Voda je, hned po kyslíku, tou nejdůležitější látkou pro lidský život. Zatímco bez jídla dokážeme přežít až třicet dní, bez vody pouhé tři dny. Jsme složeni bezmála ze 75 % z vody. A protože vodu neustále, v důsledku pohybu, vlivem počasí nebo z jiných důvodů, ztrácíme, musíme ji také neustále doplňovat.

 

Že je pitný režim důležitý nejen pro naše zdraví, ale i pro náš vzhled, bylo řečeno již mnohokrát. Přesto mnohé z nás zapomínají pít včas! Je důležité se napít ještě před tím, než pocítíme žízeň - to už nám tělo signalizuje, že jsme na něco důležitého zapomněly!

               

Nejcennějším zdrojem tekutin je pro nás čistá voda. Sebemenší částečka cukru zhoršuje její využití!

V běžných podmínkách potřebujeme denně asi dva až tři litry tekutin – pokud jsme zdraví a neděláme nic mimořádného. V období chřipek nebo při sportu se ovšem spotřeba tekutin několikanásobně zvyšuje. Při aerobiku nebo při chřipce můžete ty dva litry vypotit jako nic během hodinky. A když se vypravíte na túru na kole v náročném horském terénu, budete mít za chvíli tričko mokré, jako kdybyste ho hodila do vody.

Udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin je ale nebytně nutné pro zachování zdraví. Dehydratace může vést ke křečím, nevolnosti až mdlobě. Příjem tekutin je dobré zvýšit i v období výskytu většího množství onemocnění, např. chřipková epidemie. Právě tam často dochází ke kolapsům. Nezapomeňte, že napít bychom se měli ještě dříve, než pocítíme žízeň!

Pokud chcete orientačně zjistit, zda přijímáte dostatečné množství tekutin, stačí sledovat, jaké množství a zbarvení moči z vašeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami.

Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezpečná je například představa, že v práci vystačíte s několika šálky kávy a všechno doženete večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, jako je např. voda Evian. V případě obzvlášť velké zátěže pak neuškodí doplnit čistou vodu iontovými nápoji, které doplní do vašeho těla minerály, odcházející s vodou. Je ale třeba si uvědomit, že „ionťáky“ nejsou žádné limonády na celodenní popíjení. Jsou opravdu určeny jen pro speciální příležitosti. Použití nevhodného nápoje se rovná zbytečně vyhozeným penězům, jelikož efekt by byl minimální a místy i opačný. Iontové nápoje navíc nejsou určeny pro každého. Vysoké koncentrace určitých iontů mohou mít negativní účinky na některé orgány (obzvláště ledviny). Pokud máte problémy s ledvinami či trávicím traktem, poraďte se raději nejprve s lékařem.

Jak si udržet správnou „vodní hladinku“?

* Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Tak budete mít aspoň přibližnou představu o tom, kolik jste už za den vypila.

* Pijte po malých množstvích, ale často. Je lepší celé dopoledne „ucucávat“ než do sebe nalít litr vody najednou. Po tom by se vám mohlo udělat i špatně.

* Nezapomeňte - moč je „přepravním médiem” pro odvod nadbytečných tuků a také škodlivin z těla. I proto je pitný režim tak důležitý.

* Určitě víte, že alkohol a káva, ale také velmi silný čaj se do pitného režimu nepočítají.

Voda pomalu prosakuje vrstvami zemin a hornin až do hlubin země, kde je chráněna před jakýmkoliv znečištěním. Cestou je filtrována, čištěna a zároveň obohacována o řadu minerálů. Výsledkem je dokonale čistá voda Evian s jedinečně vyváženou kombinací minerálů!

 

Stejně jako se voda sama očišťuje při průsaku horninami, očišťuje voda Evian náš organismus! Tato pramenitá voda neobsahuje žádné kalorie ani kysličník uhličitý či jiné přísady. Je tak dokonalým prostředkem, jak vyplavit z našeho organismu škodliviny - pomáhá nám udržet jak zdraví, tak krásnou pleť a postavu!

 

Čistá, jemná a neutrální chuť vody Evian z ní činí vhodný nápoj k snídani, po tréninku, při řízení, při odpočinku, při práci - zkrátka vždy a všude, když potřebujete doplnit tekutiny!

 

Evian je nesycená pramenitá voda z horských oblastí, vzdálených od měst a všeho znečištění. Když ve francouzských Alpách spadnou dešťové a sněhové srážky, trvá jim patnáct let, než se promění v minerální vodu! 

Reklama