Zdraví

Čínské biftečky

Například už v polovině patnáctého století se v Indii transplantovaly nosy, a to hlavně proto, že useknutí čichového orgánu bylo jedním z trestů za některé zločinné skutky. A kdo by chtěl chodit po světě bez nosu? Uspokojovat poptávku po tomto dříve neobvyklém druhu operace začala tehdy rodina Kanghiara.
V Benátkách na konci 16. století zase lékař jménem Tagliacozzi používal kůži z paže při nosní chirurgii. Zakrátko byla sice většina jeho poznatků zapomenuta, avšak v 19. století je „oprášil“ anglický chirurg Carue, který úspěšně použil kůži z hlavy na rekonstrukci nosů dvou armádních důstojníků. Že by souboj….?
Ve dvacátém století pak došlo k rozvoji plastické chirurgie, nejvíce pak (podobně jako tomu bylo u mnoha dalších vědních oborů) v období obou světových válek. Technika operací se v posledních desetiletích stále zdokonaluje, před 25 lety se začaly (k radosti silnější poloviny lidstva) používat prsní implantáty, vylepšují se postavy i obličeje, úspěšně se odstraňují stopy stárnutí i poranění…. Plastičtí a estetičtí chirurgové dokáží dnes doslova zázraky, a to nejen v případě zdokonalování vzhledu již tak dost dokonalých hvězd showbusinessu (Cher, Anderson, Jackson…), ale například i při odstraňování následků vážných poranění, kdy dojde například k oddělení končetiny a podobně.
   
30.05.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Ťapina — #2 me take

  superkarma: 0 04.11.2012, 02:48:09
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  To jsme netušila, že se takhle v historii transplantovaly nosy...

  superkarma: 0 07.12.2003, 08:28:13
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  To by mě zajímalo, jak ty nosy transplantované po indicku vypadaly.

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 06.12.2003, 12:35:35
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Uh, no Cher to už je trochu moc ... Ale info o Indii už v 15 stol. je dost zajímavá, netušila jsem že už tehdy začínaly plastické operace.

  superkarma: 0 11.11.2003, 16:02:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme