na roce měla 8,5kila tak to mám asi ještě zakořeněný v sobě z tý doby

  superkarma: 0 18.10.2008, 18:49:55
 4. [64] mindulinka [*]

  Mánička: Syn má ve 4 letech 20 kg a 107cm - rozhodně mi tlustej nepřipadá. Je robustnější a silnější konstituce - to jo, ale špeky na břiše nemá, kalhoty dotahuju páskem neb by z něj spadly. Ono záleží hodně na kostře a konstituci.

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:47:59

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [63] mindulinka [*]

  gerda: právě, že po těhotenství byla ještě hubenější. Ale teď jak jí začíná přechod, tak tloustne, tak do mě reje, že v tom není sama - ale já v prvním těhu přibrala 20kg a po porodu mi 4 zůstala a tak teď zase přibírám a už se pomalu blížím k tý 20tce a mám z toho vždycky psycho, i když vím, že to po porodu a kojením půjde rychle dolů. A tím jak mě ještě máma zkritizuje mě víc nase-e. Teď jsem na to obzvlášť citlivá.

  superkarma: 0 16.10.2008, 17:44:54
 2. avatar
  [62] Mánička [*]

  Siju: to Ti připadá vychrtlá??? Kolik měří? Já mám dceru, které je 3,5 a váží 15 kilo, je na svůj věk celkem velká (99cm) a je naprosto normální, téměř přesně průměrná. Podívej se do očkovacího průkazu - jsou tam grafy poměr výška/váha.

  superkarma: 0 16.10.2008, 16:03:03
 3. avatar
  [61] floo [*]

  Mno, když vidím takového roztomilého malého metráčka, tak to mě opravdu přejde chuť na všechno...
  Nejlepší rada co s Otesánkem je nedopustit, aby se Otesánkem stal...Nejúčinější je prostě prevence , když se dítě bude živit hambáčema a kolou, tak pak těžko jen tak přejde na mrkev ...

  superkarma: 0 16.10.2008, 14:58:23
 4. avatar
  [60] borovice [*]

  šája: Ahoj, podívej se do vzkazů

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:56:17
 5. [59] Tini [*]

  Tak ja jsem s vahou nikdy problem nemela mam 50kg +-2 kila, zalezi na rocnim obdobi. Vzdy jsem byla vychrla a rodice me chteli poslat na vykrm ! Sestra to ma taky dobry. v rodine obezitu nemame zatim teda
  Pritel rikal, ze byl kulicka kdyz byl maly ale vyrostl z toho
  Tak uvidime..

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:46:56
 6. [58] Rikina [*]

  Moje děti od peřinky vypadaly, jako že žijou ze vzduchu a vzdušné vlhkosti. Kost a kůže, přičemž ale spotřebu měli synové jak fotbalová jedenáctka, a že by se živili jen zeleninou, to teda ani náhodou. 15 knedlíků žádná míra, a brambůrky, cola, sušenky a čokoláda jim rozhodně cizí nebyly. Dnes jsou dospělí a stále vyžlovité konzistence. Bohužel. Já bych radši viděla dva pořádné ramenaté chlapy, než tintítka větrem odvanutelná. Ale co s tím zmůžu - nic.

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:40:30
 7. avatar
  [57] Krišpína [*]

  mindulinka: Tak to opravdu potěší.Většina těhotných si už beztak připadá jako koule a ještě aby jim to takhle neomaleně připomínala vlastní matka .Možná si tím léčí svůj mindrák ze svého zadku

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:38:01
 8. avatar
  [56] gerda [*]

  mindulinka: to myslíš vážně?? Tedy ty matčiny dotazy Ona nebyla nikdy těhotná?

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:30:56
 9. [55] mindulinka [*]

  Do mě máma taky rejpe - zrovna teď, když jsem těhotná: že mi narost zadek, a kdeže mám svůj pas, a že tloustnu. A přitom pár týdnů před porodem vážím to, co ona váží normálně.

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:19:01
 10. avatar
  [54] RenataP [*]

  ToraToraTora: a to si představ, že jsou rodiny, kde dopolední sváča neexistuje. Snídaně rohlík a něco a pak až oběd.
  Já osobně mám dopoledne spotřebu dost velkou a s takovým mám nejpozději v 9 zaděláno na migrénu z hladu...

