Zdraví

Co cvičit, když máme nadváhu

V každém časopise najdete stovky rad, jak se začít hýbat, abyste zhubly. Vychrtlé modelky předvádějí na fotografiích cviky, kde si dávají nohu až za hlavu, což rozhodně nikdo nezacvičí, zvlášť ne po dvacetileté pauze od poslední hodiny tělocviku. Neposmívám se, prostě je to fakt. Ale Žena-in.cz vám dnes poradí, jak do toho fitness světa vklouznout a následně zapadnout.

Znáte to, stalo se to mnohým z nás. Po škole jsme nastoupily do práce, kde trávily více času, než bylo zdrávo. Pak se narodily děti a přibyly starosti. Postupně jsme odsekávaly koníčky, do kterých spadaly třeba i hodiny cvičení, na které jsme dřív chodily s kamarádkou. Dny se změnily v maraton v domácnosti, který ovšem neměl se zdravým pohybem nic společného.

 • Dojídání jídel, ochutnávání při vaření a „uzobávání“ čehokoliv večer u televize, když byl konečně klid a vy na pokraji vyčerpání měla pár minut pro sebe, přinesly brzy své ovoce, resp. tukové polštářky.

A pokud jste doma zůstala s více dětmi a své pracovní kariéře dala na čas sbohem, kolikrát jste si v pohodlném domácím oděvu ani nevšimla, že v pase už nemáte tolik, co dřív. Přesně takto to popisuje v článku Tloustnoucí a hubnoucí hvězda Kirstie Alley: Pozor, ať neskončíte jako ona! známá herečka, která NAJEDNOU (a tak nějak nepozorovaně) nabrala 50 kg!

sport

Stejně tak se vám může v této situaci stát, že si jednoho krásného dne stoupnete na váhu a ručička ukazuje číslo, z kterého se vám udělá zle. A začíná boj. Často bohužel bez prvotního plánu, který je pro úspěch nutný.

 • Dnes si tu nebudeme povídat o tom, jak je špatně omezit přísun kalorií a hladovět, ale zaměříme se - jak titulek slibuje - na pohyb.

Pokud se totiž rozhodnete začít hýbat po pár letech a v těle, v kterém nejste spokojeny, přidá se nepřítel číslo jedna - strach, že se mi ostatní - dokonalé a fyzicky zdatné bytosti - budou posmívat. A upřímně - často tomu tak skutečně je.

„Pamatuji si ten den do posledního detailu,“ říká pětatřicetiletá Markéta, která nabrala během mateřské dovolené hodně přes dvacet kilo. „Vešla jsem do tělocvičny a všechny pohledy se nasměrovaly na mě. Jedna štíhlá blondýnka v první řadě se dokonce zasmála a otočila hlavu ke svým spojenkyním, aby se pobavily na můj účet. Hodinu jsem doslova protrpěla a už se tam nevrátila. Vím, že si myslíte, že jsem slaboch, ale prostě jsem na to neměla.“

Jak to udělat, aby naše sebevědomí nedostávalo na zadek a zapadly jsme co nejdříve do prostředí, v kterém chceme vybojovat zpět svou původní váhu?

Jsou ženy, které s tím nemají problém. Klidně vpochodují do skupiny „vystajlovaných Bárbín“ v teplákách a dlouhém triku, které má zakrýt jejich prostorovou výraznost, a lekci cvičení vytěží do poslední chvilky. Pokud patříte mezi ně, tak vám gratuluji a asi klikněte na jiný článek (smích).

A pak je tu druhá skupina žen, která to má tak nějak těžší. Mezi ně patří i Markéta, o které již byla řeč. Zrcadlu se vyhýbá i ve svém bytě, k vodě v plavkách raději nechodí vůbec a představa, že by měla znova vejít do chrámu tělesné kondice, kde jsou všichni zřejmě polobohy, se jí jevila dlouho jako velmi nereálná.

Rady typu „povzneste se nad to a nezajímejte se o to, co si o vás myslí ostatní“ zní sice na první pohled motivačně, ale jedna věc je, jak to vypadá napsáno na papíře, a druhá věc je to udělat. „Stokrát jsem si mohla opakovat, že ty ženy vlastně neznám, že jsou mi ukradené, ale nedokázala jsem to rozumově překonat. A věřím, že nejsem jediná, komu by to vadilo!“

Ano, když najdete dobrou kamarádku, která vás provede prvním „vnořením“ a bude vám dělat „duchovního ochránce“, abyste situaci lépe ustála, tak možná. Ale i když jste na svůj boj úplně sama, nevzdávejte to.

Markéta byla silná a logicky uvažující žena, jež se rozhodla situaci řešit a ne sedět v koutě.

Bojový plán, s kterým uspěla i Markéta:

Chůze

Pokud se stydíte cvičit mezi lidmi, tak se pohybujte prostě sama. Začněte obyčejnou chůzí. Rada, která vypadá, že nestojí za nic, protože každý přece chodí, dokáže při pravidelné aplikaci divy! Zkuste do svého dne zařadit třikrát denně deset minut svižné chůze. Ráno do práce, v poledne na oběd, nebo klidně po schodech ve firmě, kde pracujete. A večer z práce domů. Aspoň část cesty. O chůzi jsme podrobně psali zde.

Začala jsem chodit ráno do práce a odpoledne zpět,“ prozrazuje Markéta, která jen díky této činnosti zhubla za necelé tři měsíce pět kilo. „Cesta mi zabere asi 15 minut - z toho pět minut do kopce (cestou tam) a výsledek mě opravdu překvapil. Vím, že nevypadá jako nějaká velká výhra, ale těch pět kilo, které jsem najednou neměla, mě úžasně nakoplo a dodalo sebevědomí, že to dokážu“.

Nordic walking

Připadá vám obyčejná chůze i tak málo efektivní? Budiž. Zkuste přidat speciální trekingové hole a zapojit více i horní část těla. Nordic walking, jak se odborně jmenuje sport, jenž k nám dorazil ze severských zemí a velmi rychle zdomácněl, má své příznivce ve všech věkových kategoriích. „Přes internet jsem si našla skupinu, která se o víkendu pravidelně vydávala na vycházky,“ vypráví Markéta. „Byla jsem sice nejmladší, ale tentokrát mi odlišnost nevadila,“ směje se. Do party skvěle zapadla a za čas vychodila dalších pět kilo, které ji tížily.

Cvičení ve vodě

Právě díky zmíněné partě lidí Markéta zjistila, že v místním bazénu probíhají lekce cvičení ve vodě. A protože její nové kamarádky tam chodily, odvážila se udělat to, čemu nevěřila ani v nejbujnějších snech. Oblékla plavky a vstoupila mezi lidi. Malý krok pro lidstvo, ale velký pro Markétu. „Bylo to úžasné,“ říká s odstupem sympatická maminka, kterou cvičení ve vodě nadchlo a dokonce jí pomohlo zmírnit bolesti zad. O tomto cvičení více zde.

Cvičení s osobním trenérem

Posledních deset kilo se Markéty drželo zuby nehty. Už se téměř smířila s tím, že si je ponechá, že už to není tak zlé, když přišla nabídka na lepší práci. Při pohovoru jí ovšem naznačili, že si velmi váží jejích profesních znalostí, ale že v jejich firmě, ehm, jak jen to říct, požadují více reprezentativní typ...

Markéta tuto informaci nejdřív obrečela, ale pak se pustila do nového boje. Domluvila si lekce s osobním trenérem, který jí také upravil jídelníček, a nyní je téměř na své původní váze před mateřstvím.

A jsem navíc mnohem spokojenější,“ říká žena, která vysněnou práci sice nedostala, ale věří, že se nějaká nabídka zase objeví. „Naučila jsem se o sobě hodně věcí, poznala spousta skvělých lidí a díky pravidelnému cvičení mám asi lepší postavu než tehdy. A co bych poradila ostatním? Napadá mě jen otřepaná fráze, že kdo chce, tak to dokáže.“

Užitečné tipy pro hubnoucí

www.stob.cz

STob OBezitě pořádá kurzy pro všechny, kteří chtějí zhubnout, nebo si jen zacvičit a necítit se v tělocvičně jako bílá vrána. Rozhovor s jeho zakladatelkou zde.

www.kaloricketabulky.cz

Aplikace, do které si můžete zapisovat, co vše během dne sníte, a mít tak pod kontrolou příjem kalorií. Řada uživatelů tvrdí, že jen tato kontrola jídelníčku přispěla ke značnému úbytku váhy a motivaci se více hýbat.

A co vy? Bojovaly jste někdy s nadbytečnými kilogramy? A jak?

Autorka článku provozuje specializovaný serverwww.aerobic.cz s databází trenérů a instruktorů.

   
12.02.2014 - Hubněte - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [21] Sluníčko sedmitečné [*]

  Podívejte se na sportovní potřeby a třeba vás něco napadne, co by vás mohlo bavit. Je tu spoustu sportu a k němu i vhodné náčiní.

  superkarma: 0 29.10.2015, 10:22:14
 2. [20] Marika11 [*]

  odborné rady ako schudnúť nájdete aj na tejto stránke ja sa toho držím a zatiaľ vyhrávam :)

  superkarma: 0 27.03.2015, 09:18:25
 3. [19] tyth [*]

  Já se z největší nadváhy dostala pomocí Obethinu, 4 kg dole jsem měla za měsíc používání a díky němu jsem se naučila jíst malé porce! :))

  superkarma: 0 22.03.2014, 20:41:44
 4. avatar
  [18] simpina [*]

  Jídlo je droga a marně s ní bojuji :-)

  superkarma: 0 03.03.2014, 12:13:32
 5. avatar
  [17] Motiva [*]

  Bavila jsem se kdysi na tohle téma se známým doktorem, říkala jsem mu, dokázala jsem přestat kouřit, tak jak je možné, že neumím natrvalo zhubnout, a tvrdil mi, že závislost na jídle je mnohem komplikovanější a je těžší se ho natrvalo vzdát.

  superkarma: 0 16.02.2014, 21:36:49
 6. avatar
  [16] Eva_CZ [*]

  peetrax — #15 ja jsem se tak dlouho trapila s nabranymi osmi kily, az jsem se prihlasila do Weight Watchers, i kdyz VIM. Vedla jsem v Cesku kurzy hubnuti. Ale jako kazdej potrebuji nejen vedet, ale i delat a k tomu je podpora neocenitelna. Takze kila jedou dolu. Sml22 V tom STOBU se clovek o jidle spoustu veci nauci. Naucej ho hybat se, dostane zaklady mirnouckyho aerobiku. Nauci se kroky. Hubne se tam okolo 10 kg/3 mesice. A je tam vetsinou prdel. Sml57

  superkarma: 0 12.02.2014, 19:24:48
 7. avatar
  [15] peetrax [*]

  Eva_Fl — #13 jo, Evo, do kamene tesat! 

  Stranky STOB jsou dobry. Tady se tlusti stydi - i schazet se s tema, co jsou na tom stejne, neco o tom vim. No ale makam na sobe. Pomalu, ale jiste.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #16
  superkarma: 0 12.02.2014, 19:02:40
 8. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  A lidi taky proste NEVI! Ze vsech stran utoci nablbany reklamy o silene zdravejch musli a podobnych shitech, ze je to samej zasranej cukr uz nikdo nerekne, ze by se jich mel snist mac. malej salek uz vubec ne atd. Proto fakt nerozumim tomu, ze jsou lidi se svym trapenim sami a nehledaji nejakou bud svepomocnou, nebo odborne vedenou skupinu. V Cesku asi zatim neni nic lepsiho nez STOB, no ale lepsi nez nic. Sml80

  superkarma: 0 12.02.2014, 16:35:12
 9. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Francaise — #12 ale ono to se zavislosti tak jednoduchy neni, trosku o tom vim, byla jsem temer 20 let v tezky alko-toxi.... A vedela jsem, ze uplne staci abstinovat - tak proc mi to kurna neslo? A proc to jde ted? Na jare oslavim 20 let.... On je nekdy ten prvni krok strasne tezky. V lecebnach je joga soucasti terapie, takze podle tebe by vlastne kazdej, kdo absolvuje, mel zakonite abstinovat. Ale ono to tak nefunguje. Sml23 Pani byla mozna takovej smutnej klaun, usmevc navenek a velke trapeni uvnitr. A tak zrala.

  1. na komentář reaguje peetrax — #15
  superkarma: 1 12.02.2014, 16:31:16
 10. avatar
  [12] Francaise [*]

  Eva_Fl — #11 Já bych to zase tak nedramatizovala. Jasně, že nadváha je o psychice, ale také  nepřejídání a ochotě něco dělat. Nedávno jsem se na dovolené setkala s obézní ženou, která byla sice samá sranda, ale přátelé, co ta snědla..., no řeknu to rovnou - sežrala, mně stačí třetina!

  Pokud už si někdo uvědomuje, že je jeho problém psychický, nejlepší je (podle mých zkušeností) nasadit intenzivní jógu (případně si vypomoct kineziologií), což člověka zklidní - to je základ, a pak začít pracovat na jídelníčku a pohybu. To ale není cesta pro pohodlné.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #13
  superkarma: 0 12.02.2014, 15:24:06
 11. avatar
  [11] Eva_CZ [*]

  My, Cesi, hodne soudime a malo meteme pred vlastnim prahem. Kratce po prijezdu sem jsem zacala behat s jednou uzasnou zenskou od nas ze ctvrti. Padlo 5.30 rano a Paula uz cekala na rohu ulice. Jednou takhle behame a potkaly jsme hodne vypapane dite s jeho hodne vypapanou mamou a ja jsem prednesla poznamku, jak jsou vyzrani. Paula se zastavila a rekla mi : Evo, tohle nebylo vubec hezke. To se nerika. Ja si od te doby davam kurna pozor na to, co v tomto ohledu vypustim z huby. Protoze jsem od te doby mimo jine o nadvaze a obezite hodne nastudovala uz VIM, ze je to mnohdy dusledek neceho spatneho v psychice cloveka. Zavislost na jidle, jako kazda jina zavislost, se stejnymi zmenami na mozku, jako zavislost treba na alkoholu. Ze mraky tech tlustych prosli necim hodne stresujicim a to jidlo je jejich spatna naplast na jejich dusevni bolest.

  1. na komentář reaguje Francaise — #12
  superkarma: 1 12.02.2014, 14:53:05
 12. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Marcela Macáková — #9 Kdo hledá, najde Sml16Sml22 Pro mě je čtyřicítka a po ten nejhezčí věk.

  superkarma: 1 12.02.2014, 10:44:48
 13. [9] Marcela Macáková [*]

  Suzanne — #8 Přesně tak, je to v hlavě a do ní nikdo druhému nevidí. Jsem ráda, že čtyřicítka pro vás byla pozitivní. Také to tak zkouším brát :-)

  1. na komentář reaguje Suzanne — #10
  superkarma: 0 12.02.2014, 10:30:31
 14. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Marcela Macáková — #5 Asi jo, člověk to řeší v sobě Sml22 Já se ve třiceti taky neodhodlala, protože jsem si připadala méněcenná. Až před čtyřicítkou jsem začala být opravdu vnitřně spokojená a pouštím se s radostí do čehokoli Sml30

  A smekám před každým, kdo se do toho pustí, už proto, že to vůbec není jednoduché. Sml67

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #9
  superkarma: 0 12.02.2014, 10:20:22
 15. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Eva_Fl — #2 margot — #3 Chodím do "fabriky", do jednoho z největších fitek v Praze. Je tam spousta namakanců a mladých slečen. Ale zároveň tam potkáte otylého pána středního věku, jak odhodlaně funí na páse, důchodkyni s jednou nohou kratší, starší oplácanou dámu, holku s protézou místo nohy, zkrátka kohokoli. I na aerobic chodí mladé, staré, tlusté i tenké, choreografický dance aerobic, na který chodím já, se přímo vyznačuje tím, že neznalá nová cvičenka se tam vždycky motá jako vítr v bedně. Nikdy, opravdu nikdy jsem nezažila, že by někdo někoho pozoroval (maximálně já se svými altruistickými sklony, když to někomu nejde, při pauzičce na pití řeknu, že tu nohu má vést předem a ne zadem apod.). Nezažila jsem ani, že by se někdo někomu smál. Ale s čím jsem se setkala, že mladí kluci mluvili o tom, že mají respekt k lidem, kteří se přes svá kila, věk, či zdravotní stav rozhodnou něco dělat. Sml22Sml67

  superkarma: 0 12.02.2014, 10:17:03
 16. avatar
  [6] kuželka [*]

  Zažila jsem příhodu opačnou:

  O dlouhatánské pauze (v řádu desetiletí) jsem se vrátila do tělocvičny, když se mi podařilo radikálně zhubnout. Při vstupu si mých 48 kilo obhlédlo s despektem přítomné dámy o váze dvojnásobné. Mé sebevědomí ještě trochu stouplo... Hm, jen do chvíle, kdy jsme začaly cvičit. Zatímco ostatním břišní svaly fungovaly Sml52 já jsem se zmítala na podložce jak čerstvě vyvržený vorvaň. To byla ostuda!

  superkarma: 0 12.02.2014, 09:41:40
 17. [5] Marcela Macáková [*]

  Eva_Fl — #2

  Děkuji za názor a je to přesně jak píšete - také si nemyslím, že by se nějaké žena měla cítit méněcenná. A ani s tím výsměchem bych to neviděla tak horké, i když takové případy skutečně jsou, ale jde o to se vžít do někoho, kdo s tou představou bojuje a myslí jen na jedno: Mám nadváhu a cítím se nemotorně, zkrátka nepatřičně. To vám pak skutečně přijde, že se dívají všichni jen a jen na vás, že prostě ty pohledy přitahujete, což je v podstatě pravda. Pracovala jsem s ženami, které to hodně řešily, a věřte, že jejich sebevědomí bylo často skutečně na nule. A nejde jen o fitka a nadváhu. Stačí si vzpomenout, jak se člověk může cítit mizerně, když někam přijde jako nový a už jen tím vybočuje. Přeji pěkné dny a ať vám pozitivní naladění vydrží.  

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  superkarma: 0 12.02.2014, 09:14:20
 18. [4] Marcela Macáková [*]

  margot — #1 Děkuji a pěkný den.

  superkarma: 0 12.02.2014, 09:04:27
 19. avatar
  [3] margot [*]

  Eva_Fl — #2 každý článek přeci musí začínat tím, jak se při cvičení lidi děsně pozorují a řeší, případně aspoň o tom, jak se tam chlapi chlubí a předvádějí, či jak děsně to fitko smrdí potem...Sml80 v reálu jsem se s tím taky nikdy nesetkala - považuji to za urban legendu, aby se měla část lidu/žen na co vymlouvat, když selže/necvičí/nemá disciplínuSml57

  1. na komentář reaguje Suzanne — #7
  superkarma: 0 12.02.2014, 07:54:56
 20. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Ja jsem v Praze chodila do docela hogo fogo fitka, ale nezazila jsem, ze by se tam nekdo nekomu vysmival, ani to nebyla prehlidka toho nej znackoveho obleceni, chodily tam zeny ruzneho veku i postavy a nemyslim, ze by se nektera mela citit menecenna. S tim jsem se fakt nesetkala. Sml23

  Tady? Ve fitku jsou lide od cca 16ti do 90ti. I starici s choditky, babinky o holi, maji sve trenery a cvici, na co jim jeste sily staci. Postavy tady nikdo neresi, na jogu se mnou chodi tlusty i tenky, mlady i stary. Sml80

  1. na komentář reaguje margot — #3
  2. na komentář reaguje Marcela Macáková — #5
  3. na komentář reaguje Suzanne — #7
  superkarma: 0 12.02.2014, 05:03:15
 21. avatar
  [1] margot [*]

  ano, kdo opravdu chce, tak to dokážeSml67

  a pěkný článek Krutá pravda o pole dance z poslední doby, pobavil Sml16

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #4
  superkarma: 0 12.02.2014, 00:08:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme