Zdraví

Civilizační onemocnění postihují také ledviny!

Civilizační onemocnění se stala strašákem všech ordinací. Často o nich slýcháme jako o „nemocech z blahobytu“, způsobených především kaloricky bohatou, často průmyslově vyráběnou a přesolenou stravu, nadmírou alkoholu a nezdravým životním stylem. K jejich vzniku výrazně přispívá i nedostatek pohybu, uspěchaný život, stejně jako hromadění stresu a nervozity. A nejedná se jen o často připomínanou obezitu, kardiovaskulární onemocnění, v ohrožení jsou i naše ledviny!

V souvislosti s civilizačními nemocemi bývá nejvíce skloňován srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Nesmíme ale zapomínat také na poškození cév, a tím i ledvin, jejichž funkce jsou na bohatém cévním zásobení zcela závislé. Když se totiž drobné cévky v ledvinách začnou zužovat a krev do ledvin nemůže proudit, snižuje se filtrace krve. Tím je vlastně ledvina, hlavní čistička tělesných odpadů, postupně vyřazena z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit. Dochází tak k postupnému snižování funkce ledvin. „Díky nárůstu civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan České republiky, po 75. roce života je to již každý druhý. U jednoho procenta chronické onemocnění ledvin dospěje až do stadia úplného selhání ledvin, kdy je zapotřebí náhrada pomocí dialýzy nebo transplantace ledviny. V ČR je odhadem 1 milion lidí s onemocněním ledvin a přibližně 10 000 lidí, kteří potřebují náhradu funkce ledvin. Z nich asi 1/3 má transplantovanou ledvinu a 2/3 potřebují přístrojovou náhradu funkce ledvin – dialýzu,“ udává MUDr. Petr Táborský, primář hemodialyzačního střediska NephroCare v Praze-Krči.

ledviny

Pokud by se činnost ledvin zcela zastavila, vznikl by život ohrožující stav zvaný urémie. Proto, pokud pacientovi selžou ledviny, musí být jejich činnost nahrazena dialýzou nebo transplantací.

Ve většině případů, kdy poškození ledvin způsobují civilizační nemoci jako jsou cukrovka, obezita, vysoký tlak nebo ateroskleróza, dochází ke snižování ledvinných funkcí postupně. „Člověk si toho ani nemusí všimnout, protože jej nic neupozorní,“ popisuje svoji zkušenost paní Jana z Prahy. „Ledviny nebolí, a tak kromě únavy, nechutenství a menší výkonnosti jsem dlouho žádné další příznaky neměla. A pak jsem skončila v nemocnici na dialýze,“ dodává.

Zdá se to až neuvěřitelné, ale jak potvrdil i loňský průzkum společnosti Fresenius Medical Care, téměř polovina pacientů přišla na dialýzu rovnou z ulice! Zjednodušeně to znamená, že se dostali až do fáze ledvinného selhání, aniž by o tom věděl jejich ošetřující lékař. „Tuto smutnou statistiku mohu jenom potvrdit. Lidé zkrátka nechodí na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, přestože je mají zdarma, a tak se o své chorobě ledvin ani nedozvědí. Preventivní prohlídky by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin - diabetici, lidé s vysokým tlakem a lidé nad 60 let,“ doporučuje primář Táborský.

Co tedy dělat, abychom se do takové situace vůbec nedostali? „Důležité je udržovat si svoji tělesnou hmotnost ve fyziologickém rozmezí. Obezita je totiž úzce spojena s diabetem a vysokým krevním tlakem a téměř polovina pacientů dialyzačních středisek jsou právě diabetici. Důležitý je také pravidelný pitný režim, což bývá často problém hlavně u starších lidí, ti často žízeň necítí, a tak je nic nenutí pít dostatečně. Určitě bych doporučoval skoncovat s kouřením, anebo lépe – ani s ním nezačínat,“ vysvětluje primář dialyzačního střediska Táborský. Co se týče alkoholu, v přiměřené míře je možné si jej dopřát, pokud jsme zcela zdrávi. A pro správné prokrvení všech orgánů, včetně ledvin, stejně jako pro kontrolu tělesné hmotnosti, je důležitý pravidelný pohyb. Podle statistik však až 60 % Čechů vůbec nesportuje, což je nejen pro naše ledviny velmi varující číslo.

K tématu také vyšlo:

   
27.06.2016 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

  1. [2] Andreadornova [*]

    Sml67

    superkarma: 0 27.06.2016, 12:23:32
  2. [1] bobani [*]

    raději to ani nečtu , lépe nevědět

    superkarma: 0 27.06.2016, 09:19:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme