Vaření

Co dělat, aby se mytí nádobí v myčce vždy povedlo?

Máte pocit, že děláte vše podle „předpisů“ a přesto se stává, že nádobí není vždy perfektně umyté? Příčin může být celá řada - například chybné dávkování čisticího prostředku, špatně zvolený mycí program, vysoká tvrdost vody a velmi často i technický stav myčky. Obecně se doporučuje odstraňovat zbytky jídla dříve, než nádobí vložíte do myčky - tím se vyhnete nedokonalému výsledku. Také dávejte pozor na správný způsob ukládání nádobí do myčky. Stříkací ramena musí mít volný pohyb a trysky nesmí být ucpány.

myčka

Když myčka „nevoní“

Prvním ze tří možných důvodů může být nesprávné zapojení myčky. Odpadní hadice musí být zapojena k sifonu zabraňujícímu šíření zápachu, hadice nesmí být zalomená. Druhým důvodem může být špatný výběr mycího cyklu s ohledem na míru znečištění nádobí, což může vést k usazování zbytků jídla ve filtru myčky. Řešením je spotřebič pravidelně čistit pomocí čističe myčky např. Somat čistič myčky s trojím čisticím účinkem. Při použití čističe myčky vždy zvolte nejvýkonnější cyklus. POZOR - bez nádobí v myčce! Třetím důvodem mohou být dlouhé přestávky mezi Somatmycími cykly. V tomto případě doporučujeme použít osvěžovač myčky např. Somat Deo-Perls Odor Block, který zabraňuje hromadění pachů.

Pořádek je základ

Před prvním použitím myčky byste měli zkontrolovat, jaké nádobí v ní lze mýt a jaké nikoli. To mějte na paměti také při výběru veškerého nádobí, které budete pořizovat v budoucnu. Před uložením nádobí do myčky nejprve odstraňte zbytky jídla. Předmývání však není nutné a vzhledem k životnímu prostředí ani rozumné. Je ale zcela nezbytné, aby měl každý kus nádobí v myčce správné místo! Stříkací ramena se musí volně otáčet a nesmí narážet na žádnou překážku. Velké nádobí by mělo být umístěno ve spodním koši myčky, malé nebo křehké kusy v horním koši. Na příbory využijte pro ně určený zásobník a vždy vkládejte rukojetí dolů.

Které předměty do myčky nepatří?

Některé předměty se mohou v důsledku účinků chemických přípravků a horké vody při mytí
v myčce poškodit. Olovnatý křišťál bude v případě mytí v myčce nenávratně zničen, hliníkové předměty ztratí barvu. Výrobci pánví často doporučují mytí v ruce kvůli nešetrným účinkům chemických přípravků na jejich povrch. Vzácné předměty, např. starožitné nádobí byste měli mýt ručně, jelikož se může zakalit i poškodit a čisticí přípravky postupně vybělí glazuru a potisk. Mincovní stříbro a cín vlivem horka zoxidují a ztratí barvu. Litina v myčce postupně zreziví. Předměty znečištěné voskem, popelem z cigaret nebo čímkoliv, co by mohlo znečistit zbytek nádobí v myčce (jedy, minerální oleje), byste do myčky vkládat neměli.

Lepené předměty, jako např. střenky příborů nebo dřevěná prkénka, se mohou v myčce rozlepit nebo změknout zvlášť při použití programů s teplotou až 75 °C. Takto vysoké teploty mohou poškodit i plastové předměty, které jsou označeny jako nevhodné pro mytí v myčce. Některé se také mohou zdeformovat nebo roztavit, pokud jsou uloženy do spodního koše příliš blízko nezakrytému topnému tělesu. Proto se u plastových předmětů, označených jako vhodné pro mytí v myčce, doporučuje ukládání pouze do horního koše (novější myčky mají topné těleso kryté a v bezpečné vzdálenosti od spodního koše).

Myčku byste měli používat pouze pro mytí běžných kuchyňských potřeb a náčiní - talířů, příborů, šálků, hrnců apod. Jiné zašpiněné předměty (štětce na malování, různé nářadí, atd.) do myčky nepatří, protože mohou spotřebič znečistit nebo také i poškodit.

   
16.10.2015 - Vaření - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [10] zzandaa [*]

  Bébina — #9Asi to tak bude.

  diblice — #5Vystřídala jsem už všechny možné a všechny to dělají. A ta citronová kůra neutralizuje pachy?

  superkarma: 0 22.10.2015, 12:03:51
 2. [9] Bébina [*]

  zzandaa — #1Mně tohle dělá i když umyju plast v ruce v Jaru. Zkrátka plast dopře absorbuje pachy.

  1. na komentář reaguje zzandaa — #10
  superkarma: 0 19.10.2015, 14:18:49
 3. avatar
  [8] kobližka [*]

  free — #7 Fakt? Já jsem teda zase nikdy neměla tak krásné sklo jako z myčky a když náhodou nějakou umyju v ruce,ten rozdíl je propastný.Ale někde jsem slyšela,že u nekvalitního skla se tohle může stávat,nevím.

  superkarma: 0 16.10.2015, 21:06:37
 4. [7] free [*]

  kobližka — #4Taky používám tyto tablety a některé sklenice jsou zašlé

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 16.10.2015, 19:58:44
 5. [6] Boros [*]

  Myčku máme, ale spoustu toho neumyje tak, jak bych si představovala. Akorát teda to špinavé nádobá není vidět, když s estrká rovnou do myčky.

  superkarma: 0 16.10.2015, 19:36:05
 6. avatar
  [5] diblice [*]

  zzandaa — #1přejít na nějaký jiný prostředek, já teda z nádobí nic necítím, mám v myčce v příborový zásuvke citronovou kůru, dokud se sama nerozpadne

  1. na komentář reaguje zzandaa — #10
  superkarma: 0 16.10.2015, 14:14:09
 7. avatar
  [4] kobližka [*]

  bobani — #2 Mám naopak sklenice tak vyblejskané jako nikdy.Používám jenom tablety 3v1.Nikdy jsem na nich neměla žádn povlak,ale u kamarádky jsem to viděla.

  1. na komentář reaguje free — #7
  superkarma: 0 16.10.2015, 14:12:29
 8. avatar
  [3] cherinka [*]

  bobani — #2 Moje ne, to je špatně nastavené leštidlo. Sml80

  superkarma: 0 16.10.2015, 13:41:45
 9. [2] bobani [*]

  všimla jsem si , že z myčky mají sklenice takový bílý povlak - jako bílkovina

  1. na komentář reaguje cherinka — #3
  2. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 16.10.2015, 13:33:01
 10. [1] zzandaa [*]

  Docela by mě zajímalo, proč plastové nádobí, které je vhodné do myčky, vždy smrdí tím prostředkem, tabletami. Nemůžu z toho pak ani jíst. Totéž silikonová forma na pečení, vhodná do myčky, ale pak mi příjde, že jím tabletu do myčky. Nevím už co s tím...

  1. na komentář reaguje diblice — #5
  2. na komentář reaguje Bébina — #9
  superkarma: 0 16.10.2015, 12:22:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme