ear

„Když špatně slyšíš, tak si vyčisti uši,“ říkávali nám doma. Ale často za špatný sluch může právě to čištění. Děláme to zkrátka špatně. Čištěním uší tolik oblíbenými vatovými tyčinkami si můžeme v uchu vytvořit jakýsi špunt. Jenže když uši nečistíme vůbec, dojde ke ztvrdnutí ušního mazu a špunt budeme mít taktéž, a navíc hrozí i poškození sluchu. Jak si s tím poradit?

Jak správně čistit uši?

„Uši si raději než vatovými tyčinkami čistěte ušním roztokem a pravidelně, zvláště pokud trpíte zvýšenou tvorbou ušního mazu. Také si hlídejte hladinu cholesterolu, mazová zátka je totiž tukové povahy. Lidé by si měli uvědomit, že je tělo sice složeno z různých částí, ty ale tvoří jeden komplex, vše má souvislost se vším,“ vysvětluje otorinolaryngolog Ivo Šlapák z Masarykovy univerzity v Brně.

Právě na všechny tyto problémy jsou určeny ušní kapky, které se většinou připravují pouze z přírodních zdrojů (často jsou to roztoky z mořské vody), neobsahují žádná agresivní rozpouštědla ani chemikálie, o kterých je známo, že zhoršují stav kůže zvukovodu. Ušní kapky obsahují emulzi (olej/voda), která rozrušuje a uvolňuje nadbytečný ušní maz, dále olej např. z meruňkových jader, jehož úkolem je hydratovat kůži a změkčovat ušní maz. Díky svým antiseptickým účinkům se využívá i oleje eukalyptového. 

Proč byste neměla používat vatové tyčinky?

„Ucho je citlivý orgán, o který je potřeba starat se s velkou opatrností. Tvoří se v něm ušní maz, jehož funkcí je zabránit tomu, aby nečistoty pronikly do citlivého zvukovodu. Maz je přirozeně vypuzován z ucha ven. Když si čistíte ucho vatovými tyčinkami, může někdy dojít k zatlačení ušního mazu zpět do zvukovodu, což může být příčinou mnoha problémů, včetně hromadění mazu, zápachu a problémů se sluchem,“ vysvětluje otorinolaryngolog Ivo Šlapák. „Dojít může i k vytvoření takzvané mazové zátky.“

Přebytečný ušní maz se projevuje sluchovými obtížemi, bolestí uší, zvoněním v uších, pocitem ucpání uší, nebo dočasnou nedoslýchavostí po plavání, koupeli či sprchování.

A co teď?

„Pokud se vám mazová zátka vytvoří, rozhodně ji neodstraňujte vatovými tyčinkami nebo pinzetou! Mohli byste si trvale poškodit zevní zvukovod,“ varuje profesor Šlapák. „K jejímu odstranění se užívají ušní kapky, které mazovou zátku rozpustí,“ dodává.

Pokud se mazová zátka neléčí, může to vést až k zánětu zevního zvukovodu. Zátka zevní zvukovod naprosto zablokuje, ten se zanítí a začne vám svou bolestí komplikovat život. „Proto je důležité, abyste mazovou zátku zneškodnili co nejdříve. Odstranit ji může buď lékař, nebo vy sami pomocí ušních kapiček. Pokud se vám v uchu již bolestivý zánět vytvořil, navštivte co nejdříve lékaře,“ doporučuje odborník.

Speciální spreje a kapky určené pro čištění uší, například Audispray nebo Audiclean, seženete v lékárnách (bez předpisu), objednat si je můžete i přes internet. Cena se pohybuje od 120 korun.

Jak si čistíte uši vy? Měla jste někdy potíže se sluchem způsobené ušním mazem?

Reklama