Bulvár

Co čtete?

 
Vzpomenete si na první knížku, kterou jste přečetli? Já ano, vedle povinného Malého Bobše to byl Král Vlků, a celou knížku jsem přečetla při baterce pod peřinou, protože mi otec zakázal večer svítit.
Jakou knihu jste četli jako první?

Přečtu i bobkové listy
Mám knihovnu, kterou doposud nevím, kam v novém bydlišti umístíme, ale trvám na tom, že ji musím mít. Zdědila jsem hodně knih po babičce a prakticky to bylo to jediné, o co jsem z dědictví stála. Naštěstí se po ní vyjma maminky nikdo výrazně nesápal a s mamkou jsme se rozdělily. Vlastním takové poklady, jako je vydání Babičky z roku 1901, romány L. A. Čarské a mnoho dalších, na které jsem neuvěřitelně hrdá. Znám ale i lidi, kteří za celý život nepřečetli jedinou knihu. Neumím si to představit. Osobně přečtu i bobkové listy.

Ke knihám se vracíme
Ten, kdo má ke knize kladný vztah, mi jistě dá za pravdu, že některá díla se dají číst i několikrát. Vždy se jedná o mluvené slovo, které člověk vyhledá a ke kterému se vrací. Například Jako zabít ptáčka od Harpera Lee  jsem doposud četla čtyřikrát, a je toho víc. Možná je to obdobím, situací, ve které se člověk nachází, kdy jde a vyhledá přítele v podobě knihy. Hledáme odpovědi na otázky, které právě zaměstnávají naši mysl, nebo potřebujeme návod, jak se k nějaké věci postavit. A na to jsou všechny filmy krátké. Čtete knihy vícekrát? Které to byly?

Nechávají v nás otisk leckdy na celý život
Některé knihy nám po přečtení dokáží nejen rozšířit obzor, ale dokonce nám do jisté míry změní život, pohled na něj i na druhé. Často najdeme takovou podobnost, že nám kniha přímo ukáže cestu. Například takový Don Quijote de la Mancha je přímo ideální pomocník a po jeho přečtení mi došlo, proč mi maminka do věnování napsala: Až dočteš, mnohé pochopíš. 

A není to jen statečný bojovník s větrnými mlýny a jeho sen o krásné Dulcinee, kdo má navždy místo v srdci nejednoho člověka.

Jmenovala i doporučila bych díla jako Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoodyové, Egypťan Sinuhet (Mika Waltari), snad všechny tituly Betty McDonaldové, jejíž životní filozofie je ukázkovým návodem, jak v těžkých chvílích neztratit humor i víru (dodnes potkávám přímé potomky sestry „Žulové oko“).  
Za všechny knižní kamarády zmíním ještě například knihu Jitro kouzelníků (
Jacquese Bergiera, Louise Pauwelse), kterou jsem četla na etapy a často jsem stránku musela číst dvakrát, abych pochopila, nebo třeba dílo Muž se srdcem kovboje od Jacka Schaefera, kdy jsem tak brečela, že to vypadalo, jako by zesnulý „muž se srdcem střelce“ byl můj příbuzný. :-)
Každý příběh, každá myšlenka dobré knihy člověka provází jako zkušenost. Některé z nich dokonce mnohdy citujeme, nebo se stanou součástí naší životní filozofie.
Které knihy se zapsaly do srdce vám a proč?

Pomohou i s výchovou
Když asi před třemi lety přišla moje prostřední dcera s modelem „Jsem nácek“ a s vyholenou hlavou, šla jsem a sehnala Deník Anny Frankové. Po několika dnech přišla a přes slzy jako hrachy pravila „Mami, já jsem takový pako.“ A bylo po náckovi. Abych se vyhnula i jiným nebezpečným zálibám, doporučila jsem dcerám rovněž My děti ze stanice ZOO. Velmi efektivní.  
Co čte právě vaše dítě?

Čas je, jen si ho najít
Hodně lidí dnes namítne, že přes všechno podnikání, porady a kvanta hodin strávených v práci přijdou domů zbití jako psi a do postele padnou jako špalek. Maximálně se na toaletě dostanou k dennímu tisku. To je ale veliká škoda. Co třeba o příštím víkendu na chatě vlézt na verandu, nohy si přirýt dekou a vzít si do ruky pěknou knihu, například některý z mnoha skvělých příběhů soudce Ti, či cokoli od Raymonda A. Moodyho? 
Štípání dřeva, zahrádka nebo upevnění okapu přece hodinku počká…

Co jste četli jako první knihu?
Která je tou, na kterou nezapomenete?
A co čtete teď?

V redakci se evidentně čte hodně, tady jsou odpovědi na naše tři otázky:

Pavel
První, kterou jsem vnímal tak nějak víc, byla asi O letadélku Káněti, nebo tak nějak se jmenovala...:)
Mám hned dvě: Forrest Gump od Winstona Grooma a ještě Robert Fulghum - Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce.
Teď čtu Obchodníka se smrtí, autorem je Hugh Laurie, napsal ho ještě před tím, než se stal slavným doktorem Housem. 

Klára
Byly to pohádky. První jsem přečetla Jezinky (jak dloubaly oči)..:)
Ráda se vracím ke knížkám od Hitchcocka - bylo to několik knížek ve slovenštině - Traja patraci a zajikavy papagaj, Traja patraci a tajuplnny ostrov, Traja patraci a zelené strašidlo...
Byli to tři náctiletí kluci, co měli „detektivní kancelář" a řešili záhady, i vraždy. Bylo to napínavé a strašidelné. Četla jsem to v pubertě a prožívala to s nimi.
Zrovna čtu detektivky Agathy Christie, Irenu Douskovou - Oněgin byl Rusák, a Pohádkáře od Barbary Nesvadbové.

Radek
První byla Honzíkova cesta.
Nezapomenu na Pána prstenů - Tolkien.
A právě teď čtu Román pro muže od Viewegha.

  

Honza
Honzíkova cesta, to byla s mým jménem povinnost...
Rád vzpomínám na hodně knih a rád se k nim vracím. Teď si například vybavuju, jak jsem v patnácti nechtěl ani do školy, protože jsem louskal Čachtickou paní od Jožo Nižnanského, naposledy mě nadchly třeba Mandaríni nebo Dvojí pohlaví od Simone de Beauvoir.
Teď mám rozečtené Intelektuály od Paula Jonsona a Byla jsem ženou slavného muže od Boženy Neumannové (exmanželky S. K. Neumanna)...
Kuba

1) Polámal se mraveneček
2) Saturnin, Hobit, svoje články, anebo věci, ke kterým dělám ilustrace.
3) Teď zrovna čtu fantasy román Otvírač cest.

 

Lukáš
První? To už nevím, ale nějaká dětská to byla.
Celine - Smrt na úvěr. Na tu nezapomenu.
Bašó - Úzká stezka do vnitrozemí. Je to zajímavé čtení.

  

Kačenka           
První byl určitě Špalíček... ten jsem milovala taky proto, že voněl po cukrkandlu. :-)
Nezapomenu jich hodně... ale za všechny uvedu snad ty nejoblíbenější „vracečky"... Spolčení hlupců, Svět podle Garpa, Egypťan Sinuhet, V melounovém cukru, Filozofie tváří v tvář zániku, Rašómon.
Teď čtu: B. Vian - Naplivu na vaše hroby, Tři zlaté klíče - P. Sís a Brida - P. Coelho.

Co čtete v tuhle dobu vy? Je nějaký titul, který byste doporučili? Máte oblíbený žánr, který vyhledáváte?

 

   
13.10.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [108] Maureen [*]

  Jak Míša píše, že by přečetla i bobkový list - moje mamča to u mě nazvala trošku peprněji, že kdyby mělo h... písmenka, tak se na něj vrhnu taky:)
  Knihy miluju! Snad nikdy se mi nestalo, že bych neměla nějakou rozečtenou...
  Moje první přečtená byla Kvak a Žbluňk jsou kamarádi - taková ptákovina o dvou žábách:D Ale četla jsem ji snad desetkrát:))
  Další oblíbená z dětských let byla Tulení toulání, kterou jsem uměla nazpaměť a ještě teď si vybavím začátek:D
  V pubertě jsem četla jen dívčí romány, knížky Lenky Lanczové mi pomohly "dospět", ráda se k nim vracím a dokupuji stále nové, takže knihovna už je přeplněná k prasknutí... Ale zase mám všechny:D
  Nepohrdnu ani beletrií, po maturitě jsem udělala atak na antikvariáty a skoupila všechno, co mě při literatuře zaujalo:) Lustiga si nemůžu vynachválit:)
  Nejvíc mě ale zaujala Sophiina volba od Williama Styrona a Fantom od Suzane Kay - vynikající knížky!
  Ráda čtu také fantasy (nejvíc asi od pana Sapkowského, Kulhánka a Pratchetta), psychologické thrillery (R.Cook, P.James) a sem tam si střihnu nějakou tu literaturu faktu o holocaustu....
  Naučila jsem číst i přítele, který dříve na knížku tak maximálně sáhl, když na něj spadla z poličky, teď teda moc nečte, ale kdyby měl čas, tak by ležel v písmenkách stejně jako já:)
  Děti zatím nemáme, ale doufám, že se v tomhle "pomamí" :))

  superkarma: 0 11.11.2008, 09:08:32
 2. avatar
  [107] Meander [*]

  Přišla mi knížka Hodně smíchu a pár slz, je to o Betty MacDonald od její kamarádky. A nedá se to číst

  superkarma: 0 15.10.2008, 12:07:14
 3. [106] Maurice. [*]

  Momentálně English Passengers od Matthewa Kneala, doporučuji. Na první knížku si nepamatuji, ale vzpomínám si, když jsem si kdysi jako dítě vzal na nějaký ozdravný pobyt v Jugoslávii jenom jednu knížku, povídky o chovu holubů z prostředí současné ruské mládeže, kterou mi sebou vrazila má babička, a pak jsem ji tam musel číst pořád dokola. Stihl jsem to za ten měsíc asi pětadvacetkrát, a to jsem si ji ještě šetřil. Brrrr, dodnes se mi z toho ježí chlupy.

  superkarma: 0 15.10.2008, 10:51:56
 4. avatar
  [105] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Mně obecně nevyhovujou ženské autorky. Takový ten "ženský nadhled" mi přijde hrozně slepičí.

  superkarma: 0 14.10.2008, 10:28:20
 5. avatar
  [104] Eva_CZ [*]

  tyrkys: Betty jsem predcitala vsem svym manzelum, milencum i synum.
  Neni to o veku, poprve jsem ji cetla, kdyz mi bylo asi 12 let. Ja nechapu, ze ji nekdo nema rad.

  superkarma: 0 14.10.2008, 01:16:01
 6. avatar
  [103] sanvean [*]

  Momentálně čtu Bereme, co je od Věry Noskové a sem tam něco z trilogie Záhady Kladenska, Slánska a okolí. Tuhle jsem se dočetla, že v domě, kam občas zajdu kočce pro pamlsky, vyrůstal sériový vrah Václav Mrázek

  superkarma: 0 13.10.2008, 21:49:11
 7. avatar
  [102] tyrkys [*]

  evelyn: Nepamatuju se, která byla první. Jen vím, že mi cca v pěti, šesti četla máma úryvky z Betty MacDonald. Hrozně mě to bavilo, ač jsem už četla sama. Pak už jsem četla všechno, co se doma našlo, zejména druhé řady knih .

  superkarma: 0 13.10.2008, 21:07:58
 8. avatar
  [101] risina [*]

  evelyn: Jsem stará asi jako ty a má první knížka byla Veverka Zrzečka - o Vánocách v 1. třídě .

  superkarma: 0 13.10.2008, 20:50:13
 9. avatar
  [99] evelyn [*]

  aja22: idiska: no jo, vy jste pulci

  superkarma: 0 13.10.2008, 19:22:20
 10. avatar
  [98] evelyn [*]

  Jeremi: no jo, ja zapomnela, ze tu jsou podstatne mladsi, ze si to mozna pamatujou

  superkarma: 0 13.10.2008, 19:21:08
 11. avatar
  [97] idiska [*]

  ten první smajlík měl být

  superkarma: 0 13.10.2008, 19:08:18
 12. avatar
  [96] idiska [*]

  evelyn: no já si pamatuju první knížku, kterou jsem přečetla celou úplně sama ...bylo to ve 3.třídě, kdy jsem dostala neštovice, nudila jsem se doma, tak mi mamka koupila Alenčinu čítanku od Petišky...ale jinak určo byly i nějaké knížky dřív, ale ty mi četla mamka...jsem byla asi líná na to, abych si je četla sama

  superkarma: 0 13.10.2008, 19:06:31
 13. [94] Pavla_b [*]

  michaela.kudlackova: joo, Opilý prales taky moje oblíbená četba

  superkarma: 0 13.10.2008, 18:23:52
 14. avatar
  [93] grizzly [*]

  a.... 91: Jo to souhlasí, vše najedno kopyto, ale pokaždé trochu jinak. Nemyslím, že bych to četl více než 2x. Má zajímavou myšlenku a tu neustále opakuje. Ta myšlenka mi příjde zajímavá a pro mnoho lidí důležitá. Třeba proto to popsal tolikrát.

  superkarma: 0 13.10.2008, 18:14:18
 15. avatar
  [92] Jeremi [*]

  evelyn: A co Ti na tom přijde tak k neuvěření?

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:51:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [91] a.... [*]

  grizzly: A jak se ti líbí Bach? Já jsem ho před pár lety přečetla celýho a měla jsem z něj takové rozporuplné pocity. Bez výhrad se mi líbil jen Racek, ostatní věci mi přišly příliš křečovitě pozérské variace na jednu strunu, poněkud hraná hloubka, přehnaně akcentovaná osudovost... No tenkrát tak nějak ladily s mým duševním rozpoložením, ale tomuto typu literatury se už nemám v úmyslu vracet

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:35:09
 2. avatar
  [90] Kassy [*]

  Moje první knížky byly Ferdův slabikář, z kterého jsem se naučila číst, a Diogenes v sudu. To bylo ještě něž jsem šla do školy a od té doby čtu o sto šest Pořád mám rozečtenou nějakou knížku a když ji dočtu a nemám doma v zásobě další, jistí to Ikarie a druhý den běžím do knihovny.
  Nikdy nezapomenu na Tolkiena, Asimova a pak na Stébla trávy od Walta Whitmana. To byla jediná poezie, která se mi opravdu líbila.
  Teď zrovna čtu Kaplického Kladivo na čarodějnice. A ve frontě čeká Jenny Nowak
  Nejvíc čtu fantasy a sci-fi a historické romány, ale i jiné věci. Nečtu detektivky, ty mě nějak neberou.

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:26:36
 3. avatar
  [89] grizzly [*]

  První knihy: Prokletí básníci, potom Malý Bobeš, Andersenovy "pohádky", Honzíkova cesta, Vše od J. Verna.
  Nyní čtu Bach, Iluze ..., Coel Poutník....,
  Doporučuji, nevím kdo to napsal, ale je to taky dobrý jmenuje se to Bible.
  Oblíbený žánr, podle nálady. V poslední době filosofické romány těch co hledají.

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:21:42
 4. avatar
  [88] jazuzinka [*]

  miluji taťku Ketleho to je životní směr
  zrovna čtu fantasy od Anne McCafrey. její cyklus Drakenů z Pernu je nedostižný.... jo a ještě mám moooc ráda knížky od Garta Nixe - Sabriel, Lirael a Abhorsenku

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:19:44
 5. avatar
  [87] evelyn [*]

  fakt s nekdo pamatuje svou prvni knizku? Ted treti dil trilogie Stieaga Larssona Millenium. Bylo mi doporuceno v praci a nebyla jsem zklamana

  superkarma: 0 13.10.2008, 17:19:00
 6. avatar
  [86] monacha [*]

  Tak a ted si jdu znovu precist Zert

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:47:34
 7. avatar
  [85] Olinka01 [*]

  Doporučuju Saroyana, můj favorit od něj je Tracyho tygr:o) Svět podle Garpa taky skvělý, spousta knih od Coelha, již zmíněný Gordon a desítky dalších Miluju knížky.

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:46:52
 8. avatar
  [84] Olinka01 [*]

  Teď čtu poslední část trilogie od Noaha Gordona. Je to o lékařském klanu ve 12.století, v 19. a v současnosti. Zprvu jsem k nim neměla důvěru kvůli dementní laciné grafice přebalu,ale nenechte se zastrašit

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:42:42
 9. avatar
  [83] agail [*]

  Petunie: tak to jsme na tom stejně. Jenom v mém případě to byl taťka. Bezpečně ho začala štvát věta: "tatínku, čti mně!"

  k anketě
  1) Angus Wilson: Anglosaský postoj
  2) spousty, ale např.: Karel Čapek: Apokryfy
  3) kromě červené knihovny, která mně fakt nebere, všechno

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:36:29
 10. avatar
  [82] Enny [*]

  moje první : Bubáci z Pampelic, Deník kocoura Modroočka, Krása nesmírná a Jezdectví a dostihový sport. Poslední jmenovanou jsem půjčila a už se mi nevrátila
  Teˇčtu detektivky

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:09:36
 11. [81] Rikina [*]

  První knížku si nepamatuji, možná to mohly být pohádky Boženy Němcové. Ale to jen tak odhaduji. Jinak čtu skoro všechno, ale leccos jen jednou. Ad Betty MacDonald - jednoznačně odpůrce. Vejce a já je snad ještě horší blábol než Deník americké manželky, a to je co říct. Co život dal a vzal jsem pak přečetla jen proto, abych zjistila, jestli to náhodou nebude o stupínek lepší - a nebylo.

  superkarma: 0 13.10.2008, 16:02:37
 12. avatar
  [80] Athenais [*]

  Krása nesmírná byla taky moje oblíbená pohádková knížka, a ještě Deník kocoura Modroočka .
  Jinak mám ráda knihy od P. Coelho, poslední co jsem od něj četla byla kniha Jedenáct minut. Naposledy jsem četla knížku Markýza de Sade, Ludvík XIV a jeho ženy, a taky Návrat do Barsaloi od C. Hoffmann.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:55:44
 13. [79] Rikina [*]

  alko: Kir Bulyčov? Ten psal sci-fi pro děti... ale o psu si nic nepamatuji

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:49:22
 14. [78] Tini [*]

  Tak kdysi, jsem cetla opravdu hodne...Miluji cteni! Bohuzel momentalne na to neni tolik casu, taky cely den cucim do PC, takze kdyz prijdu domu docela me boli oci
  Kazdopadne jsem cetla knihy, ktere mi otevrely oci a pomohly pochopit spoustu veci, uz je to davno, takze presne si nevzpominam na nazvy. Ale mam rada knihy o filozofii a esoterice! Taky egyptska tematika se mi libi.
  Knihy ktere si vzpominam, Zivot po zivote aneb metafyzicka zdravoveda, Ja, Egyptan Sinuet....cetla jsem toho tolik, ze se mi tedka velmi tezko vzpomina...mam je ale vsechny doma v CR,
  momentalne mam rozecteneho P.Coelho The Alchymist a chystam se na par knih od Umbera Eca...

  Z detstvi si vzpominam na uzasnou knihu Krasa Nesmirna...

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:44:04
 15. [77] mindulinka [*]

  Pamatuji si na: Odvážná školačka, Květuška a její zahrádka, Pohádky od Drdy a Erbena. Jinak jsem chodila do knihovny a četla a četla skoro pořád. Vždy jsem několik knížek dostala pod stromeček a během vánoc přečetla. Škoda, že už mi je Ježíšek zapomíná kupovat

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:42:47
 16. avatar
  [76] Pentlička [*]

  Betty MacDonaldovou miluju. poprvé jsem ji četla na gymplu a tak jsem se u ní bavila, že jsem uměla některé pasáže přímo nazpaměť. Někdy mi připadalo, že čtu sama o sobě. Vejce a já už se mi tolik nelíbilo jako Co život dal a vzal.
  Takže se řadím mezi milovnice Betty.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:40:44
 17. avatar
  [75] Solei [*]

  jo a první si sice nepamatuju, ale nejlepší z těch prvních byl Rudo Moric Povídala ježčí máma a autora nevím Skořepinka lesní žínka.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:39:04
 18. avatar
  [74] Solei [*]

  v tuto chvíli mám ve svém ipaqu Kedrigerna, až budu mít trochu klidu možná zahrnu něco intelektuálně složitějšího, ale spíš ne. Beru romány, detektivky, červenou knihovnu, cestopisy, encyklopedie... dle nálady a duševního rozpoložení.
  Nejčastěji čtu když jedu z práce a do práce, málo kdy mám čtenářský večer jen pro sebe.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:38:04
 19. avatar
  [73] Milala [*]

  Čtu vlastně,co jsem se naučila číst.Fakt nevím,která knížka byla první,ale asi ve 2.třídě jsem začala číst Káju Maříka a od té doby se asi datuje můj zájem o knihy.Kája taky vede v nejoblíbenějších knihách,čtu ho vlastně s přestávkami dodnes.No potom jsem objevila svět foglarovek.Naštěstí můj otec je vlastnil všechny,takže jsem je mohla číst,i když byly zakázané.Jinak se taky řadím k milovníkům Betty...její knihy mám pořád na nočním stolku.Momentálně čtu od Ivy Hlaváčkové: Lepší pozdě než nikdy.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:22:54
 20. avatar
  [72] alko [*]

  Meander: Tak bohužel . A já se tolik těšila! Tamto byla dětská kniha. Ten Bulgakov je drama a úplně o něčem jiném.

  superkarma: 0 13.10.2008, 15:19:02
 21. avatar
  [71] Radka27 [*]

  A z uvedených v diskusi a ve článku jsem četla cca 85% taktéž. Fakt těžko si vzpomenout v jednu chvíli na všechny přečtené knihy od Bukowskeho, Steinbekcka, Hemingwaye, Remarqua, Exuperyho. A pak na všechny přečtené braky a komerce a záchodovky jako Denník americké manželky, Šifru mistra Leonarda nebo Ďábel nosé Pradu nebo kompletní Barbaru Wood. A krom Báječných let pod psa nemám ráda psaný projev M. Viewegha.

  superkarma: 0 13.10.2008, 14:50:06
 22. avatar
  [70] Radka27 [*]

  Úplně první si nemůžu pamatovat, chodila jsem od druhé třídy do obrovské dětské knihovny a zpočátku jsem tam byla i 4x týdně, protože jsem všech 5 půjčených knížek přečetla velmi rychle. Asi to byly nějaké pohádky. Možná ty z tisíce a jedné noci. Taky mně v dětství bavil Báječný trest, Robinsoun Crusoe, Strnadelovy povídky, Neruda, Ransome, Rudolf, Šmahelová . Co mně minulo jsou Mayovky a Rychlé šípy.
  Momentálně čtu opět Vejce a já, dále němčinu ke státnicím, Jak jsem se mýlil v politice. Co bych doporučila? Z toho načteného množství? Lásku za časů cholery od Marqueze, Modrou sféru od Deavera, Stopařova průvodce po galaxii od Adamse, Alchymistu od Coelha, Průvodce domácností starého mládence od Ó Rourka... rodičům dětí Tajný deník Adriana Molea od Townsendové... Stejně jsem na něco nejlepšího zapomněla

  superkarma: 0 13.10.2008, 14:37:31
 23. [69] Darara [*]

  Jako malá jsem četla Kocoura Mikeše, byla to knížka ještě po mojí mamce. Nedávno jsem dočetla eseje Zdeňka Matějíčka (krásná kniha).Před pár lety mne nadchla kniha Petry Hůlové - Paměť mojí babičce.

  superkarma: 0 13.10.2008, 14:05:38
 24. [68] tornado-lou [*]

  Čírina: ransomovky jsem milovala kdyz mi bylo asi 11 let. :-)

  jinak cetli jste nekdo Imprimatvr Secretvm Veritas.....?
  ja uz na to mam zalusk dlouho, ale jestli je to dobry, tak bych si to nechala az na leden az nebudu mit tolik prace.

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:52:34
 25. avatar
  [67] Petunie [*]

  Moje první knížka byl zcela jistě Slabikář asi v 5 letech, kdy jsem se jednou odpoledne po školce neskutečně nudila a mamka se rozhodla, že mě teda naučí číst, aby se mě zbavila ...číst jsem uměla doslova za chvilku a pak následovala taková čtenářská smršť, že si opravdu, ale opravdu nepamatuju, kterou "skutečnou knihu" jsem vzala do ruky první.

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:50:29
 26. avatar
  [66] malá paní [*]

  První knížkou byli pohádky četla jsem je starší sestře při kterých usnula.Nezapomenu na robinsona crusoe četla jsem ho několikrát.Teď čtu deník komorné od Octave Mirbeau.

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:46:27
 27. avatar
  [65] alko [*]

  Nyotaimori: Sillanpää, Frans Eemil

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:30:51
 28. avatar
  [63] alko [*]

  Meander: Díky! Už jsem si to objednala, za 2 hodiny bych měla vědět jestli to je ono. Zatím je to nejbližší tip, jaký jsem sehnala. Podle toho co jsem našla na internetu se mi to trochu nezdá, ale uvidím.

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:01:52
 29. [62] Čírina [*]

  První kniha, co jsem skutečně sama a celou přečetla, byla Trosečníci z Vlaštovky od Ransoma. Někdy ve druhé třídě. Jinak čtu všechno, co má písmenka, takže jsem se prokousala dětskou knihovnou a tátovými detektivkami a rodokapsy...
  Nějak jsem se nechytala na většinu klasické literatury, fantasy bylo mnohem zábavnější. To se poslední dobou mění, ale Jirásky atd. stále nějak nemusím. Jinak vlastním kompletní Zeměplochu, a dost mě to poznamenalo.
  Poslední knížka, kterou jsem četla, bylo Vřelé díky, Jeevsi! - teda pokud to nebyl Důl Quake od Žambocha.

  superkarma: 0 13.10.2008, 13:01:50
 30. avatar
  [61] Michaela Kudláčková [*]

  Pavla_b: Taky jí mám ráda a zapoměla jsem taky na "Nefalšovanou kočku, Kdopak to mluví, Opilý prales a Doktor od jezera hrochů"

  superkarma: 0 13.10.2008, 12:55:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme