S drobným úšklebkem se chce říct, že redakce by bez elektrického proudu nedělala nic, protože náš internetový deník je na proudu závislý. Ale tušíte správně, že na práci jsem se svých kolegyň neptal...

candle

Život bez elektrického proudu by byl jiný. Jak moc jiný by ale byl pro mé kolegyně v redakci? Právě na to jsem se jich zeptal a dostal jsem skutečně zajímavé odpovědi.

Klára WimmerováKlára Wimmerová (zástupkyně šéfredaktora): Byl by to pro mě skoro „konec světa“

Teď, když nastává podzim, vyvolává ve mně taková představa paniku. Rozhodně nemám prostoduché představy o tom, jak bych odjela někam na chaloupku a vařila nad ohněm v kotlíku buřtguláš... A tomu, kdo je má, se můžu jenom zasmát, anebo mu závidět jeho naivitu. (Už vidím třeba naši milionovou Prahu, jak se celá stěhuje někam „do přírody“ a najde tam všechny zdroje, které potřebuje - jasně! :)) Pro mě by výpadek elektrického proudu znamenal skoro „konec světa“. Už jen když si představím to ráno - zima by byla, protože bychom nemohli topit, čaj bych si neuvařila, vlasy bych si nevyfoukala, vlastně by možná netekla ani voda... do práce bych nepřijela, metrem těžko. A on by ani nebyl důvod sem jezdit - internetový magazín by byl v tu chvíli pohřbený.

Tak nevím - za rodiči na Moravu bych se asi těch 300 kilometrů na kole jet neodhodlala... a stejně, naši už na chalupě dávno nenosí vodu ze studny, mají v ní totiž čerpadlo - samozřejmě na elektřinu. Asi bychom si mohli udělat ohýnek a uvařit na něm všechno, co by zbylo z nefunkční lednice, aby se to aspoň všechno tak rychle nezkazilo... ale to by bylo celé.

Netuším, jestli jsme na výpadek - a na jak dlouhý - elektrického proudu v Praze připravení, ale vlastně to ani nechci vědět. Řekla bych, že někteří lidé, kteří „vědí víc“, připravení jsou, ale rozhodně nevěřím tomu, že by se to nás, obyčejných smrtelníků, nijak nedotklo. Myslím si prostě, že by to byl fatální okamžik, který navíc není nepravděpodobný.

Dana SvobodováDana Haklová (redaktorka): Zatopila bych si v kamnech

Jestli bych dokázala žít bez elektřiny? To víš, že jo, úplně v pohodě. Všechno se bez ní dá zvládnout. Třeba k teplu ji nepotřebuji, zatopím si v kamnech. Ale musela bych se odstěhovat na venkov, v Praze si to představit nedovedu.

Lepší by samozřejmě bylo, vyzkoušet si to nejdřív nanečisto.

Alexandra StuškováSaša Stušková (redaktorka): Chtěla bych žít v době, kdy ještě elektřina nebyla

V dnešní době bych bez elektřiny žít nedokázala, ale kdybych se narodila dřív... Chtěla bych žít v době, kdy elektřina ještě nebyla, líbilo by se mi to a byla bych šťastná.

Co bych tam dělala? Děti bych dělala.

Klára KřížováKlára Křížová (šéfka obchodního): Nedovedu si to představit

Život bez proudu si nedovedu představit. Přitom před 100 lety to bylo samozřejmé. Pamatuji si, když jsem byla malá, topili jsme v pražském bytě kamny na uhlí, teplá voda tepla díky plynové karmě a na chalupě jsme chodili na kadibudku a vodu hřáli na kamnech. Dnes je na elektřině závislé úplně všechno – skoro každý má elektrické čerpadlo vody, ze zahrad zmizely klasické pumpy. V kamnech se topí uhlím jen málokde, většinou máme elektrické nebo kombinované kotle. Jsme denně na internetu, voláme si mobilem, do auta se nenačerpá benzín bez proudu, v nemocnicích také nejde nic bez proudu… myslím, že kdyby najednou proud nebyl, panika by trvala dost dlouho, než by se oprášily postupy k žití, jako měli naši předkové. Doufám, že proud bude stále k dispozici. Když čtu knížky sci-fi, kde se tato otázka rozebírá – život bez proudu, přepópování... jsem ráda, že ji dočtu a zhasnu lampičku u postele.

Téma dne 24. 10. 2012: Můj život bez elektrického proudu

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

apc prepetova ochranaSvé úvahy a příběhy mi posílejte do e-mailové schránky redakce (viz níže), a to nejpozději 24. 10. 2012 do 15.00 hodin. Jednu z přispěvatelek odměním 10.000 extra body do říjnového kola naší Věrnostní soutěže. Další pak získá pěkný dárek, totiž APC přepěťovou zásuvkou s osmi zástrčkami a telefonní a internetovou přípojkou, která slouží k ochraně spotřebičů před výkyvy napětí způsobenými třeba blesky. Pokud chcete mít šanci na zisk dárku či bodů, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

čeps

Reklama