Bulvár

Církevní sňatek

Civilní i církevní forma uzavření sňatku jsou od 1. července 1992 na stejné úrovni jak po právní stránce, tak podle zákona o rodině. Záleží tedy jen na snoubencích, jakou formu obřadu si zvolí. Pokud uzavřou sňatek občanský, mohou následně uzavřít sňatek církevní, který však už nemá žádné právní následky. Je jen jakýmsi doplňujícím obřadem. Po uzavření sňatku církevního ovšem už nelze uzavřít sňatek občanský.

Hlavním znakem církevního sňatku je to, že svátost manželství je chápána mnohem důsledněji a vážněji než v případě civilního sňatku. A zatímco civilní sňatek lze opakovat i několikrát za život, u církevního sňatku to tak jednoduché není.

"Co Bůh spojil, člověk nerozděluj" - to je zásada, podle které je manželství chápáno jako doživotní slib, a proto lze do manželského svazku uzavřeného v kostele vstoupit jen jednou. Výjimkou je zde pouze předčasné úmrtí jednoho z manželů.
Za určitých okolností lze rozdělit i církevní manželství, ale tyto okolnosti jsou velice pečlivě zkoumány, než je tato rozluka povolena. Například u římskokatolické církve může takovouto výjimku udělit pouze papež.

Církevní obřad probíhá v místě, které určují předpisy dané církve nebo náboženské společnosti. Bývá to místo určené pro náboženské obřady a úkony (např. modlitebna, kostel, sbor).
Výjimkou bývá ohrožení života jednoho ze snoubenců. Tehdy může být manželství uzavřeno na kterémkoliv jiném místě.

Jaké doklady pro uzavření církevního sňatku potřebujeme?
Samozřejmostí jsou občanské průkazy, rodné a křestní listy. Dále osvědčení vydané příslušným matričním úřadem, které není starší než 3 měsíce. V tomto osvědčení je potvrzeno, že snoubenci splnili všechny zákonné podmínky pro uzavření platného manželství.
Dále můžeme potřebovat například potvrzení o prvním svatém přijímání, atd. Tyto doklady se můžou lišit podle druhu církve a dokonce i ve stejné církvi, ale na jiném místě po vás mohou chtít odlišné potvrzení.
Navíc, pokud se svatba odehrává ve farnosti, kam ani jeden ze snoubenců nespadá, je nutné potvrzení o propuštění z příslušné farnosti.

Příprava církevního sňatku
Jako příklad vám uvedu přípravu na uzavření manželství v římskokatolické církvi, která je v naší republice nejrozšířenější, a sňatky uzavírané v této církvi jsou nejčastější.

Církevní svatbu je nutné si domluvit nějakou dobu předem. Většinou to bývají dva až tři měsíce. Na vesnici může být tato doba kratší, protože se zde neodehrává tolik svatebních obřadů jako ve městě.
Navíc musí mít snoubenci dostatek času pro přípravná setkání s farářem, která jsou pro uzavření církevního sňatku nutná. Těchto setkání bývá zpravidla šest, ale není tomu tak ve všech farnostech. Záleží na domluvě s farářem a na jeho požadavcích.

Při těchto setkáních s farářem se projednávají formality, provede se zápis do farní knihy, snoubenci hovoří o svém vztahu k víře, farář je poučí o svátosti manželství, významu církevního sňatku, připraví je na průběh obřadu.

Pokud jsou oba snoubenci stejného vyznání, probíhá vše jednoduše. Pokud je ale jeden ze snoubenců jiného vyznání nebo bezvěrec, potřebuje mít farář svolení k uzavření sňatku od biskupa.

Samotný církevní obřad probíhá asi půl hodiny, pokud si snoubenci zvolí obřad bez mše. Se mší trvá obřad okolo hodiny, i více.
Na obřad má farář připravené modlitby, ale i povídání o manželství, Bohu a životě jako takovém. Snoubencům jsou pokládány otázky, vymění si posvěcené snubní prstýnky a farář jim požehná.

Odborné informace čerpány z www.svatby.cz  

   
12.03.2004 - Společnost - autor: elly

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [165] k@tchabinka [*]

  no damy, vy teda valite:(

  superkarma: 0 27.05.2004, 19:26:10
 2. avatar
  [163] Dudlajlama [*]

  Dasule 159.... . Proc jsou vzdycky zenske, jako jsi ty a tobe podobne, tak nejak min viditelne a neprosazuji se vic do diskuzi? Skoda.

  superkarma: 0 15.03.2004, 20:19:33
 3. avatar
  [162] Dickie [*]

  Jeremi: já jsem se vdávala za stejné právní úpravy jako ty, taky jsme si všechno vyplnili sami a nikdo nic nezkontroloval. U protestantů je (pro matriky naštěstí) velmi neobvyklé, že by kazatel oddával někoho, koho by neznal, takže protestantské církve jako celek matrikářům hlavy nezamotaly tolik.

  superkarma: 0 15.03.2004, 16:55:17

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [161] Jeremi [*]

  Dášule: Nechápu - v čem současné uspořádání sňatků nadřazuje sňatek církevní občanskému? V čem matrikáři šílí, když se teď všechno vyplňuje předem s matrikou? Chápala bych, že šíleli před takovými osmi lety, v době, kdy jsem se vdávala já - veškeré papíry jsme vyplňovali na faře a oddávající nezkontroloval jediný náš dokument (rodný list, OP...). V našem případě sice rodinu znal, ale jestli byli podobně benevolentní i jinde, chápala bych, že to dělalo bordel. Současná úprava papírování vrátila do rukou státu a církvím zbyl jen obřad.

  superkarma: 0 15.03.2004, 12:12:35
 2. avatar
  [160] Simba [*]

  Dášule: 159. napsala jsi to dobře.

  superkarma: 0 15.03.2004, 11:45:26
 3. avatar
  [159] Dášule [*]

  Dickie: Jsi hvězda. U nás by mě to ani nepřekvapilo. Já osobně považuji náboženství za soukromou věc každého člověka. Stejně jako např. členství u ochránců přírody nebo hasičů.
  Jeremy:Předpokládám, že s tou smlouvou bude ještě legrace. Ale v tomto případě souhlasím s Klausem. Vatikán sprostě zneužívá toho, že je stát. Ať se chová jako stát a nesnaží se mluvit celému světu do všeho a hlavně lidem, kteří jej respektují pouze jako stát. Současné uspořádání sňatků fakticky nadřazuje církevní sňatek občanskému. Nemluvě už o tom, že matrikáří občas šílí.
  *Kotě*:Každopádně s tebou souhlasím, že příslušnost k církvi není procházkou růžovým sadem. Považuji ale za nenormální, jestliže dva lidé, které spolu nic nepoutá mají spolu žít dál a dva, kteří se opravdu milují, starají se o děti a vytvářejí pro ně dobré prostředí žijí ve hříchu. Zaplať hmoto, že už církev nemá právo nutit všechny, aby bylo po jejím /i když se o to vehementně snaží/. Atalanta:Buď tak laskava a mírni se. O tvoje hysterické výlevy nikdo nestojí. Nechápu co se se ženou stalo, ale takhle hrubě jsme se k sobě nikdy nechovaly. To, že s kubikm nesouhlasíš se dá napsat jinak.

  superkarma: 0 15.03.2004, 11:01:19
 4. avatar
  [157] Simba [*]

  kubikm: ta poznámka kosmokosmo o uranových dolech nebyla nejštastnější, ale přeci jen se mi zdá tvoje reakce moc ostrá.

  superkarma: 0 15.03.2004, 09:52:17
 5. avatar
  [156] Evča [*]

  Eva_Fl: 103. tak nějak to vidím také
  Kosmokosmo:

  superkarma: 0 15.03.2004, 09:30:09
 6. avatar
  [155] Luka [*]

  kubikm:kosmo vystudovala i z mých daní a mě to nevadí, nevadí mi ani to, že se odstěhovala do Kanady, jsem totiž přesvědčena, že je tam daleko užitečnější než tady, protože je nablízku svému muži, kterého si Kanada skutečně vyžádala jako lékařského experta. Život tam není jednoduchý a já jí ho ani v nejmenším nezávidím.

  superkarma: 0 15.03.2004, 09:01:07
 7. avatar
  [154] Luka [*]

  Píšu sem málo, ale teď musím! Pokud se arkan50 počítá do té poloviny přispívajících slušných žen, nechci snad ani vědět, jak se vyjadřuje ta druhá polovina! Je jednoduché odsoudit někoho za to, že fetuje či pije, ale je těžké zamyslet se nad tím, co toho člověka do dané situace přivedlo a to my nikdo nevíme. Na místě je ale uvědomit si, že ten člověk (ano, mluvím o Evě_FI) se z toho dostal a velice úspěšně se prosadil!

  superkarma: 0 15.03.2004, 08:55:47
 8. avatar
  [153] Jeremi [*]

  Dickie: To zas nejde, protože ostatním registrovaným církvím musíš zaručit stejný standard.

  superkarma: 0 15.03.2004, 07:21:01
 9. avatar
  [152] Dickie [*]

  Jeremi: říkáš, že naděje umírá poslední?

  hele, ale co když kvůli tý smlouvě s Vatikánem katolický manželství nezrušej a ostatních církví jo?

  superkarma: 0 15.03.2004, 02:28:50
 10. avatar
  [151] werka [*]

  Jeremi: No vida, na smlouvu s Vatikánem jsme zapomněla - možná se to tím splavně vyřeší . Ono v tom občanu víc sporných míst, takže je kolem něj už pěkně dlouho ticho po pěšině. A upřímně řečeno doufám, že ještě chvíli bude - přistát mi teď na stole něco o obsahu cca kolem 1000 §, tak snad skočím z mostu

  superkarma: 0 14.03.2004, 22:35:48
 11. avatar
  [150] tutik [*]

  my meli svatbu civilni (jen my, svedci a blizka rodina) na radnici a pak odpoledne svatbu v pronajatem 'kostele/budove', kde nas oddal nas pastor. Ne vsechny cirkve mohou 'oddavat', takze jsme to vyresili takto. Na radnici, kvuli papirum a ve sboru pro nas. Pro srovnani - civilni svatba trvala cca 10 min, jako na bezicim pasu a tezce neosobni, druha svatba byla krasna, velmi osobni a primo pro nas (s pastorem jsme dlouholeti pratele), vcetne proslovu a hudby. Mnoho lidi (verici, neverici, rodina, pratele, kolegyne, spoluzacky..) mi po obradu rikali, ze to byla nejhezci svatba, na ktere byli. (a po srovnani s civilnima svatbama, kterych jsem byla svedkem, se nedivim)
  Nerikam, ze svatba na radnici, nemuze byt krasna - viz priklady uvedene nize, ale u nas tomu tak nebylo..

  superkarma: 0 14.03.2004, 22:07:33
 12. avatar
  [149] Jeremi [*]

  werka: Celé to ještě trošku komplikuje smlouva, kterou jsme někdy vloni podepsali s Vatikánem (mám ale dojem, že je nějaký problém s její ratifikací - Klaus se cuká). ČR se tam zavázala k uznávání církevních sňatků (tedy konkrétně katolických). A protože smlouva Parlamentem odsouhlasená a ratifikovaná má přednost před zákonem, bude s tou novou úpravou ObčZ možná ještě veselo.

  Dickie: Opravdu se nepočítá s tím, že by po vstupu v účinnost nového ObčZ byla zpětně veškerá manželství uzavřená pouze před orgánem církve neplatná. Nicméně doufat můžeme, ne?

  superkarma: 0 14.03.2004, 21:55:54
 13. avatar
  [148] sunnynka [*]

  kubikm: tak tohle jsi asi vážně přehnala Myslím si, že to si kosmo nezasloužila. To co napsala nemyslela špatně a už vůbec ne proti NIKOMU

  superkarma: 0 14.03.2004, 20:29:24
 14. avatar
  [147] werka [*]

  *Kotě*: Ten návrh byl založen na názoru, že stát spojuje s uzavřením manželství určité důsledky, tudíž by se měl uzavírat před jeho orgány. Už si nevzpomínám, jak to v tom návrhu bylo řešené (pokud to tam vůbec bylo, on to byl zatím jen věcný záměr a ten je vždycky dost tezovitý) pokud jde o vztah církevního a civilního sňatku (zda se uvažovalo s tím, že bez civilního sňatku by nebylo možné uzavřít církevní).
  Ono to trochu logiku má - přijde mi trochu paradoxní, když civilní soud rozvádí manželství uzavřené před "orgánem" církve.
  Jinak moje věřící kamarádka se vdávala před 89 (tehdy byl civilní sňatek povinný a musel předcházet případnému sňatku církevnímu) a vyřešili to tak, že na radnici došla jen ona, ženich a dva svědci, takže tam k nim nikdo dlouho slavnostně nepromlouval a bylo ...

  Ale jak už jsem psala, tohle je návrh z doby min. tak před rokem a půl. kdoví, kam se mezitím názory pohnuly ... A ten nový ObčZ se pokud vím, zatím nedostal ani do stádia, že by byl komplet návrh paragrafovaného znění, takže to hned tak nebude.

  superkarma: 0 14.03.2004, 16:14:23
 15. avatar
  [146] werka [*]

  Dickie: Podle mne rozhodně ne - retroaktivita je nepřípustná (a pokud by se zasahla na dříve uzavřené sňatky, byla by to retroaktivita jako ). Ostatně pokud mne paměť neklame, tak ani socialistický ObčZ s dřívejšími sňatky nic nedělal (a předpokládám, že za 1. rep. povinný civilní sňatek nebyl)

  superkarma: 0 14.03.2004, 16:01:22
 16. avatar
  [145] *Kotě* [*]

  werka: ten zákon je úplně k ničemu a navíc je diskriminační vůči lidem, kteří jsou věřící a o civilní sňatek nestojí. Vždyťs to sama napsala: věřící člověk se stejně vezme v kostele a ponese přitom následky svého rozhodnutí. Jelikož v současné době je církevní sňatek roven sňatku občanskému, může se člověk po církevním sňatku před civilním soudem klidně rozvést. Když se potom ale znovu ožení nebo vdá, ztratí tím potom možnost účastnit se církevních svátostí. To se přece tím, že budou muset lidi před církevním sňatkem uzavírat ještě občanský, vůbec nezmění.

  Dášule: pro tu ženu je to trauma, ale je to její problém. Pokud je věřící (rozuměj aktivní příslušnice církve), pak věděla, do čeho jde, když se vdávala v kostele. Církevní manželství je svátost udělovaná na celý život. Porušení této svátosti znamená vyloučení ze všech svátostí ostatních. To ta žena určitě věděla. Je to prostě tak: být věřícím a členem církve není žádná procházka růžovou zahradou, kde dělám jen to, co se mi hodí. Když se stanu členem církve, přijímám stejně jako v kterémkoli jiném společenství pravidla tohoto společenství. Když se rozhodnu ta pravidla porušit, nesu následky. Na postavení té ženy v církvi by se nezměnilo vůbec nic tím, že by uzavřela dva sňatky, jeden civilní a jeden církevní. Nevím, proč to směšuješ.

  superkarma: 0 14.03.2004, 14:30:06
 17. avatar
  [144] Dickie [*]

  werka: pokud to projde, ovlivní to nějak právní postavení nyní uzavřených čistě círlevních sňatků? počítám, že ne, že zpětnou účinnost by si nemohli dovolit. ale neexistuje tady nějaká byť teoretická možnost?

  superkarma: 0 14.03.2004, 14:23:23
 18. avatar
  [143] werka [*]

  Dášule: Tenhle problém to ale nevyřeší. ta žena by se v kostele zřejmě vdala, i kdyby předtím musela povinně uzavřít civilní sňatek a problém s rozvodem a novým svazkem ve vztahu k církvi by měla stejně.

  Jinak pokud vím, tak se v rámci přípravy nového občasnkého zákoníku (uvažuje se o tom, že zahrne i část dnešního zákona o rodině) uvažuje právě o povinném civilním sňatku, jehož uzavření by teprve způsobovalo následky, který s manželstvím spojují právní předpisy (vznik společného jmění, nárok na vdovský důchod, případné daňové úlevy ap.). Ale ten nový občanský kodex je ve stádiu příprav už víc než rok (možná už dva - taky si už díky tomu nepamatuju moc podrobnosti), takže kdoví, jak to s ním nakonec dopadne. Navíc zrovna tahle otázka asi bude předmětem dost ostrých sporů.

  superkarma: 0 14.03.2004, 11:41:12
 19. avatar
  [142] Dášule [*]

  Na článku mi vadí lobování pro církevní sňatek. Znám manželství, kde se rozvedli i po církevním sňatku a je to pro ženu velké trauma, protože se znovu vdala, je hluboce věřící a nesmí k přijímání, protože před tím následuje zpověď a její druhý sňatek církev neuznává, takže ona žije ve hříchu a rozhřešení by dostala, jen kdyby se znovu rozvedla!!!. Cituji to, co jí řekl kněz, když se s ním o tom soukromě bavila. Myslím, že pro manželství je důležitější vztah těch dvou než místo a průbběh svatby. Domnívám se ale, že vztah k náboženství je soukromou věcí každého člověka a církevní sňatek by měl být pro církev a státní /třeba jen zápis do matriky/ pro stát.

  superkarma: 0 14.03.2004, 10:13:53
 20. avatar
  [141] Dudlajlama [*]

  "je to" skrtam, interpunkci ...Tim, doplnuju...

  superkarma: 0 14.03.2004, 05:05:24
 21. avatar
  [140] Dudlajlama [*]

  Tak ja to zase pochopila tak, ze zakazovani nabozenstvi bylo horsi nez nahnani politickych veznu do uranovych dolu a rekla bych, ze je to neni soumeritelne. Tim zes nemohla do kostela, ti urcite nic nebranilo viru citit dal ve svem srdci, vychovavat v ni sve deti atd. Prace v uranovych dolech je trosku o necem jinem .

  superkarma: 0 14.03.2004, 05:03:31
 22. avatar
  [139] *Kotě* [*]

  Galadriel: nezlob se, ale mně na poznámce kosmo o uranových dolech nic strašného nepřišlo a zcela jsem pochopila, co tím kosmo myslela...

  superkarma: 0 14.03.2004, 04:48:52
 23. avatar
  [138] Dudlajlama [*]

  Jo, slovo promin se tu tedy fakt moc casto nevyskytuje , vlastne jsem ho na verejne diskusi videla snad jen jednou, tusim od Pajdy, viz zamorsky teror. Jenze odpovedet na jedno ujeti (ona ta poznamka kosmo o uranovych dolech taky nebyla z nejstastnejsich, zvlast, kdyz clovek v rodine nekoho z "tech dolu" ma, se dokaze rozpalit dobela) ujetim jeste podpasovejsim se mi taky nelibi. Rozum mne nebere, jake zlo muze vzniknout z uplneho prdu. Jak rikas, placnout se da ledacos nebo i ledacos spatne pochopit, viz ja a Natalie nedavno, jenze tady uz vznikaji vylozene bojuvky a jedeme po sobe jako slepice po flusu a to je spatne. Taky mam stavy, kdy me nekdo vylozene irituje a druhy tyden dotycna napise neco a ja si reknu: "hele, to dava smysl, ono to s ni nebude tak spatne" a je to tak zrejme u vsech z nas, vsak tady operuje hotova hormonalni lavina, jenze uz to zacina prekracovat hranice fair play a to je zle, anonymy neberu v potaz, mluvim o prihlasenych.

  superkarma: 0 14.03.2004, 03:23:43
 24. avatar
  [137] Eva_CZ [*]

  arkan50: prihlas se, srabe! Proc TED anonymne? Ubozacko - slusna normalni zeno...

  superkarma: 0 14.03.2004, 02:11:47
 25. avatar
  [135] Eva_CZ [*]

  Natalie: neres nenavistne anonymni hleny, je tady dost i tech neanonymnich....

  Galiku, vis, placnout se da leccos - a ze jsem se naplacala, ale pak tady jeste existuje kouzelne sluvko : promin.

  Malokdy ho tady ctu.... Kosmo asi odesla nadobro ze Z-IN a je mi velice lito... Resp. boli me to jako , protoze ji mam moc rada...

  superkarma: 0 13.03.2004, 23:23:29
 26. avatar
  [132] Vivian [*]

  Já doufám, že i tohle zase brzy vyšumí, že tady nebyla vykopána válečná sekyra a že to nebude mít dalekosáhlé následky... Jsme lidi se vším všudy, a baby k tomu, takže s námi cloumají emoce a to, co napíšeme, si občas dvakrát nerozmyslíme - já se tady taky občas s někým chytnu v diskusi. Ale pak si nakonec písneme vzkazík (pokud se nepohádám s anonymem), vysvětlíme si to a udobříme se. Tak snad tady nevypukne žádná válka...
  "Make peace, not war."

  superkarma: 0 13.03.2004, 20:17:47
 27. avatar
  [131] Minda [*]

  Galadriel: To jsi pekne napsala souhlasim s tebou. A ja tolik doufala ze po soutezi tu zas zavladne klid...

  superkarma: 0 13.03.2004, 20:00:29
 28. avatar
  [130] Vivian [*]

  kopr: mimochodem, jak to řešíš ty? A které ze všech těch světových problémů, které řešíš, se ti už podařilo vyřešit?

  superkarma: 0 13.03.2004, 19:51:07
 29. avatar
  [129] Vivian [*]

  kopr: ty jsi vůl jak anděl . Nechápu, proč bych to měla řešit. Jasně že je to tragédie. Na světě se děje spousta tragédií, denně umírají tisíce lidí... ale vyřeším to tím, že se budu a priori bát cestovat, vycházet ven, a priori budu nevražit na všechny katolíky a když uvidím na ulici člověka tmavé pleti, který by snad mohl uctívat Alláha, prchnu hrůzou do nejbližšího protiatomového krytu??
  Jsi vedle jak ta jedle. Jestli chceš prožít svůj život ve strachu o krk, žij si tak.
  Já budu žít po svém a až asi pro mě přijde Smrtka, tak přijde, hádat se s ní nebudu. Na věky tady nejsi ty ani já, tak se s tím prostě smiř.

  Jo a v tom vlaku jsem stoprocentně sedět nemohla

  superkarma: 0 13.03.2004, 19:48:00
 30. avatar
  [128] Dudlajlama [*]

  Tak jsem z toho vseho nejak rozpacita, chodim sem rada a mam rada prave tu skalu zenskych, jejich nazoru, zazitku, jejich humor a casto i tu prorizlou chlebarnu. Kazda z nas ma svuj vlastni zivot, sve touhy, sve zvyky, vyhry a prohry a dost casto se se svym zivotem podeli prave s anonymnimi kamaradkami a to by se melo cenit. Snazim se za svoji osobu se vyvarovat jakychkoliv patentu na tu zarucenou pravdu (tu nema ostatne nikdo) a neprosazovat svoje nazory, maximalne mohu podotknout, co se libi ci nelibi mne nebo prihodit zazitek ci zkusenost z meho zivota. Jitka zvolila docela nestastnou formulaci o placeni dani a ziti jinde, verim, ze to rekla ve vzteku, protoze tento "spor" ma delsi koreny, alespon se domnivam. Vztek a osobni invektivy tady ale nejsou tak vzacnou vyjimkou. Ono se to taky snadneji "vstreba", kdyz se neco takoveho placne per huba v debate nazivo, na tom papire to ale vypada tak nejak dramaticteji. Nechci prilevat olej do ohne a uz vubec ne se trefovat do nasich nabozensky citicich spoluputovnic, ony ale casto taky nejsou zrovna ta jehnatka bozi. Taky jsem nezaregistrovala ze stran tech spravedlivych vyraznejsi odezvu, kdyz tady jedna z nas nazvala v celkem normalni diskusi jinou prispevovatelku DEBILEM a to jen pro jeji odlisny nazor. Nemeri se tu nahodou dvojim metrem?

  superkarma: 0 13.03.2004, 19:08:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme