Boj se zápachem v ledničce je nekonečně opakující se koloběh. Jak nelibý puch zlikvidovat, pokud nechcete každý měsíc lednici vyklízet, a ani používat chemické prostředky, to zjistíte v pokračování seriálu: Čištění bez chemie.

Určitě se vám to už někdy stalo - těšíte se na nějakou dobrotu, otevřete lednici a... vyvalí se z ní nepříjemný zápach. Ať už to způsobil aromatický sýr či zapomenuté nahnilé rajče, výsledek je vždy stejný - spousta potravin na vyhození (například máslo, tavený sýr či moučníky bezvadně chytají pachy) a nálada na bodu mrazu. Tady už pomůže jediné, a totiž generální úklid lednice, nejlépe slabým octovým roztokem. Co ale dělat, aby k podobným situacím nedocházelo?

Nechtěl jsem používat žádnou chemii, a proto jsem zapátral po radách našich babiček...

Soda či kypřicí prášek: A už ho tu máme zase. Oblíbené kypřidlo, které nám už tolikrát pomohlo (viz článek: Kypřicí prášek na všechno!) se bude opět hodit. Nasypte do mističky jeden až dva sáčky a každý týden obsah vyměňte - žádná nelibá vůně nemá sebemenší šanci.

lednice

Rozkrojené jablko: Pachy vám z ledničky odstraní také obyčejné jablíčko, které umístíte zkojenou ploškou nahoru (pro tento účel směle využijte nejlevnějšího druhu v supermarketu či zapomenutého ovoce od předvčerejší svačiny).

lednice

Mletá káva: Pokud vám nevadí vůně francouzských kaváren, nasypte pár lžiček mleté kávy do kalíšku a nechte je pohltit veškerý nepříjemný zápach - zůstane jen příjemné aroma.

lednice

Moje zkušenosti

Po vyzkoušení všech tří triků jsem trochu rozpačitý. Experiment měl dlouhodobější trvání; do extra páchnoucí lednice jsem umístil jablíčko, kypřicí prášek i kávu vždy na 14 dní a nutno říct, že...

  • ... nejhůře dopadlo rozkrojené jablko, kterému dávám tak 20 % účinnosti. Jinými slovy, absolutní propadák, silnější pachy nemá šanci přebít.
  • ... kypřicí prášek si vysloužil 40 % účinnosti. Slabý a středně silný zápach zmizel, ale experimentální koprová omáčka si vesel aromatizovala dál.
  • ... nejlépe dopadla mletá káva, která se ukázala jako slušný zabiják lednicových pachů. V tomto směru bych ji ohodnotil 70 % účinnosti, ale nedojedená rybička s vůní kávy zápolila směle a výsledná kompozice „vůní“ nebyla nijak libá. Také mi vadil silný pach kávy, kdykoli jsem lednici otevřel - ale (jak již bylo napsáno) někomu je tato vůně třeba příjemná, pro mě to bylo trochu vytloukání klínu klinem.

A tak musím tentokrát, ač nerad, konstatovat, že neúčinnější na pachy v ledničce je pohlcovač pachu, který ve formě velké šedé houbičky kupuji v drogerii.

Kam dál? Seriál: Čištění bez chemie

Reklama