  Nejhorší je dožírání se k večeru, to jde váha nahoru i u toho, kdo k tomu jinak sklony nemá, př..já

  superkarma: 0 16.10.2008, 13:01:29
 11. avatar
  [53] ToraToraTora [*]

  kareta: Moje snídají také jen jogurt, ale ke svačině už musí mít alespoň nějaké pečivo. Neříkám, že by nevydržely, ale ten jejich apetit je potom opravdu k nenasycení. Ale je rozdíl mezi školákem, který k jídlu přistupuje jinak než předškoláček a nebo můj syn, kterému jsou dva a padá to do něj jako němci do krytu

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:44:32
 12. avatar
  [52] kareta [*]

  Siju: možná by stačila pravidelnost, nevysedávat u jídla a jen kvalitní potraviny hlavně nenutit, děcka to berou jako mocenský boj a škodí jim to, můžou tím i vydírat...

  ToraToraTora: moje musí stačit, dostanou na snídani v 7 jogurt, pak do školy svačinu a jablko, když mají něco sladkého a sní to už doma (vyrabují to ze šuplíku), tak už mají do školy jen to jablko a dál je oběd . Prostě to vydrží a basta.

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:41:13
 13. avatar
  [51] gerda [*]

  ToraToraTora: díky, už jsem se obávala, že jsem jediná, která se provinila jídlem.

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:39:53
 14. avatar
  [50] kareta [*]

  bruna: no, já ty nohy mám spíš svalnaté, beru to jako kompliment, šokoval mě bývalý, když se slzou v oku zavzpomínal na mé NOHY , od té doby mě opravdu blbé kecy nerozhází, on to není žádný chudinka, co by si nemohl vybrat

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:37:01
 15. [49] Siju [*]

  My máme doma nejdlíka, tři roky, holčinu, a to je za trest, začala chodit do školky, tak je to trochu lepší, ale co já bych za to dala, kdyby normálně jedla Ve třech letech 14 kilo, dr. mi říkala, že je prostě drobná, není to žádnej vychrtlík, ale mám pocit, že by jí stačilo jedno přádný jídlo týdně

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:25:55
 16. avatar
  [48] ToraToraTora [*]

  gerda: přesně jak říkáš, moje děti jsou normální, ale s jablkem ke svačině bych neuspěla. Do hlavního jídla by mi ohlodaly patrně vše, co by nebylo pod zámkem

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:22:52
 17. [47] bruna [*]

  kareta: šája: Taky jsem si toho vyslechla na adresu sve vahy, a to jsem tlusta ani nebyla, spis svalnata. Ono je asi fakt tezky najit tu spravnou cestu a metodu, jak na jedne strane detem budovat sebevedomi a na druhe nejak pomoci korigovat pripadnou nadvahu.

  I ted v dospelosti otec pri mych ridkych navstevach mel tendence komentovat muj vzhled (paradoxne uz ani ne tolik tloustu, spis kvalitu pleti a uces).

  superkarma: 0 16.10.2008, 12:19:01
 18. avatar
  [46] Dante Alighieri [*]

  Sama jsem byla otesánek, ale hlavně lenoch. V 15 jsem ale chytla nějakej vir, dva týdny jsem nejedla a 9 otesánkových kil bylo pryč. Nová váha mi vydržela celou SŠ, po maturitě jsem to zase nabrala. Naštěstí posledním rokem (3 roky po maturitě) mi zase váha samovolně klesá.

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:29:02
 19. avatar
  [45] gerda [*]

  a uzná vůbec někdo, že existují děti, které mají pořád hlad a nějaké jablko jim akorát tak vyrajbuje žaludek? Já jsem ten případ: když jsem se pořádně nenajedla a snažila se omezovat jídlo, děsně mi kručelo v žaludku a bylo mi nanic. S tím se třeba ani do kina nedalo jít, musela jsem mít po ruce třeba krajíc chleba. Mně nikdo nenamluví, že takovým dětem postačí mrkev. je to špatně, vím, ale než se svíjet v křečích a obtěžovat svým žaludkem okolí, je lepší tělo poslechnout a nakrmit ho. Samozřejmě, ne chlebem se škvarkama, ale třeba chlebem s tvarohem. Samotný tvaroh taky nezasytí...

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:22:06
 20. avatar
  [44] šája [*]

  Manx: Taky je mám tlustý - po něm máma byla za mlada gymnastka, jenže já se potatila

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:16:55
 21. avatar
  [43] šája [*]

  kareta: Můj táta mi jako dítěti strašně otravoval život. Já fakt byla buřt, on mi na návštěvě u babičky počítal snězený koláče, čaj sladil sacharinem apod. Měla jsem mu to strašně za zlý, dneska ho chápu...On si prošel dětskou obezitou, prošla jsem jí já a dneska jí prochází syn. Snažím se mu vtloukal do hlavy to, co táta kdysi mně a chápu, že se mu to nelíbí, stejně jako se to nelíbilo mně. Historie se opakuje. Akorát teda u mě to anorexií naštěstí neskončilo. Akorát teda metabolismus mám věčným dietěním totálně v pr*

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:14:38
 22. avatar
  [42] kareta [*]

  Manx: když jsem zhubla, tak mi zas vykládal, že mám fotbalistický nohy, celý on Kdybych nebyla splachovací, asi bych šla do kláštera

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:13:48
 23. avatar
  [41] gerda [*]

  Nicki: co je to za kámošku, které nesmíš říct takovou věc aby se neurazila? Jasně, že dítěti škodí.

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:13:45
 24. avatar
  [39] kareta [*]

  gentiana: nebo nakyne jak hrom Já začala se zaoblovat ve 14ti a tata mi začal říkat "ty bambulko" Podotýkám, že jsem byla hubená a aktivně jsem tancovala. Do 2 let jsem si zničila metabolismus a z 52/165 kg jsem to dotáhla na 76, přibírala jsem z pohledu na zrnko rýže

  superkarma: 0 16.10.2008, 11:03:13
 25. [38] Blanka Bílková [*]

  Já taky byla vždycky jak nit, no a postupem času, jak přišla puberta, antikoncepce, tak sem začla přibírat no a to jím pořád stejně, né-li méně.To nechci vidět po miminku, jestli to někdy schodím.

  superkarma: 0 16.10.2008, 10:59:53
 26. [35] gentiana [*]

  Nicki: Jo, a hlavně holce vtluče ještě zamlada do hlavy, že je hnusná, tlustá a proto ji nkdo nemá rád - což sice nemusí ta tvoje kamarádka říct na plnou hubu, ale holka si to tak přebere. A ve dvanácti začne pokaždém jídle zvracet nebo něco.

  superkarma: 0 16.10.2008, 10:54:05
 27. [34] mindulinka [*]

  Juana: no jasně, děti mají období, kdy jakoby zastaví růst a pak se najednou vytáhnou. Já taky pozoruju, jak je kluk čas od času buclatější a najednou se vytáhne.

  superkarma: 0 16.10.2008, 10:44:27
 28. avatar
  [33] Juana [*]

  Mému synkovi se začala dělat pěkná pneumatika před pár lety a bylo to o prázdninách, kdy přitom pořád lítal venku. Takže nedostatkem pohybu to rozhodně nebylo. Dali jsme ho pak na judo, to měl dvakrát týdně trénink, a dvakrát týdně golf, sladkosti nikdy moc nejedl a stejně to nepomohlo. Zhubnul až teď, asi po třech letech, přes léto - a ani nevím jak. Prostě najednou mu kalhoty padají a pneumatika pomalu mizí. Asi je to tím, že začal intenzivně růst, je mu už 12. Přitom sladké nápoje doma nepijeme, od první třídy nosí do školy k pití neochucenou minerálku, hamburgery nejí, protože nejí mleté maso, párky sní párkrát do roka, sladkosti skoro nekupujeme.

  superkarma: 0 16.10.2008, 10:38:01
 29. avatar
  [32] kareta [*]

  mindulinka: my máme pořád na stole jablka, děcka si je samy berou, když dojdou, luxují mi špajz , takže vím, že musím zasadit SAD

  superkarma: 0 16.10.2008, 10:35:54
 30. [31] mindulinka [*]

  šája: není nic těžšího než bloknout počítač.
  Kluk už teď mastí dětské hry na pc - ale max. 10 minut - a to je občas - s vysvětlením, že to není dobré apod. - se mu to právě od tohodle věku snažím "vtloukat" do hlavy. Jestli se to povede, to ukáže čas.
  Jinak taky zkouší, že chce před obědem nebo večeří sušenku - prostě jí dostane až sní oběd - a stejně jí po obědě už nechce. A pokud by nesnědl jídlo, nedostal by prostě nic. Hlad by ho donutil.

  superkarma: 0 16.10.2008, 10:33:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme