Bulvár

Císařský pár slaví zlatou svatbu!

Japonský císař Akihito (75) a jeho manželka, císařovna Mičiko (74) oslavili v pátek 50. výročí svého sňatku. Francouzský deník Le Figaro píše, že pro Japonce je císařský pár symbolem změn, kterými země prošla ve 20. století.

Císař Akihito vyjádřil na tiskové konferenci před zahájením oslav „štěstí nad tím, že se mu dostalo tak mnoha gratulací“. Státnicky však dodal, že „má těžké srdce kvůli složité ekonomické situaci, která trápí lid“.

Císařovna Mičiko si u příležitosti oslav zlaté svatby vzpomněla na první dny manželství, kdy „prožívala nejistotu a zmatek kvůli mnoha novým povinnostem císařovny“. „Jsem šťastná, že mohu výročí slavit vedle jeho veličenstva,“ řekla císařovna.

Akihito a Mičiko

Císař ani císařovna si však nemohli vzpomenout na přesná slova, kterými tehdy ještě princ požádal dívku o ruku. „Pamatuji si jen, že jsme spolu mnohokrát hovořili po telefonu, než císařovna konečně mou nabídku přijala,“usmíval se Akihito. „Ale neřekl bych, že to byla jednoduchá jednořádková žádost.“

Na oslavu významného výročí uspořádali v císařském paláci v centru Tokia mnoho různých akcí. Jednou z nich byl i tradiční japonský obřad pití čaje, jehož se kromě oslavenců zúčastnilo i 101 dalších manželských dvojic z celého Japonska, které si v letos připomínají padesátileté výročí svatby.

Mičiko, dcera obchodníka, je první japonskou císařovnou, která nepochází ze šlechtické rodiny. Tehdejší korunní princ se s dívkou seznámil na tenisových kurtech v luxusním horském středisku v prefektuře Nagano. Zápas tehdy Akihito prohrál, prý proto, že se zamiloval na první pohled.

Svatba se uskutečnila v roce 1959. Průjezdu novomanželů celým Tokiem v kočáru taženém koňmi přihlíželo na půl milionu lidí. Konzervativci byli sňatkem s „neurozenou ženou“ pobouřeni. Další šok jim Mičiko způsobila, když se rozhodla dát své dva syny a dceru do obyčejných škol, a dokonce je sama kojila.

Císařský pár si získal srdce svých poddaných, když v roce 1995 poklekl před těmi, kteří přežili zemětřesení v Kóbe. Před druhou světovou válkou bylo nemyslitelné i jen to, aby císař osobně hovořil ke svým poddaným.

Akihito a Mičiko prožili společný život ve věrném svazku, bez milostných afér. Možná by si u nich české politické špičky, pro které slovo věrnost patří do slovníku cizích slov, mohly objednat na kurz.

Žena-in doporučuje Kurz věrnosti Akihita a Mičiko

 • Prezidentu Václavu Klausovi. Jeho aféry s letuškami Klárou Lohniskou či Petrou Bednářovou dokázaly zaměstnat nejen bulvár. A manželce Livii nezbývá než se na oficiálních snímcích usmívat.
 • (Zatím ještě) premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS), který má sice stále ještě manželku Pavlu, žije ale s milenkou Lucií, s níž má syna Nicolase.
 • Šéfovi opozice Jiřímu Paroubkovi (ČSSD). S manželkou Zuzanou se loni rozvedl, půl roku na to si bral o více než dvacet let mladší Petru Kováčovou. S tou dlouhé měsíce předtím udržoval mimomanželský styk.

  Věrnost českých politiků si podorbněji připomeňte článkem Osudy (ne)přiznaných milenek

Kterým dalším politikům byste doporučili Kurz věrnosti Akihita a Mičiko?

   
10.04.2009 - Společnost - autor: Jan Exner, MediaFax

Komentáře:

 1. [8] chechtalka [*]

  život císařovny nebyl procházkou růžovou zahradou, už jen co japonské ženy musí vydržet, proto se jich te´d tolik po 40tce a více po 50tce po návštěvě Evropy rozvádí, když vidí, co sami ještě mohou v životě dokázat a zažít a ne jen být poslušnou snachou a přičinlivou matkou...upřímně, je mi líp i bez císaře

  superkarma: 0 13.04.2009, 22:10:27
 2. avatar
  [7] Solei [*]

  JJ, císaři je velmi nevhodné dát kopačky.

  superkarma: 0 12.04.2009, 13:06:23
 3. avatar
  [6] skubka [*]

  Život japonské císařské rodiny je svázán protokolem a tradicemi. To, co se nám jeví ideálním soužitím, nemusí být tak jednoznačné. Právě čtu biografii PRINCEZNA MASAKO (Ben Hills) o manželství jejich prvorozeného syna.  Zajímavé, poučné, doporučuji přečíst.

  superkarma: 0 12.04.2009, 12:02:39
 4. avatar
  [5] Solei [*]

  Ani toto manželství, ale nebyla procházka růžovým sadem. Je veřejným tajemstvím, že císařovna trpěla v prvních letech manželství "zažívacími potížemi nervového původu". Jenže to trochu líp ututlali než třeba v Anglii. Nehledě na to, že císařovna byla asi poněkud odolnější a na jiné úrovni než paní Diana.

  Její výsost se realizuje psaním pohádek pro děti.

  superkarma: 0 12.04.2009, 10:56:33
 5. avatar
  [4] *daisy* [*]

  odpověď na kareta — #3 Koureni je americky zlozvyk :-D

  superkarma: 0 10.04.2009, 20:00:04
 6. avatar
  [3] kareta [*]

   myslíte že kouří??

  1. na tento komentář reaguje *daisy* — #4
  superkarma: 0 10.04.2009, 17:13:44
 7. avatar
  [2] shb [*]

  Krásné...

  superkarma: 0 10.04.2009, 16:16:39
 8. avatar
  [1] kareta [*]

   Je vidět, že nechlastají

  superkarma: 0 10.04.2009, 13:39:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme