Domácnost

Co dělají zloději? Předstírají známosti, loudí vodu, číhají na lešení...

Moje sousedka měla nebetyčnou smůlu. Alespoň tak mi to líčila, když jsem ji nedávno potkala. Byla celá nešťastná a potřebovala se vypovídat. "Představte si, ráno jsem šla na první tramvaj, nikdo na zastávce nestál, a najednou přišli dva výrostci," svěřovala se mi celá rozklepaná.

Oba mladíci k ní nepozorovaně přiběhli z nedalekého parku, který sousedí s tramvajovou zastávkou na konečné. "Jeden se mě zeptal, kolik je hodin," pokračovala ve vyprávění. "Mrkla jsem na hodinky. Druhý v tu chvíli čapl tašku, kterou jsem si postavila vedle sebe, a utíkal pryč. Přišla jsem o peněženku i o doklady. Nezmohla jsem se ani na to, abych začala křičet."
Dlužno dodat, že mé sousedce je přes sedmdesát, místo kabelky nosí takovou tu koženou nákupní tašku s přední kapsou a na zastávce bývá vždycky první, aby jí to neujelo. Možná to byla chyba, protože dle odborníků si zloději často svoji oběť vytipují. Je dokonce pravděpodobné, že si ji zloději vyhlédli.
Věděli, kdy přichází a že bývá osamocená. Já osobně si nemyslím, že dopadla tak špatně. Přišla sice o peníze a doklady, což je samozřejmě nepříjemné, ale nic se jí nestalo.

Málo platné, zloději jsou vypráskaní. A byli by hloupí, kdyby riskovali víc, než "je zdrávo". Proto si podle kriminalistů chtějí usnadnit práci a své oběti si často vybírají.
Možná si myslíte, že jste nenápadní, průměrní, že nikoho nebudete svádět k tomu, aby vás okradl nebo se vám vloupal do bytu.
Jen vy sami víte, co doma ukrýváte, a říkáte si, že to určitě zlodějům nestojí za to. Ovšem z jeho pohledu se jim to může vyplatit - příliš totiž neriskují, pokud znají vaše zvyklosti.
Moc dobře třeba vědí, kdy se vracíte z práce domů. Poznají to snadno: vědí, jaké máte auto, kde před vaším panelákem parkujete, v jakém patře bydlíte, a také si všimli, že každé úterý se pravidelně vracíte domů až po osmé večer (aby ne, když chodíte do posilovny nebo na orientální tance pravidelně už půl roku...).

Zajímá vás, čeho všeho si zloději všímají, než si na vás troufnou? A jaké situace jsou pro jejich nekalé praktiky jako dělané? S výčtem takovýchto situací přišli němečtí policisté a odborníci z "Weisser Ring", u nás je nabízí Bílý kruh bezpečí. Co je tedy příležitostí pro zloděje?

1. Číhají v obchodech s obuví
Zkoušíte si nové boty, procházíte se v nich a pozorujete je v zrcadle, vaše kabelka leží na židli. Je to přímo pozvání pro zloděje ukrást vám klíče a doklady a snadno se dostat do vašeho bytu.

2. Číhají v šatnách
Kabiny v šatnách sportovních a fitness klubů jsou pro zloděje pravými nalezišti. Na kabelky nebo tašky, které jsou chvíli bez dozoru stačí zloději jeden pohyb ruky, a jste bez dokladů a bez klíčů.

3. Sledují parkování
Parkujete auto vždy na stejném místě? Není -li tam, tak každý zloděj ví, že nejste doma.

4. Sledují vaše termíny
Chodíte například každou středu v 17:00 na gymnastiku nebo v pátek v 19:00 na kuželky? Pozor: zloděj může vypátrat tyto vaše pravidelné odchody a vaši nepřítomnosti využít.

5. Předstírají známosti
Zloděj zazvoní u dveří nebo vás osloví na ulici. Vydává se za bývalého kolegu, vzdáleného příbuzného nebo bývalého přítele vaší dcery nebo syna. A vy ho pozvete domů. Za koho se zloději vydávají nejčastěji:

- za obchodního zástupce firmy nebo pojišťovny
- člena náboženské sekty nebo skupiny
- nemocného, který potřebuje napít vody
- pečovatelku i sociální pracovnici
- zaměstnance plynárny, energetiky
- podomního obchodníka
- člověka v nesnázích, který potřebuje zatelefonovat

6. Uspání psa
Kdo věří, že jeho domov je bezpečný, protože ho hlídá pes, lupič ho vyvede z omylu. Stačí prostrčit schránkou na dopisy nebo přes plot prášek na spaní zabalený v nějaké psí dobrotě a hlídač v několika minutách spí.

7. Hodí se i grillparty
Všichni jsou na zahradě, nikdo v domě. Rada: během události mějte dobře zajištěné vstupní dveře domu a všechna okna na vstupní straně pořádně zavřete.

8. Předem zkoumají terén
- prozvoní zvonky
- večer brouzdají po sídlišti a vyhlížejí zhasnutá okna
- přes týden zatažené žaluzie fungují jako pozvánka
- byt, do kterého je přes záclony dobře vidět, sledují dalekohledem - podle vizitky si najdou telefonní číslo a pravidelně volají

9. Stavební lešení
Především v měsících, kdy jsou renovovány a sanovány domy a byty, mají zloději šanci dostat se po lešení i do vyšších pater anebo odtamtud pozorovat vytipovaný byt naproti. A stále více zlodějů umí šplhat do výšek a nebojí se jich...

Možná sami přijdete na to, kolik dalších příležitostí zlodějům dáváme a jak jim nechtíc nahráváme. Mějme se tedy na pozoru a nelákejme zloděje tím, že při nákupu vánočních dárků zapomeneme na všechno ostatní, třeba na kabelku, která nám akorát hloupě překážela, a tak jsme ji odložily do nákupního vozíku. Ano, jsou samozřejmě i horší věci než to, že nás někdo okrade, ale je to nepříjemnost, které se dá (alespoň částečně) předcházet.

 

   
14.12.2004 - Dům a byt - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. [28] Izzy [*]

  Pokud hledáte kvalitní lešení, které je bezpečné, ale zároveň poskytne domu i ochranu před zloději, tak já bych doporučovala hlíníkové lešení Praha dostatečných výšek, to odradí každého.

  superkarma: 0 16.04.2015, 11:45:44
 2. [27] VladkaZabka [*]

  My jsme si pořídili lešení, ale jen jako dočasné řešení při přestavbě baráku. Je kvalitní a aspoň nám nikdo nekouká do oken.

  superkarma: 0 09.03.2015, 12:45:22
 3. [26] Bobb1 [*]

  To jsou ale svi.... ještě že my si lešení hlídáme, tak snad nám ho nikdo neukradne nebo co hůř nevylezou nám po něm a nevykradou nám byt!

  superkarma: 0 06.12.2013, 10:06:28
 4. [25] sdrawa [*]

  Zloději jdou po lešení docela často, my máme kvalitní lešení od spolehlivé firmy, tak doufám, že nám ho nikdo nečmajzne

  superkarma: 0 15.07.2013, 13:22:49
 5. [24] sdrawa [*]

  Pokud vám pomůže půjčovna lešení, tak je to v pohodě, jestli přišla o vlastní lešení, tak to je opravdu škoda

  superkarma: 0 14.07.2013, 00:58:09
 6. avatar
  [23] Vivian [*]

  No my máme teda zamčený hlavní dveře a kdo nemá klíče, tak se nedostane... takže na mě tady nikdo cizí nikdy nezvonil

  superkarma: 0 16.12.2004, 14:27:54
 7. avatar
  [21] Ťapina [*]

  Dyť to říkám pořád, že mít psa hlídače na zahradě je ta největší blbost. Bude štěkat na každou veverku, ale když přijde skutečný zloděj, tak si neškrtne. Já mám hlídače v pokoji, v pelíšku vedle postele, a když se v noci ozve temné vrčení, tak je jasné, že se po zahradě pohybuje cizí člověk. Když dokonce štěkají, tak to už je cizák v domě

  superkarma: 0 14.12.2004, 19:42:24
 8. avatar
  [20] Tanzi [*]

  mam-ča: aby jsi se nedivila..tyhle jsou máma s dcerou..asi 53 a do 30let

  superkarma: 0 14.12.2004, 19:33:14
 9. avatar
  [19] mam-ča [*]

  Tanzánie: U nás se dvě věrohodné báby nenajdou. V baráku je 80 partají, ale věková kategorie zdatných důchodkyň chybí.

  superkarma: 0 14.12.2004, 18:18:14
 10. avatar
  [18] Tanzi [*]

  mam-ča: tak u nás tyhlety odečty chodí dělat vždy dvě baby z baráku..všichni je známe a není co řešit. Ta firma jim pak zaplatí..je to jen o dohodě.

  superkarma: 0 14.12.2004, 18:01:37
 11. avatar
  [17] mam-ča [*]

  Vivian: No, mají na montérkách nápis "Regula" , takže kdokoli s tímhle nápisem Ti vleze do bytu. Že bych je začala legitimovat, k tomu jsem ještě nedorostla. Ale možná to letos zkusím. Přijdou dvacátýho...

  superkarma: 0 14.12.2004, 16:34:51
 12. avatar
  [16] Vivian [*]

  mam-ča: tyhle osoby musejí mít přece nějaký služební průkaz, ne?

  superkarma: 0 14.12.2004, 16:14:54
 13. avatar
  [15] Vivian [*]

  kosmokosmo: neobvyklý pohled na věc.

  superkarma: 0 14.12.2004, 16:12:19
 14. avatar
  [12] mam-ča [*]

  Rikina: Hmmmm, a jak bys to dělala, když Ti přijdou odečítat a vyměňovat poměrová měřidla na radiátorech ?
  Sice v domě visí cedule, kdy přijdou, ale do bytu se Ti nahrnou najednou dva chasníci, jeden odečítá vodoměry, a druhý leze po bytě. Snažím se v tu dobu nebýt v bytě sama, ale oni chodí v takovou dobu, kdy jsou "normální" lidi v práci nebo ve škole.
  Taky si myslím, že by současně mohl po domě chodit i nějaký podvodník v montérkách, když mu tak hezky na domovní vchod napíšou, kdy. tam má být.

  superkarma: 0 14.12.2004, 15:57:35
 15. [11] Rikina [*]

  No to mně teda řekněte, kdo si pozve cizího člověka jen tak domů. Ani pravého zaměstnance plynáren tam nepustím, hezky počká za dveřma, než mu nahlásím číslo. Není jediný důvod, proč kohokoliv z výše jmenovaných osob, ať už jsou falešné nebo pravé, pouštět do bytu. Jenže až budu jednou 80letá stařenka, třeba nebudu mít dost jasné myšlení, a stane se mi to taky. Člověk nikdy neví...

  superkarma: 0 14.12.2004, 15:11:06
 16. [10] Anai [*]

  sorry: chyba - správně: korpulentní blondýna

  superkarma: 0 14.12.2004, 14:41:52
 17. [9] Anai [*]

  Já přišla o tisícovku jen díky třem vteřinám nepozornosti a roztěkanosti. Není na jednu stranu divu, měla jsem na sobě zrovna holter, což není ten nejlepší pocit (přístroj EKG pro 24 hod.). Vyhlédla jsem si v klenotnictví dárek k Vánocům a jelikož neměli přístroj na plabu kartou, jak to mám nejraději, protože peněženku mi ukradli už asi 15x , takže ssebou nosím minimální obnos, musela jsem k nejbližšímu bankomatu. A jak tak horečně přemýlíšm, zda ten dárek vůbec koupit, či ne, zapomněla jsem vyjmout zespodu bankovku. Otočila se od přístroje, za pár vteřin si uvědomila, že peníze nemám, ale to už tam stála jiná paní. Tvrdila, že tisícovka tam nebyla. Začala jsem prohledávat kabelku na zemi v hrozném rozrušení, jakože jsem třeba peníze uložila nevědomky, ale nic! Paní, kospulentní blodnýna, asi v mém věku, nade mnou stála, v ruce mou tisícovku, soucitně mě pozorovala nevinnýma modrýma očima a říkala, jak ráda by mně pomohla, ale neví jak, že ta tisícovka je vážně její a že žádná tam před tím nebyla! Výkon hodný Oskara - měla jsem jí nabidnout angažmá v našem divadle! Nikdo jiný jí vzít nemoh, šlo fakt o pár setin vteřin, stála za mnou ...

  superkarma: 0 14.12.2004, 14:40:17
 18. avatar
  [8] Trinii [*]

  Dobrý článek...ale taky bohužel dobrý návod pro některé...
  Já nesnáším zloděje a prostě kriminálníky a to se mi zatím nic nestalo, ale nikdy nevím.

  superkarma: 0 14.12.2004, 14:32:08
 19. avatar
  [7] gerda [*]

  manžela okradl cikán na nádraží - vybral mu ledvinku a z peněženky vytáhl dvoustovku. Peněženku zahodil do odpadkového koše. Přestože manžel zloděje okamžitě ohlásil (on tam totiž klidně seděl na nádraží dál v hloučku sobě rovných, peněženku bez peněz našli ochotní svědkové v odpadkovém koši,přestože byla na místě policie a cikána si zapsali - dodneška čekáme na předvolání, abychom si přišli pro ukradené peníze. To je to, co nejvíc štve, naprostá bezmoc, bezpráví a nedosažitelnost práva vůbec. Co by ještě chtěli víc? Měli okradeného, zloděje, předmět doličný, svědky ochotné svědčit (protože té zlodějské bandy na nádraží měli všichni dost) a policie vůbec nic neudělala. Jen zápis.

  superkarma: 0 14.12.2004, 12:51:45
 20. avatar
  [4] Aja [*]

  Dokonce lapsáři migrují, protože jejich ksichty jsou v jejich městě profláknutý

  superkarma: 0 14.12.2004, 09:43:35
 21. avatar
  [3] Hannah01 [*]

  Naposledy mi ze zlodějů bylo na asi před 14 dny, kdy jsem byla u své kadeřnice. Přišla jsem o trochu dřív, takže jsem vyslechla historku nevidomé paní, kterou během posledního měsíce okradli 2x - podle přízvuku cikáni, spíš mladší...

  superkarma: 0 14.12.2004, 09:39:40
 22. avatar
  [2] mam-ča [*]

  Na tomhle článku mě děsí, že krádeže už považujeme za cosi přirozeného. Nastává Vánoční čas ? Zloději a kapsáři mají pohotovost. Snad každému z nás, nebo našim blízkým už bylo něco ukradeno. Ten pocit bezmoci, který následuje, nikomu nepřeju. A chodit něco hlásit na Policii, je rovněž zbytečné. Většina z nás tam jde proto, že potřebuje mít v ruce doklad o zcizených dokladech s patřičným datumem, kdyby event. došlo k soudnímu sporu. Často se totiž stane, že Vaše doklady někdo zneužije např. ke koupi auta (apod.) na leasing.
  Nechci vzpomínat na „staré dobré časy za totáče“, ale tehdy se i zloději chytali a zavírali do vězení. Dneska, když na Policii náhodou přivedete vlastnoručně chyceného zloděje, sepíšou s ním protokol, a pustí holoubka na svobodu, aby mohl ve své činnosti hned za rohem pokračovat.

  superkarma: 0 14.12.2004, 08:44:17
 23. avatar
  [1] kosmokosmo [*]

  Mne prijde, ze jsou to pomerne tezce vydelane penize.....

  superkarma: 0 14.12.2004, 03:54:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme