Rodina

Co a kolik hradí pojišťovny při léčbě neplodnosti

Rozhodli jste se zkusit otěhotnět umělou cestou, ale poslední krok, nad kterým váháte, je finanční stránka věci? Podívejte se, co vše proplatí vaše zdravotní pojišťovna.

neplodnost

Léčba neplodnosti postupuje vpřed mílovými kroky, ovšem moderní medicínské postupy samozřejmě něco stojí. Finanční náročnost pak může hrát důležitou roli při rozhodování páru, jaké léčebné možnosti nabízené odborníky zvolit. Ledacos však proplácí zdravotní pojišťovny, a proto je dobré znát svá práva na možnou úhradu.

Co říká zákon

Nárok na úhradu léčebných výloh spojených s léčbou neplodnosti upravuje přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění. Podrobné informace najdeme konkrétně v paragrafu 15 odstavci 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

 • Ten říká, že výkony asistované reprodukce jsou ženám hrazeny z veřejného zdravotního pojištění na základě doporučení jejich gynekologa, a to v následujících případech.
 • Pokud je ženě mezi 22 a 39 lety nebo i od 18 let, pokud je u ženy prokázána neprůchodnost obou vaječníků.
 • Zákon také stanovuje přesné množství léčiv, jež jsou zapotřebí k hormonální přípravě ženy.
 • Hrazeny jsou tři pokusy o umělé oplodnění nebo čtyři v případě, že bylo při prvních dvou pokusech do dělohy přeneseno pouze jedno embryo.

Doporučení gynekologa

Léčba metodami umělého oplodnění je ošetřujícím ženským lékařem navrhována tehdy, pokud selhaly možnosti chirurgické nebo farmakologické terapie. Pod chirurgickými výkony si můžeme představit např. laparoskopické zprůchodňování vaječníků či tzv. rýhování vaječníků. Farmakologická léčba pak znamená třeba užívání hormonů pro vyvolání ovulace. Všechny tyto výkony se nepočítají do metod umělého oplodnění a jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Je úhrada dostatečná?

V praxi to vypadá tak, že pojišťovny proplácejí plně jen výkony absolutně nezbytné pro provedení celého léčebného procesu, což představuje částku přibližně okolo 20 000 korun. Úspěšnosti v léčbě je dosahováno za použití dalších procedur a souboru léků, které si již ale hradí léčené páry ze svého. Hrubým odhadem lze říct, že doplácejí přibližně 10 000 korun. Ovšem při neúspěchu prvních tří pokusů partnerský pár hradí vše, tzn. 30 000 až 50 000 korun. Rovněž je-li žena starší 40 let, hradí si léčbu sama v plné výši.

Nehrazené výkony

Mezi nehrazené výkony patří zamrazování embryí, jejich skladování a přenos. Nadstandardem je i použití dvou vajíček při intracytoplazmatické injekci spermií (jde o přímou injekci jedné spermie do cytoplazmy zralého vajíčka ženy) a asistovaný hatching na dvě embrya. Asistovaný hatching si lze laicky představit jako narušení skořápky před zavedením embrya do dělohy. To se provádí, aby se embryo lépe uchytilo na děložní sliznici.

Jednotlivé kliniky asistované reprodukce se v cenách za služby liší, proto je dobré se před volbou ústavu pečlivě informovat. 

Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz

   
31.07.2015 - Těhotenství a porod - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [9] Luciáš85 [*]

  Jsem u svoji pojištovny od malička, stejně jako rodiče. Nemám důvod jít jinám, všude mě v pohodě vezmou a výhody ve změně nevidím. Jediny duvod pro změnu by pro mě byl kdyby muj lekař neměl s moji pojištovnou smlouvu ale to se mi ještě nestalo takže není duvod.

  superkarma: 0 29.06.2016, 16:58:49
 2. [8] Klarušee [*]

  Ahoj jsme momentalně pojištěna u VZP a uvažuju o změně. Jenže je toho na výběr dost a já nevím co jaká poj. nabízí. Můžete se podělit o Vaše zkušenosti?

  superkarma: 0 30.05.2016, 21:30:58
 3. [7] Lukaško [*]

  Jestli chceš něco co můžeš uplatnit teď tak bych doporučila vitamíny. Předložíš od nich paragon + formulář s žádostí o příspěvek (dostaneš na pobočce nebo možno stáhnout a vytisknout) + kopii těhu průkazky (mohou si jí okopčit na pobočce).

  superkarma: 0 20.04.2016, 23:04:13
 4. [6] Milllius [*]

  Sledujete někdo jejich facebook https://www.facebook.com/pojistovnazpmvcr/?fref=ts?

  superkarma: 0 22.03.2016, 22:48:17
 5. [5] JumbiS [*]

  Zdravim jak to funguje když chci od pojišťovny VZP odejit jinam?

  superkarma: 0 17.03.2016, 23:10:36
 6. [4] Danka05 [*]

  jsme celá rodina u 211 a jsme spokojeni, nikdy jsem se nesetkala s problémem. A že jedna z dcer má drahý provoz(je kardiak). Loni mi proplatili pro maldší obě očkování na klíšť., já jako rodič jsem ji postoupila své výhody. Když to člověk sleduje, tak si každý rok ještě přijdem každý člen rodiny na nějake peniza za další vitaminy,plavání nebo podobně

  superkarma: 0 20.02.2016, 22:57:12
 7. [3] Boros [*]

  V tomhle byznysu se točí tolik peněz, že si to normální člověk ani neumí představit

  superkarma: 0 18.08.2015, 23:30:30
 8. [2] Jana 01 [*]

  bobani — #1To je těžké, nám profesor na zdravotnické škole řekl, že těmito umělými zákroky vlastně degenerujeme lidstvo, stejně tak i císařskými řezy, čímž se dále rodí dívky, které zdědily třeba úzkou pánev a tak také nebudou schopné přirozeného porodu nebo bude narůstat počet lidí s daným problémem (neplodnost a podobně). Navíc prý po umělém oplodnění hrozí vyšší riziko různých vad atd. Prostě příroda je nejmoudřejší a měla by se respektovat.

  superkarma: 0 01.08.2015, 08:38:30
 9. [1] bobani [*]

  měli by hradit více , tito lidé jsou už tak dost znevýhodněni

  1. na komentář reaguje Jana 01 — #2
  superkarma: 0 31.07.2015, 09:50:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme