Komu by se chtělo vstávat, když je venku tma a navíc často prší. Krátící se podzimní dny zkrátka svádí k lenošení. Pocit únavy proto automaticky přičítáme vnějším podmínkám a už ho ani neřešíme. Za únavou se ale může skrývat například nedostatek železa. Víte, s čím může (nejen) na podzim souviset?

železo

Podzimní menu

Na podzim jíme méně zeleniny a ovoce, které nám v létě takřka dozrávalo před očima. Pro řadu profesí je toto období navíc velmi hektické a rodiče školáků k tomu čeká ještě kolotoč kroužků a domácích úkolů. Častěji pak v kuchyni sáhneme ke stále se opakujícím rychlým jídlům, která nemusí vždy odpovídat představě o vyvážené stravě. Tělo tak ale připravujeme o řadu vitamínů a látek, které ke své činnosti potřebuje. K těm méně známým, leč velmi důležitým patří železo, které je nezbytné pro krvetvorbu, ale vliv má například i na naši imunitu. Mezi potraviny bohaté na tzv. hemové železo, které je pro náš organismus lépe vstřebatelné, patří játra. Pokud je zrovna nemusíte, dopřejte si například jednou až dvakrát týdně porci červeného masa, tedy například hovězího. Železo obsažené v potravinách rostlinného původu je sice o něco hůře vstřebatelné, i tak jsou ale významným zdrojem železa například luštěniny, celozrnné výrobky, ale i ořechy. Skvělé jsou i sušené hřiby. K doplnění železa slouží také tekutý přípravek Floradix Železo+, který je vyrobený z přírodních surovin.

V kondici za všech okolností

Možná to sami znáte, dopřejete si odpočinek na gauči a cítíte se po něm snad ještě unavenější. Lenošení je příjemné, ale když potřebujete více elánu, je lepší pracovat na kondičce. Chladem se tedy nenechte odradit a vybaveni teplým oblečením choďte co nejčastěji ven, protože čerstvý vzduch zkrátka nenahradíte. Dobrá je také každá procházka za denního světla, které přispěje nejen k lepší náladě. Kondička i nálada se u žen často zhorší  v  období menstruace. Zatímco bolesti břicha i hlavy v těchto dnech ženy obvykle řeší, únava zůstává opět nepovšimnuta. Přitom i v tomto případě může existovat souvislost, a to zvláště při poruchách menstruačního cyklu. Ztráta krve totiž znamená, že tělo přichází také o železo. Jeho ztrátu je při běžném cyklu schopno nahradit. Při poruchách cyklu, a to ať už jde o silnou, prodlouženou nebo nepravidelnou menstruaci, však může docházet až k dvojnásobně vyšší ztrátě krve. Pokud tedy poruchy menstruačního cyklu dlouhodobě neřešíte, může únava svědčit právě o nedostatku železa.

Podzim života naplno

Organismus starších lidí vyžaduje méně energie, častá je také menší chuť k jídlu a tendence „odbývat se“, ať už jde o nezvyk vařit pro jednoho nebo o snahu ušetřit. Potřeba základních vitamínů, minerálů a stopových prvků však nijak významně neklesá a je tedy třeba zajistit jejich dostatečný přísun. Vezmeme-li si do třetice za příklad železo, pak například u mužů je po celou dobu dospělosti denní potřeba železa stejná, a to přibližně 10 mg. U žen sice kolem padesátého roku života potřeba železa klesá z 15 na 10 mg, ale stále rozhodně není zanedbatelná. Pokud tedy jen trochu můžete, dohlédněte i na jídelníček svých rodičů nebo prarodičů.

TIP pro doplnění železa

Organické železo, které je pro naše tělo dobře vstřebatelné, obsahuje tekutý doplněk stravy Floradix® Železo+. Jeho vstřebatelnost navíc podporují vitamín C a výtažky z ovocných šťáv. Přípravek dále obsahuje vitamíny skupiny B a výtažky z bylin aktivující metabolismus a posilující organismus. Tekutá forma a unikátní technologický postup zaručují výjimečnou kvalitu a stabilitu výrobku, a to i bez použití konzervačních a přídatných látek a barviv.

Více na www.salushaus.cz

Reklama