Dobrý den, milé ženy, nemám moc času na čtení článků ani příspěvků, ale jak jsem to jen tak proletěla, všimla jsem si, že chybí podstatná maličkost. Hudba! Vánoční hudba. Nemám na mysli jenom zpívané koledy, které se nám s úspěchem snaží zprotivit v hyper a supermarketech. S Vánocemi mám spjatý poslech sváteční vánoční muziky, kterou složili naši barokní mistři. Jakuba Jana Rybu snad ani vzpomínat nemusím, Česká mše vánoční už je natolik zlidovělá, že si ji skoro můžeme pobrukovat u pečení cukroví my sami. Ale říkají vám něco jména Adam Michna z Otradovic? Pavel Josef Vejvanovský a další? Taky se vám u srdce rozleje takové to zvláštní sladké něco, když zaslechnete Loutnu českou a to nejlepší z naší staré české hudby? Zvuk barokních trubek, klarin, při tom vždycky zpozorním a zaposlouchám se. Vánoce bez hudby si neumím představit, máme totiž pořád ještě starý dobrý gramofon a slušnou sbírku desek.

No, a jaká by to byla vánoční atmosféra, kdyby to doma vánočně nevonělo? Přiznám se, že vůni jehličí šidím jen větvičkami ve váze, stejně po pár hodinách ve vytopeném bytě vonět přestanou, a řešíme to stromečkem umělým. Zato miluju voňavé svíčky, citrusové aroma z lampičky, kupuju - nevím, jestli to někdo zná a taky se mu líbí - Litsea cubeba - to mi voní nejkrásněji. Pod stromečkem očekávám parfém, který jsem si sama vybrala, ale nenavoním se dřív, jak 24.12. Shrnuto a podtrženo - divý mumraj v obchodech mě odpuzuje, vadí mi a okamžitě si v něm vybavím Hovada boží (kdo nezná Jablkoň, aspoň úryvek - Všechna ta hovada boží teď nakupují zboží). Pečení, gruntování, blázinec - to všecko mít nemusím. Ale oněmělé Vánoce bez muziky, bez čichových radostí, tak to by byla pro mě rána! A vidíte, sama mám tolik práce, že nemám ani kdy napsat delší příspěvek.:)

Gerda


Milá Gerdo,
no vidíte, to jste mě „načapala". Já, takový milovník klasiky, a zapomenu.
Přiznám se, že vyloženě vánoční hudbu doma nemám (kromě koled), ale mně navodí sváteční atmosféru třeba Bach nebo Vivaldi.

Reklama