Reklama

Období kolem rozvodu není nikdy jednoduché. I když se partneři chtějí (a snaží se) domluvit, vždycky nastanou situace, kdy dochází k hádkám a sporům. A mnohdy to rozvodem nekončí... Co ale rozvodem skončí, je manželství. Víte, co vás po rozvodu čeká?

Teď nemám na mysli žádné rozebírání stavu vaší mysli a duše, s tím se musí každý vypořádat sám a jednotná rada na to neexistuje. Myslím tím praktické věci, které vás po rozvodu čekají.

svatba

Přečtěte si také:

Situace paní Martiny

„Rozvedla jsem se před půl rokem, po delších tahanicích s manželem. Když mi přišlo domů rozhodnutí o rozvodu manželství, byla jsem šťastná. A dál jsem nepřemýšlela, ani jsem ho podrobně nečetla. Teprve po dalších třech měsících mi došlo, že bych si asi měla nechat změnit občanku, když tam mám pořád napsáno, že jsem vdaná.

Tak jsem si zašla na úřad. Paní tam byla nepříjemná, říkala, že jsem měla přijít hned. Ale nakonec jsem platila jen normální poplatek, žádnou pokutu jsem nedostala.“

Ve většině případů to takhle skončí. Ale pozor, mohli byste dopadnout i hůř! Tím, že si nenecháte změnit údaje v občanském průkaze, se totiž dopouštíte přestupku podle § 16a zákona o občanských průkazech a může vám být uložena pokuta až do 10 tisíc korun.

„Občan se dopustí přestupku tím, že c) nepožádá o vydání nového občanského průkazu ve lhůtě do 15 pracovních dnů:

po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o rozvodu manželství nebo po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o zrušení partnerství.

(Předpis č. 328/1999 Sb., Zákon o občanských průkazech)

Jednoduchá výměna

O změnu údajů v občanském průkaze tedy musíte zažádat do 15 dnů ode dne, kdy nabude právní moci rozhodnutí o rozvedení manželství. Pak vám občanku vymění zdarma. Jinak je to za poplatek (v lepším případě). Nepotřebujete s sebou nic kromě starého občanského průkazu a rozhodnutí soudu. Nový občanský průkaz bude hotový přibližně za tři týdny.

Do nových občanských průkazů se nyní nemusí uvádět rodinný stav - v případě, že ho tam nemáte uvedený, po rozvodu nemusíte žádat o nový občanský průkaz (pokud nezměníte příjmení).

Změna příjmení

Podle nového Občanského zákoníku, který začal platit 1. 1. 2014, mají rozvedení manželé možnost přijmout zpět své dřívější příjmení, a to do šesti měsíců po rozvodu (dříve to byl jeden měsíc). Pokud si jeden z manželů připojil po svatbě manželovo příjmení ke svému, může přijmout zpět to, které měl před uzavřením manželství.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Další články v magazínu: