Pokud čtete tento článek, je pravděpodobně našim společným cílem konec předvánočního běsnění. Chcete to OPRAVDU změnit? Pak to udělejte HNED TEĎ.
Moje spřízněná duše Bára Šťastná, autorka knih a také Šťastného blogu, mi už pomohla několikrát v životě nezabřednout do pochybností o smyslu vlastní existence (smích). Tedy abych to vysvětlila. Kdykoliv mě přepadnou pochmurné nálady, že něco bych ve svém životě (nejčastěji konkrétně v kuchyni nebo v kabelce) měla mít lépe srovnáno, vytasí se s článkem, který je také tak trochu (no vlastně docela hodně) o mně. A vždy je jeho závěr velmi optimistický. A platí to i pro Vánoce naštěstí...
Hrádek u Nechanic
Co se týká vánočního úklidu, nechala bych do kamene tesat tato její slova z minulých let:
1. Štědrý večer není žádný neúprosný deadline na dodání vycíděného bytu a hromady úhledně zabalených dárků.
2. Vánoce přijdou stejně – bez ohledu na to, jestli to prádlo vyžehlím nebo ne a jestli kurýři doručí včas všechny balíčky.
3. Vánocům nezáleží na tom, jestli rozvěsím do oken dřevěné andělíčky, anebo jestli ta okna budou aspoň tak čistá, aby skrz ně bylo vidět.
4. Rezignovat na dokonalé Vánoce je asi ten nejlepší způsob, jak mít Vánoce opravdu šťastné.
5. … Protože Vánoce se nezařizují. Ty prostě přijdou a budou, stačí si je užít.

V duchu výše uvedené (a prověřené) pravdy jsem již tento víkend místo tlačenice v obchodech či mytí oken vyrazila na výlet na zámek Hrádek u Nechanic, který již 25 let připravuje vánoční prohlídky interiérů. A vřele bych podobnou akci doporučila i vám. A vašim dětem.
Jak jsem se tam mimo jiné dozvěděla, tak adventní čas má být totiž dobou ZKLIDNĚNÍ, ROZJÍMÁNÍ a DOBROČINNOSTI.
A kde jinde najít větší klid než v místech, kde se jako by čas zastavil. Kde v historických památkách žije duch našich moudrých předků, kteří nám tu zanechali (snad) trvalý odkaz nejen v podobě zachovalých částí svých domovů.
Právě zde si také nejlépe připomeneme zvyklosti, které mohou dávat řád našim životům, i když se v dnešní uspěchané době na první poslech zdají třeba úsměvné.
Nahlédněte s námi aspoň symbolicky do doby dávno minulé a nechte se vtáhnout do kouzelného poklidného světa, kde digitální čas neexistoval, kde i bohatí lidé uvažovali velmi prakticky a vážili si darů přírody. A nic nebrali jako samozřejmost.
Hrádek u Nechanic
Všimněte si, že v jednoduchosti je krása. A odpovězte si třeba na otázku, kdy naposledy jste si v klidu DOMA poseděli s dobrou knihou bez spěchu a pohledu na hodinky, vypili sklenku kvalitního vína a ROZJÍMALI o životě. V takových chvílích ZKLIDNĚNÍ často přichází i ona touha přispět na užitečnou věc, zabývat se DOBROČINNOSTÍ v měřítku, které si můžeme dovolit. A o tom to asi celé je.
Hrádek u Nechanic

O víkendu nás čeká 1. adventní neděle. Tak hezký adventní čas a užívejte každou chvíli.
foto: Petr Macák na zámku Hrádek u Nechanic

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama