Bulvár

Cizinkám trh práce nepřeje


Podle řady zahraničních výzkumů a studií patří ženy cizinky k jedné z nejvíce znevýhodněných skupin na trhu práce. Není proto divu, že se stávají potencionálními oběťmi různých forem diskriminace, která může začít nižšími mzdami a končit u zneužívání – nucené práce nebo obchodu s lidmi.

Mnoho žen imigrantek se dostává do potíží tím, že zde pobývá nelegálně nebo se zapojí do nelegální práce. A právě tam bují podmínky pro diskriminaci. Nezřídka v takových případech dochází k zabavení osobních dokumentů, cestovního pasu, nedodržení domluvených podmínek, nezaplacení za odvedenou práci, porušování délky pracovní doby, různé formy ponižování včetně sexuálního obtěžování nebo vydírání.

Dochází zde k porušování práv, ale zároveň se cizinky svých práv nemohou dožadovat, neboť jsou součástí nelegálního systému. Pokud by tedy porušování svých práv oznámily příslušným orgánům, prozradily by i svou ilegální činnost a vystavily by se riziku vyhoštění. Přesto se ženy cizinky často rozhodnou právě pro nelegální práci, neboť jim stojí v cestě k serióznímu zaměstnání mnohé bariéry.

Jednou z nich je neznalost jazyka a nedostatečná orientace v systému a podmínkách, za kterých u nás mohou pracovat. Příchozí ženy mnohdy nemají tušení, kdo a kde jim zajistí bezpečný přístup na trh práce. Nezaměstnaný azylant může požádat pracovníka úřadu práce o vypracování individuálního akčního plánu. To je dlouhodobý proces poradenských aktivit (analýza individuálního potenciálu, rekvalifikace, psychologické poradenství) směřujících k aktivizaci uchazeče o zaměstnání a vytvoření prostoru pro to, aby mohl za sebe převzít větší odpovědnost.

Doporučené postupy pro cizince uvádí na svých internetových stránkách také ministerstvo práce a sociálních věcí. Své služby bezplatně nabízejí také poradny pro integraci, které mají pobočky ve všech větších městech. Jenže málokterý z cizinců se k informacím nedostane nebo zkrátka neví, kde je má vyhledávat. Často se tak obrátí raději na zprostředkovatele, kteří jim zajistí právě zaměstnání nelegální.

Neinformovaní jsou také samotní zaměstnavatelé. Při hledání legální práce se také setkávají s řadou předsudků vůči cizincům. Zaměstnavatelé se domnívají, že kulturní odlišnost s sebou přináší rizika odlišných pracovních návyků nebo nedostatečně kvalitního výkonu. Mnohdy ani sami nevědí, za jakých podmínek mohou cizince zaměstnat. A mylně se domnívají, že budou nuceni vyřizovat řadu formalit, a proto cizinkám práci ani nenabídnou. „Zásadní otázkou je, zda má cizinec na území České republiky povolení k trvalému pobytu dle zákona o pobytu cizinců na území České republiky. Trvalý pobyt cizinci poskytuje poměrně širokou škálu oprávnění a do značné míry jsou jeho práva a povinnosti totožné s právy a povinnostmi českých občanů,“  potvrdil Libor Kučera, právník poradny pro integraci.

Mnozí si nevědí rady ani s pojištěním. „Osoby s trvalým pobytem na území České republiky jsou zdravotně pojištěny podle zákona o veřejném zdravotním pojištění za stejných podmínek jako čeští občané. Stejně tak jsou dle tohoto zákona pojištěny osoby, které sice trvalý pobyt nemají, avšak jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo na území České republiky. Zaměstnavatel odvádí zdravotní pojištění stejně jako u českých občanů,“ dodal Kučera.

Na legálním pracovním trhu jsou překvapivě cizinky také vystavovány větší míře diskriminace, neboť jim je nabízena práce nižšího charakteru, a z toho samozřejmě vyplývá i nižší platové ohodnocení. Všichni to ale přisuzují tomu, že jsou prostě cizinky, a je to tak v pořádku. Více viditelná je diskriminace v těch případech, kdy se ženy cizinky snaží dostat do vyšších pozic. V tomto případě musejí vyvinout mnohem větší úsilí než ženy Češky nebo muži cizinci.

Mezi viditelné nerovné podmínky týkající se žen imigrantek na trhu práce patří platová nerovnost. Jak ukazuje nedávno provedená analýza, příchozí ženy vydělávají výrazně méně než muži imigranti. Rozdíl činí zhruba 3500 korun měsíčně. Podle posledních statistik je v České republice mezi cizinkami s trvalým pobytem nejvíce žen z Ukrajiny – téměř 17,5 tisíce, z Vietnamu – 14 tisíc a z Ruska – 6 tisíc.

Svůj příběh nám vyprávěla i paní Olena, která do Čech přicestovala právě z Ukrajiny:

„Do Čech jsem přijela před deseti lety za matkou, která už tu nějaký čas pobývala. Přestože jsem tu měla ji a hodně mi tenkrát pomohla, nebyly začátky vůbec lehké, měla jsem totiž tříletou dceru a manžel musel zůstat doma na Ukrajině, protože nedostal povolení k trvalému pobytu.

Začala jsem si hledat práci a bydlení. S matkou jsem bydlet nemohla, protože ona přespávala v pokoji v restauraci, ve které dělala pomocnou sílu v kuchyni. Najít si práci nebylo vůbec lehké, protože nikdo nechtěl zaměstnat ženu cizinku s malým dítětem bez táty. Nakonec jsem tedy skončila také v kuchyni jako pomocná síla.

Nechtěla jsem, aby to tak bylo napořád. Během dvou let jsem se naučila pořádně mluvit česky a znala jsem i základy němčiny. Chtěla jsem si už najít lepší práci. Dcera se chystala do školy a potřebovaly jsme také víc peněz. Ale stále jsem zaměstnání hledala marně. Později jsem se alespoň domluvila s majitelem restaurace, že budu u něj dělat servírku, protože česky jsem uměla už docela dobře a objednávkám v němčině jsem také rozuměla.

Servírku tam dělám dodnes. Ještě chvíli jsem se snažila najít lépe placenou práci. Teď už se jen snažím zůstat alespoň tam, kde jsem. Už také nejsem nejmladší a místo bych si hledala ještě hůř. Doufám, že alespoň dcera vystuduje školu, najde si dobrou práci a bude se mít lépe než já.

Na druhou stranu si vážím toho, že tu jsem. Na Ukrajině to mají ženy horší. Musí hodně poslouchat a nemají tolik příležitostí se rozvíjet jako tady.“

Máte zkušenosti s prací v cizině? Znáte nějakou cizinku? Jak si hledala uplatnění?

   
29.07.2008 - Společnost - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] brigitka86 [*]

  Já jsem taky cizinka a při pohovorech jsem se setkala s určitým nezájmem dokud jsem nezačala mluvit plynule česky. Pracovala jsem rok v restauraci jako barmanka, a po roku jsem začala pracovat jako recepční. Práci mám dobře placenou ale chci to dotáhnout někam dál..Vůbec nezávidím ženám z Ukrajiny protože se k nim lidi chovají opravdu hrozně.(teď mám na mysli ty ženy, co legálně pracují a nepřišli jsem porušovat zákon)

  superkarma: 0 30.07.2008, 13:40:42
 2. avatar
  [16] Meander [*]

  Ch.Z. Kochanská: Ano, -ič
  A k tomu jsem Olga. Krásné, že?
  Kdybych se vdala včetně příjmení, budu mít 7. nejčastější příjmení v Česku. To nikdy!

  superkarma: 0 30.07.2008, 11:21:09
 3. avatar
  [15] irene [*]

  ToraToraTora: mikado=kare

  superkarma: 0 29.07.2008, 20:09:08
 4. avatar
  [14] Ch.Z. Kochanská [*]

  Meander: Tato příjmení obvykle končí na -ič nebo -ic, že? Kdybych se teď vdala, taky podobné jméno vyfasuju.

  superkarma: 0 29.07.2008, 19:48:59
 5. avatar
  [13] verlit [*]

  tyrkys: No těm asi taky ne

  superkarma: 0 29.07.2008, 14:57:39
 6. avatar
  [12] tyrkys [*]

  Já četla "Cicinkám" .

  superkarma: 0 29.07.2008, 14:53:21
 7. avatar
  [11] Ťapina [*]

  ToraToraTora: To je ono, ani ne tak diskriminace, jako jazyková bariéra. Holt mají blbě placená místa, protože umývat nádobí v restauraci může i cizinec, co neumí slovo česky, ale pokud jde o místa, kde jsou lidé ve styku s klienty, tak tam by měli mluvit česky perfektně.

  superkarma: 0 29.07.2008, 14:48:55
 8. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Znám Ukrajinku, co se tu uchytila jako kadeřnice...nemám nic proti tomu, že tu pracují cizinci, ale trvám na kurzech českého jazyka. Tato paní netuší, co znamená mikádo a já to zase neumím po jejich, každopádně výsledek byl tristní

  superkarma: 0 29.07.2008, 14:21:40
 9. avatar
  [9] Meander [*]

  gentiana: Vím, story s kamny na použité holínky se ujala a kvetla
  Moje příjmení je běloruské a zní srbsky. Po válce v Jugoslávii jsem při hledání práce neměla na růžích ustláno.

  superkarma: 0 29.07.2008, 13:09:23
 10. [8] gentiana [*]

  Meander: Mě se taky občas někdo ptá, jestli jsem z Ukrajiny - podle příjmení. Nebo, bůhvíproč, z Estonska, Islandu a podobných končin - asi podle jména a barvy srsti. Občas si vymyslím nějakou odpudivě smyšlenou historku, která je tak absurdní, že jí lidi věří. Podle logiky, že takovou kravinu by nikdo nevymyslel, kromě života samého.

  superkarma: 0 29.07.2008, 13:00:12
 11. [7] gentiana [*]

  Proč žena cizinka a žena imigrantka? Já jsem se nikdy nesetkala s mužem cizinkou nebo mužem imigrantkou....

  Nicméně, problémy nelegálů, neznalost regulí atp. není dyškryminácyja. Když někdo nemá papíry, nesmí se divit, soráč. Uznávám, že třeba já jsem zcestovalá a akční, takže si budu dopisovat s ouřadama tak dlouho, až zjistím, co potřebuju, zatímco někdo z mongolského venkova netuší, co je ministerstvo práce, natožpak že by mu mohlo poradit. Jenomže.... s tím asi nejde dělat nic.

  Stran nižších platů žen domorodých i cizích souhlasím s Verlit.

  superkarma: 0 29.07.2008, 12:55:23
 12. avatar
  [6] verlit [*]

  Pokud je tu někdo nelegálně, těžko si může stýskat nad tím, že je v nevýhodném postavení. Stejně tak je logické, že neznalost jazyka znamená stížené hledání práce a nevidím v tom žádnou diskriminaci.
  Silně také pochybuji, že problém je neinformovanost zaměstnavatelů. Při dnešních problémech sehnat stovky až tisíce pracovníků do všech možných výrobních a logistických závodů má každý větší zaměstnavatel velmi přesné a detailní zkušenosti se zaměstnáváním cizinců a za řadu z nich je hodně vděčný.

  Nižší platy žen cizinek mají podle mě stejné kořeny jako nižší platy žen českých - pracují v oborech, které jsou hůře placené, o vyšší mzdu si neřeknou, nejsou "vidět", zatímco jejich mužští kolegové upozorní na každý svůj úspěch, ženušky jsou hodné a tichoučké. Pak není divu, že jejich mzdy zůstávají pod úrovní jejich mužských kolegů.

  Netvrdím, že diskriminace neexistuje, ale skoro bych řekla, že zas tak moc těch případů není.

  superkarma: 0 29.07.2008, 11:34:59
 13. [5] Rikina [*]

  Ve výzkumném ústavu, kde jsem nějaký pátek dělala účetní, byli běžně zaměstnáni cizinci i cizinky na postech vědeckých pracovníků. Lidi z východu - Moldávie, Bělorusko, Rusko... Nikdo z nich si na žádnou diskriminaci nestěžoval a platy měli stejné jako Češi. Rovněž komunikace s nimi byla bezproblémová, byli velmi přátelští, společenští a nejeden večírek či jiná akce za účelem utužení kolektivu proběhla. Naopak na diskriminaci si stěžovaly české laborantky a to tak, že furt.

  superkarma: 0 29.07.2008, 11:20:24
 14. avatar
  [4] Solei [*]

  Meander: to věřím, lidé dokážou být pěkně hnusní. Pozorovala jsem babku jak s medovým úsměvem vstoupila do lékárny a jaká se z ní stala saň když zjistila, že magistra je cizinka.

  superkarma: 0 29.07.2008, 10:56:49
 15. avatar
  [3] Meander [*]

  Díky svému jménu a příjmení jsem se párkrát při hledání zaměstnání setkala s jednáním "jako s cizinkou". Je to fujky

  superkarma: 0 29.07.2008, 10:49:55
 16. avatar
  [2] Solei [*]

  Můžu je politovat, ale nemám potřebu s tím něco dělat. I můj altruismus je omezený. Zdá se, že i přes všechny těžkosti, které tu mají jim stojí za to zůstat tady a nevracet se domů. Mohu se snažit pomoci cizinci, který je mi sympatický, ale obecně všem cizincům ne - mně taky nikdo nepomohl a co jsem si sama nezajistila to nemám a to že jsem proti nim zvýhodněna tím, že jsem ve svém domácím prostředí nevidím jako špatnost - doma jsem tu přece já.

  superkarma: 0 29.07.2008, 09:39:16
 17. [1] Lindaa [*]

  Nevím co musí cizinci splnit aby dostali trvalý pobyt v CZ, ale jinak mi to prijde stejný jako ve zbytku Evropy. Sehnat práci, navíc slusnou s platem z kterého se dá jakz takz vyzít, není ani pro domácí nikde jednoduché, natoz pro cizince. Taky bych si predstavovala pro sebe neco "lepsího", ale jsem ráda, ze mám to co mám, i kdyz obcas stojí práce za kulový, tak je porád lepsí nez pracák a podpora. Samozrejme se snazím najít to "lepsí", ale pokud se dostanu k pohovoru tak 90% ztroskotám na prízvuku. Uz jsem se smírila s tím, ze se místní hatmatilku nikdy nenaucím bez prízvuku a Dánové jsou holt patrioti, takze v soukromé firme (kde by byl zajímavý plat) nemám sanci. A tak to proste je a není to diskriminace, je to právo zamestavatele rozhodnout si koho a za jakých podmínek zamestná.

  superkarma: 0 29.07.2008, 08:20:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme