Bulvár

Cizí neštěstí potěší, bohužel


Nevím, jestli se dá můj příspěvek zařadit do rubriky o společnosti, ale řekla bych, že teoreticky ano. Většina tzv. společenských rubrik se týká módy, elegance, společenského chování a života celebrit.

Já bych se ráda zastavila u jistého zvláštního druhu chování některých lidí, zejména bulvárních novinářů, ale i čtenářů bulváru.

Bohužel i v naší společnosti platí, že cizí neštěstí potěší, nebo minimálně zaujme. K napsání tohoto příspěvku mne motivovala diskuse ke článku o pětiletém chlapci, který se za záhadných okolností dostal mimo vlak, kterým cestoval se svou matkou. V této diskusi se našla spousta přispěvovatelů, kteří hodnotí chování matky a kteří různě spekulují o tom, jak se měla zachovat ona a jak mohl chlapec z vlaku vypadnout. Některé příspěvky jsou zvlášť nechutné, ale jak se říká: "Po bitvě je každý generálem."

Jsem taky matka a nedovedu si představit, jaká hrůza to musí být přijít o dítě jakýmkoliv způsobem. O to horší musí být pocit matky, která cítí jakousi míru odpovědnosti za osud svého dítěte.

Vím, že veřejnost má právo na informace a o takovýchto tragédiích by měla být informována už jen proto, aby vešlo v povědomí lidí, že se podobné věci stávají. Mají být varováním a mají pomáhat tomu, aby se podobné případy nestávaly, ale myslím si, že by tak mělo být činěno s taktem.

Potíž je v tom, že někteří senzace chtiví pisálci si přidají svou "trošku", aby už tak otřesnou záležitost ještě okořenili, dodali jí na dramatičnosti. Jenže - jak se asi cítí matka dítěte, jehož fotografie plní stránky našich novin, jsou na internetu, vysílá je televize, spekuluje se o míře její viny na celé skutečnosti?

Někteří lidé mají pocit, že mohou hodnotit chování druhých. Nechci se nikoho zastávat. Na určení míry zavinění, na zjištění odpovědnosti a případné určení trestu tu máme policii a soudy. Pochopitelně, že každý člověk má právo na vlastní názor a já ho nechci nikomu upírat, ale je mi smutno, když vidím, jak někteří lidé uvažují. Trocha taktu by neuškodila - nikomu.

Vžijte se, prosím, do situace člověka, kterého postihla podobná tragédie, a neodsuzujte ho předem. Vím, že jsou případy, kdy matka nese vinu na poranění, nebo dokonce smrti dítěte, ale je spousta matek, které přišly o dítě "díky" úrazu nebo nehodě a nemohou za to a celý život si budou vyčítat, že nebyly u toho a nezabránily tomu. Respektujte presumpci neviny... opravdu vás moc prosím...

Danulinka


Milá Danulinko,

nemohu, než souhlasit.

Někteří lidé si skutečně troufají hodnotit, komentovat a rozebírat životy ostatních tak nehorázným způsobem, že by je člověk měl spíš litovat - tedy pokud by při tom svém řádění nepáchali takové škody.

Je jasné, že každý "recenzent životů ostatních", každá "hyena", přiživující se na neštěstí jiného, má nějaký zásadní problém, který mu neumožňuje vydolovat ze sebe aspoň základní dávku taktu a tolerance.

Je to smutné, ale té se opravdu mnoha lidem nedostává.

Mějte se krásně a držím palce, ať se Vám dnes všichni takoví lidé obloukem vyhnou.

editorka Hana

   
20.06.2006 - Společnost - autor: Hana Rychetníkova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [51] Alenka0010 [*]

  Mám taky pětiletého syna, takže tuto velice smutnou událost dost prožívám. Ta maminka si to myslím bude vyčítat do konce života. Viděla jsem ji v televizi, jak říkala, že před rokem a půl pochovala manžela...
  Můj syn je odmala hyperaktivní, stále musím být ve střehu a pořád přemýšlet, co by ho mohlo napadnout. Předloni ho chtěla tchýně na prázdniny, ale nedala jsem jí ho. Věděla jsem, že tak živé tříleté dítě by neuhlídala. Jinak ze svého okolí vím, že spoustě dětem se nic nestane, protože mají štěstí. Bydlela jsem před dvěma lety na sídlišti a bydlely tam různé rodiny. Večer třeba rodiče nechali malé děti samotné a hurá do hospody. Přes dveře jsem slyšela, jak dítě běhalo po bytě a brečelo...Nebo se mi jednou sousedka svěřila, jak jí kluk málem vypad z okna v 5-tém patře a ona ho v poslední chvíli zachytila. Spousta dětí si hraje sama bez dozoru na pískovišti už od tří let a nic se jim nestane. Někdy ale stačí, aby se maminka trošku zapovídala a neštěstí je na světě.

  superkarma: 0 21.06.2006, 07:39:57
 2. avatar
  [49] Suzanne [*]

  Asdareel: Je to neštěstí, ale ta se prostě stávají. Bohužel, některé dítě zahyne cestou do školy. Znamená to snad, že pustit dítě do školy je riskantní? Ale nežeňme to ad absurdum, akademická diskuse nad neštěstím stejně nemůže udělat na život tabulky "smí se-nesmí se".

  svetluszka: no právě. Některé děti v pěti letech chodí samy do školky, tak nevidím jako velký problém pustit caparta ve vlaku na záchod. I když já bych tam spíš šla s ním kvůli špíně než kvůli vizi nebezpečí.

  superkarma: 0 20.06.2006, 22:01:47
 3. [48] Asdareel [*]

  Suzanne (43): Kritériem správnosti teorie je praxe. Soudím, že nechat dítě jít na WC v 5 letech ve vlaku samotné je riskantní, což se, bohužel, potvrdilo v praxi.

  Svetluszka (46): Bohužel, fakt je ten, že v diskusích na zpravodajských serverech se vždy najde dost lidí, kteří si z takových neštěstí dělají legraci.

  superkarma: 0 20.06.2006, 21:34:49
 4. avatar
  [47] Vivian [*]

  svetluszka: myšlena byla cesta do školy vlakem.

  superkarma: 0 20.06.2006, 20:24:26
 5. avatar
  [46] svetluszka [*]

  A co už vůbec nechápu, je ten název článku... ....Jak si může někdo myslet, že "Cizí neštěstí potěší, bohužel "...v souvislosti se smrtí malýho kluka..?... To je fakt dost drsný, ...to jako ti, co odsuzujou matku za nezodpovědnost,, z toho mají radost nebo co?....

  superkarma: 0 20.06.2006, 19:58:46
 6. avatar
  [45] svetluszka [*]

  bože, jak mužete srovnávat cestu do školy a záchod ve vlaku..?.

  superkarma: 0 20.06.2006, 19:54:07

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] Suzanne [*]

  Asdareel: když jde dítě na záchod, není zanecháno opuštěné

  superkarma: 0 20.06.2006, 19:01:57
 2. avatar
  [42] Suzanne [*]

  Vivian: já s tebou souhlasím, mně skutečně nepřijde divný, že dítě jde v pěti letech samotný na záchod Resp. až do nedávna mi to divný nepřišlo Vždyť už v šesti letech děti samy cestují do školy

  superkarma: 0 20.06.2006, 19:01:09
 3. [41] Asdareel [*]

  Bóbika: Vychovávat je k samostatnosti neznamená, že je necháš opuštěné a osamocené. A radši jim stát za prdelí o 100% víc, než je třeba, než o 1% méně.

  superkarma: 0 20.06.2006, 18:53:51
 4. [38] a.... [*]

  Vivian: pětiletý dítě pustit samotný po vlaku fakt není OK. Rozdíl mezi tím, když úchyl něco zkouší na holku, který je 20 a na malý dítě je asi ten, že dospělá holka si asi dokáže narozdíl od dítěte docela dobře poradit a včas ze situace vycouvat. Jinak v dnešní době je potřeba na děti dohlížet trochu víc než třeba před 20 lety, doba je opravdu nebezpečnější. Vést dítě k samostatnosti je vpořádku, ale opravdu se to někdy nevyplatí, bohužel už znám 2 příklady samostatných dětí ze svého okolí, které špatně dopadly. Právě před rokem tramvaj přejela mé známé 11letou dceru, no a další případ je chlapec,který zmizel a dodnes se o něm neví. Obě tyto děti byly velmi vedeny k samostatnosti
  Jinak cesta do školy to je trochu něco jiného...děti ji mají jistě několikrát projetou s rodiči a je jim vysvětleno, že se s nikým nemají dávat dořeči a tak... i když neznám žádné šestileté dítě, které by jezdilo samo/vždycky je vozí rodiče nebo jedou školním autobusem/, samy jezdí až tak od osmí, což tobě přijde asi jako nevelký rozíl, ale v mentalitě dítěte každý rok znamená velký skok.

  superkarma: 0 20.06.2006, 18:32:11
 5. avatar
  [37] Vivian [*]

  Bóbika: zprznit může úchyl i dvacetiletou holku... Mám svoje dítko vodit na vodítku až do maturity? Ty vodíš svoje děti do školy a ze školy? A držíš nad nima dozor, když si hrajou venku?

  superkarma: 0 20.06.2006, 16:42:13
 6. [36] Asdareel [*]

  Ťapina (35): Najít řešení podle okolností. Tak například můžou dítě do školy vozit autem. Nebo může jít se skupinou dětí, v níž budou i starší děti, kteří převezmou odpověnost za ty menší. Prostě je třeba najít nějaké řešení a stanovit priority. Podle mého názoru je fyzická bezpečnost dítěte prioritní a tomu se musí přizpůsobit i rozvrh dne rodičů.

  superkarma: 0 20.06.2006, 16:32:35
 7. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Asdareel: A co mají dělat rodiče v místech, kde není základní škola a nejezdí tam školní autobus? Školní docházka je jaksi povinná.

  superkarma: 0 20.06.2006, 16:20:26
 8. [33] Asdareel [*]

  Je mi toho chlapečka nesmírně líto a rozhodně v mém případě neplatí, že cizí neštěstí potěší. Jsem taky táta a každý rodič se tak trochu cítí být rodičem všech dětí. Nicméně, musím se jednoznačně přidat na stranu těch, kteří dávají vinu matce. Pustit pětileté dítě ve vlaku samotné na záchod je neodpovědný hazard.

  Vivian: Cestuje-li šestileté dítě samotné do školy, nepokládám to za výchovu k samostatnosti, nýbrž opět za hazardování s jeho životem a hraní ruské rulety.

  superkarma: 0 20.06.2006, 15:44:12
 9. avatar
  [32] Vivian [*]

  Bóbika: a v kolika letech ho mám podle tebe pustit samotné na záchod?

  superkarma: 0 20.06.2006, 15:30:26
 10. avatar
  [31] man-mimo [*]

  Bóbika: no, ono skoro nic se stát nemuselo.

  superkarma: 0 20.06.2006, 15:24:21
 11. avatar
  [29] Vivian [*]

  Internetové diskuse bych nebrala tak vážně, tam každý pod rouškou anonymity napíše ledacos...
  Jinak já docela nechápu ty výkřiky, že by někdo to dítě nepustil samotné na záchod... Dost často vídám takhle malé děti (šestileté) cestovat samotné třeba do školy, rodiče je prostě odmala vedou k samostatnosti Stát se může kdykoli cokoli, to by člověk musel to dítě pořád vodit za ručičku... Tu mámu bych vůbec neodsuzovala, malér se může stát komukoli. Pustíte dítě na chvilku z očí a průser je na světě. A pak si poslouchejte ty chytré řeči těch, kterým by se prý nic takového nikdy stát nemohlo...

  superkarma: 0 20.06.2006, 14:54:12
 12. avatar
  [28] catcat [*]

  Kluk je chudák a matka otrlec, pustit ho samotnýho na záchod!!! Záchodky ve vlaku jsou příšerně špinavé někdy se na ně nedá ani vlézt, rozhodně bych to šla s malým alespoň zkontrolovat

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:47:28
 13. avatar
  [27] Kayty [*]

  Slyšela jsem o nalezení tělíčka před chvílí v rádiu. Je to moc smutné.
  Jinak k dveřím ve vlaku - ne vždycky jsou dveře jištěné proti otevření a to zejména ve starších vagonech. Jdou v poho za jízdy otevřít. Stalo se mi při cestě z Prahy v IC, že byly taky otevřené, průvan jak . Nikdo to neřešil a ještě štěstí, že se nic nestalo. Zůstaly tak než jsem vystupovala (po ca 4,5h od Prahy) a za sebou zavřela.

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:36:51
 14. avatar
  [26] arjev [*]

  Po bitvě je každý generál,ale pokud chcete bitvu vyhrát,musíte o ní přemýšlet.Dceru jsem "vyždímala"před nástupem do vlaku a když nebylo vyhnutí,chodila jsem s ní na WC ještě v deseti letech.Člověk nikdy neví,kdo ve vlaku je a zvědavost dětí je nesmírná.Lituji maminku,neboť tento trest je nejvyšší.
  Dívat se do hrobu svého dítěte je .....

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:33:14
 15. avatar
  [25] I-vet [*]

  Tedy mě to přijde fakt divné, nevěřím, že by vypadl z otevřených dveří ani že by měl sílu otevřít si vagon sám. Je to hrozná tragedie, ale myslím, že to tělíčko tam bylo opravdu pohozené dodatečně. Chudák kluk

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:26:48
 16. avatar
  [23] Žížala [*]

  Jinak jednou - ale už před lety - jsem jela rychlíkem kde byly taky dveře otevřené za jízdy. Působilo to tak děsuplně a hlučně už z dálky, že si myslím že pětiletý dítě by z toho mělo takovej strach že by k nim nešlo

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:15:06
 17. avatar
  [22] Luciš [*]

  Do Šumperka jsem jezdila do práce, přes Zábřeh, často se stalo, že dveře zůstaly mezi stanicemi otevřené, v Zábřehu na kolejích drážnímu personálu do upozornění cestujících nevadila ani babka, která vylezla na blbé staně do kolejiště a zmateně se tam x minut pohybovala

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:13:54
 18. avatar
  [21] Žížala [*]

  danulinka: já jenom říkám že matka neudělala zas nic tak strašně nenormálního

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:13:08
 19. avatar
  [19] Žábina [*]

  je to tragédie a myslím že matka si to nikdy neodpustí...

  superkarma: 0 20.06.2006, 11:08:29
 20. avatar
  [17] Žížala [*]

  Já jezdím vlakem docela často a není vyjímka vidět samotné i malé děti chodit po chodbičce vlaku a koukat z oken, cesta je pro ně nudná a nechtějí asi pořád sedět . Myslím že se to mohlo stát komukoli .
  Nicméně na záchod bych asi tak malé dítě nepustila, ale ani by mě tak nenapadly bezpečnostní důvody jako to, že při kodrcání vlaku mám sama problém se bez problémů vyčůrat .

  superkarma: 0 20.06.2006, 10:58:56
 21. avatar
  [16] Tanzi [*]

  http://www.novinky.cz/krimi/policie-vyzkousi--jak-mohl-matej-vypadnout-z-vlaku_88522_kjg5t.html

  superkarma: 0 20.06.2006, 10:54:39
 22. avatar
  [14] alko [*]

  Beruška1: Ty dveře nemusely být úplně zavřené a mohly se samy otevřít. Tam mi to vysvětlil ajzboňák.

  superkarma: 0 20.06.2006, 10:52:58
 23. avatar
  [13] Beruška1 [*]

  Pustit pětileté dítě ve vlaku samotné na WC je nezodpovědné. Ale už se s tím nic nedá bohužel dělat. Ale já hlavně nevěřím tomu, co se dneska píše, že si snad sám otevřel a vypadl. Dámy, já sama mám někdy problém ty dveře otevřít, musím použít velkou sílu, nevím, jak by ty dveře otevřelo malé dítě. A navíc většina vlaků už má dveře za jízdy jištěné a otevřít se ani nedají. Spíš věřím tomu, že sám vystoupil v Olomouci a někdo si ho vyhlídl, ublížil mu a pak ho pohodil právě podél trati, aby to vypadalo na nešťastnou náhodu.

  superkarma: 0 20.06.2006, 10:46:26
 24. avatar
  [9] alko [*]

  Strašný je, že mezi Olomoucí a Štěpánovem terén ještě ten den prohledávali a o kousek dál už ne.

  superkarma: 0 20.06.2006, 10:38:50
 25. avatar
  [7] jaku [*]

  danulinka: No to ne, to jsem naštěstí ani nečetla !
  Viděla jsem jen kousek diskuse někde pod zprávami na netu a vypla jsem to.

  superkarma: 0 20.06.2006, 10:02:04
 26. avatar
  [5] Zdenicka1983 [*]

  Abych pravdu řekla,taky bych peti-lete díte nepustila ve vlaku samotne na zachod...I si dovedu predstavit,ze by i moje 10leta neter chtela,abych tam sla s ni.....

  superkarma: 0 20.06.2006, 09:53:01
 27. avatar
  [4] jaku [*]

  Bůhví, jak se to stalo. Je to hrozně smutné.
  Své děti jsem "ždímala" před cestou vlakem, aby do té odporné místnosti z poškrábanou cedulkou "WC" nemusely.
  Nejmenšímu je přes 4 roky a je to totální tydýt. Nedovedu si představit, že bych ho jako pětiletého poslala samotného ve vlaku čůrat.

  superkarma: 0 20.06.2006, 09:48:44
 28. avatar
  [3] Janulina [*]

  Ja se o tyhle věci nestarám a bulvár vůbec nečtu

  superkarma: 0 20.06.2006, 09:43:24
 29. avatar
  [2] singulair [*]

  Je to tragedie,ALE 5 lete dite ve vlaku samo na zachode ?????Dost nezodpovedna matka.

  superkarma: 0 20.06.2006, 09:43:22
 30. avatar
  [1] xantypa [*]

  ja teda nevim ale pustit 5 lete dite na zachod ve vlaku samotne?

  superkarma: 0 20.06.2006, 09:39:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme