.

Co dělat při havárii v zahraničí?

Cestování

Co dělat při havárii v zahraničí?

bouračka

Je to ještě nepříjemnější než havarovat u nás, ale vyjedete-li do zahraničí autem, buďte připraveni na všechno. Pro jistotu!

Před cestou na dovolenou nezapomeňte prověřit platnost povinného ručení a případného havarijního pojištění. Jestli havarijní pojistku nemáte, lze ji sjednat i jen na dobu pobytu v zahraničí, stejně jako zdravotní pojištění. Destinace, kde platí vaše povinné ručení, najdete na zelené kartě, bývá to však celá Evropa, zbytek podle vaší pojišťovny.

Základem je mít s sebou zelenou kartu, jen díky tomu nebudete platit škody, které někomu způsobíte. Máte-li sjednané aspoň krátkodobé havarijní pojištění, dostanete zaplaceny i škody na vašem majetku. To v případě, že jste viníkem vy. V opačném případě je tíha placení na druhé straně.

Policie a fotoaparát

Ihned po nehodě volejte Policii. I když policisté nehodu vyšetřovat nebudou, nezapomeňte vyplnit „Záznam o dopravní nehodě“, a pokud máte možnost, vyfotografujte místo nehody, poškozená vozidla a všechny ostatní vzniklé škody. Snažte se, aby z fotografií bylo patrné, jak k nehodě došlo.

Asistence se vyplatí

Před cestou dobře prostudujte rozsah asistenčních služeb, které máte v balíčku pojištění. Pokud využijete jejich služeb, bude operátor při hovoru vyžadovat číslo vaší pojistné smlouvy, RZ vozidla, popřípadě jeho VIN. Dále vás operátor požádá o popis situace na místě, kde je vozidlo a v jakém je stavu, je-li potřeba odtah, vyproštění a tak dále. S asistencí můžete počítat i v případě potřeby sešrotování vozidla, nebo jeho uskladnění a následného odtahu do ČR.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě, že nehodu zaviníte vy, kontaktujte příslušnou kancelář povinného ručení. Kontakty najdete na stránkách: www.cobx.org, kde se dozvíte informace o dalším postupu. Pokud budete vyplňovat záznam o dopravní nehodě, použijte ten v jazyce země, kde k nehodě došlo, případně v jazyce poškozeného. Nezapomeňte, že záznam musí být podepsán všemi účastníky nehody! Vy však nikdy nepodepisujte nic, čemu perfektně nerozumíte. V tom případě buď doplňte své vyjádření v češtině, nebo volejte svou asistenční službu – u některého pojistného nabízejí i překladatelské služby přes telefon.

Po návratu

Kontaktujte telefonicky svou pojišťovnu a informujte ji o nehodě a rozsahu škod. Ta se poté postará o proplacení škody poškozenému, a pokud máte sjednané havarijní pojištění, nahradí vám škodu vzniklou na vašem vozidle.

Zdroj: www.zenaaauto.cz, www.aktualne.cz

   
26.07.2010 - Tipy - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [5] Serena21 [*]

  Pokud máte sjednáno dobré povinné ručení tak by v zahraničí neměl být vůbec problém. Některé pojišťovny dělají problémy tak je důležite si vybrat dobrou a osvědčenou pojišťovnu. Zkuste třeba povinné ručení porovnání, můžete ušetřit stovky korun.

  superkarma: 0 24.01.2013, 12:48:38
 2. [3] pavlina5678 [*]

  Podle mě je dobré toto povinné ručení od české pojišťovny. Máme ho už pátým rokem a nemůžeme si stěžovat.

  superkarma: 0 01.08.2011, 20:48:13
 3. [2] eliskaliska [*]

  Pokud vás zajímají další  informace a články o tématu povinné ručení 2010, určitě se podívejte. Je zde rozebráno povinné ručení aut i motocyklů a spousta zajímavých rad.

  superkarma: 0 01.07.2011, 11:01:35
 4. [1] katkaP [*]

  povinné ručení je dnes samozřejmostí, je ale také dobré si najít pořádnou pojišťovnu, která vám bude ochotna pomoci, neboť jedině povinné ručení nestačí

  superkarma: 0 26.03.2011, 18:53:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme