Prevence dentálních onemocnění je u psů stejně důležitá jako u lidí. Podle výsledků průzkumu mezi veterinárními lékaři provádí dentální hygienu psům jen 21 % majitelů, přitom problémy způsobené nedostatečnou péčí o chrup má 52 % psích pacientů.
Právě na podporu prevence dentálních onemocnění psů je zaměřen celosvětový program Měsíc zdravého chrupu, který informuje veřejnost o důležitosti zubní hygieny u psů.
V rámci 8. ročníku rozdají během června a července hostesky v parcích větších měst a veterináři v ordinacích 227 000 dentálních tyčinek Pedigree Denta Stix s edukačními brožurkami. Co mají psi a majitelé kromě nutnosti péče o chrup ještě společného?
Průzkum ukazuje na nedostatečnou zubní hygienu u psů
Výsledky průzkumu mezi více než 700 veterinárními lékaři, uskutečněného v rámci loňské kampaně Měsíc zdravého chrupu, ukázaly, že 713 dotázaných veterinářů vyšetří během jednoho roku chrup (s i bez nutnosti zákroku) 285 480 psům. Zdravý chrup má průměrně 43 % psích pacientů, nejvíce lékařů (zhruba jedna třetina) uvedla 30-40 %. Podle veterinářů provádí dentální hygienu svým psům průměrně 21 % majitelů. Dentální problémy způsobené nedostatečnou zubní hygienou má průměrně 52 % psích pacientů, nejčastější odpověď lékařů byla 70-90 %.
Přehlížení dentálních problémů může mít i tragické následky
MVDr. Zbyněk Lonský, zakládající člen České společnosti veterinárních stomatologů, k výsledkům průzkumu dodává: „kazivost zubů u psů není zdaleka tak častá jako u člověka, ale zato je u psů velice častá tvorba zubního povlaku a následně i zubního kamene, jehož nadměrná tvorba výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní, nemluvě o souvisejícím silném zápachu z tlamy zvířete.“ Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní, se kterou se veterináři bohužel setkávají velice často, může vést v některých případech i k tragickým následkům. „Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání např. jater, ledvin, plic či srdce s někdy až fatálními následky. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně až plíživě a samozřejmě souvisí s nedostatečnou, nebo spíše nulovou prevencí,“ varuje MVDr. Lonský.
Jako u každé prevence je i v případě čištění chrupu dobré začít dříve, než začnou problémy, a psa na něj postupně navykat – ideální je zvykat na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě již štěně, pak nebývají problémy. Pokud se začíná s čištěním zubů u dospělého psa, je důležitý pozvolný a trpělivý přístup. Přesto se to u některých dospělých jedinců nemusí vůbec podařit. Možnost pečovat o zdraví dutiny ústní psů tak, že je tato péče pro majitele vyhovující a pro psa příjemná, dává žvýkání speciálních dentálních tyčinek.
Odstraňovat zubní plak pomáhá také žvýkání dentálních tyčinek. „Zatímco u lidí je denní čištění zubů ustáleným zvykem, psům čistí zuby pravidelně jen málo majitelů. Mechanické odstraňování zubního plaku speciálně navrženými dentálními tyčinkami je potom důležitou součástí zubní prevence u psů. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem,“ doporučuje MVDr. Lonský. Každodenní žvýkání dentálních tyčinek pro psy Pedigree Denta Stix odstraňuje až 80 % zubního plaku, čímž předchází tvorbě zubního kamene. A protože tyčinka psům chutná, považují ji za skvělý pamlsek, a čištění zubů je tak vlastně baví. K dispozici je ve třech různých velikostech (pro malá, střední a velká plemena), je nízkokalorická a obsahuje méně než 3 % tuku, neobsahuje žádná umělá barviva ani příchutě.
V rámci programu Měsíc zdravého chrupu získají majitelé psů dentální pamlsek zdarma. Během června ho budou společně s edukačním letáčkem rozdávat v parcích a centrech větších měst hostesky, v červenci bude zdarma k dispozici také ve vybraných ordinacích veterinárních lékařů. Více informací včetně termínů a seznamu míst distribuce Pedigree Denta Stix najdete na www.peceopsa.cz.
Zdroj: tisková zpráva
Nový komentář
Komentáře
Nasim fenkam davame dentalni pamlsky, ale cca 1-2x za mesic jim zuby cistime. Zuby citime, kdyz se nam zda, ze v mistech kam se nedostala dentalni tycinka se zacina usazovat necistota. Obe jsou na cisteni zubu zvykle, takze absolutne zadny problem. Zatim jsou obe mlade a zadne problemy se zuby nemaji a tak chceme, aby to tak bylo co nejdele. Navic jim diky tomu pak nepachne z tlamek
.
Zuby čubě čistím jen po návštěvě tchána a tchyně, protože ti ji za mými zády nacpou vším možným (a čubina je bohužel popelnice, která sežere většinu toho, co jí přistane u čumáku), hlavně sladkým takže je to nutné, jinak jí zuby nečistím, nemá deformovanou čelist (jako například boxer, yorkšír - u těch by se zoubky měly čistit, protože postrádají samočístící schopnost) a proti zápachu z tlamy hodně pomáhají dentální pamlsky.
zuby kartáčkem nečistíme, dáváme dentální tyčinky
Máme vořecha,zuby mu nečistím. Myslim,že by mě nekousnul,ale nejmíň týden by byl uraženej.
mám také dva pejsky venkovního a postelového a s kartáčkem bych přišla taky spíš o ruku
Mám dva psy - jednoho ovčáka ve volieře, druhého napůl domácího malého, ale ani jeden by si nedal sáhnout do huby. Přišla bych o ruku.
Nečistím a nebudu.
Psa mám přírodního.
My jsme psovi zuby nečistili, přestože mu občas z tlamy páchlo jak ze žumpy. Dentální tyčinky přímo miloval!
Ani náhodou, zkusila jsem to, ale málem mě pokousal.
v.poho — #1taktéž souhlas-mám kočky miluju je,ale zuby jim fakt čistit nebudu-jěště bych jim mohla začít kupovat vlhčený toaleták a utrírat p....... ne?
Psa nemám, takže mu zuby nečistím. Ale upřímně, ještě jsem žádné zvíře v přírodě neviděla s kartáčkem na zuby.